Jump to content

Ομόφυλοι γονείς


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, Sabrina said:

Ασφαλώς και υπάρχουν φυσιολογικά παιδιά, όπως φυσιολογικοί είναι και οι άνθρωποι ίδιου φύλου που είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό έχουν μεγαλώσει παιδιά. Όλοι φυσιολογικοί άνθρωποι είμαστε. Δεν κατακρίνω τους ανθρώπους -το έχω πει και παραπάνω-, κατακρίνω κάποιες συμπεριφορές που στη λογική του "φιλελεύθερου" και του "open-minded" βαφτίζουν το κρέας ψάρι. 

Χθες ήταν ο γάμος ομοφυλόφιλων, σήμερα είναι η υιοθεσία, αύριο η τεκνοποίηση με παρένθετη, μεθαύριο η αναγνώριση γάμου τριών ανθρώπων (έχει γίνει σε άλλες χώρες), αντιμεθαύριο η αναγνώριση κοινόβιου γάμου..

Και το ξαναλέω, δεν επεμβαίνω στην σεξουαλική προτίμηση του καθενός και δεν την κατακρίνω. Απλά δεν μπορεί να συνδέεται αυτό με την ανατροφή παιδιών.

Πότε θεωρείς επιτυχημένη την ανατροφή κάποιου παιδιού;

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sucore said:

Πότε θεωρείς επιτυχημένη την ανατροφή κάποιου παιδιού;

 

Ο προσδιορισμός "επιτυχημένη" είναι παγίδα. Οι γονείς θα πρέπει να προσπαθήσουν να δώσουν στο παιδί τους μια ανατροφή με ανοιχτούς πνευματικούς ορίζοντες. Προτεραιότητα για εμένα είναι ο γονέας να μάθει στο παιδί του πως να ανακαλύπτει ποιο είναι το σωστό και ποιο όχι, ποια είναι τα σημαντικά προβλήματα που θα αντιμετωπίσει στο μέλλον και ποιες οι αιτίες αυτών. Άλλωστε οι γονείς δεν μπορούν και δεν πρέπει να κάνουν τα πάντα, ετσι ώστε το παιδί και να μάθει να λειτουργεί μόνο του και να κοινωνικοποιηθεί μέσα από άλλες ομάδες (σχολειο, παρέες κλπ).

Κάποιοι υποψήφιοι γονείς (ομόφυλα ζευγάρια) που βάζουν πάνω από όλα τα προσωπικά τους γούστα δε νομίζω ότι μπορούν να παίξουν έναν θετικό ρόλο στην ανατροφή όχι μόνο των δικών τους παιδιών, αλλά και των άλλων.

Απλά δείτε ποιοι ζητούν διακαώς να υιοθετήσουν παιδιά: οι πλούσιοι και οι τηλεοπτικές φίρμες.

Θυμίζει τη δεκαετία του '40 και του '50, όπου πλούσιοι Ελληνοαμερικανοί αγόραζαν μωρά σε τιμή ευκαιρίας από ελληνικά χωριά ( και τώρα έχει δουλειά η Νικολούλη και το πάμε πακέτο).

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sabrina said:

Κάποιοι υποψήφιοι γονείς (ομόφυλα ζευγάρια) που βάζουν πάνω από όλα τα προσωπικά τους γούστα δε νομίζω ότι μπορούν να παίξουν έναν θετικό ρόλο στην ανατροφή όχι μόνο των δικών τους παιδιών, αλλά και των άλλων.

Συμφωνώ

 

35 minutes ago, Sabrina said:

Απλά δείτε ποιοι ζητούν διακαώς να υιοθετήσουν παιδιά: οι πλούσιοι και οι τηλεοπτικές φίρμες.

Δε δουλεύω σε εταιρεία - υπηρεσία υιοθεσιών, οπότε δεν παρακολουθώ το ποιοι ζητάνε, γενικώς όμως το κοινό πληροφορείται από εκπομπές στη τιβι (και δε βλέπω), και οι εκπομπές μονο με αυτούς που λες ασχολούνται.
 

 

36 minutes ago, Sabrina said:

Θυμίζει τη δεκαετία του '40 και του '50, όπου πλούσιοι Ελληνοαμερικανοί αγόραζαν μωρά σε τιμή ευκαιρίας από ελληνικά χωριά ( και τώρα έχει δουλειά η Νικολούλη και το πάμε πακέτο).

Πώς το θυμίζει καλέ;

Link to comment
Share on other sites

Ευκατάστατοι ομοφυλοφιλοι είτε "κάνουν εμπόριο" μέσω παρένθετης μητέρας είτε εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση των προσφύγων λένε καλύτερα να υιοθετήσουμε ένα προσφυγακι από το να θαλασσοπνίγονται. Όπως τότε οι ελληνοαμερικανοι εκμεταλλευόμενοι την εξαθλίωση της μεταπολεμικής Ελλάδας αγόραζαν παιδιά.

Πάντως πιστεύω ότι όταν δοθεί το δικαίωμα υιοθεσίας, κανένας από τους προβεβλημένους ομοφυλόφιλους δεν θα ασχοληθεί με τα προσφυγοπούλα αλλά θα θελήσει ένα μωρό που να έχει την υγεία του και να είναι όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Σαμπρίνα, έχω πολλές αντιρρήσεις σε αυτά που λες αλλά, για την ώρα, αυτό που μου έκανε εντύπωση και ήθελα να σε ρωτήσω, είναι το για ποιο λόγο αυτά που γράφεις (και καταλογίζεις) για τα ομόφυλα ζευγάρια δεν ισχύουν και για τα ετερόφυλα ζευγάρια. Συγκεκριμένα:

17 hours ago, Sabrina said:

Δύο ομοφυλόφιλοι άνεργοι δεν είναι ικανοί γονείς, έτσι λέει ο νόμος 

ΟΚ. Δύο ετεροφυλόφιλοι άνεργοι είναι ικανοί γονείς; Ο νόμος από όσο ξέρω λέει επίσης όχι. Οπότε, το πρόβλημα είναι στο αν οι γονείς είναι ετεροφυλόφιλοι ή ομοφυλόφιλοι ή στην ανεργία;

2 hours ago, Sabrina said:

Ευκατάστατοι ομοφυλοφιλοι είτε "κάνουν εμπόριο" μέσω παρένθετης μητέρας είτε εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση των προσφύγων λένε καλύτερα να υιοθετήσουμε ένα προσφυγακι από το να θαλασσοπνίγονται. Όπως τότε οι ελληνοαμερικανοι εκμεταλλευόμενοι την εξαθλίωση της μεταπολεμικής Ελλάδας αγόραζαν παιδιά.

Πάντως πιστεύω ότι όταν δοθεί το δικαίωμα υιοθεσίας, κανένας από τους προβεβλημένους ομοφυλόφιλους δεν θα ασχοληθεί με τα προσφυγοπούλα αλλά θα θελήσει ένα μωρό που να έχει την υγεία του και να είναι όμορφο.

Το εμπόριο μωρών συμβαίνει ήδη. Και το πρόβλημα, και πάλι, είναι το ότι γίνεται εμπόριο, όχι στο σεξουαλικό προσανατολισμό των γονιών - όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

 

 

Το εμπόριο μωρών συμβαίνει ήδη. Και το πρόβλημα, και πάλι, είναι το ότι γίνεται εμπόριο, όχι στο σεξουαλικό προσανατολισμό των γονιών - όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον. 

Όντως συμβαίνει και είναι τεράστια μπίζνα.

 

Για την τεκνοποίηση / υιοθεσία από άτομα του ίδιου φύλου έχω τη μαρτυρία κοπέλας από άλλη χώρα που είχε δεσμό με τον γιο δύο γυναικών. Ναι μεν ήταν ετεροφυλόφιλος αλλά φερόταν απαίσια σε όλες τις γυναίκες με τις οποίες σχετιζόταν ερωτικά. Δεν το λες και φυσιολογικό... Από την άλλη, κυκλοφορούν μαμάκηδες Έλληνες - τέκνα ετεροφυλόφιλων - που επίσης φέρονται απαίσια στις σχέσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

 

ΟΚ. Δύο ετεροφυλόφιλοι άνεργοι είναι ικανοί γονείς; Ο νόμος από όσο ξέρω λέει επίσης όχι. Οπότε, το πρόβλημα είναι στο αν οι γονείς είναι ετεροφυλόφιλοι ή ομοφυλόφιλοι ή στην ανεργία;

Στην ανεργία.

Αλλά αν δεν υπήρχε ανεργία τα ετερόφυλα ζευγάρια θα έκαναν παιδιά με τον παραδοσιακό τρόπο. 

Γι'αυτό ας κοιτάξουμε τα σοβαρά προβλήματα (ανεργίας) και ας σταματήσουμε να ασχολουμαστε με τις ψευτοϋιοθεσιες από ομοφυλόφιλους.

Τέλος πάντων, αυτή είναι η γνώμη μου!

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2017 at 11:18 PM, Sabrina said:

Απλά δείτε ποιοι ζητούν διακαώς να υιοθετήσουν παιδιά: οι πλούσιοι και οι τηλεοπτικές φίρμες.

Απλά αυτοί "ακούγονται" περισσότερο.

14 hours ago, Minerva said:

Για την τεκνοποίηση / υιοθεσία από άτομα του ίδιου φύλου έχω τη μαρτυρία κοπέλας από άλλη χώρα που είχε δεσμό με τον γιο δύο γυναικών. Ναι μεν ήταν ετεροφυλόφιλος αλλά φερόταν απαίσια σε όλες τις γυναίκες με τις οποίες σχετιζόταν ερωτικά.

Απο την άλλη γνωρίζω άντρα ετερόφυλο, μεγαλωμένο από ομοφιλόφυλο (τον υιοθέτησε με την συγκατάθεση των πραγματικών του γονέων που ήταν γύφτοι), που έιναι θαυμάσιος, ευγενέστατος και εντελώς "κύριος".

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα το να φέρνουμε παραδείγματα. Είναι πάμπολλα και μπορούν να υποστηρίξουν κάθε άποψη.

Όσο για την νομιμοποίηση της υιοθεσίας παιδιού από ομόφυλους γονείς, νομίζω ότι είναι το λιγότερο. Άλλωστε, όπως ήδη αναφέρθηκε παραπάνω, δεν είναι ανάγκη να μπουν σε διαδικασία υιοθεσίας. Υπάρχουν πάμπολλοι τρόποι ν'αποκτήσουν παιδί, με πρώτο και καλύτερο την τεχνητή γονιμοποιήση.

13 hours ago, Sabrina said:

Γι'αυτό ας κοιτάξουμε τα σοβαρά προβλήματα (ανεργίας)

Ναι, η ανεργία είναι σοβαρό πρόβλημα. Αλλά δεν είναι το μοναδικό σοβαρό πρόβλημα.

Τα χιλιάδες παιδιά που μεγαλώνουν σε ιδρύματα ή ακόμα χειρότερα μέσα σε νοσοκομεία επειδή δεν έχουν άλλο χώρο τα ιδρύματα, είναι ένα επίσης πολύ σοβαρό θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα το να φέρνουμε παραδείγματα. Είναι πάμπολλα και μπορούν να υποστηρίξουν κάθε άποψη.

Φυσικά  και έχει νόημα να φέρνουμε παραδείγματα για να μη μιλάμε "στον αέρα", εξάλλου έδωσα και το παράδειγμα του macho Ελληναρά.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το θέμα ως επί τω πλείστω απομονωμένα (με εξαίρεση τα σχόλια για την οικονομική πτυχή του) από το ευρύτερο κοινωνικο/οκιονομικο/πολιτικό πλαίσο, υπάρχουν έρευνες και παραδείγματα που επιβεβαιώνουν και τις δύο απόψεις.

Άν το δει όμως κάποιος σε συνδυασμό με θέματα όπως: η δυνατότητα αλλαγής φύλλου στα 15, αλλαγες σε σχολικά βιβλία  που αφορούν εικονογραφήσεις των γονιών/αλλαγές στα θρησκευτικά/ αφαίρεση σημαντικών ενοτήτων της ελληνικής ιστορίας, επερχόμενα νομοσχέδια για την σεξουαλική αγωγή, την ιατρική κάνναβη (ή και την αποποινικοποίησή της), και πόσα ακόμη που δεν είναι γνωστά, σε ένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα!! 
Ακόμη η ρετσινιά του "φασίστα" και του "ομοφοβικού" για όποιον έχει διαφορετική άποψη από την κυβερνητική και ευρωπαίκή προπαγάνδα του "προοδευτικού political correct", με περιπτώσεις ποινικοποίσης του δημόσιου λόγου (βλέπε περίπτωση Σώτης τριανταφύλλου)

Διακρίνει κανείς κάτι σε αυτό; και εν τέλει, θεωρείτε πως συμβάλει όλο αυτό το "πακέτο"(με επίκεντρο το θέμα του topic) στην βελτίωση της κοινωνίας;

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως πριν κατι κατασταλαξει, υπαρχει μια περιοδος εκτονωσης.

Τωρα βεβαια δεν βρισκομαστε σε απλη φαση εκτονωσης προφανως, υπαρχει κατι που στοχευει στην καταργηση των μεχρι τωρα πιστευω της κοινωνιας.

Οπως και να εχει ομως, αν κρατησουμε απο πλευρα μας τα μποσικα, πιστευω εν καιρο θα εξισορροπηθει η κατασταση.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Νεφέλη said:

Τα χιλιάδες παιδιά που μεγαλώνουν σε ιδρύματα ή ακόμα χειρότερα μέσα σε νοσοκομεία επειδή δεν έχουν άλλο χώρο τα ιδρύματα, είναι ένα επίσης πολύ σοβαρό θέμα.

To πρόβλημα των έκθετων παιδιών δεν είναι καινούριο, υπάρχει από τότε που στην κοινωνία άρχισε να υπάρχει αδικία, φτώχεια, ανεργία και εξαθλίωση. 

Για το θέμα αυτό μπορούμε να βρούμε στοιχεία από πολλά ιστορικά βιβλία, ακόμη και από αρχαίες κωμωδίες όπως αυτή του Μενάνδρου "Επιτρέποντες".

Χιλιάδες γονείς πχ στην αρχαία Ελλάδα μέσα στην απόγνωσή τους για την οικονομική τους κατάσταση παρατούσαν τα παιδιά τους από εδώ και από εκεί μπας και τα βρει κανένας ματσωμένος και ζήσουν μια καλύτερη ζωή. Πολλά βέβαια μπορεί να κατέληγαν σε κάποιο χαρέμι κάποιου ευκατάστατου πολίτη όπως του Περίανδρου της Κορίνθου, ενός σοφού μεν παιδεραστή δε της αρχαιότητας. Επομένως η αιτία που τα παιδάκια  στιβάζονται στα ιδρύματα είναι η ανεργία και η ανέχεια μεγάλου τμήματος του πληθυσμού-. Όσα παιδάκια και αν υιοθετήσουν τα ευκατάστατα ομόφυλα ζευγάρια, το πρόβλημα δεν θα λυθεί. Ας σταματήσουν λοιπόν να διατυμπανίζουν ότι το κάνουν για το καλό των παιδιών. Κατά τη γνώμη μου το κάνουν για την δική του "ολοκλήρωση"Η λύση σε αυτό το πρόβλημα δεν είναι η υιοθεσία τους από κάποιους ευκατάστατους ομοφυλόφιλους.

Υ.Γ. Δεν συγχέω τα χαρέμια του Περίανδρου με σύγχρονα ομόφυλα ζευγάρια που ζουν μια αξιοπρεπή ζωή, όμως στην "καλή" ομοφυλοφιλική κοινωνία τα παραδείγματα κακοποίησης παιδιών είναι πολλά, ιδιαίτερα στις Βορειοευρωπαϊκές χώρες που είναι και πιο "πολιτισμένες" από εμάς. Για ρωτήστε τι κάνουν πλούσιοι Γερμανοί συνταξιούχοι στην Ταϊλάνδη..

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχεεις ομως τον σεξοτουρισμο με την ομοφυλοφιλια.

...

Οταν μιλαμε για γονεις φυσικα δεν εννοουμε τους τυπους που παρελαυουν με τις σημαιες εκει πισω χωμενες και αλληλοερεθιζονται στη μεση του δρομου.

Μιλαμε για ανθρωπους που κρατανε τα γουστα τους για τις προσωπικες τους στιγμες.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sucore said:

Συγχεεις ομως τον σεξοτουρισμο με την ομοφυλοφιλια.

Μεγάλο ποσοστό όμως αυτών είναι ομοφυλόφιλοι, οι οποίοι στις χώρες τους ζητούν να υιοθετήσουν παιδιά. Και στο κάτω κάτω οι κυβερνήσεις των χωρών του, όπως και η δική μας, δε βλέπουν κάτι μεμπτό στο σεξουαλικό τουρισμό.. 

Άλλωστε ετοιμάζονται και άλλα..

5 hours ago, Aqua Marine said:

Άν το δει όμως κάποιος σε συνδυασμό με θέματα όπως: η δυνατότητα αλλαγής φύλλου στα 15, αλλαγες σε σχολικά βιβλία  που αφορούν εικονογραφήσεις των γονιών/αλλαγές στα θρησκευτικά/ αφαίρεση σημαντικών ενοτήτων της ελληνικής ιστορίας, επερχόμενα νομοσχέδια για την σεξουαλική αγωγή, την ιατρική κάνναβη (ή και την αποποινικοποίησή της), και πόσα ακόμη που δεν είναι γνωστά, σε ένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα!! 

 

Επειδή όμως απ'ότι βλέπω σχολιάζεται πάντα μία φράση μου από τις 100 που έχω γράψει, θα το πιάσω το θέμα και από άλλο νήμα, αυτό το οποίο με χαρακτήρισε ομοφοβική.

Μία ερώτηση: Ομοφυλόφιλος είναι κάποιος εκ γενετής ή του έρχεται στην πορεία;

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Aqua Marine said:

Διακρίνει κανείς κάτι σε αυτό;

Πέραν του ότι οι εποχές αλλάζουν, όχι.

Ελπίζω να μην το πηγαίνεις σε "συνομωσιολογία" τύπου "να ξεχάσουμε ποιοί είμαστε"...

 

19 hours ago, Aqua Marine said:

θεωρείτε πως συμβάλει όλο αυτό το "πακέτο"(με επίκεντρο το θέμα του topic) στην βελτίωση της κοινωνίας;

Κάποια απ' αυτά που ανέφερες, ναι, πιστεύω ότι θα συμβάλουν στην βελτίωση της κοινωνίας. Όχι όμως όλα.

 

19 hours ago, Sucore said:

Πιστευω πως πριν κατι κατασταλαξει, υπαρχει μια περιοδος εκτονωσης.

Απίστευτο... Συμφωνώ μαζί σου!!! :blink:

 

18 hours ago, Sabrina said:

Όσα παιδάκια και αν υιοθετήσουν τα ευκατάστατα ομόφυλα ζευγάρια, το πρόβλημα δεν θα λυθεί.

Συμφωνώ. Θα αυξηθούν όμως οι υποψήφιοι θετοί γονείς.

 

18 hours ago, Sabrina said:

Κατά τη γνώμη μου το κάνουν για την δική του "ολοκλήρωση"

Οι ετερόφυλοι γιατί θέλουν να κάνουν παιδιά...; (μιλάω για τις προγραμματισμένες εγκυμοσύνες, όχι για τα "έτυχε")

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...