Jump to content

Είσαι Άθεος; Απόδειξέ Το!


Recommended Posts

14 hours ago, rasputin said:

A: Έχεις καμιά σχέση με τη Μαρία;

B: Βέβαια.

Α: Τι σχέση;

B: Ότι δεν την έχω γνωρίσει ποτέ.

Α: τότε γιατί ασχολείσαι συνέχεια μαζί της και με όσους λένε ότι την έχουνε γνωρίσει; :blbl:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2017 at 10:18 PM, Sabrina said:

Β: Δεν ασχολούμαι, οι άλλοι θέλουν με το ζόρι να ασχοληθώ μαζί της.

Η πλειοψηφία των "άθεων" υπερ-ασχολείται. Αυτό άλλωστε είναι το πρόβλημα.

Θεωρρώ πολύ πιο "άθεο" αυτόν που, όταν τον ρωτάς για τον Θεό, σου απαντά "δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα Του", παρά αυτόν που έχει συνειδητά και μετά από ενασχόληση σε βάθος με το θέμα (κατά την γνώμη του) καταλήξει ότι είναι άθεος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Νεφέλη said:

Η πλειοψηφία των "άθεων" υπερ-ασχολείται. Αυτό άλλωστε είναι το πρόβλημα.

Θεωρρώ πολύ πιο "άθεο" αυτόν που, όταν τον ρωτάς για τον Θεό, σου απαντά "δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα Του", παρά αυτόν που έχει συνειδητά και μετά από ενασχόληση σε βάθος με το θέμα (κατά την γνώμη του) καταλήξει ότι είναι άθεος.

Είναι όντως αλήθεια ότι οι άθεοι υπερασχολούνται;  (τσουπ, πετάχτηκα κι εγώ μετά από 8 σελίδες..) Ή θεωρούμε ότι υπερασχολούνται γιατί στο παρελθόν δεν τολμούσαν να ασχοληθούν, ενώ τώρα υπάρχει μια σχετική ελευθερία.

Επίσης, κάτι που με προβληματίζει κάθε φορά. Αν ψάξουμε να βρούμε ορισμό για το καθετί που υπάρχει, τότε θα αντιληφθούμε ότι είναι αδύνατο.΄Οταν συμφωνούμε σε έναν ορισμό, πάντοτε υπάρχουν εξαιρέσεις και πάντοτε γίνεται ως μια υποχώρηση από τις διάφορες πλευρές για να υπάρξει μια βάση ώστε να γίνει μια συζήτηση.

Εγώ θα αποδεχτώ το γεγονός ότι αν πάρω τον κάθε άνθρωπο και ρωτήσω τι είναι θεός, τότε παίζει και να πάρω ισάριθμες απαντήσεις. Αλλά καθότι η πλειοψηφία ανήκει σε κάποια από τις μεγάλες θρησκείες, εγώ (και νομίζω και πολλοί άλλοι) εκεί θα πατήσω και θα πω ότι δεν πιστεύω σε θεό.

Τώρα αν αρχίσω να μελετάω τον κάθε ορισμό που δίνει ο κάθε άνθρωπος, τότε με την ίδια λογική πολύς κόσμος θα πρέπει να μου "αποδείξει" ή να με πείσει  ότι ο ορισμός του όντως περιγράφει τον θεό.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Δανάη said:

Είναι όντως αλήθεια ότι οι άθεοι υπερασχολούνται;  (τσουπ, πετάχτηκα κι εγώ μετά από 8 σελίδες..) Ή θεωρούμε ότι υπερασχολούνται γιατί στο παρελθόν δεν τολμούσαν να ασχοληθούν, ενώ τώρα υπάρχει μια σχετική ελευθερία.

 

...ή υπερασχολούμαστε και εμείς μαζί τους και η δράση φέρνει αντίδραση;

Άλλωστε εμείς μπορούμε να αποδείξουμε ότι υπάρχει Θεός; Για εμένα όχι.

Γιατί να μην σεβαστούμε την άποψή τους ότι είναι άθεοι (και όχι άθρησκοι);

Κουβέντα να γίνεται, ναι δεν αντιλέγω. Αλλά για να γίνει κουβέντα σέβεσαι και την άποψη του συνομιλητή, την παίρνεις ως δικό του δεδομένο. 

Αυτό το λέω και για τους μεν και για τους δε. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Δανάη said:

Είναι όντως αλήθεια ότι οι άθεοι υπερασχολούνται;  (τσουπ, πετάχτηκα κι εγώ μετά από 8 σελίδες..) Ή θεωρούμε ότι υπερασχολούνται γιατί στο παρελθόν δεν τολμούσαν να ασχοληθούν, ενώ τώρα υπάρχει μια σχετική ελευθερία.

 

Σκεφτείτε επίσης ότι κάποια εποχή ήσουν άλλο είδος Χριστιανού και σε απαγχονίζανε!

πχ στην Αγγλία τον 17ο αιωνα, αν ήσουν καθολικός παπικός χριστινανός και όχι προτεστάντης χριστιανός σε καθάριζαν! Το ίδιο συνέβαινε και στην Ισπανία με τους μη καθολικούς χριστιανούς.

Δεν υπήρχε περιθώριο μέχρι και πολύ πρόσφατα καν να απορρίψεις την ύπαρξη του θεού!  Δηλαδή το πιο απλό να ισχυριστείς ότι όλα αυτά δε τα δέχεσαι. 

Τώρα που υφίσταται αυτή η απόρριψη, αρχίζει και τσιγκλάει - ενοχλεί ότι υπάρχει υπέρ-ασχόληση από τους ΔΗΘΕΝ άθεους (γιατί φυσικά αυτοί δεν υπάρχουν , ε Νεφέλη); 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Δανάη said:

Επίσης, κάτι που με προβληματίζει κάθε φορά. Αν ψάξουμε να βρούμε ορισμό για το καθετί που υπάρχει, τότε θα αντιληφθούμε ότι είναι αδύνατο.

Επειδή κάποιες έννοιες (κυρίως αυτές που συχνά χρησιμοποιούμε σ'αυτό το φόρουμ) είναι αρκετά "αφηρημένες", νομίζω ότι είναι καλό να δίνουμε έναν ορισμό στη συζήτηση, για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε. Αυτό σαφώς και δεν σημαίνει ότι απορρίπτουμε όλους τους άλλους πιθανούς ορισμούς! Απλά δεν τους λαμβάνουμε υπ' όψη στην συγκεκριμένη συζήτηση. Αν -για παράδειγμα- εσύ κι εγώ συζητάμε για φρούτα, εγώ έχω στο μυαλό μου κεράσια κι εσύ αβοκάντο... ανάθεμα κι αν συνεννοηθούμε ποτέ! Οπότε, καλό είναι εξ' αρχής να λέμε "λέγοντας φρούτα, μιλάμε για όλα τα εσπεριδοειδή και μόνο γι' αυτά" για να βγάλουμε μια άκρη :)

 

14 hours ago, Δανάη said:

Τώρα αν αρχίσω να μελετάω τον κάθε ορισμό που δίνει ο κάθε άνθρωπος, τότε με την ίδια λογική πολύς κόσμος θα πρέπει να μου "αποδείξει" ή να με πείσει  ότι ο ορισμός του όντως περιγράφει τον θεό.

Σωστά! Γι' αυτό και, προσωπικά, σ' αυτές τις συζητήσεις, δέχομαι όλους τους ορισμούς του Θεού/Θείου που έχουν κάποια γνωστή θρησκεία (όχι τύπου "ένα κωλοχώρι 200 κατοίκων στην μέση του πουθενά πιστεύει 'το τάδε' ") ή γνωστό θεϊστικό ρεύμα να τους αντιπροσωπεύσει.

Όταν, λοιπόν, κάποιος μου λέει ότι απορρίπτει Θεό και μέσω της συζήτησης είναι σαφές ότι ουσιαστικά απορρίπτει ορισμό του Θεού συγκεκριμένης θρησκείας, τότε, συγνώμη, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να τον χαρακτηρίσω άθεο.-

 

1 hour ago, Sabrina said:

Κουβέντα να γίνεται, ναι δεν αντιλέγω. Αλλά για να γίνει κουβέντα σέβεσαι και την άποψη του συνομιλητή, την παίρνεις ως δικό του δεδομένο.

Είμαστε φόρουμ συζητήσεων που συχνά μπορούν να γίνουν πολύ "προσωπικές" όσον αφορά θρησκευτικές/φιλοσοφικές/κοσμολογικές/ψυχολογικές απόψεις. Εδώ μέχρι και όνειρά μας συζητάμε, που -κατά την γνώμη μου- είναι κάτι άκρως προσωπικό! Είναι, λοιπόν, πολύ πιθανό αυτή η "κουβέντα που γίνεται" να ενοχλήσει, να "σκαλίσει" πιστεύω, να κλονίσει πεποιηθήσεις, να προσβάλλει απόψεις, κλπ. Θέλω να πιστεύω ότι όλοι μας μπαίνουμε σ' αυτές τις συζητήσεις εδώ, προετοιμασμένοι για όλ' αυτά.

Ναι, είναι απαραίτητο να σεβόμαστε τον συνομιλητή. Κι επείδη είναι η φύση των συζητήσεών μας τέτοια, αυτόν τον σεβασμό τον δείχνουμε 

α) όταν δεν κάνουμε προσωπικές επιθέσεις 

β) όντας ευγενικοί  και 

γ) υποστηρίζοντας με επιχειρήματα τις διαφωνίες μας.

Καλό είναι, επίσης, να αποσυρόμαστε από την συζήτηση όταν νιώθουμε ότι ενοχληθήκαμε ή ενοχλήσαμε περισσότερο του αναμενόμενου.

Πιστεύω ότι, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, αυτοί οι κανόνες τηρούνται :)  

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι, ξεκαθαρίσαμε πως θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεχωρίσουμε ανάμεσα σε άθεους και New Atheists; Οι τελευταίοι έχουν όοοοολα τα γνωρίσματα τα οποία μισούμε στους άθεους: υφάκι "τόχω 50 πόντους μεγαλύτερο το IQ από σένα", αγαπημένη ενασχόληση να διορθώνουν τους υπόλοιπους, κοπιάρισμα της χριστιανικής θρησκείας κ.ο.κ.

Αφού μέχρι και "4 καβαλάρηδες" έχουν.

 

Fun fact: κάποτε είχα δει ένα όνειρο που έμοιαζε με ταινία. Ήταν λέει μια παρέα σύγχρονων άθεων οι οποίοι έκαναν ταξίδι στην Ιουδαία του 1ου αιώνα για να αποδείξουν πως τα γεγονότα των Ευαγγελίων δε συνέβησαν ποτέ και πάνω στο φανατισμό τους, τα προκαλούν. Ήταν στ' αλήθεια μια πολύ αστεία ιστορία αλλά με το που ξύπνησα ξέχασα τα πάντα εκτός από την κεντρική ιδέα :( 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Speedy said:

Δεν υπήρχε περιθώριο μέχρι και πολύ πρόσφατα καν να απορρίψεις την ύπαρξη του θεού!  Δηλαδή το πιο απλό να ισχυριστείς ότι όλα αυτά δε τα δέχεσαι. 

Τώρα που υφίσταται αυτή η απόρριψη, αρχίζει και τσιγκλάει - ενοχλεί ότι υπάρχει υπέρ-ασχόληση από τους ΔΗΘΕΝ άθεους (γιατί φυσικά αυτοί δεν υπάρχουν , ε Νεφέλη); 

Επίσης μέχρι πρόσφατα ήταν ανήκουστο να λες "δεν πιστεύω στον Χριστό"/"δεν πιστεύω ότι ο Χριστός ήταν Θεός"/"πιστεύω ότι η θρησκεία είναι κάτι σάπιο"/"οι περισσότεροι παπάδες είναι καθίκια"/κλπ κλπ. Πλέον μπορείς να τα πεις όλ' αυτά. Πές τα λοιπόν! Είσαι θυμωμένος/πικραμένος/μπαϊλντισμένος από το θρησκευτικό σύστημα που γνώρισες από παιδί... καλά κάνεις! Πες το! Μπορείς πλέον να το πεις, χωρίς να καταλήξεις στην πυρά. Συνειδητοποίησε τι πραγματικά πιστεύεις. Κατανόησε την ρίζα των πεποιθήσεών σου. Καλό είναι και καλό θα σου κάνει. Το κατάλαβες Speedάκο :wink_anim:

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Δε θυμάμαι, ξεκαθαρίσαμε πως θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεχωρίσουμε ανάμεσα σε άθεους και New Atheists;

Δεν νομίζω ότι το κάναμε και, ναι, είναι απαραίτητο! 

Προσωπικά, μέχρι στιγμής μόνο new atheists έχω πετύχει, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό.

(Το βιντεάκι ΑΠΙΘΑΝΟ!!! Ο τύπος δεν παίζεται! :worthy:)

 

20 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Fun fact: κάποτε είχα δει ένα όνειρο που έμοιαζε με ταινία. Ήταν λέει μια παρέα σύγχρονων άθεων οι οποίοι έκαναν ταξίδι στην Ιουδαία του 1ου αιώνα για να αποδείξουν πως τα γεγονότα των Ευαγγελίων δε συνέβησαν ποτέ και πάνω στο φανατισμό τους, τα προκαλούν. Ήταν στ' αλήθεια μια πολύ αστεία ιστορία αλλά με το που ξύπνησα ξέχασα τα πάντα εκτός από την κεντρική ιδέα :( 

Έλα ρε, γαμάτο σενάριο! Ξεκίνα βιβλίο!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Νεφέλη said:

Επίσης μέχρι πρόσφατα ήταν ανήκουστο να λες "δεν πιστεύω στον Χριστό"/"δεν πιστεύω ότι ο Χριστός ήταν Θεός"/"πιστεύω ότι η θρησκεία είναι κάτι σάπιο"/"οι περισσότεροι παπάδες είναι καθίκια"/κλπ κλπ. Πλέον μπορείς να τα πεις όλ' αυτά. Πές τα λοιπόν! Είσαι θυμωμένος/πικραμένος/μπαϊλντισμένος από το θρησκευτικό σύστημα που γνώρισες από παιδί... καλά κάνεις! Πες το! Μπορείς πλέον να το πεις, χωρίς να καταλήξεις στην πυρά. Συνειδητοποίησε τι πραγματικά πιστεύεις. Κατανόησε την ρίζα των πεποιθήσεών σου. Καλό είναι και καλό θα σου κάνει. Το κατάλαβες Speedάκο :wink_anim:

Οπότε συνειδητοποίησε και εσύ ότι υπάρχουν άθεοι και κατανόησε την ρίζα των πεποιθήσεών τους. Αντίο! :thanks:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Νεφέλη said:

Δεν νομίζω ότι το κάναμε και, ναι, είναι απαραίτητο! 

Προσωπικά, μέχρι στιγμής μόνο new atheists έχω πετύχει, σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό.

(Το βιντεάκι ΑΠΙΘΑΝΟ!!! Ο τύπος δεν παίζεται! :worthy:)

 

Έλα ρε, γαμάτο σενάριο! Ξεκίνα βιβλίο!! :clapping:

Πολύ αργά είναι ήδη. Επιστημονικής Φαντασίας με έναν χρονοταξιδωτη. Ιδού ο άνθρωπος. Του Μουρκοκ. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Speedy said:

Οπότε συνειδητοποίησε και εσύ ότι υπάρχουν άθεοι και κατανόησε την ρίζα των πεποιθήσεών τους.

Τους ψάχνω Speedάκο μας! Θέλω πολύ να γνωρίσω έναν, αλλά φαίνεται να είναι "εξαφανισμένο είδος". Δεν έχω βρει ακόμα κανέναν για να κατανοήσω την ρίζα των πεποιθήσεών του και το θέλω πολύ! Έχεις κάποιον να μου συστήσεις;

 

5 hours ago, outis said:

Πολύ αργά είναι ήδη. Επιστημονικής Φαντασίας με έναν χρονοταξιδωτη. Ιδού ο άνθρωπος. Του Μουρκοκ.

ΩΩ! Θα το αναζητήσω!! :clapping:

Καλό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2017 at 2:01 PM, Speedy said:

συνειδητοποίησε και εσύ ότι υπάρχουν άθεοι και κατανόησε την ρίζα των πεποιθήσεών τους

Υποστηρίζει ότι έχει κατανοήσει τη ρίζα των πεποιθήσεων τους. Αυτή είναι, ότι στη πραγματικότητα οι άθεοι δεν εναντιωνονται στη σκεψη ότι *κάτι* μπορεί να υπάρχει (μ'αυτό το θέμα μάλλον δεν έχουν ασχοληθεί).

Εναντιωνονται κυρίως στη σκέψη ότι αυτό το *κατι* είναι έτσι όπως το παρουσιάζουν οι θρησκείες.

 

..

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...