Jump to content

Τα Πάντα Είναι Ενέργεια


Recommended Posts

1 hour ago, Νεφέλη said:

Αν θες, πες μου έναν περιορισμό σου, να σου πω τι θα γινότανε εάν δεν το είχες.

μα....
 

 

17 hours ago, Νεφέλη said:

Ωπ... νάτος ο περιορισμός σου :P

και...

 

16 hours ago, Sucore said:

Ανάλυσε μου, αν θες, τι θα γινόταν αν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός μου.

οπότε;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Νεφέλη said:

Έχεις ένα πρόβλημα για κάθε λύση, έτσι..;

Και λύσεις έχω, αλλά νομίζω κοιτάς μόνο τα προβλήματα :D
Ορίστε ενας δικός σου περιορισμός : Ρ 

Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2017 at 10:16 AM, Νεφέλη said:

Το ότι ο εγκέφαλός σου μεταφράζει τον κόσμο γύρω σου "έτσι" και όχι "αλλιώς", δεν επηρεάζει την ζωή σου ούτε έμμεσα ούτε άμεσα...; :blink:

Η ζωή μου βασίζεται στις διεργασίες του εγκεφάλου μου, αλλιώς δε θα είχα ζωή, θα υπήρχαν μόνο κοινότητες κυττάρων που θα έκανε το κάθε ένα τα δικά του.

 

 

On 10/31/2017 at 10:16 AM, Νεφέλη said:

Την πιθανότητα ότι εκπαιδεύτηκες/προγραμματίστηκες να αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο "έτσι" και όχι "αλλιώς", δεν την αναλογίζεσαι ως "καταπάτηση της ελεύθερης βούλησής σου", ή έστω απλά και μόνο ενδιαφέρουσα;

Για να υπάρχει βούληση θα πρέπει πρώτα να υπάρχουν επιλογές και αντίληψη της επιλογής.
Πριν την οποιαδήποτε "εκπαίδευση" του εγκεφάλου δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο.

Αν ο οποιοσδήποτε στέκεται στα πρώτα στάδια της εκπαίδευσης δίχως επιθυμία να προχωρήσει τότε ναι, μιλάμε για καταπάτηση.
Αν συνεχίζει την όποια αρχική εκπαίδευση, τότε γιατί να υπάρχει καταπάτηση;

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/11/2017 at 2:00 PM, Sucore said:

Η ζωή μου βασίζεται στις διεργασίες του εγκεφάλου μου

Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Το ερώτημα είναι γιατί εργάζεται με τον τρόπο που εργάζεται.

 

On 3/11/2017 at 2:00 PM, Sucore said:

Για να υπάρχει βούληση θα πρέπει πρώτα να υπάρχουν επιλογές και αντίληψη της επιλογής.
Πριν την οποιαδήποτε "εκπαίδευση" του εγκεφάλου δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο.

Πότε πιστεύεις ότι ξεκινάει η "εκπαίδευση" του εγκεφάλου;

 

On 3/11/2017 at 2:00 PM, Sucore said:

Αν συνεχίζει την όποια αρχική εκπαίδευση, τότε γιατί να υπάρχει καταπάτηση;

Συνεχίζει την αρχική έχοντας γνωρίσει κι άλλες ή την συνεχίζει γιατί δεν ξέρει άλλες και συνεπώς θεωρεί ότι δεν έχει/υπάρχει άλλη επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Το ερώτημα είναι γιατί εργάζεται με τον τρόπο που εργάζεται.

Έτυχε

 

1 hour ago, Νεφέλη said:

Πότε πιστεύεις ότι ξεκινάει η "εκπαίδευση" του εγκεφάλου;

Η υποσυνείδητη ξεκινάει από την κατασκευή του μέσα στη μήτρα, η συνειδητή αργεί αρκετά, πρέπει πρώτα να αποκτήσει κάποια αντίληψη του πώς λειτουργεί ο κόσμος (τα βασικά) και μετά να αρχίσει να εκπαιδεύεται, για αυτό και υπάρχουν τόσοι ανεκπαίδευτοι εκεί έξω.
 

 

1 hour ago, Νεφέλη said:

Συνεχίζει την αρχική έχοντας γνωρίσει κι άλλες ή την συνεχίζει γιατί δεν ξέρει άλλες και συνεπώς θεωρεί ότι δεν έχει/υπάρχει άλλη επιλογή;

Είναι στη φύση του ανθρώπου να ψάχνει για νέα στοιχεία, αν δεν το κάνει είναι αυτοκαταπίεση, ο ίδιος φταίει, επιλογές υπάρχουν αν ανοίξει τα μάτια του.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αν και - για μαγικούς λόγους - το ψάξιμο για κβαντικό «όλα είναι ενέργεια» είναι μάλλον χάσιμο χρόνου η ενεργειακη θεώρηση των πραγμάτων σε σχέση με μας δεν είναι. Δηλ υπάρχει ενεργειακή εξήγηση για το γιατί συμβαίνει ότι συμβαίνει και αυτό θες μεταφορικά θες κυριολεκτικά είναι σημαντικό. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...