Jump to content

Πότε οι Άνθρωποι Φιλοσοφούν Καλύτερα;


Recommended Posts

 

3 hours ago, outis said:

Οι έχοντες λυμένα προβλήματα επιβίωσης και πολύ ελεύθερο χρόνο μάλλον το γλεντάνε χωρίς να το φιλοσοφούν. Τα προβλήματα επιβίωσης ο επιτυχημένος φιλόσοφος δεν τα λύνει. Τα χρησιμοποιεί. Ιστορικά μιλάω.  Και πολύς ελεύθερος χρόνος δεν χρειάζεται (βοηθά ως ένα σημείο.) Ασε που το χρόνο όταν δεν τον έχεις εύκολα τον δημιουργείς. Αν και αν δούμε τις ζωές φιλοσοφων είναι φανερό ότι δεν χρησιμοποιούσαν ελεύθερο χρόνο για να φιλοσοφούν αλλά χρησιμοποιούσαν τη φιλοσοφία τους για να ελευθερώσουν χρόνο. 

Από την άλλη όμως, ο άνθρωπος που έχει βασικά προβλήματα επιβίωσης να λύσει, δεν προλαβαίνει να φιλοσοφήσει. Και πάλι ιστορικά αποδεδειγμένο.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Νεφέλη said:

 

Από την άλλη όμως, ο άνθρωπος που έχει βασικά προβλήματα επιβίωσης να λύσει, δεν προλαβαίνει να φιλοσοφήσει. Και πάλι ιστορικά αποδεδειγμένο.

 

Θέληση να υπάρχει, ακόμα και στο διάλειμμα για τσιγάρο, υπάρχει χρόνος για φιλοσοφία.
Στο μετρό, στο ντουζ, στο κρεβάτι πριν τον ύπνο.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sucore said:

Θέληση να υπάρχει, ακόμα και στο διάλειμμα για τσιγάρο, υπάρχει χρόνος για φιλοσοφία.
Στο μετρό, στο ντουζ, στο κρεβάτι πριν τον ύπνο.
 

Έτσι είναι. Κι επίσης τι εννοούμε με πρόβλημα επιβίωσης. Αν το ζήτημα της επιβίωσης σε οδηγεί πχ να δουλεύεις πολύ - θέληση να υπάρχει - γίνεται. Αν τώρα εννοείς με πρόβλημα επιβίωση καταστάσεις που θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή και πάλι γίνεται σε άλλο ρυθμό. Αλλά με το 'προβλήματα επιβίωσης' πολλές φορές εννοούμε κάτι άλλο: ζήτημα που αφήνει ανικανοποίητες επιθυμίες κι όχι πραγματικό ζήτημα επιβίωσης. Κι αυτό χαλάει τη θέληση χειρότερα από πραγματικά προβλήματα επιβίωσης. Αλλά στο χέρι μας είναι. Και τότε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω.. Εγώ στο μυαλό τον φιλόσοφο τον έχω αραχτό με λυμένα τα πρόβληματά του, πχ Αριστοτέλης, Πλάτωνας, Μαρξ, άντε και οι βολεμένοι οικονομικά.

Άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν να φάνε, ψάχνουν δουλειά, έχουν προβλήματα υγείας κλπ κλπ, μόνο για φιλοσοφία δεν έχουν χρόνο. (χωρίς να είμαι απόλυτη)

Ακόμη και αυτοί που έχουν δουλειά το μυαλό τους το έχουν στα καθημερινά προβλήματα. Στο διάλειμμα για τσιγάρο ή στο ντουζ θέλεις να χαλαρώσεις, να αδειάσεις το μυαλό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, outis said:

Αν τώρα εννοείς με πρόβλημα επιβίωση καταστάσεις που θέτουν σε κίνδυνο τη ζωή και πάλι γίνεται σε άλλο ρυθμό.

Νομίζω ότι σ'αυτή τη περίπτωση η σοφία δεν έρχεται μέσω της φιλοσοφίας αλλά μέσω της εμπειρίας.

 

20 hours ago, Sabrina said:

Τι να σας πω.. Εγώ στο μυαλό τον φιλόσοφο τον έχω αραχτό με λυμένα τα πρόβληματά του, πχ Αριστοτέλης, Πλάτωνας, Μαρξ, άντε και οι βολεμένοι οικονομικά.

Άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν να φάνε, ψάχνουν δουλειά, έχουν προβλήματα υγείας κλπ κλπ, μόνο για φιλοσοφία δεν έχουν χρόνο.

Συμφωνώ. Άλλωστε και ο σοφός λαός λέει: "εκεί που πονάς, εκεί την σκέψη σου έχεις".

 

9 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Ο Βούδδας μια φορά όσο ήταν στα πούπουλα από φιλοσοφία μηδέν.

Μ'αρέσει το επιχείρημά σου :)

Από την άλλη όμως, ο Βούδδας ήταν πρίγκιπας. Πράμα που σημαίνει ότι είχε την καλύτερη μόρφωση της εποχής, μεταξύ των οποίων και φιλοσοφία. Άρα, μπορεί ο ίδιος να μην φιλοσοφούσε ακόμα, αλλά μάθαινε. Επιπλέον, σκέψου ότι ήταν ακόμα πολύ νεαρός για να φιλοσοφεί ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Sabrina said:

Ακόμη και αυτοί που έχουν δουλειά το μυαλό τους το έχουν στα καθημερινά προβλήματα.

Και τι καταλαβαίνουν με αυτό;
Διαρκής ανάλωση από μάταιους νοητικούς κύκλους.
Αυτοπαγιδεύονται και δυσχεραίνουν την κατάστασή τους.
Όταν ανησυχείς για κάτι, απλά το κάνεις χειρότερο, πόσο μάλλον για κάτι το οποίο δεν λύνεται μόνο με την σκέψη.

Η φιλοσοφία δεν είναι ανάγκη να είναι περί νοήματος της ζωής κλπ
Μπορεί εύκολα να είναι για την αντιμετώπιση των καθημερινών προβλημάτων, η απόφαση του να μην ανησυχούμε για τις εκλογές ή τον τραμπ, ή τα ιερατικά ιεραρχεία ή τη συμπαντική εντροπία  πηγάζει από την φιλοσοφία του να χαιρόμαστε την στιγμή, και να κάνουμε το καλύτερο με αυτό που έχουμε τώρα στα χέρια μας, δεν χρειάζεται (για το συγκεκριμένο παράδειγμα) κάτι παραπάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Sabrina said:

Τι να σας πω.. Εγώ στο μυαλό τον φιλόσοφο τον έχω αραχτό με λυμένα τα πρόβληματά του, πχ Αριστοτέλης, Πλάτωνας, Μαρξ, άντε και οι βολεμένοι οικονομικά.

 

 

 

Πάντως ο Μαρξ δεν ήταν καθόλου βολεμένος οικονομικά. Ουσιαστικά ζούσε την οικογένειά του χάρις στην "ελεημοσύνη" του Ενγκελς. Περνούσε πολύ δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Minerva said:

Πάντως ο Μαρξ δεν ήταν καθόλου βολεμένος οικονομικά. Ουσιαστικά ζούσε την οικογένειά του χάρις στην "ελεημοσύνη" του Ενγκελς. Περνούσε πολύ δύσκολα.

Ναι όντως. Αυτή η ενίσχυση από τον Ένγκελς τον βοήθησε να γράψει όλα αυτά που έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sabrina said:

Ναι όντως. Αυτή η ενίσχυση από τον Ένγκελς τον βοήθησε να γράψει όλα αυτά που έγραψε.

Εννοείς πως φιλοσοφούσε στο πώς θα γίνει να τα βρίσκουν όλοι όλα έτοιμα; :D

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sucore said:

Εννοείς πως φιλοσοφούσε στο πώς θα γίνει να τα βρίσκουν όλοι όλα έτοιμα; :D

Όλοι οι φιλόσοφοι δεν μας δίνουν έτοιμο... πνευματικό υλικό;;

2 hours ago, Sucore said:

...πηγάζει από την φιλοσοφία του να χαιρόμαστε την στιγμή, και να κάνουμε το καλύτερο με αυτό που έχουμε τώρα στα χέρια μας, δεν χρειάζεται

Αυτό είναι τρόπος ζωής και σκέψης, όχι φιλοσοφια.

3 hours ago, Sucore said:

Όταν ανησυχείς για κάτι, απλά το κάνεις χειρότερο, πόσο μάλλον για κάτι το οποίο δεν λύνεται μόνο με την σκέψη.

Άλλο το κάτι κι άλλο τα.. κάτι-α. Στην καθημερινότητα δεν ανησυχούμε μονο για ένα πράγμα, ακόμη και για το τι θα μαγειρέψουμε παιδευουμε το μυαλό μας. Που να βρεις χρόνο για φιλοσοφία..

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sabrina said:

Όλοι οι φιλόσοφοι δεν μας δίνουν έτοιμο... πνευματικό υλικό;;

Σου δίνουν τα συστατικά για να φτιάξεις τη συνταγή, το πόσο και αν θα την προσαρμόσεις στα μέτρα/γούστα σου, είναι δική σου επιλογή.

 

2 minutes ago, Sabrina said:

Αυτό είναι τρόπος ζωής και σκέψης, όχι φιλοσοφια.

Που προήλθε από την φιλοσοφία.

 

2 minutes ago, Sabrina said:

Άλλο το κάτι κι άλλο τα.. κάτι-α. Στην καθημερινότητα δεν ανησυχούμε μονο για ένα πράγμα, ακόμη και για το τι θα μαγειρέψουμε παιδευουμε το μυαλό μας. Που να βρεις χρόνο για φιλοσοφία..

Αν δυσκολευόμαστε από καθημερινά πράγματα το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τα οργανώσουμε.
Μπορούμε να ελαχιστοποιήσουμε τις καθημερινές μικρές επιλογές με το να φτιάχνουμε πρόγραμμα και να το τηρούμε, με το να αποφεύγουμε τις ανουσιότητες (τρανό παράδειγμα με τα ίδια ρούχα που είχε ο θείος άλμπερτ), και να διαλέγουμε την κατάλληλη στιγμή για να ασχοληθούμε με το κάθε πρόβλημα :) .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε. Αν ήταν ακριβώς έτσι όπως το περιγράφετε, τότε ο καλύτερος χώρος για να ρουφήξεις φιλοσοφημένες σκέψεις και να μάθεις για τις βαθύτερες αλήθειες της ζωής θα ήταν το κοκτέιλ πάρτι του Ιππικού Ομίλου ή η δεξίωση στη μαρίνα του Μόντε Κάρλο μετά από το ράλι των ιστιοπλοϊκών. Αντίθετα, δε θα είχες τίποτα να κερδίσεις αν πήγαινες στο καφενείο ενός απομονωμένου αγροτικού χωριού, με παππούδια τα οποία πέρασαν ολόκληρη τη ζωή τους δουλεύοντας στο χωράφι ή με τα ζώα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άλλο αγώνας για επιβίωση κι άλλο μιζέρια. Η μιζέρια υπάρχει και στα πούπουλα και στο καταγης. Υπάρχουν κάποιες αρχές γι αυτά. Αν ένας άνθρωπος τις εφαρμόζει και χωρίς να ξέρει τι κάνει κάποια πράγματα γίνονται. Προς μιζέρια ή προς υπέρβαση. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Κοιτάξτε. Αν ήταν ακριβώς έτσι όπως το περιγράφετε, τότε ο καλύτερος χώρος για να ρουφήξεις φιλοσοφημένες σκέψεις και να μάθεις για τις βαθύτερες αλήθειες της ζωής θα ήταν το κοκτέιλ πάρτι του Ιππικού Ομίλου ή η δεξίωση στη μαρίνα του Μόντε Κάρλο μετά από το ράλι των ιστιοπλοϊκών. Αντίθετα, δε θα είχες τίποτα να κερδίσεις αν πήγαινες στο καφενείο ενός απομονωμένου αγροτικού χωριού, με παππούδια τα οποία πέρασαν ολόκληρη τη ζωή τους δουλεύοντας στο χωράφι ή με τα ζώα.

Μα εννοείται ότι μπορείς να κάνεις φιλοσοφική συζήτηση και στον ιππικό όμιλο και στο καφενείο του χωριού. Είναι για όλους τους ανθρώπους. Ισχύει αυτό και δεν είπα κατι αντίθετο. Απλά οι κουρασμένοι σωματικά και πνευματικά δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες με τους ξεκούραστους.

Κι εμείς εδώ τι κάνουμε; Εγώ προσωπικά βρίσκομαι σε άδεια, κουρασμένη δεν είμαι σωματικά οπότε βρίσκω χρόνο και διάθεση να συμμετέχω στις συζητήσεις.

Αλλά μήπως δίνουμε διαφορετική έννοια στη λέξη φιλοσοφία;. Γιατί άλλο κάνω φιλοσοφία κι άλλο φιλοσοφω. 

Κάνω φιλοσοφία ασχολούμαι με τη φιλοσοφία.

Φιλοσοφώ μπορείς να το πεις και σαν τρόπο ζωής και σαν σκέψη.

 Εγώ το έχω πιασει με το νόημα του "ασχολούμαι με τη φιλοσοφία".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...