Jump to content

Έχουμε ελεύθερη βούληση;


Recommended Posts

1 hour ago, Sabrina said:

Μπορεί να μην ρωτήθηκα γιατί δεν υπήρχε τρόπος επικοινωνίας, αλλά μου δόθηκε η επιλογή. Εγώ το ήθελα, πάλεψα, αποδείχτηκα το πιο δυνατό σπερματοζωάριο και τρύπωσα. ?

Άρα και τα παιδιά θέλουν.

Πάντως, γενικότερα, μη σκαλώνουμε, μια απλή μεταφορά είναι. Και στο κάτω κάτω, είπα πως μόνη διαφορά είναι το δρομολόγιο και πως πρόκειται για ένα ταξίδι. Δεν είπα ούτε πως πρόκειται να περάσουν όλη τους τη ζωή στο πλοίο ούτε πως ο ένας πάει με βαρκούλα κι ο άλλος με κρουαζιερόπλοιο. Μόνη διαφορά το δρομολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

17 hours ago, Sucore said:

Δε νομίζω, The point ειναι αυτό:

Κάποια πράγματα βασίζονται στη τύχη, τα υπόλοιπα είναι θέμα επιλογών μας

Κατ' αρχάς, και μόνο που μπαίνει ο παράγοντας "τύχη" στο παιχνίδι, χαιρετισμούς στην ελεύθερη βούληση.

 

16 hours ago, Minerva said:

Εάν η βούλησή μας είναι ελεύθερη από τραύματα, υπερβολικές προσδοκίες, ανάγκες που δεν συνειδητοποιούμε και επίτευξη στόχων που δεν εξαρτώνται από κανέναν μοιραίο εξωτερικό παράγοντα, τότε ναι,  είναι ελεύθερη κι έχουμε αυτεξούσιο. Στην πραγματικότητα (σχεδόν) ποτέ δεν ενυπάρχει η συγκυρία της προηγούμενης φράσης. Έτσι, κλίνω στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει αυτεξούσιο.

Συμπληρώνω:

Άσε που συνήθως (αν όχι πάντα) η βούλησή μας έχει σχηματιστεί από τις εμπειρίες μας και από τους άλλους...

 

...Που μας πάει σε άλλο ερώτημα: Η βούλησή μας, είναι πραγματικά δική μας;

 

12 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Σε ρώτησαν αν θες να γεννηθείς; :) 

Ωραίος :thumbsup:

 

...Αν και μπαίνεις λίγο στα "χωράφια" βουδιστικής πίστης, που υποστηρίζει ότι ναι, έχουμε επιλέξει να γεννηθούμε και το που και το πότε και το από ποιούς... Αλλά μην το μπλέξουμε τόσο πολύ το θέμα... ακόμα... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Σε ρώτησαν αν θες να γεννηθείς; :) 

 

Νομίζω ότι το πας πολύ μακριά με κίνδυνο να υποπέσει η κουβέντα σε μοιρολατρεία.

Πότε μπορούμε να πούμε ότι ένα άτομο διαθέτει βούληση (εξαιρώντας την επιθυμία για μητρικό γάλα, στήθος); Προφανώς εφόσον μπορεί να ξεχωρίσει τον εαυτό του από τους άλλους. Μπορούμε να πούμε ότι ένα παιδί λειτουργεί με ελεύθερη βούληση όταν θέλει το συγκεκριμένο παριζάκι της πιασάρικης διαφήμισης; Όχι. Αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα για το πώς οι πάσης φύσεως έξωθεν  επιρροές μορφοποιούν τη βούλησή μας.

 

Στο παράδειγμα με το ταξίδι, ακόμα κι αν δεν περάσουν όλη τους τη ζωή στο πλοίο, τα δύο παιδιά θα έχουν αποκομίσει πολύ διαφορετικές εντυπώσεις για το πώς είναι η καθημερινότητα - αφού ανάμεσα στη Μεσόγειο και τη Σκανδιναβία υπάρχουν τεράστιες διαφορές. Εάν, μεν, τα δυο παιδιά έχουν ως αφετηρία τη Μεσόγειο είναι πολύ πιθανόν να γενικεύσουν τα βιώματά τους επισκεπτόμενα άλλες χώρες με παρεμφερή κουλτούρα. Μια επίσκεψη στη Σκανδιναβία θα έκρυβε περισσότερες εκπλήξεις, το ταξίδι όμως κοστίζει περισσότερο και δεν είναι προσιτό σε όλους τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να θέσουμε τον κανόνα ότι όποιος ξεκινάει ένα θέμα, οφείλει να ορίζει τις έννοιες.

Συμφωνούμε όλοι ότι βούληση, εκ του βούλομαι, είναι η επιθυμία, η θέληση, η προτίμηση;

Πώς από την βούληση πήγαμε στο αυτεξούσιο; :wacko:

Μιλάμε για ελευθερία βούλησης, ελευθερία επιλογής ή  ελευθερία πράξεων, διότι με έχετε μπερδέψει;

Είμαι ελεύθερος να θέλω ό,τι θέλω και κανείς δεν μπορεί να το ελέγξει αυτό. Μπορώ να επιλέξω/πράξω βάσει των συνθηκών, των επιθυμιών, των γνωστών δυνατοτήτων, χωρίς απαραίτητα να συμφωνούν οι πράξεις με την βούληση. Ακόμα και μετά τις πράξεις μου μπορώ να συνεχίσω να θέλω αυτό που δεν μπόρεσε να γίνει. 

Η βούληση θεωρώ ότι δημιουργείται από την ανάγκη και από τα δεδομένα που έχει το άτομο για να την ικανοποιήσει καλύτερα.

Όταν μιλάμε για ελευθερία σε ποιο επίπεδο αναφερόμαστε;

Αν αναφερόμαστε στο επίπεδο άτομο-άτομο, τότε φυσικά υπάρχει ελευθερία, μιας και κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τη βούλησή μας.

Αν αναφερόμαστε στο επίπεδο άτομο-ανάγκες, τότε προφανώς δεν υπάρχει ελευθερία, διότι δεν είμαστε σε θέση να ελέγχουμε τις ανάγκες μας.

Αν αναφερόμαστε στο επίπεδο άτομο-γνώσεις, τότε προφανώς δεν υπάρχει ελευθερία, διότι δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε τα πάντα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Πώς από την βούληση πήγαμε στο αυτεξούσιο; :wacko:

Στη χριστιανική παράδοση συνδέονται - δεν την ασπάζομαι αλλά αναφέρθηκε ως όρος νωρίτερα και μου φάνηκε κατάλληλη σε αυτή εδώ την κουβέντα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Νεφέλη said:

Κατ' αρχάς, και μόνο που μπαίνει ο παράγοντας "τύχη" στο παιχνίδι, χαιρετισμούς στην ελεύθερη βούληση.

Γιατί;
Η τύχη είναι ένα θέμα μεταβλητών που θα ήταν απίστευτα χρονοβόρες να ελέγξουμε με την σημερινή υπολογιστική δύναμη μας, και ορίζεται ως θετική ή αρνητική ανάλογα με τον αντίκτυπο που έχει πάνω μας (γενικό μας).

Γιατί χαιρετισμούς στην ελεύθερη βούληση;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Νεφέλη said:

Την ελέγχεις;

Την βούληση μου;
Αρκετά.
Αλλιώς αφήνομαι στα μονοπάτια των απολαύσεων που επιθυμεί.
Επιλογές είναι όλα.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Νεφέλη said:

Την τύχη σου, καλέ!

Συν αθηνά και χέιρα κίνει.
Όπως είπα η τύχη είναι (βασίζεται σε) μεταβλητές που δεν μπορούμε να υπολογίσουμε λόγω τεράστιου όγκου πληροφοριών, και υπολογισμών.
Όμως μπορείς χοντρικά να ελένξεις αρκετά αποτελέσματα, και ακόμα καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για όσο το δυνατόν περισσότερα σενάρια.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Νεφέλη said:

Την τύχη σου, καλέ!

Εδώ να θυμίσω την αρχή "Αρχή σοφίας ή των ονομάτων επίσκεψις

Το 'τύχη' είναι λέξη που σχετίζεται γλωσσολογικά με το "τέχνη" κάτι που είναι στο χέρι όχι μόνο της 'Αθηνάς' (Σημ. το μοίρα, σχετικό με το μερίδιο/μερτικό)

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2017 at 7:24 PM, Sucore said:

Συν αθηνά και χέιρα κίνει.

Μα, δεν το καταλαβαίνεις ότι και μόνο που μπαίνει κάτι ακόμα στην επιρροή των επιλογών σου, παύεις να έχεις πραγματικά ελεύθερη βούληση;! :blink:

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Νεφέλη said:

Μα, δεν το καταλαβαίνεις ότι και μόνο που μπαίνει κάτι ακόμα στην επιρροή των επιλογών σου, παύεις να έχεις πραγματικά ελεύθερη βούληση;! :blink:

Οτι και να μπαινει ειναι επιλογη μας το αν και πως θα το αντιμετωπισουμε.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

Κι αν εξαρχής δεν θέλεις να το αντιμετωπίσεις;

ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ

Ρεαλιστικά έχουμε ελεύθερη βούληση.
Δεν έχουμε την δυνατότητα να ελέγχουμε την μοίρα μας από πριν, μονάχα να σχεδιάζουμε πρακτικά (ρεαλιστικά) σενάρια για το πώς θα είναι πιθανό να βελτιωθεί (ή όχι, ανάλογα το ζόρι του καθενός) στο μέλλον.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...