Jump to content

Διαφήμιση με τους Ολύμπιους θεούς


Recommended Posts

3 minutes ago, Νεφέλη said:

Εμένα μ'αρέσει.

Εσύ γιατί μας την έβαλες;

Αν πω γιατί την έβαλα θα προκαταβάλω τα σχόλια και δε θέλω. Υπόσχομαι να ομολογήσω αφού σχολιάσετε κι εσείς ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αδιάφορη, επίσης περισσότερο βασισμένη στην αμερικανοΧιπστερ κουλτούρα παρά την αρχαία.

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sucore said:

Αδιάφορη, επίσης περισσότερο βασισμένη στην αμερικανοΧιπστερ κουλτούρα παρά την αρχαία.

 

Δεν είμαι βέβαιος αλλά νομίζω ότι οι αντιλήψεις περί 'ολύμπιων' κτλ προσαρμοζόταν στις χωροχρονικές κουλτούρες που απέδιδαν τις λατρείες. Έτσι κάποια βάση σε σημερινά μοτίβα μπορεί να είναι περισσότερο κι από έγκυρη, μπορεί να την απαιτεί η Ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, outis said:

Δεν είμαι βέβαιος αλλά νομίζω ότι οι αντιλήψεις περί 'ολύμπιων' κτλ προσαρμοζόταν στις χωροχρονικές κουλτούρες που απέδιδαν τις λατρείες. Έτσι κάποια βάση σε σημερινά μοτίβα μπορεί να είναι περισσότερο κι από έγκυρη, μπορεί να την απαιτεί η Ανάγκη.

H Ανάγκη της ταύτισης του τηλεθεατή ναι, γενικά δεν έχω ψάξει πολύ τα περί θεοτήτων, όμως πιστεύω πως ανάλογα τον χώρο και τον χρόνο λατρείας, οι θεότητες αποκτούσαν διαφορετικές ονομασίες και ιδιότητες (σε μικρό βαθμό διαφορετικές).

Και σαν σενάριο δεν μου κάθεται καλά, αφήνει να εννοηθεί πως καλύτερα να πίνεις το νερό από την πηγή, παρά από το μπουκάλι, αν θεωρήσουμε πως αυτός είναι ο λόγος που επιστρέφουν στον Όλυμπο (δεν το λέει ξεκάθαρα), οπότε κακό στο προϊόν τους κάνει.

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η διαφήμιση μου αρέσει!

Βρίσκω εξαιρετικά επιτυχημένο το καστ. Η αλήθεια είναι πως ο καλλιτεχνικός διευθυντής πάει λίγο να το παρακάνει και το φέρνει στα όρια υπερστυλιζαρισμένων ταμπλώ βιβάν (αυτό που, υποθέτω, ο @Sucore περιγράφει ως χιπστεροαισθητική)

ΟΜΩΣ

έχει πετύχει πολύ καλά το στυλ των θεών, όπως θα το αντιλαμβανόμασταν στη σύγχρονη εποχή. Σε σημείο που έχουν πιάσει και κάποιες λεπτομέρειες. Ας πούμε ο Άρης. Ναι μεν φοράει το αμπέχωνο, αλλά το ντύσιμό του παραπέμπει περισσότερο σε μεταλά, εκφράζοντας περισσότερο την νεανική ορμή παρά τον πόλεμο. Μόνο τον Απόλλωνα δεν έχουν πετύχει (ποτέ δε θα ασχολιόταν με πνευστό, πόσο μάλλον με την τούμπα την οποία, υποτίθεται, στις μπάντες δίνουν στον πιο ατάλαντο).

Έχω βγάλει και μια πιο εξτρήμ θεωρία, πως, δεδομένου πως Δήμητρα και Άρτεμις μένουν αμίλητες, είναι χειμώνας (γι' αυτό σκέφτονται να κατέβουν από το βουνό) οπότε δεν είναι ο Απόλλων, αλλά το alter ego του, ο Διόνυσος (που ίσως του πήγαινε αυτό το στυλ).

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

ποτέ δε θα ασχολιόταν με πνευστό, πόσο μάλλον με την τούμπα την οποία, υποτίθεται, στις μπάντες δίνουν στον πιο ατάλαντο

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

9 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Έχω βγάλει και μια πιο εξτρήμ θεωρία, πως, δεδομένου πως Δήμητρα και Άρτεμις μένουν αμίλητες, είναι χειμώνας (γι' αυτό σκέφτονται να κατέβουν από το βουνό) οπότε δεν είναι ο Απόλλων, αλλά το alter ego του, ο Διόνυσος (που ίσως του πήγαινε αυτό το στυλ).

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!! Αλλά ειλικρινά το θεωρώ απίθανο να το πήγανε εσκεμμένα τόσο βαθειά.

 

Την ξαναείδα κάνοντας pause συνέχεια, για να δω τις λεπτομέρειες.

Μ'άρεσε και ο Ποσειδώνας ως "γερόλυκος θαλασσινός".

Δεν μ'άρεσε ο Απόλλωνας... Υποτίθεται ότι είναι κούκλος Θεός και ο ηθοποιός που διαλέξανε είναι σα μυγόφτυμα!

Επίσης... ο Δίας να κάνει καμάκι στην κόρη του (Ήβη) ; Όχι ρε παιδιά! :wacko:

Ο Ερμής παραμένει... Θεός! Ειδικά το concept να τον βάλουν σε τσοπεριά... ρέστα! :wub:

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Νεφέλη said:

Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!! Αλλά ειλικρινά το θεωρώ απίθανο να το πήγανε εσκεμμένα τόσο βαθειά.

Μα δεν είπα πουθενά πως το κάνανε εσκεμμένα :whistling:.

(Αυτό είναι το ωραίο της υπόθεσης)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...