Jump to content

Τι είναι η Θρησκεία;


Recommended Posts

 

«Η θρησκεία είναι η αδυναμία του ανθρώπινου μυαλού να αντιμετωπίσει συμβάντα που δεν μπορεί να καταλάβει.» ~ Καρλ Μαρξ

«Θρησκεία: τελευταίο καταφύγιο της αγάπης για τον εαυτό μας.» ~ Maurice Chapelan

«Η θρησκεία είναι μια άμυνα εναντίον της εμπειρίας του Θεού» ~ Karl Jung

«Λένε συχνά ότι η Θρησκεία είναι ένα δεκανίκι. Φυσικά είναι δεκανίκι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είσαι κουτσός;» ~ William Sloane Coffin

 

Ποιές είναι οι δικές σας σκέψεις και απόψεις για το τι είναι η θρησκεία;

 

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία είναι ο καθησυχασμός για τον φόβο του αγνώστου.
(τώρα μου ήρθε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

"Η θρησκεία είναι νευροβιολογική ασθένεια, η δε Ορθοδοξία η θεραπεία της."

πατήρ Ιωάννης Ρωμανίδης

Ζήτησα δικές σας απόψεις :P

Άσε που αυτή η άποψη, εκτός από ξένη, δεν είναι κάν σύμφωνη με την δική σου!

 

Επιπλέον, γιατί πιστεύεις ότι διαχώρισε την θρησκεία από την ορθοδοξία; (να κι εγώ, για να μάθεις να λες κουλά :P:D )

 

10 hours ago, Sucore said:

Η θρησκεία είναι ο καθησυχασμός για τον φόβο του αγνώστου.
(τώρα μου ήρθε)

Πολύ καλό!

...Νομίζω όμως ότι έχει ειπωθεί... Δεν είμαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Νεφέλη said:

...Νομίζω όμως ότι έχει ειπωθεί... Δεν είμαι σίγουρη.

Τα πάντα έχουν ειπωθεί, ακόμα και το όνομα του ακατανόμαστου, εκείνου που δε πρέπει να το χρησιμοποιούμε επί ματαίω : Ρ 

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η Θρησκεία να το πιάσουμε από ποια πλευρά; Όλοι οι ορισμοί που έδωσες προσαρμόζουν την έννοια της Θρησκείας μέσα στο αξιακό σύστημα του ατόμου που έδωσε τον ορισμό. Τον ορισμό που παρέθεσα, τον παρέθεσα ως αποκορύφωμα αυτής της τακτικής: ορίζουμε τη Θρησκεία όπως βολεύει την ατζέντα μας. Εκεί παύει να είναι χαριτωμένο και γίνεται εμετικό πια. Και, φυσικά, δε μας μαθαίνει τίποτα για τη Θρησκεία.

Τι είναι η Θρησκεία από ποιας πλευράς λοιπόν; Από πλευράς κοινωνιολογίας; Κοινωνικής ανθρωπολογίας; Φιλοσοφίας; Ιατρικής και νευροεπιστήμης;

Τσάκω άλλον έναν αφορισμό, δικής μου εμπνεύσεως:

Θρησκεία είναι αυτό που στους μακρινούς πολιτισμούς το θαυμάζουμε, στους κοντινούς το καταδικάζουμε κι όταν ζούμε μέσα της δεν το παίρνουμε καν χαμπάρι.

Τράγου Κέρατο

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2017 at 8:17 PM, Νεφέλη said:

 

«Η θρησκεία είναι η αδυναμία του ανθρώπινου μυαλού να αντιμετωπίσει συμβάντα που δεν μπορεί να καταλάβει.» ~ Καρλ Μαρξ

«Θρησκεία: τελευταίο καταφύγιο της αγάπης για τον εαυτό μας.» ~ Maurice Chapelan

«Η θρησκεία είναι μια άμυνα εναντίον της εμπειρίας του Θεού» ~ Karl Jung

«Λένε συχνά ότι η Θρησκεία είναι ένα δεκανίκι. Φυσικά είναι δεκανίκι. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν είσαι κουτσός;» ~ William Sloane Coffin

 

Ποιές είναι οι δικές σας σκέψεις και απόψεις για το τι είναι η θρησκεία;

 

Κατ’αρχην υπάρχει θέμα με τη διατύπωση σε σχέση με τις ιδέες που αναφέρεις. Είναι όλες οι αναφορές από ξένους. Που πάει να πει ότι αφορούν αυτό που λένε religion κι όχι τη θρησκεία. Εφαπτόμενα μεν, διάφορα δε. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, outis said:

Κατ’αρχην υπάρχει θέμα με τη διατύπωση σε σχέση με τις ιδέες που αναφέρεις. Είναι όλες οι αναφορές από ξένους. Που πάει να πει ότι αφορούν αυτό που λένε religion κι όχι τη θρησκεία. Εφαπτόμενα μεν, διάφορα δε. 

...?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...