Jump to content

Ομόφυλοι γονείς


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Νιώθω την ανάγκη να ξεκαθαρίσω κάποιες έννοιες - με δικό μου τρόπο-, διότι μπλέκονται πολλά πράγματα μαζί, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να καταλήξουμε σε μία κοινή βάση.

Φυσιολογικό: Κάτι που παρατηρείται στη Φύση. 

Κανονικό: Κάτι που παρατηρείται κατά κανόνα (λατινικά norma --> normal)

Κάτι που δεν είναι κανονικό, δεν είναι κατ'ανάγκη και αφύσικο. Κάτι αφύσικο, δεν μπορεί να είναι κανονικό.

Π.χ. Είναι αφύσικο ένας άνθρωπος να έχει θερμοκρασία σώματος 55 βαθμούς κελσίου. Ένας άνθρωπος έχει κανονικά 36,6 βαθμούς κελσίου ως θερμοκρασία σώματος. Ένας άνθρωπος έχει φυσιολογικά θερμοκρασία 39 βαθμούς, δηλώνει όμως μία αντίδραση του σώματος που προσπαθεί να έρθει σε ομοιόσταση. Ο πυρετός δεν είναι μία κανονική κατάσταση, είναι όμως φυσιολογική.

φοβία: η εκδήλωση προσωπικών μας φόβων, μέσα από καταστάσεις που αυθαίρετα εμείς συνδέουμε με τους φόβους αυτούς, χωρίς να υπάρχει υπαρκτός κίνδυνος. π.χ αραχνοφοβία, φοβάμαι όλες τις αράχνες, χωρίς να υπάρχει υπαρκτός κίνδυνος, σε αντίθεση με το να φοβάμαι μόνο τις δηλητηριώδεις αράχνες.

Ομοφοβία: εκδήλωση προσωπικών φόβων που εκδηλώνονται και προβάλονται με ερέθισμα την σεξουαλική προτίμηση κάποιου τρίτου ατόμου, χωρίς να συνδέονται άμεσα με την ιδιότητά του αυτή. π.χ φοβία "αυτός είναι ομοφυλόφιλος, είναι διεστραμμένος και θέλει να με κλέψει", ή φόβος "αυτός είναι ομοφυλόφιλος, νομίζω ότι μου την πέφτει και αυτό με φέρνει σε δύσκολη θέση"

Βάση λοιπόν των παραπάνω, με τα οποία φυσικά αν δεν συμφωνείτε τα κουβεντιάζουμε, προχωράω παρακάτω.

Η ομοφυλοφιλία απαντάτε σε όλες τις εποχές, σε διάφορες κοινωνίες, σε διάφορες συνθήκες και στα δύο φύλα. Το γεγονός αυτό καθιστά την ομοφυλοφιλία κάτι φυσιολογικό για τον άνθρωπο.

Το ποσοστό των ομοφυλόφιλων ατόμων (εκδηλωμένων ή όχι) είναι μικρό σε σχέση με τους ετεροφυλόφιλους. Το γεγονός αυτό κάνει την ομοφυλοφιλία κάτι μη κανονικό.

Όμως! Φαίνεται σε κάθε κοινωνία (εποχή, συνθήκες κλπ) να υπάρχει πάντοτε ένα ποσοστό ομοφυλόφιλων ατόμων. Αυτό το γεγονός κάνει την ύπαρξη ενός ποσοστού ομοφυλόφιλων κανονικό.

Η ιδιότητα της ομοφυλοφιλίας δεν συνεπάγεται την παιδοφιλία, δεν συνεπάγεται τη διαστροφή, δεν συνεπάγεται το εμπόριο ανθρώπων κ.ά. Όλα αυτά είναι σαφώς κατακριτέα και μη επιθυμητά, όμως δεν συνδέονται απαραίτητα με την ομοφυλοφιλία.

Οι ομοφυλόφιλοι είναι άνθρωποι όπως όλοι μας και μπορούν να έχουν ιδιότητες από όλη την παναθρώπινη παλέτα ιδιοτήτων. Τόσο θετικές, όσο και αρνητικές. 

Υπάρχει κάποια ιδιότητα που θεωρείται εσείς ότι πάει πακέτο με την ομοφυλοφιλία;

Τα παραπάνω τα λέω περισσότερο για εσένα @Sabrina διότι εκδηλώνεις μία έντονη φοβία, την οποία εκτιμώ ότι δεν αντιλαμβάνεσαι και συγχέεις πράγματα και καταστάσεις που είναι ασύνδετα μεταξύ τους. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Αρχάγγελος said:

Η ομοφυλοφιλία απαντάτε σε όλες τις εποχές, σε διάφορες κοινωνίες, σε διάφορες συνθήκες και στα δύο φύλα. Το γεγονός αυτό καθιστά την ομοφυλοφιλία κάτι φυσιολογικό για τον άνθρωπο.

Το ποσοστό των ομοφυλόφιλων ατόμων (εκδηλωμένων ή όχι) είναι μικρό σε σχέση με τους ετεροφυλόφιλους. Το γεγονός αυτό κάνει την ομοφυλοφιλία κάτι μη κανονικό.

Όμως! Φαίνεται σε κάθε κοινωνία (εποχή, συνθήκες κλπ) να υπάρχει πάντοτε ένα ποσοστό ομοφυλόφιλων ατόμων. Αυτό το γεγονός κάνει την ύπαρξη ενός ποσοστού ομοφυλόφιλων κανονικό.

Η παιδεραστία απαντάται σε όλες τις εποχές, σε διάφορες κοινωνίες, σε διάφορες συνθήκες και από τα δύο φύλα. Το γεγονός αυτό καθιστά την παιδερεστία κάτι φυσιολογικό για τον άνθρωπο.

Το ποσοστό των παιδεραστών (εκδηλωμένων ή όχι) είναι μικρό σε σχέση με τον ενηλικοεραστές. Το γεγονός αυτό κάνει την παιδεραστία κάτι μη κανονικό.

Όμως! Φαίνεται σε κάθε κοινωνία (εποχή, συνθήκες κλπ) να υπάρχει πάντοτε ένα ποσοστό παιδεραστών. Αυτό το γεγονός κάνει την ύπαρξη ενός ποσοστού παιδεραστών κανονικό.

Για να μην λιθοβολιθώ δεν συγχέω την παιδεραστία με την ομοφυλοφιλία. Απλά στο παράδειγμά σου στη λέξη ομοφυλοφιλία μπορούν να μπουν χιλιάδες λέξεις αρκεί να αποτελούν μειοψηφία στον πληθυσμό.

 

@Αρχάγγελος όσον αφορά τα υπόλοιπα...

Καταρχάς στα παραδείγματα (όχι στους ορισμούς) που αναφέρεις υπάρχουν πολλές ασάφειες. Το σοβαρότερο όμως ατόπημα είναι ότι το «κατηγορητήριο σου» στερείται ενότητας. Με λίγα λόγια έχεις βάλει στην κατσαρόλα παραδείγματα από το φυσικό και το κοινωνικό περιβάλλον που, συγνώμη, αλλά νόημα δεν βγάζουν.

Για παράδειγμα το ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι σε κάθε περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας όπως αναφέρεις ισχύει, όμως φτάνει αυτή σου η γενίκευση για να απαντήσει στο θέμα ολοκληρωμένα;;;

Επίσης αναφέρεις το παράδειγμα του πυρετού αλλά αν πραγματικά ήμουν ομοφοβική θα το εκμεταλλευόμουν και θα σε ρωτούσα: Τότε γιατί παλεύουμε αυτή την φυσιολογική κατάσταση (το πυρετό ντε) να τον ρίξουμε με κάθε τρόπο (παρακεταμόλη, κομπρέσες, βεντούζες, ντους κ.α);;; (με βάση την μεταβατική ιδιότητα των μαθηματικών πράξεων).

Επιπλέον, το τι αντιλαμβάνομαι και το τι όχι είναι θέμα ωριμότητας της συνείδησής μου. Αυτό είναι αντικείμενο άλλου post στο forum, διότι αν το θεωρήσουμε ως αφετηρία στον διάλογό μας τότε κακώς αφιερώνεις ένα ολόκληρο post μιας και είμαι ανώριμη συνειδησιακά..

ΥΓ. είναι άκομψο, αφού το «κατηγορητήριο»  αφορά εμένα και μόνο εμένα και τις απόψεις μου, να με εγκαλείς πλαγίως στην τελευταία γραμμή της ανάρτησής σου. Καλό θα ήταν να είσαι λίγο πιο ευθύς.

 

Επομένως αποχωρώ από το συγκεκριμένο θέμα ως ανώριμη - ασυνάρτητη - ομοφοβική και πάω να σκοτώσω καμιά αράχνη μπας και μου φύγει η άλλη φοβία…

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Τωρα βεβαια δεν βρισκομαστε σε απλη φαση εκτονωσης προφανως, υπαρχει κατι που στοχευει στην καταργηση των μεχρι τωρα πιστευω της κοινωνιας.


Υποτίθεται (λέμε τώρα) ότι τα “πιστεύω” της κοινωνίας τα φτιάχνουν όλοι οι εμπλεκόμενοι. Φήμες όμως λένε ότι αυτοί που φέρνουν τα νομοσχέδια (μαζί με τους κηδεμόνες τους) και τα περνούν σε χρόνο dt, εκτός του ότι έχουν τον πρώτο λόγο σε αυτά, έε.. δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά. Εκτός αν κάποιος πιστεύει ότι είναι θεόσταλτοι και φροντίζουν για το καλό μας.

 

 

Quote

Ελπίζω να μην το πηγαίνεις σε "συνομωσιολογία" τύπου "να ξεχάσουμε ποιοί είμαστε"..


Δεν είναι συνομωσιολογία, είναι μια καίρια “πολιτική γραμμή” από το εξωτερικό προς την Ελλάδα για διαδικασίες fast-track.
Μια φαστφουντάδικη κατάσταση για λεπτά και σημαντικά ζητήματα. Εξαρτάται από εσένα αν θα αντιληφθείς σκοπιμότητα και σε ποιο βαθμό.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sabrina said:

Απλά στο παράδειγμά σου στη λέξη ομοφυλοφιλία μπορούν να μπουν χιλιάδες λέξεις αρκεί να αποτελούν μειοψηφία στον πληθυσμό.

 

Ναι, έτσι ακριβώς είναι. Πράγματι η παιδοφιλία μπορεί να χαρακτηριστεί ως φυσιολογική και ως κανονική . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι αποδεκτή ή επιθυμητή. Και η δολοφονία επίσης και η απιστία και το ψεύδος και ένα σωρό άλλες καταστάσεις. Κάτι φυσιολογικό δεν είναι κατανάγκη επιθυμητό. Ακριβώς όπως και με τον πυρετό.

Μα από την άλλη και κάτι κανονικό δεν είναι απαραίτητα επιθυμητό. π.χ η κλειτοριδεκτομή για τις μουσουλμάνες είναι κάτι κανονικό, όχι απαραίτητα επιθυμητό όμως.

Καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε και να αποσυσχετίσουμε τις έννοιες φυσιολογικό, κανονικό και επιθυμητό ή αποδεκτό. Δεν συνδέονται απαραίτητα.

 

55 minutes ago, Sabrina said:

 

 το «κατηγορητήριο σου»

ΥΓ. είναι άκομψο, αφού το «κατηγορητήριο»  αφορά εμένα και μόνο εμένα και τις απόψεις μου, να με εγκαλείς πλαγίως στην τελευταία γραμμή της ανάρτησής σου. Καλό θα ήταν να είσαι λίγο πιο ευθύς.

Ζητώ συγνώμη που αυτά που είπα σε έκαναν να νιώσεις άσχημα. Η πρόθεσή μου είναι να ξεκαθαρίσω κάποιες έννοιες στην συζήτηση και να βοηθήσω και εσένα να αντιληφθείς μία φοβία την οποία εκφράζεις. Εφόσον θεωρείς ότι έσφαλα στην εκτίμησή μου, μπορείς απλά να την αγνοήσεις.

Προσπαθώ να είμαι αρκετά ευθύς, αλλά και κομψός. Ο λόγος που αναφέρω το όνομά σου είναι διότι εσύ αρχικά ξεκίνησες να συγχέεις έννοιες και ιδιότητες μέσα σε αυτή τη συζήτηση, και στη συνέχεια οι υπόλοιποι συνομιλητές συνέχιζαν δίχως να τις ξεκαθαρίσουν. Επίσης, τι πιο ευθές άραγε, από το αναφέρω ξεκάθαρα το όνομά σου. Το γεγονός ότι αναφέρομαι και σε εσένα στο τέλος της ανάρτησης, είναι διότι δίνω έμφαση σε αυτό που θέλω να πω και όχι σε ποιόν θέλω να το πω. Η άποψή μου αναφέρεται σε όλους.

1 hour ago, Sabrina said:

Για παράδειγμα το ότι υπάρχουν ομοφυλόφιλοι σε κάθε περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας όπως αναφέρεις ισχύει, όμως φτάνει αυτή σου η γενίκευση για να απαντήσει στο θέμα ολοκληρωμένα;;;

Δεν έδωσα καμία απάντηση επί του θέματος, ακόμα. Απλά ξεκαθάρισα έννοιες.

 

1 hour ago, Sabrina said:

Επίσης αναφέρεις το παράδειγμα του πυρετού αλλά αν πραγματικά ήμουν ομοφοβική θα το εκμεταλλευόμουν και θα σε ρωτούσα: Τότε γιατί παλεύουμε αυτή την φυσιολογική κατάσταση (το πυρετό ντε) να τον ρίξουμε με κάθε τρόπο (παρακεταμόλη, κομπρέσες, βεντούζες, ντους κ.α);;; (με βάση την μεταβατική ιδιότητα των μαθηματικών πράξεων).

 Γιατί δε μας αρέσει και επιλέγουμε να εμποδίσουμε τον ενδογενή μηχανισμό άμυνας του οργανισμού και να λύσουμε το πρόβλημα εξωγενώς. Σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις το να είναι απύρετος ένας ασθενής δηλώνει σοβαρότερο πρόβλημα. Ξαναλέω, κάτι φυσιολογικό δεν είναι κατανάγκη επιθυμητό. (Απαντάω σα να με ρωτούσες, χωρίς φυσικά να το έχεις κάνει)

 

1 hour ago, Sabrina said:

Επιπλέον, το τι αντιλαμβάνομαι και το τι όχι είναι θέμα ωριμότητας της συνείδησής μου. Αυτό είναι αντικείμενο άλλου post στο forum, διότι αν το θεωρήσουμε ως αφετηρία στον διάλογό μας τότε κακώς αφιερώνεις ένα ολόκληρο post μιας και είμαι ανώριμη συνειδησιακά..

Επομένως αποχωρώ από το συγκεκριμένο θέμα ως ανώριμη - ασυνάρτητη - ομοφοβική και πάω να σκοτώσω καμιά αράχνη μπας και μου φύγει η άλλη φοβία…

Βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα. Αν όμως έτσι σκέφτεσαι για εσένα, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Έχεις κάθε δικαίωμα να πράξεις όπως εσύ επιθυμείς και να χαρακτηρίσεις τον εαυτό σου όπως θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...