Jump to content

Είναι αληθινό το σύμπαν;


Recommended Posts

Ο Πλάτωνας μίλησε για την διάσημη σπηλιά του.

Το Ζεν διδάσκει το φημισμένο: «δεν είναι τίποτα, μέχρι να το καλέσω».

Οι σημερινοί επιστήμονες επίσης ξύνουν το κεφάλι τους στο ερώτημα «τι είναι πραγματικό».

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  1.  Παράλληλο σύμπαν
  2. Δεν μας ενδιαφέρει (δεν είναι οτι δεν υφίσταται γενικώς, είναι απλά πως δεν εχει χρησιμότητα για μας).
  3.  Χιλιετίες ξύνουν το κεφάλι τους οι επιστήμονες.

(οι απαντήσεις αντιστοίχως στις προτάσεις)

 

 

Όπως και να έχει όμως δεν έχει καμία σημασία από μόνο του, ο καθένας του δίνει τη σημασία που θέλει (άλλο ανάλυση και άλλο σημασία).

Προσωπικά απλά απολαμβάνω τον χρόνο μου.

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2017 at 1:59 PM, Sucore said:

Παράλληλο σύμπαν

Τσου

On 21/10/2017 at 1:59 PM, Sucore said:

Δεν μας ενδιαφέρει (δεν είναι οτι δεν υφίσταται γενικώς, είναι απλά πως δεν εχει χρησιμότητα για μας)

Το τι θα το καλέσεις δεν έχει χρησιμότητα!; :blink: Sucore, συγκεντρώσου.

 

~~~

 

@Αυγερινός, για εσένα είναι ουσιαστικά το θέμα, επειδή είπες σε άλλο νήμα ότι θα ήθελες να το συζητήσουμε :wink_anim:

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Νεφέλη said:

Το τι θα το καλέσεις δεν έχει χρησιμότητα!; :blink: Sucore, συγκεντρώσου.

Με μπερδεύεις.

 

 

On 10/21/2017 at 11:32 AM, Νεφέλη said:

Το Ζεν διδάσκει το φημισμένο: «δεν είναι τίποτα, μέχρι να το καλέσω».

"Δεν είναι τίποτα"    (οπότε είναι κάτι :Ρ, οκ πλάκα ήταν αυτό)

Είναι τίποτα για εμένα πριν το καλέσω, είναι τίποτα στον κόσμο μου.

Για να το καλέσω σημαίνει πως υπάρχει υπάρχει κάτι να το συνδέει με τον κόσμο μου, κάτι το οποίο το ανακάλυψα τη στιγμή που έγινε το κάλεσμα, αυτή η ανακάλυψη δεν σημαίνει πως το δημιούργησα όμως.

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sucore said:

Με μπερδεύεις.

Φταίει ο συνδυασμός πυρετός+ουίσκι! :lol:

 

22 hours ago, Sucore said:

Είναι τίποτα για εμένα πριν το καλέσω, είναι τίποτα στον κόσμο μου.

Μα... είναι ο κόσμος σου! :blink:

ΟΚ, μάλλον πρέπει ν'αρχίσουμε από το "βου + α = βα"... : Όταν λέμε "σύμπαν", τι καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Φταίει ο συνδυασμός πυρετός+ουίσκι! :lol:

 

Μα... είναι ο κόσμος σου! :blink:

ΟΚ, μάλλον πρέπει ν'αρχίσουμε από το "βου + α = βα"... : Όταν λέμε "σύμπαν", τι καταλαβαίνεις;

Ανάλογα σε ποια πρόταση χρησιμοποιείται.

Είναι το παρατηρούμενο σύμπαν;
Είναι το (τα) θεωρητικό σύμπαν;
Είναι το προσωπικό σύμπαν;


( βου+α =  βουα, β + α = βα )


Επίσης ο προσωπικός μας κόσμος εξελίσσεται, δεν είναι στάσιμος, συνεχώς εμπλουτίζεται με νέα δεδομένα και μεταβλητές, έτσι ναι, μέχρι να συνδεθεί το οτιδήποτε με κάτι ήδη υπάρχον, είναι ένα τίποτα.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2017 at 11:46 AM, Sucore said:

Ανάλογα σε ποια πρόταση χρησιμοποιείται.

Είναι το παρατηρούμενο σύμπαν;
Είναι το (τα) θεωρητικό σύμπαν;
Είναι το προσωπικό σύμπαν;

Σύμπαν. Σκέτο.

 

On 24/10/2017 at 11:46 AM, Sucore said:

( βου+α =  βουα, β + α = βα )

:018bleh:

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Νεφέλη said:

Σύμπαν. Σκέτο.

 

:018bleh:

 

 

Το παρατηρησιμο τοτε.

Σε αυτο δεν εχει καμια σημασια το τι καλω ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sucore said:

Σε αυτο δεν εχει καμια σημασια το τι καλω ή οχι.

 

Άρα δεν έχει σημασία τι παρατηρείς εσύ και τι οι υπόλοιποι...; :huh:

...Ο πυρετούλης πως πάει; :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

 

Άρα δεν έχει σημασία τι παρατηρείς εσύ και τι οι υπόλοιποι...; :huh:

...Ο πυρετούλης πως πάει; :018bleh:

εφυγε ο πυρετός, μείναν διάφορα άλλα.

Όχι, δεν έχει σημασία το τι παρατηρώ εγώ, αλλά το τι έχει παρατηρήσει το σύνολο, τι έχει ξαναπαρατηρήσει, και έχει βγάλει πορίσματα από αυτά που μείναν ίδια στις δύο παρατηρήσεις που γίναν διαφορετικές χρονικές στιγμές και με διαφορετικούς εξοπλισμούς.

Σε αυτό το σύμπαν λοιπόν (το οποίο μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω τη λέξη σύμπαν), δεν έχει καμία σημασία το τι θα καλέσω, η ορατότητα μου και η αντίληψη μου είναι άκρως περιορισμένες, οπότε επιμένω στην αρχική μου δήλωση:

 

On 10/23/2017 at 11:50 AM, Sucore said:

Δεν μας ενδιαφέρει (δεν είναι οτι δεν υφίσταται γενικώς, είναι απλά πως δεν εχει χρησιμότητα για μας).

------
Είναι τίποτα για εμένα πριν το καλέσω, είναι τίποτα στον κόσμο μου.



 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

Να υποθέσω ότι λέγοντας "σύμπαν" μιλάς για οτιδήποτε πέραν της γης, διότι αλλιώς δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις...;

Συμπεριλαμβάνοντας τη Γη.
Πού δυσκολεύεσαι; 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπαραθέσει αυτόν το σύνδεσμο αλλά πιστεύω πως τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή να το συζητήσουμε εκτενέστερα.

The Case against reality

Σε συντομία, το επιχείρημα του άρθρου είναι το εξής: είμαστε βιολογικά όντα, φτιαγμένα από την εξέλιξη. Η εξέλιξη μας έχει εφοδιάσει με αυτά ακριβώς που χρειάζονται για την επιβίωσή μας. Ούτε λιγότερα, ούτε όμως και περισσότερα. Στο μηχανισμό της εξέλιξης, μια νέα δυνατότητα (μετάλλαξη) η οποία δε βοηθά στην επιβίωση, μετά από καιρό ατονεί και το πιθανότερο είναι να εξαφανιστεί.

Μια από τις δυνατότητές μας που έχουμε ώστε να επιβιώνουμε είναι οι αισθήσεις κι η γενικότερη αντίληψη του περιβάλλοντος. Με τις αισθήσεις μας αντιλαμβανόμαστε τους πόρους του περιβάλλοντος. Ο γενικός κανόνας για τους πόρους είναι : μικρός πόρος - ανώφελος , μεσαίος - ό,τι πρέπει, μεγάλος - ανώφελος και πάλι και ίσως επικίνδυνος. Για παράδειγμα το νερό. Μικρός νερόλακκος: άχρηστος για να τον πιεις. Λίμνη - πηγή: ό,τι πρέπει. Ποταμός / θάλασσα : κίνδυνος πνιγμού. Τα ζώα λοιπόν προσαρμόζουν τις αισθήσεις τους σε ό,τι τα βοηθά στη διαιώνιση του είδους και όχι στην αλήθεια. Ένα ζώο το οποίο δε βλέπει τους νερόλακκους καθόλου, βλέπει τις λίμνες και τις πηγές όπως είναι, και τα ποτάμια και τις θάλασσες τα βλέπει ως επικίνδυνα τέρατα, έχει εξίσου καλές πιθανότητες επιβίωσης με ένα ζώο που τα ίδια πράγματα τα βλέπει ως έχουν.

Θα μου πεις εδώ, ρε Τράγε, αφού και για μας τα ίδια ισχύουν που και το νερό έχουμε ανάγκη και παρ' όλα αυτά τη θάλασσα τη βλέπουμε θάλασσα και ούτω καθεξής.

Ναι. Σωστά. Το μεγάλο ερώτημα όμως είναι το εξής: και που ξέρουμε πως αυτά που βλέπουμε είναι ως έχουν και δεν είναι παρά μια απλούστευση; Έχουμε κανέναν να μας το επιβεβαιώσει;

Η μεταφορά που δίνεται στη συνέντευξη, είναι αυτή του αρχείου στο desktop του υπολογιστή μας. Βλέπουμε ένα εικονίδιο, μπορούμε να το ανοίξουμε, να το μεταφέρουμε, να το διαγράψουμε κ.ο.κ. Αλλά το εικονίδιο δεν είναι το αρχείο. Το εικονίδιο είναι απλώς ένα κέλυφος, μια εικονοποίηση η οποία κρύβει μια πολυπλοκότητα για το χρήστη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η περιπλοκότητα, όχι μόνο δεν αφορά το χρήστη, αλλά αποτελεί κι εμπόδιο: φανταστείτε, προκειμένου να μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε ένα αρχείο, να πρέπει πρώτα να μάθετε όλες τις λεπτομέρειες για filesystems, partitions, sectors και τον τρόπο επικοινωνίας του υπολογιστή με το σκληρό. Πολύ απλά δε θα είχατε χρησιμοποιήσει ποτέ υπολογιστή. Ε, το ίδιο και με την πραγματικότητα. Μπορεί, θαυμάσια, όλα όσα βλέπουμε, να μην είναι παρά ένα... desktop.

(Αυτό δε σημαίνει πως δεν είναι "αληθινά" όμως)

Link to comment
Share on other sites

Μα έχουμε ξεπεράσει κατα πολύ το στάδιο της απλής επιβίωσης, φυσικά οι προτεραιότητές μας είναι το πώς θα κάνουμε το περιβάλλον μας ακόμα βολικότερο για εμάς (ευτυχώς τελευταία σκεφτόμαστε και τον παράγοντα μέλλον), όμως σαν ανθρωπότητα βρισκόμαστε στη φάση του να αναλύσουμε τον κώδικα πίσω από τις διάφορες λειτουργίες του desktop, start menu, PC properties, Control Panel, System, Registry, hardware tweak  κλπ... (μόνο στα win έχω χώσει τη μύτη μου).

Τα πάντα σε αυτή τη διαδικασία θεωρούνται αληθινά, απλά υπάρχουν σε επίπεδα, αίτιο και αποτέλεσμα, και εμείς ως δημιουργήματα του αποτελέσματος (φαινομενικά) είναι λογικό να αρχίζουμε από εκεί την παρατήρησή μας.

Προς το παρόν συνεχίζουμε να χαρτογραφούμε ανάποδα (μιας και το μπροστά μπορούμε μόνο να το "προβλέψουμε" και να σχεδιάσουμε) την πορεία μας, και ταυτόχρονα αναλύουμε ξεχωριστά το κάθε στάδιο, ώστε να μπορέσουμε κάποτε να έχουμε τον πολυπόθητο έλεγχο επάνω του.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sucore said:

Μα έχουμε ξεπεράσει κατα πολύ το στάδιο της απλής επιβίωσης

Εμείς το ξέρουμε, η βιολογία το ξέρει;

Από πλευράς εξέλιξης, από τις σπηλιές βγήκαμε μόλις προχτές. Δεν έχουμε αλλάξει καμία συνήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...