Jump to content

Είναι αληθινό το σύμπαν;


Recommended Posts

1 minute ago, Τράγου Κέρατο said:

Εμείς το ξέρουμε, η βιολογία το ξέρει;

Από πλευράς εξέλιξης, από τις σπηλιές βγήκαμε μόλις προχτές. Δεν έχουμε αλλάξει καμία συνήθεια.

:D

Δεν έχουμε αλλάξει γιατί δεν χρειαζόταν, προσαρμόσαμε το περιβάλλον στα μέτρα μας, με τα εργαλεία και τον σχεδιασμό μας ;) 
Ότι δεν μας έχει δοθεί από βιολογική πλευρά το κατασκευάσαμε εμείς (και λογικά θα μας αφαιρέσει κι άλλες βιολογικές λειτουργίες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα τελείως, το πόσο θα πρέπει να στηριζόμαστε στα δεκανίκια μας δηλαδή), και με αυτές μας τις δημιουργίες μπορούμε και φτάνουμε εκεί που δεν έχει φτάσει κανένας άλλος οργανισμός από τον πλανήτη μας.
 

Link to comment
Share on other sites

OK. Αυτό όμως δε σημαίνει πως αυτό που βλέπουμε είναι η πλήρης εικόνα του σύμπαντος κόσμου κι όχι απλώς μια ερμηνεία του αρκετά βολική ώστε να μπορούμε να τη διαχειριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Τράγου Κέρατο said:

OK. Αυτό όμως δε σημαίνει πως αυτό που βλέπουμε είναι η πλήρης εικόνα του σύμπαντος κόσμου κι όχι απλώς μια ερμηνεία του αρκετά βολική ώστε να μπορούμε να τη διαχειριστούμε.

Η πλήρης εικόνα αποκλείεται να είναι, μιας και ακόμα την χαρτογραφούμε, έχουμε προχωρήσει αρκετά, αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα βρεθεί αργότερα.

Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο με αυτά που έχουμε στα χέρια (σε συνδυασμό με ό,τι ειναι στο μυαλό) μας, όχι με αυτά που έχουμε μόνο στο μυαλό μας :).

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει τι σου λέω.

Μου μιλάς για την τεχνολογική / γνωσιακή πρόοδο που έχουμε κάνει ως ανθρωπότητα. Εγώ σου λέω για το πως είμαστε κατασκευασμένοι. Είναι σαν να μιλάμε για αυτοκίνητα και να μου λες πόσο έχουν προοδεύσει τα αυτοκίνητα από τότε που φτιάχτηκε το πρώτο αυτοκίνητο. Σωστό. Αλλά ένα αυτοκίνητο δεν πρόκειται ούτε να πετάξει στον ουρανό ούτε να πλεύσει στη θάλασσα. Κι είναι λογικό, γιατί το αυτοκίνητο φτιάχτηκε για τη στεριά.

(Και μη μου πεις τώρα πως κι αυτό θα το φτιάξει η τεχνολογία γιατί απλώς αποφεύγεις να καταλάβεις το κεντρικό επιχείρημα)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Τράγου Κέρατο said:

(Και μη μου πεις τώρα πως κι αυτό θα το φτιάξει η τεχνολογία γιατί απλώς αποφεύγεις να καταλάβεις το κεντρικό επιχείρημα)

:018bleh:

Δεν έχω καταλάβει το κεντρικό επιχείρημα.

Προσωπικά κοιτώντας την ανθρωπότητα δεν ξεχωρίζω την βιολογική της μορφή από τις εφευρέσεις της.
Για εμένα είναι το ίδιο, είναι ένα κομμάτι της, είναι μια υλοποίηση των δυνατοτήτων της, η οποία συνεχώς εξελίσσεται με πολύ γρηγορότερους ρυθμούς από αυτή της βιολογίας.
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Τράγου Κέρατο said:

...Αλλά ένα αυτοκίνητο δεν πρόκειται ούτε να πετάξει στον ουρανό ούτε να πλεύσει στη θάλασσα. Κι είναι λογικό, γιατί το αυτοκίνητο φτιάχτηκε για τη στεριά.

Ακόμα όχι αλλά σε λίγα χρόνια; Αυτοκίνητο θα πει 'κiνείται μόνο του' δε λέει για στεριά, αέρα ή θάλασσα.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Just now, outis said:

Ακόμα όχι αλλά σε λίγα χρόνια; Αυτοκίνητο θα πει 'κηνείται μόνο του' δε λέει για στεριά, αέρα ή θάλασσα.

 

25 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

(Και μη μου πεις τώρα πως κι αυτό θα το φτιάξει η τεχνολογία γιατί απλώς αποφεύγεις να καταλάβεις το κεντρικό επιχείρημα)

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2017 at 2:35 PM, Τράγου Κέρατο said:

Είναι σαν να μιλάμε για αυτοκίνητα και να μου λες πόσο έχουν προοδεύσει τα αυτοκίνητα από τότε που φτιάχτηκε το πρώτο αυτοκίνητο. Σωστό. Αλλά ένα αυτοκίνητο δεν πρόκειται ούτε να πετάξει στον ουρανό ούτε να πλεύσει στη θάλασσα. Κι είναι λογικό, γιατί το αυτοκίνητο φτιάχτηκε για τη στεριά.

Γιατί το αποκλείεις; Γιατί βάζεις περιορισμούς στις δυνατότητες του ανθρώπου και του λες/επιβάλεις τι μπορεί να κάνει ή να μην κάνει, τώρα ή στο μέλλον;

Φιλόσοφοι και Επιστήμονες ανά τους αιώνες έχουν υποστηρίξει ότι τα πάντα είναι δυνατά. Διαφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 10/26/2017 at 2:35 PM, Τράγου Κέρατο said:

Δεν έχεις καταλάβει τι σου λέω.

Μου μιλάς για την τεχνολογική / γνωσιακή πρόοδο που έχουμε κάνει ως ανθρωπότητα. Εγώ σου λέω για το πως είμαστε κατασκευασμένοι. Είναι σαν να μιλάμε για αυτοκίνητα και να μου λες πόσο έχουν προοδεύσει τα αυτοκίνητα από τότε που φτιάχτηκε το πρώτο αυτοκίνητο. Σωστό. Αλλά ένα αυτοκίνητο δεν πρόκειται ούτε να πετάξει στον ουρανό ούτε να πλεύσει στη θάλασσα. Κι είναι λογικό, γιατί το αυτοκίνητο φτιάχτηκε για τη στεριά.

(Και μη μου πεις τώρα πως κι αυτό θα το φτιάξει η τεχνολογία γιατί απλώς αποφεύγεις να καταλάβεις το κεντρικό επιχείρημα)

Δεκτό, είμαστε κατασκευασμένοι με αρκετούς περιορισμούς, για αυτο και δημιουργούμε εργαλεία που μας βοηθάνε να τους ξεπεράσουμε.
Μέχρι στιγμής όλα τα εργαλεία μας απλά είναι προέκταση των φυσικών δυνάμεών μας, με εξαίρεση την τεχνητή νοημοσύνη φυσικά, δυστυχώς η οποία ακόμα βρίσκεται σε πολύ αρχικό στάδιο.
Όμως αν βάλουμε κάτω την χρονολογική της εξέλιξη θα δούμε πως αναπτύσσεται ραγδαία, και δεν θα αργήσει ο καιρός που θα γίνει και αυτή κομμάτι της ζωής μας, και θα ενσωματωθεί στην ήδη υπάρχουσα συνείδησή μας.
Είναι και αυτό ένα εργαλείο που δημιούργησε ο άνθρωπος ώστε να εξελίξει τον εαυτό του με γρηγορότερο τρόπο από ότι η βιολογία.
Είμαστε η επιτομή της βιολογικής εξέλιξης, έχουμε ξεπεράσει τα χρονικά όρια που χρειάζεται ώστε μια αλλαγή να γίνει αποδεκτή από το DNA μας, ναι μεν κατανούμε πως αυτή είναι η βάση μας, αλλά δεν το δημιουργούμε εξ'αρχής, απλά χτίζουμε πάνω σε αυτό, ή το "βελτιώνουμε" (όσο μας αφήνουν οι γνώσεις μας).

Οπότε ναι, έχουμε πολλούς περιορισμούς, αλλά τους αναγνωρίζουμε και τους ξεπερνάμε, δεν καταλαβαίνω λοιπόν το επιχείρημά σου.
 

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, δεν μπορώ να δώσω άλλο παράδειγμα χωρίς να είναι μια παραλλαγή της σπηλιάς του Πλάτωνα.

Φαντάσου ας πούμε πως είσαι ένα μικρόφωνο. Το μόνο που αντιλαμβάνεσαι, είναι ήχοι. ΟΚ, ακούς κάποιο πουλί να κελαηδά. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο σε μια εναλλακτική πραγματικότητα όπου τα πουλιά τρέφονται με μικρόφωνα, σε ειδοποιεί να πας να κρυφτείς. Επειδή το μόνο που ξέρεις είναι ήχος, μπορείς επίσης να ξεχωρίσεις τα επικίνδυνα κελαηδήματα από τα ασφαλή. Μέχρι εδώ καλά. Το ερώτημα είναι: σε μια τέτοια εναλλακτική πραγματικότητα όπου οι νοήμονες μορφές ζωής είναι μικρόφωνα, γίνεται να υπάρξει μελέτη ορνιθολόγου η οποία θα εξηγεί τα τελετουργικά ζευγαρώματος των πουλιών; (τα οποία, υπενθυμίζω, περιλαμβάνουν συχνά επίδειξη του φτερώματος) Ας ξεκινήσουμε από τούτο: πως εξηγείς την έννοια του χρώματος σε ένα μικρόφωνο; Ειδικά από τη στιγμή που το "χρώμα" είναι μια πληροφορία εντελώς άχρηστη για ένα μικρόφωνο.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Ειλικρινά, δεν μπορώ να δώσω άλλο παράδειγμα χωρίς να είναι μια παραλλαγή της σπηλιάς του Πλάτωνα.

Φαντάσου ας πούμε πως είσαι ένα μικρόφωνο. Το μόνο που αντιλαμβάνεσαι, είναι ήχοι. ΟΚ, ακούς κάποιο πουλί να κελαηδά. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο σε μια εναλλακτική πραγματικότητα όπου τα πουλιά τρέφονται με μικρόφωνα, σε ειδοποιεί να πας να κρυφτείς. Επειδή το μόνο που ξέρεις είναι ήχος, μπορείς επίσης να ξεχωρίσεις τα επικίνδυνα κελαηδήματα από τα ασφαλή. Μέχρι εδώ καλά. Το ερώτημα είναι: σε μια τέτοια εναλλακτική πραγματικότητα όπου οι νοήμονες μορφές ζωής είναι μικρόφωνα, γίνεται να υπάρξει μελέτη ορνιθολόγου η οποία θα εξηγεί τα τελετουργικά ζευγαρώματος των πουλιών; (τα οποία, υπενθυμίζω, περιλαμβάνουν συχνά επίδειξη του φτερώματος) Ας ξεκινήσουμε από τούτο: πως εξηγείς την έννοια του χρώματος σε ένα μικρόφωνο; Ειδικά από τη στιγμή που το "χρώμα" είναι μια πληροφορία εντελώς άχρηστη για ένα μικρόφωνο.

Δεν του το εξηγείς, το αφήνεις ως έχει, και απλά χρησιμοποιείς το μικρόφωνο για να αυτό που είναι κατασκευασμένο, να μετατρέπει ηχητικά σήματα σε ηλεκτρικά.
Εσύ μπορείς να επεξεργαστείς αυτά τα ηλεκτρικά σήματα με διάφορους τρόπους, με ροοστάτες και φίλτρα και μετατροπές, πολλές από αυτές ξεχωρίζουν από τις άλλες από τα χρώματα που τους έχουμε αντιστοιχήσει. 

Ο άνθρωπος είναι μεν ένα φαινομενικά απλό δημιούργημα, όμως είναι δημιούργημα της φυσικής εξέλιξης.
Η φυσική εξέλιξη προέρχεται από το Χ φαινόμενο, αυτό το Χ ενώνει κάθε δημιούργημα της φυσικής εξέλιξης.

Ο άνθρωπος έχει αρχίσει να ψάχνει αυτό το Χ, κατά την διάρκεια της αναζήτησής του, έχει δει πολλά πράγματα, και σιγά σιγά χαρτογραφεί την ίδια του την προέλευση.

Είναι πολύ αργή διαδικασία, φαντάσου το μικρόφωνο σε ένα στούντιο να αρχίσει να αντιλαμβάνεται το πού είναι συνεδεμένο, και μέσω παρακολούθησης και bugs να προσπαθεί να βρει την λειτουργία για κάθε ξεχωριστό στοιχείο.
Και τελικά, αφού ερευνήσει ενδελεχώς τα πάντα, να καταλάβει το κομμάτι του στο κόσμο...
 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...