Jump to content

Τι Είναι Η Συνείδηση;


Recommended Posts

Κανε quote αυτο που ειχα γραψει σε ενα θεμα εδω προσφατα, ειμαι απο κινητο (και θα ειμαι μεχρι και δευτερα), και ειναι αρκετα δυσκολο να το βρω.

Πρεπει να ηταν εκει που με ρωταγες τι ειναι υλη, τι ειναι χρονος, τι ειναι τρεις διαστασεις κλπ :Ρ

 

Ο ρολος της ειναι να βελτιωνει την επιβιωση μας.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Sucore said:

Κανε quote αυτο που ειχα γραψει σε ενα θεμα εδω προσφατα

Πλάκα μου κάνεις, έτσι;; :huh:

Εδώ δεν βρίσκω αυτά που έγραψα εγώ, θα βρώ τα δικά σου;; :lol:

 

21 hours ago, Sucore said:

Ο ρολος της ειναι να βελτιωνει την επιβιωση μας.

Κάτι λίγο πιο συγκεριμένο...;

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη μεχρι αυριο απογευμα τοτε που θα γυρισω σπιτι.

Βαζει σε μια σειρα τις αναγκες μας, απο τις πιο "επιγουσες" ως τις πιο αδιαφορες, και μας καθοδηγει στο πως να τις ικανοποιησουμε, αναλογως το περιβαλλον που βρισκομαστε, και το περιβαλλον που μας γαλουχησε.

Link to comment
Share on other sites

On 10/15/2017 at 9:36 PM, Sucore said:

Συνείδηση είναι η αντίληψη πως είμαι ξεχωριστό ον, και πως οι πράξεις μου έχουν (άμεσο ή/και έμμεσο) αντίκτυπο στους υπόλοιπους και στο περιβάλλον μου.

από Απέχθεια Στον Άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Δεν έχω αντίρρηση με τον ορισμό σου.

Γιατί όμως κάτι τέτοιο να δημιουργεί πρόβλημα στους επιστήμονες...;

 

 

 

 

 

Γιατι μπαινουν τα συναισθηματα στη μεση, ως υποσυνειδητες επιβραβευσεις ή τιμωριες που δυσκολευουν την ερμηνευση καταστασεων, μιας και ειναι μοναδικες (στην πραγματικη μορφη τους, οχι ως καθαρη εκφραση, που ποτε δεν υφισταται μονη της) για καθε ατομο· και καθως η μνημη μας δεν συγκρινεται με αυτη των μηχανων, δυσκολευομαστε να βρουμε τη ριζα των συναισθηματων.

Αυτη η ομιχλωδη, ανθρωπινη, κατασταση αδυναμιας, δεν θα υφισταται στις μηχανες (ουτε και θα παρασυρονται λογω παθων), οποτε δεν ειναι ευκολο να μεταφερθει σαν κατασταση.

;)

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα περί συνειδητότητας λοιπόν, αυτή τη στιγμή, στη Φιλοσοφία, αποτελείται "The hard problem". Είναι τόσο δύσκολο ώστε δυσκολεύτηκαν ακόμα και να το διατυπώσουν.

Ο τύπος που είδατε στο βίντεο να ουρλιάζει σε στυλ μπλουζ λέγεται David Chalmers κι είναι διάσημος αυτή τη στιγμή επειδή κατάφερε να το διατυπώσει. Κάποια στιγμή είπε, πάνω κάτω, το εξής:

Ας υποθέσουμε πως έχετε ένα αντίγραφο του εαυτού σας. Είναι ακριβώς όπως είστε εσείς, κινείται ακριβώς όπως κινείστε μιλάει όπως μιλάτε και γενικότερα κάνει ακριβώς ό,τι κάνετε. Η μόνη του διαφορά είναι πως δεν έχει την αίσθηση του εαυτού του (του εαυτού σας εν προκειμένω). Πώς θα μπορούσατε να ξεχωρίσετε τον πραγματικό εαυτό σας - που έχει συνειδητότητα - από το αντίγραφο;

(Το μπλουζ που τραγούδησε, περιγράφει αυτό ακριβώς το πρόβλημα, ονομάζεται the Zombie Blues και έχει πάρει τον τίτλο του από το ότι ένα τέτοιο αντίγραφο το οποίο δεν έχει συναίσθηση δεν είναι άνθρωπος, αλλά ζόμπι.)

Αυτό με δυο λόγια είναι το πρόβλημα και αυτή τη στιγμή υπάρχουν πολλοί φιλόσοφοι, κατά τεκμήριο πιο έξυπνοι από μένα κι από όλους μας, οι οποίοι προσπαθούν να το λύσουν. Και δεν τα καταφέρνουν.

Για όποιον όμως έχει όρεξη να διαβάσει πάνω στην ιστορία του προβλήματος, να εδώ ενα ενδιαφέρον (και κάπως εκτεταμένο) άρθρο από τον Guardian.

Κι ένα ακόμα μεγαλύτερο (και δύσκολο στην ανάγνωση) κατεβατό το οποίο σχετίζεται με τις πεποιθήσεις του Chalmers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

 

 

 

 

 

 

 

Κι ένα ακόμα μεγαλύτερο (και δύσκολο στην ανάγνωση) κατεβατό το οποίο σχετίζεται με τις πεποιθήσεις του Chalmers.

Και αυτό:

 

 

http://www.bernardokastrup.com/2017/06/is-panpsychism-irreconcilable-with.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Η μόνη του διαφορά είναι πως δεν έχει την αίσθηση του εαυτού του (του εαυτού σας εν προκειμένω).

Δεν νομίζω ότι συμφωνώ.

Άλλωστε, είναι γνωστή η ενίοτε διαμάχη συνείδησης/εαυτού.

 

...Όσο για τα homework... όταν θα προλαβαίνω :018bleh:  (ευχαριστώ πάντως :) )

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να ορίσουμε πετυχημένα την συνείδηση φτάνει να ορίσουμε το τι εστί "εαυτός"; 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Sucore said:

Οπότε για να ορίσουμε πετυχημένα την συνείδηση φτάνει να ορίσουμε το τι εστί "εαυτός"; 

Τι εστί εαυτός και τι εστί ανώτερος Εαυτός.

 

Στα άρθρα επιχειρηματολογείται ότι η Συνείδηση προϋπάρχει του εαυτού ενώ μπορεί να χαρακτηριστεί συνείδηση και αυτό που έχουν ακόμα και οι μικροοργανισμοί

Edited by Minerva
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Minerva said:

Τι εστί εαυτός και τι εστί ανώτερος Εαυτός.

 

Στα άρθρα επιχειρηματολογείται ότι η Συνείδηση προϋπάρχει του εαυτού ενώ μπορεί να χαρακτηριστεί συνείδηση και αυτό που έχουν ακόμα και οι μικροοργανισμοί

Οπότε ο ορισμός του εαυτού δεν έχει σχέση με την συνείδηση; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...