Jump to content

Τι Είναι Η Συνείδηση;


Recommended Posts

22 hours ago, Minerva said:

Στα άρθρα επιχειρηματολογείται ότι η Συνείδηση προϋπάρχει του εαυτού

Και αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα οπότε εγείρονται πολλές ερωτήσεις (εκτός του "τι είναι"), μεταξύ των οποίων:

Τι μπορεί να «κάνει» η Συνείδηση;

Ποια η θέση και ο ρόλος της στον κόσμο μας;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Minerva said:

Έχει, αλλά η Συνείδηση είναι κάτι πολύ ευρύτερο από την αίσθηση του "εγώ είμαι"

Δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

 

Ποια η θέση και ο ρόλος της στον κόσμο μας;

 

2 hours ago, Νεφέλη said:

 

 

 

Η Συνείδηση είναι ο κόσμος μας. Είναι συνώνυμη με την αντίληψη του κόσμου μας αλλά είναι σε καθημερινό επίπεδο και οι κάποιοι κοινοί κώδικες συμπεριφοράς - λέμε "ευσυνείδητος" ή "ασυνείδητος" και όλοι κατανοούμε τι σημαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sucore said:

Δηλαδή;

Δηλαδή είναι διαφορετικό το εγωιστικό / εγωκεντρικό πλάσμα της καθημερινότητάς μας και διαφορετικός ο ανώτερος εαυτός μας δλδ η καλύτερη δυνατή εκδοχή μας που αντιλαμβάνεται ότι η ζωή  είναι πολύ περισσότερα από  μαμ, φακ, κακά και νάνι.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Minerva said:

Δηλαδή είναι διαφορετικό το εγωιστικό / εγωκεντρικό πλάσμα της καθημερινότητάς μας και διαφορετικός ο ανώτερος εαυτός μας δλδ η καλύτερη δυνατή εκδοχή μας που αντιλαμβάνεται ότι η ζωή  είναι πολύ περισσότερα από  μαμ, φακ, κακά και νάνι.

Το "εγώ είμαι" όμως μπορεί εύκολα να περιγράφει και την 2η κατάσταση.

Το πολύ περισσότερα τι περιλαμβάνει;
Για εμένα είναι: μαμ, φακ, κακά και νάνι ισάξια για όλους :D 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sucore said:

Το "εγώ είμαι" όμως μπορεί εύκολα να περιγράφει και την 2η κατάσταση.

Με το που ανοίγεις τον υπολογιστή, πριν καν φορτώσει το λειτουργικό, πριν φορτώσει μαζί με το λειτουργικό τους drivers των συσκευών, φορτώνει κάτι που λέγεται BIOS (Basic Input Output System). Είναι το βασικό και το απολύτως απαραίτητο "στρώμα" λειτουργικότητας. Αν δεν υπάρχει αυτό, ο υπολογιστής δεν μπορεί να αποκτήσει λειτουργία - χρησιμότητα. Το BIOS είναι το πρώτο που κάνει τον υπολογιστή κάτι παραπάνω από ένα απλό άθροισμα επεξεργαστή (σκέψη), μνήμη και συσκευές επικοινωνίας. Είναι το πρώτο που τα κάνει ένα συνεκτικό σύνολο.

Από αυτήν την οπτική, το λειτουργικό μοιάζει με τον εαυτό, και το BIOS με τη συνείδηση. Χωρίς bios δεν υπάρχει λειτουργικό. Χωρίς συνείδηση δεν μπορεί να υπάρξει εαυτός.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Από αυτήν την οπτική, το λειτουργικό μοιάζει με τον εαυτό, και το BIOS με τη συνείδηση. Χωρίς bios δεν υπάρχει λειτουργικό. Χωρίς συνείδηση δεν μπορεί να υπάρξει εαυτός.

Η συνείδηση λοιπόν μπορεί να υποστηρίξει πολλούς διαφορετικούς "εαυτούς", όμως η ίδια δεν μπορεί να αλλάξει, παρά μόνο να εξελιχθεί βασιζόμενη σε αυτά που ήδη έχει (και αυτό σε ισχνό βαθμό), ο "εαυτός" δεν έχει πρόσβαση στην συνείδηση, και η ίδια η συνείδηση δεν μπορεί να τροποποιήσει τον "εαυτό" (παρά μόνο έμμεσα αλλάζοντας τον εαυτό της ώστε να πετύχει την ιδανική κατάστασή του "εαυτού" - ή όχι), θα πρέπει κάποιος εξωτερικός παράγοντας να τον εισάγει.


 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sucore said:



Το πολύ περισσότερα τι περιλαμβάνει;
 

Το πολύ περισσότερα περιλαμβάνει πολλά από αυτά που συζητάμε εδώ αλλά σε επίπεδο βιώματος μάλλον παρά σκέψης. Όπου εκεί το εγώ δεν υφίσταται παρά μόνο σε αδιαχώριστη σχέση με το Όλον. :smiley_aapl: (που είναι το emoticon με τον χίππι;)

 

Quote

Για εμένα είναι: μαμ, φακ, κακά και νάνι ισάξια για όλους :D 

 

Σ' ένα άλλο επίπεδο σωστότατο, θα έπρεπε να είναι λυμένο το θέμα για την ανθρωπότητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...