Jump to content

Τα Πάντα Είναι Ενέργεια


Recommended Posts

<< Αυτό που ονομάζουμε “πραγματικότητα” δεν αποτελείται από πράγματα που μπορούμε να θεωρήσουμε πραγματικά. Αν η κβαντική φυσική δεν σας έχει σοκάρει μάλλον δεν την έχετε καταλάβει >> - Niels Bohr (Νομπελίστας Δανός Φυσικός που συχνά αναφέρεται ως ο "πατέρας της κβαντικής")

Η “πραγματικότητα” δεν αποτελείται από μικροσκοπικά κομμάτια ύλης. Τα μόρια της ύλης αποτελούνται από υποατομικά σωματίδια όπως τα πρωτόνια και τα ηλεκτρόνια τα οποία καταλαμβάνουν μόνο το 0,000000000001% της “πραγματικότητας”. Με άλλα λόγια το 99,99999999999% του ατόμου αποτελείται από κενό χώρο. Το μέρος που δεν είναι κενό αποτελείται από κουάρκς τα οποία είναι μέρος ενός πεδίου υπερχορδών που απαρτίζεται από δονούμενες χορδές οι οποίες δημιουργούν τα στοιχειώδη σωματίδια ανάλογα με την συχνότητα της δόνησής τους.

Αλληλοεπιδρούμε σε έναν κόσμο φυσικών αντικειμένων αλλά αυτό συμβαίνει επειδή ο εγκέφαλός μας μεταφράζει αισθητηριακά δεδομένα με συγκεκριμένο τρόπο.

Στην μικρότερη και πιο στοιχειώδης υλική κλίμακα η ιδέα της “φυσικής πραγματικότητας” είναι ανύπαρκτη.

Όταν ακουμπάς τα χέρια σου μεταξύ τους αυτό που συμβαίνει είναι κενός χώρος να ακουμπάει κενό χώρο. Τα συστατικά της ύλης δεν έχουν υλική δομή.

Πηγή (πολύ ενδιαφέρον άρθρο)

 

Πως πιστεύετε ότι αυτό επηρεάζει ή μπορεί να επηρεάσει την καθημερινότητά σας;

@Sucore , @Αυγερινός , @Speedy και @rasputin... αφιερωμένο εξαιρετικά :cheerful_h4h:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα όχι δεν την επηρεάζει ούτε άμεσα ούτε έμμεσα.

Να σημειώσω πως αυτό που θεωρούν κενό  είναι απλά μη ανιχνεύσιμη κατάσταση ενέργειας.

Επίσης οι υπερχορδές δεν έχουν σχέση με τα πεδία, αν και κάποιοι προσπαθούν να τις ενώσουν σαν θεωρίες.

Tα quarks δεν είναι μέρος του πεδίου Dirac, είναι υλοποίηση (κατάσταση ενέργειας) ανιχνεύσιμη από εμάς, είναι το ίδιο το πεδίο που δονείται.

Οι υπερχοδρές είναι κάτι ακόμα πιο μπερδεμένο, δεν μπορώ να το εξηγήσω προς το παρόν :(.

Link to comment
Share on other sites

image.png.b5919a30acecfb6d7918df7bd32dae51.png

1. Τα έχει λίγο μπερδεμένα με την αρχή της αβεβαιότητας του Heisenberg.
https://el.wikipedia.org/wiki/Αρχή_της_απροσδιοριστίας

2. Τσου, οι εξισώσεις - διαγράμματα του Feynman εξηγούν τι συμβαίνει, απλά χρειάζεται να κάμψουμε λίγο τους ήδη γνωστούς νόμους (όχι όμως στις παρατηρήσιμες καταστάσεις).
https://el.wikipedia.org/wiki/Διάγραμμα_Φάινμαν

3. Ω ΘΕΟΙ!
Όχι, τα entagled (συσχετιζόμενα σωματίδια) πάνε σε ζευγάρια με το ίδιο σωματίδιο, και μάλιστα πρέπει να δημιουργηθούν ταυτόχρονα ως ζευγάρι.
https://el.wikipedia.org/wiki/Κβαντική_διεμπλοκή

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2017 at 12:25 PM, Νεφέλη said:

Αλληλοεπιδρούμε σε έναν κόσμο φυσικών αντικειμένων αλλά αυτό συμβαίνει επειδή ο εγκέφαλός μας μεταφράζει αισθητηριακά δεδομένα με συγκεκριμένο τρόπο.

Στην μικρότερη και πιο στοιχειώδης υλική κλίμακα η ιδέα της “φυσικής πραγματικότητας” είναι ανύπαρκτη.

 

On 28/10/2017 at 12:49 PM, Sucore said:

Ακόμα όχι δεν την επηρεάζει ούτε άμεσα ούτε έμμεσα

 

Το ότι ο εγκέφαλός σου μεταφράζει τον κόσμο γύρω σου "έτσι" και όχι "αλλιώς", δεν επηρεάζει την ζωή σου ούτε έμμεσα ούτε άμεσα...; :blink:

Την πιθανότητα ότι εκπαιδεύτηκες/προγραμματίστηκες να αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο "έτσι" και όχι "αλλιώς", δεν την αναλογίζεσαι ως "καταπάτηση της ελεύθερης βούλησής σου", ή έστω απλά και μόνο ενδιαφέρουσα;

Το ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις τον εγκέφαλό σου να μεταφράζει διαφορετικά τον κόσμο, δεν σου κεντρίζει την περιέργεια; :shocked:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Νεφέλη said:

 

 

Το ότι ο εγκέφαλός σου μεταφράζει τον κόσμο γύρω σου "έτσι" και όχι "αλλιώς", δεν επηρεάζει την ζωή σου ούτε έμμεσα ούτε άμεσα...; :blink:

Την πιθανότητα ότι εκπαιδεύτηκες/προγραμματίστηκες να αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο "έτσι" και όχι "αλλιώς", δεν την αναλογίζεσαι ως "καταπάτηση της ελεύθερης βούλησής σου", ή έστω απλά και μόνο ενδιαφέρουσα;

Το ότι μπορείς να εκπαιδεύσεις τον εγκέφαλό σου να μεταφράζει διαφορετικά τον κόσμο, δεν σου κεντρίζει την περιέργεια; :shocked:

Τι εννοεις διαφορετικά;
Ήδη μεταφράζει τις εμπειρίες αρκετά διαφορετικά από ότι οι "εκπαιδευμένοι" από την κοινωνία.
Εννοείς να βλέπω πουλάκια και πεταλούδες;
Πού θα με βοηθούσε αυτό;
Είμαι πρακτικός χρήστης :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νεφέλη said:

Χωρίς τους περιορισμούς που νομίζεις ότι έχεις.

Για κάποιον λόγο τους έχω επιλέξει αυτούς τους περιορισμούς.
;) 
Δώσε μου ένα παράδειγμα για το πώς θα ήταν καλύτερη η καθημερινότητά μου, μέσω διαφορετικής αντίληψης :)
(Ω εσύ που νομίζεις πως γνωρίζεις την καθημερινότητά μου).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sucore said:

(Ω εσύ που νομίζεις πως γνωρίζεις την καθημερινότητά μου)

Σαφώς και ΔΕΝ την γνωρίζω. Το μόνο που μπορώ να πω, είναι πως όπως και να είναι, θα μπορούσε να είναι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Νεφέλη said:

Σαφώς και ΔΕΝ την γνωρίζω. Το μόνο που μπορώ να πω, είναι πως όπως και να είναι, θα μπορούσε να είναι αλλιώς.

Όπως τα πάντα γύρω μας και μέσα μας;

Το θέμα είναι όμως πως ζούμε στον κόσμο του "έτσι είναι" και όχι στον "θα μπορούσε" ;) :Ρ 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sucore said:

Το θέμα είναι όμως πως ζούμε στον κόσμο του "έτσι είναι" και όχι στον "θα μπορούσε" ;) :Ρ

Ωπ... νάτος ο περιορισμός σου :P

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Ωπ... νάτος ο περιορισμός σου :P

Ναι, δεν τον κρύβω :) Είμαι περήφανος για αυτόν!

Και μάλιστα είναι ένας πολύ λογικός περιορισμός, μιας και συνεχώς επιβεβαιώνεται ;) 

Ανάλυσε μου, αν θες, τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός μου.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sucore said:

Και μάλιστα είναι ένας πολύ λογικός περιορισμός, μιας και συνεχώς επιβεβαιώνεται ;) 

Πάντα οι πεποιθήσεις επιβεβαιώνονται. Υπάρχουν όμως και εναλλακτικές πεποιθήσεις, που επίσης αν τις δεχτείς θα επιβεβαιώνονται 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

Πάντα οι πεποιθήσεις επιβεβαιώνονται. Υπάρχουν όμως και εναλλακτικές πεποιθήσεις, που επίσης αν τις δεχτείς θα επιβεβαιώνονται 

 

Σίγουρα υπάρχουν, και να μην υφίσταται πραγματική επιβεβαίωση, μόνο και μόνο η πιθανότητα μιας μελλοντικής επιβεβαίωσης θα μας κρατάει δέσμιους στις πεποιθήσεις αυτές.

Η συγκεκριμένη πεποίθηση όμως έχει την δυνατότητα προσαρμογής και συνήθως δεν βγάζει βιαστικά συμπεράσματα.
Το "ως έχει" σημαίνει πως συνεχώς υπάρχει επιθυμία στο να κατανοήσουμε το "πώς έχει", σε τι βασίζεται, τι προηγείται, πώς οδηγηθήκαμε εδώ.
Μετά, με πρακτικό τρόπο, προσπαθούμε να ανακαλύψουμε την ιδανική (πιο παραγωγική) διαδικασία για κάθε αποτέλεσμα.

 

13 hours ago, Sucore said:

Ανάλυσε μου, αν θες, τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός μου.

@Νεφέλη περιμένω :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sucore said:

@Νεφέλη περιμένω :)

Βαριέμαι να εξηγώ τα αυτονόητα  :018bleh:

Αν θες, πες μου έναν περιορισμό σου, να σου πω τι θα γινότανε εάν δεν το είχες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...