Jump to content

Γιατί η/οι Θεότητά/ες σας είναι καλύτερη/ες από των άλλων;


Recommended Posts

Οι θεϊστές τείνουν να υποστηρίζουν μεταξύ τους «ποιος έχει την Αλήθεια».

Χριστιανοί εναντίον Μουσουλμάνων εναντίον Εβραίων εναντίον Παγανιστών εναντίον Πολυθεϊστών και ούτω καθεξής.

Ενίοτε διαφωνούν και θεϊστές της ίδιας θρησκείας.

 

Η ερώτησή μου λοιπόν πάει προς άπαντες θεϊστές:

Γιατί η/οι Θεότητά/ες σας είναι καλύτερη/ες από των άλλων και τι σας κάνει τόσο σίγουρους ότι εσείς έχετε δίκιο και όχι οι άλλοι;

Link to comment
Share on other sites

Διότι βγάζουην περισσότερα χιλιόμετρα στο λίτρο, τραβάνε στην ανηφόρα, έχουν διπλό διαφορικό και συρόμενη οροφή.

Σοβαρά τώρα, τι ερώτηση είναι αυτή; "Καλύτεροι"; Ειλικρινά δηλαδή δεν μπορώ να βρω νόημα στην ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Τράγου Κέρατο said:

Σοβαρά τώρα, τι ερώτηση είναι αυτή;

Γιατί είσαι Πολυθεϊστής και όχι Χριστιανός; ή Βουδιστής; ή Μουσουλμάνος;

Τι το καλύτερο έχει ο Ολυμπισμός από τις άλλες θρησκείες;

Link to comment
Share on other sites

Σαν να με ρωτάς γιατί μου αρέσουν οι μακαρονάδες κι όχι τα φασολάκια και τι το καλύτερο έχουν οι μακαρονάδες από τα φασολάκια. (Σαν, αλλά όχι ακριβώς)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Σαν να με ρωτάς γιατί μου αρέσουν οι μακαρονάδες κι όχι τα φασολάκια και τι το καλύτερο έχουν οι μακαρονάδες από τα φασολάκια. (Σαν, αλλά όχι ακριβώς)

Θα αγνοήσω το γεγονός ότι τα φασολάκια σου κάνουν περισσότερο καλό απ' ότι οι μακαρονάδες ( :018bleh: ) και θα πάω κατ' ευθείαν στο: ναι, οκ, το κατάλαβα ότι σ'αρέσουν καλύτερα! Το γιατί ρωτάω. Εμένα π.χ. μ'αρέσουν καλύτερα τα φασολάκια από κάποιες μακαρονάδες, διότι είναι πιο εύγευστα.

Αλλά, για να ξεφύγουμε από την μεταφορά και να πάμε κατ'ευθείαν στο θέμα (και για να μην λέτε ότι σας κάνω ερωτήσεις όπου δεν απαντάω εγώ η ίδια) : προσωπικά, δεν ξεχωρίζω καμία Θεότητα. Νέα ή παλιά. Τις θεωρώ όλες εκφράσεις του ιδίου Ενός. 

...ΟΚ, γουστάρω λίγο περισσότερο τον Ερμή, αλλά κατανοώ ότι δεν έχει τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από όλες τις άλλες Θεότητες (αν και είναι μακράν η πιό γαμάτη έκφραση! :wub:)

Συμφωνείς με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νεφέλη said:

Θα αγνοήσω το γεγονός ότι τα φασολάκια σου κάνουν περισσότερο καλό απ' ότι οι μακαρονάδες ( :018bleh: ) και θα πάω κατ' ευθείαν στο: ναι, οκ, το κατάλαβα ότι σ'αρέσουν καλύτερα! Το γιατί ρωτάω. Εμένα π.χ. μ'αρέσουν καλύτερα τα φασολάκια από κάποιες μακαρονάδες, διότι είναι πιο εύγευστα.

Γι' αυτό είπα περίπου. Θα μπορούσα στα φασολάκια να αντιπαραθέσω τις μπάμιες (ίδια πάνω κάτω διατροφική αξία). Ή να το κάνω πιο τολμηρό και να πω "γιατί προτιμάς το σεξ με αγόρια κι όχι με κορίτσια"; Κι αν δεν έχεις δοκιμάσει και με τα δύο φύλα (όπως ο Στέλιος Ρόκκος) πως είσαι σίγουρη για το λόγο;

3 hours ago, Νεφέλη said:

Αλλά, για να ξεφύγουμε από την μεταφορά και να πάμε κατ'ευθείαν στο θέμα (και για να μην λέτε ότι σας κάνω ερωτήσεις όπου δεν απαντάω εγώ η ίδια) : προσωπικά, δεν ξεχωρίζω καμία Θεότητα. Νέα ή παλιά. Τις θεωρώ όλες εκφράσεις του ιδίου Ενός. 

Αυτό το Εν λοιπόν, να προσέχει καλύτερα πως εκφράζεται.

3 hours ago, Νεφέλη said:

...ΟΚ, γουστάρω λίγο περισσότερο τον Ερμή, αλλά κατανοώ ότι δεν έχει τίποτα λιγότερο ή περισσότερο από όλες τις άλλες Θεότητες (αν και είναι μακράν η πιό γαμάτη έκφραση! :wub:)

Αυτό είναι άλλο ερώτημα: ποιος Θεός σας γουστάρει. Κι ως γνωστόν de gustibus et de coloribus no disputandum. Εμένα οι συμπάθειές μου είναι Αθηνά, Άρτεμις και Ερμής βεβαίως. Με την Αθηνά κόλλησα για και για τη σοφία της που την κάνει να ξέρει πάντα τι είναι πρέπον να κάνει και για το ότι με την εξυπνάδα της τους κερδίζει όλους. Με την Αρτέμιδα, δεν ξέρω γιατί, μου αρέσει που είναι άγρια. Και με τον Ερμή κόλλησα λόγω των περιπετειών του όταν ήταν στην κούνια του, τότε που έκλεψε τα βόδια του αδερφού του.

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2017 at 11:33 PM, Τράγου Κέρατο said:

Ή να το κάνω πιο τολμηρό και να πω "γιατί προτιμάς το σεξ με αγόρια κι όχι με κορίτσια";

Γιατί έτσι είναι η φύση μου. Δεν είναι συνειδητή προτίμηση. Και, ναι, είμαι σίγουρη :018bleh:

Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με μια συνειδητή προτίμηση.

 

On 22/10/2017 at 11:33 PM, Τράγου Κέρατο said:

Αυτό το Εν λοιπόν, να προσέχει καλύτερα πως εκφράζεται.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ... καλό! :lol:

 

...Δεν μου απάντησες όμως για το εάν δέχεσαι πως όλες οι Θεότητες είναι εφράσεις του ιδίου Ενός ή όχι (ανεξάρτητα του ποιά/ες εκφράσεις προτιμάς καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Νεφέλη said:

...Δεν μου απάντησες όμως για το εάν δέχεσαι πως όλες οι Θεότητες είναι εφράσεις του ιδίου Ενός ή όχι (ανεξάρτητα του ποιά/ες εκφράσεις προτιμάς καλύτερα).

Ομολόγησέ του. Αυτό είναι το πραγματικό θέμα του νήματος, ε; Επιθυμείς διακαώς να με ακούσεις (δεις) να το λέω (γράφω), σωστά;

Γιατί τέτοια πρεμούρα; Έχει τόση σημασία στην τελική;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Ομολόγησέ του. Αυτό είναι το πραγματικό θέμα του νήματος, ε; Επιθυμείς διακαώς να με ακούσεις (δεις) να το λέω (γράφω), σωστά;

ΑΧ, ΝΑΙ ΝΑΙ!!!  :23_31_4[1]:

 

17 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Γιατί τέτοια πρεμούρα; Έχει τόση σημασία στην τελική;

Γενικώς, όχι. Από εσένα, ΝΑΙ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μα δεν τίθεται θέμα καλύτερου... Αλλά ποια έκφραση του Θείου ταιριάζει περισσότερο με τον συναισθηματικό και νοητικό κόσμο του καθενός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...