Jump to content

Ομόφυλοι γονείς


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Εδώ και καιρό υπάρχει μια «ενδοοικογενειακή» διαφωνία.

Ζητάμε λοιπόν την βοήθεια του κοινού:

Ποια η γνώμη σας για την υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ, δεν συμφωνώ. Εχω διαφωνήσει άπειρες φορές για αυτό το θέμα. Ποια θα είναι είναι τα πρότυπα αυτού του παιδιού;  Φεύγει πέρα από τα όρια του φυσιολογικού..

Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, Νεφέλη said:

Εδώ και καιρό υπάρχει μια «ενδοοικογενειακή» διαφωνία.

Ζητάμε λοιπόν την βοήθεια του κοινού:

Ποια η γνώμη σας για την υιοθεσία παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια;

Αν μπορούν να του δώσουν την προσοχή και φροντίδα που χρειάζεται τότε κανένα πρόβλημα.

 

18 minutes ago, Sabrina said:

Δε συμφωνώ, δεν συμφωνώ. Εχω διαφωνήσει άπειρες φορές για αυτό το θέμα. Ποια θα είναι είναι τα πρότυπα αυτού του παιδιού;  Φεύγει πέρα από τα όρια του φυσιολογικού..

Οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι προέρχονται απο "νορμάλ" οικογένειες. 
Μπαμπας, μαμά κλπ

Επίσης τι εννοείς φυσιολογικό;
Αυτό που απαντάται στη φύση;
Οι σεξουαλικές σχέσεις με το ίδιο φύλο πάντως είναι κάτι πολύ συνηθισμένο στη φύση...
Η ομοφοβία από την άλλη... είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα καθαρά.

 

Edited by Sucore
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πραγματικότητα δεν υφίσταται τέτοιο θέμα.

Δε θέλω να σας σοκάρω, αλλά αυτή τη στιγμή πολλά ομόφυλα ζευγάρια έχουν παιδιά, παρακάμπτοντας νομικά εμπόδια. Ομοφυλόφιλος άνδρας, παντρεύεται ομοφυλόφιλη γυναίκα, κάνουν παιδιά με εξωσωματική γονιμοποίηση και το παιδί μεγαλώνει με ένα από τα ομόφυλα ζευγάρια.

Η απαγόρευση της τεκνοθεσίας και τα ταμπού του αγίου ρωμηού οικογενειάρχη, το μόνο που καταφέρνουν είναι να προκαλούν πόνο και δυστυχία.

Τεκμηριωμένη περίπτωση: ο Γιώργος Μαρίνος, ο γνωστός σόουμαν. Είχε αφήσει έγκυο την Κατιάνα Μπαλανίκα. (Με τον ίδιο τρόπου που συνήθως οι άντρες αφήνουν εγκύους τις γυναίκες αν έχετε την απορία.) Της ζήτησε να διακόψει την κύηση για να μη φέρει στον κόσμο ένα παιδί που θα είναι μονίμως δακτυλοδεικτούμενο ως "το παιδί του π0ύστη".

Γνωστό μου ζευγάρι ομοφυλόφυλων γυναικών. Καταλαβαίνετε πως εύκολα θα μπορούσαν να αποκτήσουν παιδί. Τις ρώτησα κάποια στιγμή αν το έχουν σκεφτεί. Ίδια απάντηση. "Δε θέλω να έχω ένα παιδί που θα το αναγκάσω να είναι ακτιβιστής από την ηλικία των πάμπερς. Γιατί θα πηγαίνει στο σχολίο και θα λένε 'έχει για γονείς τις λεσβιάρες'".

Τουλάχιστον ο Μαρίνος, σήμερα, δε θα είχε πρόβλημα. Πλέον, αν έχεις λεφτά κι είσαι και γνωστός, δεν ακούγεται κιχ. Τι εννοώ;

Αυτό.

Συμπερασματικά: τεκνοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια; Καιρός να γίνεται και ανοιχτά και να πάψει ολόκληρη κοινωνία να κρύβεται πίσω από το δάχτυλό της.

Edited by Τράγου Κέρατο
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sabrina said:

Δε συμφωνώ, δεν συμφωνώ. Εχω διαφωνήσει άπειρες φορές για αυτό το θέμα. Ποια θα είναι είναι τα πρότυπα αυτού του παιδιού;  Φεύγει πέρα από τα όρια του φυσιολογικού..

Ό,τι και να λέμε, από τη στιγμή που δεν έχουμε έναν  (στατιστικώς) σημαντικό αριθμό παραδειγμάτων για να δούμε τις επιπτώσεις, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. 

Ποια είναι τα πρότυπα των παιδιών που βιώνουν καθημερινά ενδοοικογενειακή βία; Των παιδιών που μεγαλώνουν με τη γιαγιά; Με τη νταντά;

Θεωρώ ότι η ανατροφή ενός παιδιού και η διαπαιδαγώγησή του δεν απαιτεί υποχρεωτικά μία μαμά και έναν μπαμπά.

Αν δεν το δούμε, δεν θα μάθουμε...

Link to comment
Share on other sites

@SucoreΠρώτον να ξεκαθαρίσω ότι ομοφοβική δεν είμαι.

Δεύτερον με τον όρο φυσιολογικό εννοώ ότι χρειάζεται μια μαμά και ένας μπαμπάς για να γεννηθεί ένα παιδάκι.

@Τράγου Κέρατο το ξέρω ότι γίνονται τεκνοθεσίες και ξέρω ότι υπάρχουν πολλά παραδείγματα. 

Συμφωνώ με το Μαρίνο, όχι όμως επειδή θα ήταν το παιδί του π@#, αλλά επειδή το παιδί δεν θα μεγάλωνε σε οικογένεια.

@Αρχάγγελος Δεν θα το πάω στα πρότυπα των παιδιών με ενδοοικογενειακή βία κλπ, είναι άλλο θέμα. Γιατί να κοιτάω τις αρνητικές περιπτώσεις; Για να δω ότι μια τέτοια περίπτωση είναι καλή; Όχι δεν το κάνω αυτο. Κοιτάω τις νορμάλ οικογένειές ( μην με ρωτήσετε τι θεωρώ νορμάλ, καταλαβαίνετε)  που αυτές είναι οι περισσότερες στην εποχή μας και κοιτάω τα πρότυπα που έχουν αυτά τα παιδιά. 

Προεξοφλείται ότι το παιδί θα γίνει κι αυτό ομοφυλόφιλο. Και μετά ενώ θα είναι κορίτσι , με το νέο νόμο θα δηλώνει αρσενικό και τρέχα γυρεύε. Έτσι θα πάει μπροστά το ανθρώπινο είδος; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sabrina said:

Δε συμφωνώ, δεν συμφωνώ. Εχω διαφωνήσει άπειρες φορές για αυτό το θέμα. Ποια θα είναι είναι τα πρότυπα αυτού του παιδιού;  Φεύγει πέρα από τα όρια του φυσιολογικού..

Πάμπολλα παιδιά μεγαλώνουν χωρίς το "άριστο πρότυπο" του "μαμά και μπαμπάς". Υπάρχουν χιλιάδες οικογένειες με ένα γονέα ή δύο κηδεμόνες ιδίου φύλου (με μαμά και γιαγιά π.χ.), λόγω καταστάσεων έκτακτων (διαζύγια, θάνατοι) ή εξ' αρχής γνωστών (πατέρας ναυτικός, π.χ.). Πάμπολλα επίσης μεγαλώνουν με γονείς/κηδεμόνες τόσο αδιάφορους, άχρηστους, σκληρούς και ανίκανους, που καλύτερα να ήταν σε ορφανοτροφείο (παραδείγματα περιτεύουν).

Ένα παιδί για να μεγαλώσει σωστά, χριάζεται αγάπη, φροντίδα και ενδιαφέρον.

Τα πρότυπά του σχηματίζονται από πολλές "πηγές". Το σχολείο, οι φίλοι, η υπόλοιπη οικογένεια... ακόμα και η τηλεόραση, παίζουν τον ρόλο τους στον σχηματισμό αυτών των προτύπων. Η άμεση στενή του οικογένεια είναι μονάχα ένα ποσοστό.

 

10 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

(Με τον ίδιο τρόπου που συνήθως οι άντρες αφήνουν εγκύους τις γυναίκες αν έχετε την απορία.)

:shocked: Πιωμένος ήτανε;;

 

10 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Συμπερασματικά: τεκνοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια; Καιρός να γίνεται και ανοιχτά και να πάψει ολόκληρη κοινωνία να κρύβεται πίσω από το δάχτυλό της.

:clapping::worthy:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sabrina said:

@SucoreΠρώτον να ξεκαθαρίσω ότι ομοφοβική δεν είμαι.

Προεξοφλείται ότι το παιδί θα γίνει κι αυτό ομοφυλόφιλο. Και μετά ενώ θα είναι κορίτσι , με το νέο νόμο θα δηλώνει αρσενικό και τρέχα γυρεύε. Έτσι θα πάει μπροστά το ανθρώπινο είδος; 

 

Μα αυτό ακριβώς είναι η ομοφοβία βρε Sabrina. 

Θυμίζει το : "Δεν είμαι εγώ ρατσιστής, αυτός είναι μαύρος"

 

Πώς προεξοφλείται; Αυτό είναι εικασία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ειναι ομοφοβία αυτό. Απλώς το είπα ωμά γιατί παίρνω τα άκρα όπως κανετε κι εσείς σε παράδειγμα (ενδοοικογενειακή βία). Και τι σας πειράζει που το λέω έτσι; Αφού δεν έχετε πρόβλημα αν θα γίνει ομοφυλόφιλο ένα παιδί απ'οτι μου φαίνεται.

Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει στο κρεβάτι του. Ας βγάζει τα γούστα του όπως θέλει. Δε με νοιάζει και δε με αφορά. Όμως εφόσον διαλέγει έναν δρόμο σεξουαλικής ταυτότητας (σεβαστός), είναι εγωιστικο να απαιτεί κάτι για το οποίο η φυση έχει αποφασίσει. 

Και ποιος μπορεί να κρίνει αν κάποιος είναι ικανός για υιοθεσία; Να ποιος είναι ο ικανός για να υιοθετήσει: αυτός που έχει ιδιοκτησία και εισόδημα (το λέει ο νόμος) . Επομένως εκατομμύρια ζευγάρια στη Ελλάδα αυτή τη στιγμή δε μπορούν ούτε να υιοθετήσουν ούτε καν να τεκνοποιήσουν για λόγους οικονομικούς. Το αν μια κλίκα ομοφυλόφιλων ζευγαριών με μεγάλη οικονομική επιφάνεια θέλει να υιοθετήσει ή να τεκνοποίησει αγοράζοντας το εμπόρευμα "μωρό" από παρένθετη μητέρα, δεν είναι το βασικό πρόβλημα. Αυτό είναι αποκλειστικό πρόβλημα των συγκεκριμενων ομοφυλόφιλων ζευγαριών. Δύο ομοφυλόφιλοι άνεργοι δεν είναι ικανοί γονείς, έτσι λέει ο νόμος και αν το εμβαθύνετε έτσι λέτε κι εσείς.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση.

Αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει παιδιά λόγω κάποιας αρρώστιας είτε κληρονομικής είτε επίκτητης ή λόγω κάποιου λάθους στο DNA του (αν και νομίζω ότι κατατάσσεται στην κατηγορία της κληρονομικής ασθένειας αν φυσικά υπάρχει γιατί δεν το έχω ψάξει), μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι η "φύση" αποφάσισε να μην κάνει παιδιά ;Άρα κατά συνέπεια να τον χαρακτηρίσουμε εγωιστή αν θελήσει να υιοθετήσει;

Για ποιον λόγο ένας άνθρωπος να μην είναι ελεύθερος να προσφέρει όση αγάπη έχει σε έναν άλλον άνθρωπο; 

Επίσης τι πήγε στραβά με τα παιδιά ομόφυλων ζευγαριών που βγήκαν "φυσιολογικά" και straight ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PrincipessaAn said:

Μία ερώτηση.

Αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει παιδιά λόγω κάποιας αρρώστιας είτε κληρονομικής είτε επίκτητης ή λόγω κάποιου λάθους στο DNA του (αν και νομίζω ότι κατατάσσεται στην κατηγορία της κληρονομικής ασθένειας αν φυσικά υπάρχει γιατί δεν το έχω ψάξει), μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι η "φύση" αποφάσισε να μην κάνει παιδιά ;

Ναι

1 hour ago, PrincipessaAn said:

Άρα κατά συνέπεια να τον χαρακτηρίσουμε εγωιστή αν θελήσει να υιοθετήσει;

Τι σχέση έχει αυτό; Εδώ μιλάς για αντρόγυνο. Εμείς μιλάμε για αντρόαντρο ή  γυναικόγυνο.

 

1 hour ago, PrincipessaAn said:

Επίσης τι πήγε στραβά με τα παιδιά ομόφυλων ζευγαριών που βγήκαν "φυσιολογικά" και straight ;

Ξέρεις πολλά;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sabrina said:

 

Τι σχέση έχει αυτό; Εδώ μιλάς για αντρόγυνο. Εμείς μιλάμε για αντρόαντρο ή  γυναικόγυνο.

 

Απλά χαίρομαι που δεν συμβιβαζόμαστε με αυτό που μας "προορίζει" η φύση. 

 

Πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν φυσιολογικά παιδιά από ομόφυλα ζευγαρια; Ένα , δύο , εκατό; Το γεγονός ότι εγώ μπορεί να μην γνωρίζω προσωπικά δεν λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και υπάρχουν φυσιολογικά παιδιά, όπως φυσιολογικοί είναι και οι άνθρωποι ίδιου φύλου που είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό έχουν μεγαλώσει παιδιά. Όλοι φυσιολογικοί άνθρωποι είμαστε. Δεν κατακρίνω τους ανθρώπους -το έχω πει και παραπάνω-, κατακρίνω κάποιες συμπεριφορές που στη λογική του "φιλελεύθερου" και του "open-minded" βαφτίζουν το κρέας ψάρι. 

Χθες ήταν ο γάμος ομοφυλόφιλων, σήμερα είναι η υιοθεσία, αύριο η τεκνοποίηση με παρένθετη, μεθαύριο η αναγνώριση γάμου τριών ανθρώπων (έχει γίνει σε άλλες χώρες), αντιμεθαύριο η αναγνώριση κοινόβιου γάμου..

Και το ξαναλέω, δεν επεμβαίνω στην σεξουαλική προτίμηση του καθενός και δεν την κατακρίνω. Απλά δεν μπορεί να συνδέεται αυτό με την ανατροφή παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sabrina said:

Ασφαλώς και υπάρχουν φυσιολογικά παιδιά, όπως φυσιολογικοί είναι και οι άνθρωποι ίδιου φύλου που είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό έχουν μεγαλώσει παιδιά. Όλοι φυσιολογικοί άνθρωποι είμαστε.

Με συγχωρείς αν παρεξήγησα κάτι αλλά ανέφερες στην αρχή ότι ποια θα είναι τα πρότυπα αυτών των παιδιών.  Ότι είναι πέραν του φυσιολογικού.  Σχολίασα , τι πήγε στραβά με τα παιδιά των ομόφυλων ζευγαριών που μεγάλωσαν φυσιολογικά και έγιναν straight και ας είχαν αυτά τα πρότυπα. Με ρωτάς αν ξέρω πολλά τέτοια παιδιά και τώρα λες ότι υπάρχουν. 

Εν ολίγοις, μπορείς να είσαι σίγουρη ότι ένα παιδί που ανατρέφεται από ομοφυλους γονείς είναι καταδικασμένο να γίνει ομοφυλόφιλο γιατί δεν είχε τα "συνηθισμένα" πρότυπα; 

Link to comment
Share on other sites

Στην επόμενή μου απάντηση όμως δεν μένω μόνο στα πρότυπα, αλλά αναπτύσσω την άποψή μου επί του θέματος. Δυστυχώς λόγω συνθηκών και χρόνου "έκοψα" την άποψή μου σε δύο μέρη. Δεν λέω ότι είναι μόνο θέμα προτύπων (απάντηση την οποία είπα κιόλας ότι ήταν παρμένη από τα άκρα για τους τάδε λόγους). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...