Jump to content

Θεφοβούμενοι Άθεοι


Recommended Posts

Από τη σελίδα του Νίκου Δήμου στο http://www.ndimou.gr/newsarticle_gr.asp?news_id=107

Φεστιβάλ δεισιδαιμονίας

 

(και ανορθολογισμού)

 

 

Κυριακή 20 Μαρτίου 2005

 

Στην ύπαρξη του Σατανά πιστεύει το 57% των Ελλήνων. Επίσης 65.2% πιστεύει στο κισμέτ (πεπρωμένο ή μοίρα) και 71,4% στο μάτι και το ξεμάτιασμα. Πίστη στα θαύματα ομολογεί το 50%.

 

Μήπως είναι καλύτερα τα πράγματα στους νέους; Όχι. 57% πιστεύουν στα πνεύματα και 38,5% στα φαντάσματα. Και οι Αριστεροί; Κάποτε άθεοι και ορθολογιστές τώρα πιστεύουν στον Θεό (82,7%), στις υπερφυσικές δυνάμεις (57,7%), στους εξωγήινους (42,3%) και στη μετεμψύχωση (36,5%).*

 

Ως τώρα διάβαζα παρόμοια ποσοστά σε Αμερικάνικες δημοσκοπήσεις και κουνούσα το κεφάλι: «Αχ οι Αμερικανοί, οι αφελείς, οι φονταμενταλιστές, οι θρησκόληπτοι!» έλεγα. Κι εμείς είμαστε χειρότεροι!

 

Στις αρχές του 21ου αιώνα, το 80% των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ πιστεύει στο «μάτι» και το 60% των ψηφοφόρων της Ν. Δ. στον Σατανά. (Ύπαγε οπίσω μας).

 

Και πως θα πείσεις ένα λαό να αυξήσει την παραγωγικότητά του όταν η συντριπτική πλειοψηφία του θεωρεί ότι όλα τα διαφεντεύει το κισμέτ ? και άρα κάθε ατομική προσπάθεια είναι μάταιη...

 

Ανήκουμε λοιπόν στον Μεσαίωνα της δεισιδαιμονίας. Ούτε στην Αναγέννηση δεν έχουμε φτάσει ακόμα ? κι έχουμε αιώνες για την Γαλλική Επανάσταση...

 

 

* Έρευνα της ΚΑΠΑ RESEARCH για τον «Ταχυδρόμο» 19.3.05

 

© Nίκος Δήμου   Κείμενα - Φωτογραφίες: Νίκος Δήμου

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τον βρίσκω λιγάκι υπερβολικό τον κύριο Δήμου. Υπερβολικό όχι στις στατιστικές, αυτές δεν τις αμφισβητώ. Αλλά είναι υπερβολικός στα συμπεράσματά του.

 

Ο άνθρωπος που πιστεύει στην ύπαρξη του Σατανά, όσο αφελές κι αν μας ακούγεται αυτό, δε σημαίνει ότι θ' αντιδράσει όπως ένας θεοφοβούμενος άνθρωπος αιώνες πριν, στην καρδιά του Μεσαίωνα.

Δηλαδή, δεν πρόκειται να κλονιστεί εάν βγει αύριο-μεθαύριο ένας παπάς και πει «να δίνετε χρήματα στην εκκλησία για να μη πάτε στην Κόλαση!» (κάτι που στον Μεσαίωνα θα «έπιανε»).

Κάτι παρόμοιο ισχύει και για το κισμέτ: το ότι το πιστεύει, δε σημαίνει ότι είναι και μοιρολάτρης!

 

Είναι γεγονός ότι η ανθρωπότητα δείχνει να παίρνει μια στροφή προς την μεταφυσική τα τελευταία χρόνια, σε αντίθεση με κάποιες δεκαετίες πριν, που είχε στραφεί προς τον μηδενισμό. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάνουμε στροφή στον Μεσαίωνα. Αντίθετα, πιστεύω ότι ο άνθρωπος ξεκινά σιγά-σιγά, ίσως και λίγο άτσαλα, να προσπαθεί να βρει την ισορροπία.

Φυσικά, κάθε αρχή και δύσκολη. Αλλά επίσης «η αρχή, είναι το ήμισυ του παντός» :smilewink:

 

Έφτασα σ? αυτό το συμπέρασμα, διότι αυτό που παρατηρώ γύρω μου τελευταία, είναι μια τάση των ανθρώπων να πιστέψουν μεν, όχι «ότι νά ?ναι» δε. Μ? άλλα λόγια, με χαρά βλέπω ανθρώπους με πίστη, να μην επαναπαύονται στα όσα τους σερβίρουν «στο πιάτο», αλλά αντίθετα να ερευνούν το κάθε τι, και μάλιστα προσπαθώντας να είναι αντικειμενικοί. Δεν αναζητούν ν? απορρίψουν, μα ούτε και να ασπαστούν. Αναζητούν να μάθουν και να βρουν το σημείο συνάντησης μεταφυσικής, θρησκείας, μυστηρίου κλπ με την επιστήμη. Αυτό είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο.

 

(κοίτα τι πωλήσεις ρεκόρ έκανε το βιβλίο του Dan Brown «Κώδικας Ντα Βιντσι» και πόσες εκπομπές και άρθρα βγαίνουν συνεχώς γύρω από το θέμα. Αυτό πιστεύω πως είναι ένα καλό επιχείρημα για την άποψή μου :smilewink: )

 

Μπήκαμε στην εποχή του Υδροχόου τσούπρες και λεβέντες! Ας την αφήσουμε να μας επηρρεάσει! :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Τον βρίσκω λιγάκι υπερβολικό τον κύριο Δήμου. Υπερβολικό όχι στις στατιστικές, αυτές δεν τις αμφισβητώ. Αλλά είναι υπερβολικός στα συμπεράσματά του.

Ο άνθρωπος που πιστεύει στην ύπαρξη του Σατανά, όσο αφελές κι αν μας ακούγεται αυτό, δε σημαίνει ότι θ' αντιδράσει όπως ένας θεοφοβούμενος άνθρωπος αιώνες πριν,

Σήμερα ναι. Αν όμως η τάση συνεχιστεί για 50-100 χρόνια;

Εκείνο πάντως που βρίσκω πιο πολύ ενδιαφέρον σ' αυτό είναι η προφανής αντίφαση ενός Θεοφοβούμενου (δεισιδαίμονα) σύγχρονου ανθρώπου που μέσα τις πιο πολλές καθημερινές αντιδράσεις δηλώνει "άθεος" μα το κεράκι το ανάβει.

 

ΥΓ. Είδα δει παλαιότερα ανάλογη έρευνα που έδειχνε τις διαφορές τέτοιων πεποιθήσεων σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη. Χάσμα μέγα. Το είχα βρει συνταρακτικό. Αν (όταν) τη βρω θα την παραθέσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Εκείνο πάντως που βρίσκω πιο πολύ ενδιαφέρον σ' αυτό είναι η προφανής αντίφαση ενός Θεοφοβούμενου (δεισιδαίμονα) σύγχρονου ανθρώπου που μέσα τις πιο πολλές καθημερινές αντιδράσεις δηλώνει "άθεος" μα το κεράκι το ανάβει.

Θα ξεφύγω (λίγο) από το θέμα, για να ρωτήσω πόσο άθεος είναι ο... άθεος;

 

Διότι κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν υπάρχει άνθρωπος άθεος...

Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω θεώ, είμαι άθεος (Luis Bunuel)

 

ΥΓ. Αν δεις και το "Γαλαξία", θα καταλάβεις ΠΟΣΟ άθεος ήταν! :063laugh:

ΥΓ2. Και μια και μου έρχονται ταινίες στο νου, αν είδες το "Million Dollar Baby", ο πρωταγωνιστής είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Ένας θρησκευόμενος, καθόλου θεοφοβούμενος, που τελικά μέσα στη σιωπή του Θεού, δρα μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

"Διότι κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν υπάρχει άνθρωπος άθεος..."

Υπάρχει απλά κυρίως στην Ελλάδα, η πλύση εγκεφάλου και η γυφτοκατινιά ξεκινάει απο τις μικρές ηλικίες θές δεν θές και αυτό αφήνει κατάλοιπα φόβου εξού και η κλασσική αντίδραση του "να ανάψω κάνα κερί επειδή ποτέ δεν ξέρεις" αλλά μπροστά στα κολλητάρια το παίζω "άθεος και γα@!$!ς". Η κλασσική αθάνατη ελληνική καβάτζα. Φυσικά υπάρχουν και οι τρανές εξαιρέσεις.

Τέλος, ο Δήμου θέλει μπούφλες.

Link to comment
Share on other sites

Διότι κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν υπάρχει άνθρωπος άθεος..."

Εχω γνωρίσει καθαρά άθεους ανθρώπους! Είναι τόσο ανοιχτόμυαλοι! Πρέπει να έχω πέσει σε περιπτώσεις... Πάντως είναι πολύ ψαγμένα άτομα για να το καταφέρουν μέσα σε μια κοινωνία της εποχής των "Θρησκευτικών" και του σήμερα να καταλήξουν εκεί και να μην έχουν πρόβλημα να μιλήσουν γι'αυτό ανοιχτά, όπως ένας χριστιανός στην Ελλάδα. :clapping: Μπράβο τους!! (λέω εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά... :unsure:

 

Οκ, να ξαναπροσπαθήσω, αλλά με διαφορετική τακτική:

 

Πιστεύετε ότι υπάρχει άθεος άνθρωπος που αρνείται την ύπαρξη των Φυσικών Νόμων;

Link to comment
Share on other sites

εξού και η κλασσική αντίδραση του "να ανάψω κάνα κερί επειδή ποτέ δεν ξέρεις" αλλά μπροστά στα κολλητάρια το παίζω "άθεος και γα@!$!ς".

11299[/snapback]

 

Ακριβώς, είναι το περίφημο "επιχείρημα του παίκτη" του Blaise Pascal: αν είσαι θρησκευόμενος, αν δεν υπάρχει θεός δε χάνεις τίποτα, αν όμως υπάρχει, κερδίζεις, ενώ, αν είσαι άθεος, αν δεν υπάρχει θεός δεν κερδίζεις τίποτα, αν όμως υπάρχει, χάνεις.

 

Φυσικά υπάρχει κι η αναστροφή του. Αν υπάρχει θεός και είσαι άθεος, για ποιο λόγο να σε τιμωρήσει; Επειδή χρησιμοποίησες το μυαλό που σου έδωσε;

Link to comment
Share on other sites

εξού και η κλασσική αντίδραση του "να ανάψω κάνα κερί επειδή ποτέ δεν ξέρεις" αλλά μπροστά στα κολλητάρια το παίζω "άθεος και γα@!$!ς".

11299[/snapback]

 

Ακριβώς, είναι το περίφημο "επιχείρημα του παίκτη" του Blaise Pascal: αν είσαι θρησκευόμενος, αν δεν υπάρχει θεός δε χάνεις τίποτα, αν όμως υπάρχει, κερδίζεις, ενώ, αν είσαι άθεος, αν δεν υπάρχει θεός δεν κερδίζεις τίποτα, αν όμως υπάρχει, χάνεις.

 

Φυσικά υπάρχει κι η αναστροφή του. Αν υπάρχει θεός και είσαι άθεος, για ποιο λόγο να σε τιμωρήσει; Επειδή χρησιμοποίησες το μυαλό που σου έδωσε;

11340[/snapback]

 

Ναι το μόνο πακέτο στην υπόθεση είναι οτι οι "Θεοί" δεν γουστάρουν τους καβατζόπουστες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρίσκω το άρθρο του Δήμου σημαντικό. Αυτό που βλέπω είναι η τάση των ανθρώπων να μην εξηγούν πράγματα, αλλά να άγονται και να φέρονται από δυσειδαιμονίες, απόψεις που είχαν οι γιαγιάδες μας και να μην πιστεύουν στη λογική του "χτίζω πέτρα πέτρα το σπίτι μου". Προτιμούν ένα προκάτ.

 

Προσωπικά δε με ενδιαφέρει αν θα αυξηθεί η παραγωγικότητα, αλλά αν οι άνθρωποι θα απορρίψουν την fast food ιδεολογία.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει πάντα παρορμητικά ο Νίκος Δήμου, είναι τιμιότατος και πιστός στο να βγάζει πάντα τα σώψυχά του και να μη διεκδικεί κανένα αλάθητο, αλλά και το να οδηγείται σε άτοπη πεσιμιστική γκρίνια είναι απόφευκτα πιθανό.

 

Για το συγκεκριμένο άρθρο του, ανεξαρτήτως του πόσο σε ωθεί να πας παραπέρα σε επί μέρους σωστά μονοπάτια σκέψης (βλ. π.χ. μήνυμα porcupine), το ερώτημα σχετικά με το πως ξεκινάει για να φτάσει στα γενικά συμπεράσματα παραμένει:

 

Όλη αυτή σούπα (και Σατανάς, και πεπρωμένο, και εξωγήινοι, και "μάτι"...) έχει βάση σα μίξη, ώστε να σε δικαιώνει να φτάσεις στο γενικό συμπέρασμα ότι ζούμε σε Μεσαίωνα?

 

(Είπα: "...ανεξαρτήτως του πόσο σε ωθεί να πας παραπέρα...")

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πιστεύετε ότι υπάρχει άθεος άνθρωπος που αρνείται την ύπαρξη των Φυσικών Νόμων;

 

Προσωπικα και στο στρατο αθεος δηλωσα(ασχετο που ακομα ειμαι με αναβολη..)

 

Και δεν αρνουμαι την υπαρξη των φυσικων νομων, αρνουμαι γενικοτερα τη φυση ή το περιβαλλον μου γνωριζοντας οτι ειναι απλα μια ψευδαισθηση, ενα ονειρου καποιου ισοροπημενου ονειρευτη και πως μονο αν συντονιστω μαζι του ισως καταφερω να ξεφυγω απο εδω...

αυτο το πλασμα δεν ειναι ο Θεος, οχι ...ειναι απλα τα παντα...και δεν δινει δεκαρα για το πως ζω κ τι κανω, αυτα ειναι δικο μου προβλημα και μονος μου θα τα αντιμετωπισω!!!

Οχι...εγω πρεπει μονο να τον ξυπνησω για να με λυτρωσει απο την φαυλοτητα της καθημερινοτητας που με οδηγει σε αυτον και μονο τον σκοπο καταστρεφοντας ο,τι ωραιο και αθωο με εχει συνεπαρει...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει άνθρωπος που αρνείται την ισχύη των φυσικών νόμων, ας έρθει να με αφήσει να του ρίξω έναν τσιμεντόλιθο στο κεφάλι, δεν χρειάζεται καν μεγάλο ύψος.

 

Τώρα αν τα βαφτίζουμε όλα Θεό ναι κανείς δεν είναι Άθεος.

Απλά μην μπερδεύουμε το παν, το ένα που λέμε με οτιδήποτε το μεμονωμένο.

Είναι η κλασσική, λάθος κατ'εμέ, άποψη του πανθειστή: Όλα αποτελούν το Θείο άρα όλα ξεχωριστά είναι Θεός.

Ναι με αυτή την άποψη διαφωνώ κάθετα. Σε μια δεκάδα από μπίλιες, κάθε μπίλια είναι μια μονάδα όχι δεκάδα.

Στο σώμα μας κάθε κύταρο είναι απλά ένα κύταρο όχι ένας άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...