Jump to content

10 χρόνια πριν...


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Στο πνεύμα της αναγέννησης του Αβάπτιστου, θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

Μέσα σε 10 χρόνια, πόσο έχουν αλλάξει τα πιστεύω σας; Έχουν αλλάξει;

Κοιτάζοντας τις προ 10ετίας πεποιθήσεις σας, τι σας έρχεται στο μυαλό;

Εάν είχατε την δυνατότητα να στείλετε ένα μήνυμα στον προ 10ετίας εαυτό σας, τι θα ήταν;

(φυσικά αναφέρομαι μονάχα σε φιλοσοφικές/θρησκευτικές πεποιθήσεις και πιστεύω :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ένα πολύ σωστό ερώτημα.

Δεν έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα απλά ποιο ώριμα ποιο ουσιαστικά έγιναν τα ερωτήματα οι αναζητήσεις...

Ότι θεώρησα ευτελές το άφησα....

Ευχαριστώ.

  

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μου έλεγα να είμαι πιο ανοικτή, να ψάχνω και την άλλη πλευρά και να μη βιάζομαι να ασπαστώ απόψεις χωρίς να έχω καταλάβει το λόγο που το κάνω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πιστεύω μου, όχι δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα. Απλά έχω "βολευτεί" -στον θρησκευτικό τομέα- σε αυτό που βρίσκω πιο εύκολο, μιας και έχω καταλήξει ότι όλα είναι ακριβώς τα ίδια, μόνο τα ονόματα αλλάζουν. Σε αυτό βέβαια συντέλεσε και το γεγονός ότι έχω αλλάξει πόσους τόπους κατοικίας, οι νέες παρέες που βρήκα δεν είχαν και δεν έχουν καμία σχέση με αυτά, οπότε και εγώ δυστυχώς έπαψα να είμαι έτσι ενεργή και συζητήσιμη επί των θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sabrina said:

Απλά έχω "βολευτεί" -στον θρησκευτικό τομέα- σε αυτό που βρίσκω πιο εύκολο, μιας και έχω καταλήξει ότι όλα είναι ακριβώς τα ίδια

ΕΛΑΑΑΑΑ;

giphy.gif

Εσύ; Σαμπρίνα μου, η φέρελπις μαγισσούλα, ΤΡΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΣΤ ΦΟΥΝΤ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χμ, οι απόψεις / πιστεύω μου δεν έχουν αλλάξει, απλά έχουν εμπλουτιστεί με περισσότερες έννοιες θα έλεγα. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που θα έλεγα στον εαυτό μου ήταν να μην με καταπιεί τόσο η καθημερινότητα και να δίνω περισσότερο χρόνο στην ψυχική / νοητική τροφή!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια τακτική έχω βρει ευεργετική. Να μην είμαι σήμερα ο ίδιος που ήμουν χθες. Η ερώτηση που κάνω πριν οτιδήποτε (συμπεριλαμβανομένου και του παρόντος ποστ) είναι: το ξόδεμα του χρόνου μου Γι αυτό θα κάνει τη.... «σκούπα» να «πετά» ψηλότερα και γρηγορότερα; Να «σκουπίζει» αποτελεσματικότερα; Αν ναι μπαίνω στον κόπο. Αν όχι. Όπως λέει και ο μέγας θεολόγος του καιρού μας: https://goo.gl/images/NHz7mr 

Link to comment
Share on other sites

Αν και συμφωνώ εν μέρει outis, θα κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου λέγοντας ότι μπορεί να θεωρείς ότι κάτι δεν αξίζει τον χρόνο που θα αφιερώσεις, αλλά αν το έκανες, ίσως να έφερνε διαφορετικά αποτελέσματα από τα αναμενόμενα. Ίσως "η σκούπα να πετούσε ψηλότερα και γρηγορότερα, να σκούπιζε αποτελεσματικότερα"... Αλλά δεν είναι πάντα εφικτό να διακρίνεις το τέρμα του δρόμου αν δεν τον διαβείς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...