Jump to content

Είσαι Άθεος; Απόδειξέ Το!


Recommended Posts

On 24/10/2017 at 9:47 AM, Νεφέλη said:

Τι εννοείς "δεν ακολουθούν κάποια λογική";  ...Το ότι εσύ την απορρίπτεις

Ποια είναι αυτή η λογικη; Αν τη γνωρίζεις πες τη μου να τη συζητήσουμε.

Επιπλέον, που διάβασες ότι απορρίπτω κάτι?

Ηδη όμως, έχω πει πως αν κάποιος θέλει να πιστέψει κάπου, ΔΕΝ τον ενδιαφέρει αν υπάρχει κάποια λογική.

 

On 24/10/2017 at 9:47 AM, Νεφέλη said:

Εγώ πάντως θα το ήθελα να μου το αποδείξεις

Αναφερόμουν στον Αυγερινό. Σ'εσένα και να εξηγήσω δεν θα καταλάβεις χο χο..!

 

Anyway..

Όταν λες ότι ο Θεος είναι εκτος του κοσμου, προφανως εννοείς ότι «από εδώ ως εδώ είναι ο κόσμος και από εδώ ως εδώ είναι Θεός».  Πως μπορείς όμως να ορίσεις τέτοια όρια; Τι είδους μέτρο θα χρησιμοποιήσεις;

 Υπάρχει η γνώση κατ’αρχην, του από πού ξεκιναει και που τελειώνει ο κόσμος; (άσε το Θεό..)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, rasputin said:

Ποια είναι αυτή η λογικη; Αν τη γνωρίζεις πες τη μου να τη συζητήσουμε.

Όταν λες ότι ο Θεος είναι εκτος του κοσμου, προφανως εννοείς ότι «από εδώ ως εδώ είναι ο κόσμος και από εδώ ως εδώ είναι Θεός».  Πως μπορείς όμως να ορίσεις τέτοια όρια; Τι είδους μέτρο θα χρησιμοποιήσεις;

 Υπάρχει η γνώση κατ’αρχην, του από πού ξεκιναει και που τελειώνει ο κόσμος; (άσε το Θεό..)

Για να δούμε λίγο τι λέει η Γένεση:

«Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανόν και την γην.» Γεν.1:1

Έτσι ξεκινάει η Γένεση και μαζί της όοοοολη η Μονοθεϊστική πεποίθηση περί κόσμου: με την δημιουργία του ουρανού και της γης. Και ο μεν ουρανός είναι μια πολύ σχετική έννοια, αλλά η γη είναι πολύ συγκεκριμένη: ο πλανήτης μας.-

Συνεπώς, ξεχνάμε όλα τα υπόλοιπα που γνωρίζουμε περί σύμπαντος προ δημιουργίας γης και πάμε κατ’ ευθείαν στον πλανήτη μας. Ούτε στον Γαλαξία μας, ούτε καν στο ηλιακό μας σύστημα. Κατ’ ευθείαν στον πλανήτη μας.

Αργότερα, μας δίνει άλλο ένα σημείο:

«Και είπεν ο Θεός, Ας γείνωσι φωστήρες εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να διαχωρίζωσι την ημέραν από της νυκτός· και ας ήναι διά σημεία και καιρούς και ημέρας και ενιαυτούς· και ας ήναι διά φωστήρας εν τω στερεώματι του ουρανού, διά να φέγγωσιν επί της γης. Και έγεινεν ούτω.

Και έκαμεν ο Θεός τους δύο φωστήρας τους μεγάλους, τον φωστήρα τον μέγαν διά να εξουσιάζη επί της ημέρας, και τον φωστήρα τον μικρόν διά να εξουσιάζη επί της νυκτός·» Γεν. 1:14-16

Φτιάχνει λοιπόν ο Θεός και τον ήλιο (τον μέγα φωστήρα) και την σελήνη (τον μικρό φωστήρα). Και πάλι δηλαδή παραμένουμε στα πολύ στενά όρια 3 πλανητών: γη, ήλιος, σελήνη.

ΑΥΤΟΣ είναι ο κόσμος του Μονοθεϊσμού, αγαπητέ. Πολύ συγκεκριμένος, μετρήσιμος και απτός.

Από εκεί και πέρα λοιπόν, όλα τ’ άλλα είναι πολύ εύκολο να απαντηθούν. :018bleh:

 

 

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νεφέλη said:

Εν αρχή εποίησεν ο Θεός τον ουρανόν και την γην.» Γεν.1:1

...

 

Αυτό έχει και μια πιο "Γνωστική" ανάγνωση - στο Εβραϊκό - όπου διαβάζεται και ... <drumming here> 

Αρχικά εποίησε <θεούς> <ουρανό> και <γη> 

Αυτή είναι κατα τη γνώμη μου ακριβέστερη ανάγνωση (οι Εβδομήκοντα την έκαναν όπως την αναφέρεις παραπάνω)

Όπου "Αρχικά [χρόνος] εποίησε [δε λέει εδώ ποιος/τι 'εποίησε'] <θεούς> [πληθυντικός¨Ελοχίμ=δυνάμεις?] + <ουρανό> [χώρο] και + <γη> [ύλη]"

 

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, outis said:

Αρχικά εποίησε <θεούς> <ουρανό> και <γη> 

Thanks! Αυτή η πληροφορία θα στηρίξει ακόμα καλύτερα τις παρακάτω απαντήσεις μου στον Ras! :wink_anim:

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Νεφέλη said:

Έτσι ξεκινάει η Γένεση και μαζί της όοοοολη η Μονοθεϊστική πεποίθηση

Περίφημα.  Ζητάω λογική και αντί γι'αυτό παραθέτεις μια πεποίθηση (του μονοθεϊσμού).

 

Τι σχέση τώρα μπορεί να έχει η λογική με τη …πεποίθηση?

ότι όταν έχεις πεποίθηση δεν χρειάζεσαι λογική;

…ότι είναι άσχετα μεταξύ τους; ότι είναι κι αντίθετα ίσως…;

 

Επίσης, εκτός από μια πεποίθηση, το αμέσως πιο άσχετο με τη λογική είναι η διαχειρίστρια μας.

 

..

 

Edited by rasputin
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Επίσης, εκτός από μια πεποίθηση, το αμέσως πιο άσχετο με τη λογική είναι η διαχειρίστρια μας.

Σε μία συζήτηση μπορούμε να αναφερόμαστε σε απόψεις και σε γνώμες. Μπορούμε να συμφωνούμε είτε να διαφωνούμε με αυτές.

Προσωπικές προσ-βολές ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης. Παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, rasputin said:

Περίφημα.  Ζητάω λογική και αντί γι'αυτό παραθέτεις μια πεποίθηση (του μονοθεϊσμού).

Νομίζω ότι μπερδεύεις την λογική με τις αποδείξεις.

Ζήτησες λογική. Σου την έδωσα. Και από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι αποφεύγεις ν'ανταπαντήσεις... Προφανώς διότι δεν μπορείς :P

 

19 minutes ago, Αρχάγγελος said:

Προσωπικές προσ-βολές ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης. Παρακαλώ να μην επαναληφθεί.

Αρχάγγελε, έχεις δίκιο. Αλλά από το συγκεκριμένο άτομο προς τα εμένα, του δίνω το ΟΚ.... Άλλωστε "οι προσβολές είναι το τελευταίο καταφύγιο του ανθρώπου χωρίς επιχειρήματα"!  :lol::blbl:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

Νομίζω ότι μπερδεύεις την λογική με τις αποδείξεις.

Ζήτησες λογική. Σου την έδωσα. Και από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι αποφεύγεις ν'ανταπαντήσεις... Προφανώς διότι δεν μπορείς :P

Σορρυ που πεταγομαι (το απολαμβανω), αλλα ουτε εγω βλεπω πουθενα τη λογικη, μονο αποψεις, περιγραφες αυθαιρετες.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
7 minutes ago, Sabrina said:

Αφού δεν έχουν αντίληψη για το Θεό

Φυσικά και έχουν αντίληψη για τον Θεό: δεν τον δέχονται.

(Λέει αντίληψη για τον Θεό, όχι του Θεού... μεγάλη διαφορά)

Άλλωστε, εδώ και χρόνια υπάρχει το debate ότι ο Αθεϊσμός είναι θρησκεία. :wink_anim:

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Νεφέλη said:

Η αντίληψή μας για το Θεό δείχνει περισσότερα για εμάς παρά για Αυτόν. (Thomas Merton)

Άραγε τι να δείχνει για τους "άθεους" ;! :010angelnot:

Ότι έχουν απογαλακτιστεί και είναι εντάξει με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Νεφέλη said:

Θα συμφωνούσα, εάν δεν είχαν τέτοιο κόλλημα με τον θεϊσμό.

Δε το έχουν όλοι.
Από αυτούς που το έχουν πιστεύω πως η πλειοψηφία θέλει να δει την κοινωνία να εξελίσσεται, και μιας και είναι ξεκάθαρο στα μάτια τους πως η θρησκεία έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση της κοινωνίας (ευθυνόφοβοι υποτακτικοί μοιρολάτρες, που στους ανώτερους σκύβουν το κεφάλι και προσπαθούν να φάνε τους ομοίους τους και τους κατώτερούς τους*), νομίζουν πως με την αντίδρασή τους θα ανοίξουν τα μάτια των τελευταίων.



*μιλάω για τους φανατισμένους

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2017 at 10:34 PM, Νεφέλη said:

Φυσικά και έχουν αντίληψη για τον Θεό: δεν τον δέχονται.

 

A: Έχεις καμιά σχέση με τη Μαρία;

B: Βέβαια.

Α: Τι σχέση;

B: Ότι δεν την έχω γνωρίσει ποτέ.

 

..

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...