Jump to content

Είσαι Άθεος; Απόδειξέ Το!


Recommended Posts

15 hours ago, Iterate said:

Άμα δε συμφωνούμε στους ορισμούς μας, χάνουμε την μπάλα.

Συμφωνώ. :)

Κι επειδή λοιπόν υπάρχουν εκατοντάδες ορισμοί του τι είναι Θεός, τους οποίους σαφώς είναι δύσκολο τους γνωρίζουμε όλους και συνεπώς ίσως να συμφωνούμε με κάποιον ορισμό που απλά δεν έχει τύχει να συναντήσουμε... μήπως το να τιτλοφορούμαστε "άθεοι" είναι λίγο... επιπόλαιο (εκτός από ανακριβές) ;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Νεφέλη said:

Συμφωνώ. :)

Κι επειδή λοιπόν υπάρχουν εκατοντάδες ορισμοί του τι είναι Θεός, τους οποίους σαφώς είναι δύσκολο τους γνωρίζουμε όλους και συνεπώς ίσως να συμφωνούμε με κάποιον ορισμό που απλά δεν έχει τύχει να συναντήσουμε... μήπως το να τιτλοφορούμαστε "άθεοι" είναι λίγο... επιπόλαιο (εκτός από ανακριβές) ;

Δε συμφωνώ.
Επιστρέφουμε στο παράδοξο του Russel με την τσαγιέρα. Όταν θεωρώ ότι οι νόμοι της φύσης απλά είναι, και ότι δε χρειάζονται θεοποίηση, και όταν δεν έχω βρει ορισμό που να με βολεύει ή έστω να πλησιάζει, γιατί να θέλω να σταματήσω να "τιτλοφορούμαι" άθεος;

Κάπου πρέπει να τραβήξουμε μια γραμμή στην άμμο, κι ας φυσήξει μπάτης και τη σβήσει αργότερα. Μπαίνουμε σε κομμάτια φιλοσοφίας και γλωσσολογίας εδώ.
Όταν λέω ότι είμαι άθεος, το χρησιμοποιώ για να περάσω ένα νόημα, μια λέξη που συνοψίζει όσα συζητήσαμε: όσα εσύ λες άθρησκος, όχι μονοθεϊστής και όχι πολυθεϊστής. Επισυνάπτω σε αυτήν την έννοια και άλλα πράγματα: δε πιστεύω σε πράγματα που δε μπορώ να αποδείξω, ή να βρω αρκετά τεκμήρια απόδειξης μέσω επιστημονικής μεθόδου. Δε πιστεύω, λόγου χάρη, σε μεταθανάτια ζωή ή σε κάποιο νόημα στη ζωή πέρα από ό,τι νόημα διαλέγει έκαστος να δώσει.

Αλλά κατά βάση το ότι δηλώνω άθεος, είναι μια δήλωση που προσπαθεί να επεξηγήσει αυτές τις ιδέες σε συμπτυγμένη μορφή. Τα περισσότερα άτομα στα οποία το λέω αυτό αντιλαμβάνονται.

Πέρα από αυτό, το να πω "δεν είμαι άθεος" γιατί ίσως υπάρχει ορισμός της έννοιας "Θεός" την οποία δε γνωρίζω η οποία να με οδηγήσει να θεωρήσω την τωρινή μου αντίληψή ως άτοπη, μου φαίνεται περίεργο. Με όσα ξέρω, και όπως αντιλαμβάνομαι την έννοια, είμαι άθεος. Με τη δική σου έννοια, δεν είμαι.

Σε ενοχλεί να θεωρώ τον εαυτό μου άθεο;
Πως εννοείς το "επιπόλαιο" και "ανακριβές"; ΤΙ θα ήταν το σωστό για εσένα, και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Νεφέλη said:

ΠΟΣΑ post ΔΕΝ έχεις διαβάσει; :018bleh:

Έχω διαβάσει όλα τα post και συμβαίνει το εξής τραγικό. 

Πρώτα από όλα η έννοια του άθεου δεν μπορεί να υπάρξει αν δεν υπάρχει η έννοια του θεϊστή, δηλαδή κάποιου που πιστεύει σε θεό/θεούς ανεξάρτητα το αν πιστεύει και σε κάποια συγκεκριμένη θρησκεία παρόλο που αυτά τα δύο πάνε πακέτο μαζί συνήθως.
Αν δεν υπήρχε κανείς να πιστεύει σε θεό/θεούς δεν θα υπήρχε καν η έννοια του άθεου αφού όλοι θα ήμασταν ούτως ή άλλως άθεοι.
Έτσι όπως και η έννοια του ότι είμαστε υγιής υπάρχει για το γεγονός του ότι υπάρχουν ασθενείς. Αν δεν υπήρχαν οι ασθένειες θα ήμασταν εξορισμού υγιής και δε θα υπήρχε καν σαν έννοια η υγεία. Όπως και η έννοια του καραφλού δεν θα υπήρχε αν δεν έβγαζε κανείς ούτως ή άλλως μαλλιά στο κεφάλι του.

Έτσι λοιπόν συμβαίνει το εξής τραγικό. Σπεύσανε οι περισσότεροι να δώσουν τον ορισμό του άθεου χωρίς καν να μας δώσει ο αρχικός ομιλητής τον ορισμό του θεού/θεών, ανεξάρτητα αν μπορεί να αποδείξει ή όχι τα λεγόμενα, τους ισχυρισμούς και τους ορισμούς του γιατί αυτό και αν είναι μεγάλο ανέκδοτο για τρελό γέλιο αλλά τελωσπάντων, για να του απαντήσουμε και εμείς πολύ ευγενικά ότι δεν ασπαζόμαστε τίποτα από αυτά που λέει και είναι μη υφιστάμενα μέχρι να τα αποδείξει να τελειώνουμε. 

carl.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2017 at 11:07 AM, Speedy said:

@Νεφέλη

Η λογική σου είναι δηλαδή αυτή? 

FB_IMG_1508130667411.jpg

@Speedy Έχει δίκιο η Νεφέλη. Αν είχες διαβάσει τις απαντήσεις, θα ήξερες ότι:

 

Λοιπόν στο θέμα μας @Νεφέλη :P:P

Η λογική είναι ότι εφόσον η έννοια της λέξης Θεός είναι εντελώς αφηρημένη, μπορούμε να κατατάξουμε εκεί κάθε πεποίθηση που εξηγεί το υπερβατικό. Ακόμα κι αν ο ίδιος δεν ορίζει την πεποίθησή του ως "Θεό". Σωστά; Τσουμπάκα!

 

Γιατί όμως τελικά μιλάμε για τη λέξη Θεός εφόσον δεν έχει μια συγκεκριμένη και αντικειμενική έννοια/ερμηνεία;

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ο Θεός είναι ένα δημιούργημα που φτιάχτηκε από τους ανθρώπους για να εξηγήσουν τα ανεξήγητα, να στηριχτούν σε στιγμές αδυναμίας κλπ κλπ.

Οι άθεοι λένε "εν οίδα ότι ουκ οίδα ότι δεν είδα" (ιιι κρυαδα). 

Πιστεύω ότι υπάρχουν άθεοι γιατί αρκετοί, όταν έρθει η ώρα τους για τον άλλο κόσμο που θα πάνε, επιμένουν στην πολιτική κηδεία και τους την κάνουν. Και χρησιμοποιώ ως παράδειγμα τον προσωπικό θάνατο γιατί αυτή η στιγμή είναι και η πιο επίφοβη για τον καθένα μας. Δεν λένε " θεέ μου σχωρα με που δεν σε πίστεψα και δώσε μου μια μεταθάνατο ζωή ήρεμη" αλλά γίνονται χώμα ψυχή και σώμα.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Iterate said:

Σε ενοχλεί να θεωρώ τον εαυτό μου άθεο;

Απολύτως καθόλου! (εσκεμμένος πλεονασμός)

Φιλοσοφική συζήτηση κάνουμε.

Αν σ’ενοχλεί, το σταματάω εδώ και σου ζητάω και συγνώμη αν σε πρόσβαλα. :rose:

Αν όχι και θέλεις να συνεχίσουμε την συζήτηση, πες μου για να απαντήσω στο μήνυμά σου :cheerful_h4h:

 

3 hours ago, Αυγερινός said:

Γιατί όμως τελικά μιλάμε για τη λέξη Θεός εφόσον δεν έχει μια συγκεκριμένη και αντικειμενική έννοια/ερμηνεία;

Καπού εδώ "κολλάει" και η δική μου πεποίθηση ότι δεν είναι δυνατόν να είναι κάποιος άθεος, αφού ουσιαστικά δεν έχουμε έναν αντικειμενικό και κοινά αποδεκτό όρο για τον Θεό.

 

1 hour ago, Sabrina said:

Δεν λένε " θεέ μου σχωρα με που δεν σε πίστεψα και δώσε μου μια μεταθάνατο ζωή ήρεμη" αλλά γίνονται χώμα ψυχή και σώμα.

Ο Θεός δεν συνδέεται απαραίτητα με την πίστη ότι "ανακατεύεται" στις ζωές μας, με την έννοια τι κάναμε, αν είμασταν κοιλοί οι κακοί κλπ.

Αυτό είναι δουλειά των θρησκειών.

 

Υ.Σ. - @Speedy όταν και άμα θέλεις, είσαι πολύ ωραίος :worthy:

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

Ο Θεός δεν συνδέεται απαραίτητα με την πίστη ότι "ανακατεύεται" στις ζωές μας, με την έννοια τι κάναμε, αν είμασταν κοιλοί οι κακοί κλπ.

Αυτό είναι δουλειά των θρησκειών.

Συμφωνώ, ένα παράδειγμα δίνω εφόσον οι θρησκείες βασίζονται σε Θεούς.

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

OK... Άρα, σύμφωνα με τον ορισμό σου, «άθεος» θα μπορούσε να οριστεί ως αυτός που συνειδητά πιστεύει πως, αφ’ ενός τα πάντα στην φύση έχουν εξηγηθεί και αφ’ ετέρου η ικανότητά του στο να σκέφτεται δεν έχει θέση και λόγο στη ζωή του...;

 

 

 

Κάνεις επιλεκτική ερμηνεία ενός εν δυνάμει/υποθετικού ορισμού (αν κοιτάξεις καλύτερα γράφω ¨θα μπορούσε"), ετσι ώστε αυτή η ερμηνεία να συμφωνεί με την πεποιθησή σου για το θέμα.
Ας το δούμε όμως καλύτερα.
1. Για το "πνευματικός-ή-ό" δεν υπάρχει  μόνο η ερμηνεία που αναφέρεις, αλλά και αυτή: "που έχει σχέση με το πνεύμα (σε αντίθεση με την ύλη και τον αισθητό κόσμο)

πνευματική υπόσταση"

Λες λοιπόν να εννοούσα την ικανότητα κάποιου στο να σκέφτεται ΄΄οταν λέω για "πνευματική δύναμη";

2. Λες: " «άθεος» θα μπορούσε να οριστεί ως αυτός που συνειδητά πιστεύει πως, αφ’ ενός τα πάντα στην φύση έχουν εξηγηθεί"
   2η επιλεκτική ερμηνεία, γιατί αυτό θα μπορούσε να μεταφραστεί και ως ότι από τη στιγμή που ο "άθεος" δεν πιστεύει στην πνευματική ή υπερβατική μεσολάβηση, μπορεί κάλιστα να εξηγήσει τον κόσμο διαφορετικά, ή και να βασιστεί στις δικές του δυνάμεις για να το κάνει. Και το τετελεσμένο τότε δεν θα αφορά το δικό του "πνεύμα"(τρόπο σκέψης εδώ) αλλά θα αφορά περιπτώσεις "υπερβατικής μεσολάβησης" που θα υποδεικνύει σε άλλους το τι και πως θα σκέφτονται.
Κοινώς, κάτι, μπορεί να "διαβαστεί" και από την καλή και από την ανάποδη, και να βγαίνει επίσης νόημα.

 
Το ότι προσπαθείς να δώσεις επιλεκτική αντικειμενικότητα από ερμηνευτικά λεξικά, στην προκειμένη ρισκάρει να μοιάζει με την την τύχη ενός ξένου κειμένου που μπαίνει σε google translator με φιλοδοξία να γίνει κατανοητό.:blink:
Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Iterate said:

Δεν ενοχλούμαι, όχι. Όταν ενοχλούμαι, το δηλώνω και μετά πάω να ασχολούμαι :)

OK :)

Μόνο που το θέμα το "έκλεισαν" ο Speedy και ο Αυγερινός, αφού "ξεσκέπασαν" την βάση του όλου σκεπτικού:

1) ΔΕΝ υπάρχει συγκεκριμένος και κοινά για όλους αποδεκτός ορισμός για τον Θεό.

2) Άρα, πως είναι δυνατόν να αρνούμαστε την ύπαρξη κάποιου, που δεν έχει οριστεί κοινά αποδεκτά τι είναι;

Το debate ξεκινά λανθασμένα και εξελίσσεται λανθασμένα.

Το "επιπόλαιο" που προανέφερα, έγκειται στο: πως λες ότι δεν πιστεύεις στην ύπαρξη Θεού, πριν καν με ρωτήσεις τι είναι Θεός για εμένα; Ίσως να σου δώσω έναν ορισμό με τον οποίο να συμφωνείς. Π.χ. «Το σύνολο των φυσικών νόμων που διέπουν το σύμπαν, το λέω 'Θεό'». Γιατί παίρνεις ως δεδομένο ότι θα σου δώσω έναν ορισμό με τον οποίο διαφωνείς, αφού δεν υπάρχει συγκεκριμένος ορισμός;

Φυσικά δεν απευθύνομαι σ'εσένα προσωπικά. Το ερώτημα πάει προς άπαντες άθεους :)

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Νεφέλη said:

Μόνο που το θέμα το "έκλεισαν" ο Speedy και ο Αυγερινός, αφού "ξεσκέπασαν" την βάση του όλου σκεπτικού:

Sorry ρεσυ, έχω πολύ καιρό να γράψω σε φορουμ και έχω ξεχάσει πως πάει :poster_oops:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Νεφέλη said:

2) Άρα, πως είναι δυνατόν να αρνούμαστε την ύπαρξη κάποιου, που δεν έχει οριστεί κοινά αποδεκτά τι είναι;

Θα πεταχτώ ως μη άθεη πάλι.

Μα οι άθεοι δεν πιστεύουν ότι ο Θεός είναι. Δεν υπάρχει για αυτούς για να είναι. 

Ας δώσουμε πρώτα εμείς έναν κοινό ορισμό για το τι είναι ο Θεός και μετά ας το συζητησουμε για να την ύπαρξη του ?

Link to comment
Share on other sites

Θεός:
Οτιδήποτε οποιοσδήποτε πιστεύει πως έχει οποιαδήποτε επιρροή πάνω στη ζωή του (ή στο περιβάλλον του) δίχως απτή απόδειξη.
:Cool_223:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...