Jump to content

16 Χρόνια Αβάπτιστοι


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Πριν λίγους μήνες (τον Αύγουστο) το φόρουμ της σελίδας artofwise έκλεισε 16 χρόνια ύπαρξης.

Με αφορμή αυτή την επέτειο, σουλατσάριζα αυτές τις μέρες στις αρκετά παλαιότερές μας συζητήσεις.

Καθώς διάβαζα λοιπόν, κάποια στιγμή αναρωτήθηκα:

Ωραία όλ’ αυτά που συζητάμε εδώ και 16 χρόνια. Πόσα όμως από αυτά μας αγγίξανε πραγματικά και μας επηρεάσανε ως προσωπικότητες; Πόσα από αυτά που υποστηρίζαμε και υποστηρίζουμε, εφαρμόζουμε στην καθημερινότητά μας;

Τι μας έχουν προσφέρει όλες αυτές οι συζητήσεις; Μας έχουν προσφέρει κάτι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 χρόνια ε; Απίστευτο... Αν σκεφτώ ότι τα 8 λείπω από την Ελλάδα...

Πρώτα από όλα σε πολλα θέματα αυτές οι συζητήσεις με βοήθησαν να ωριμάσω, να διαβάσω και να ακούσω άλλες απόψεις, να μπω στη διαδικασία να διαβάσω βιβλία που μπορεί να μη διάβαζα ποτέ. Με έκανα να αναρωτηθώ για τις πεποιθήσεις μου και για το πόσα πράγματα αφομοίωνα χωρίς κριτική σκέψη. 

Επίσης να πω ότι είμαι πολύ καλύτερη πλέον στο να βρίσκω πηγές και να υποστηρίζω τα επιχειρήματά μου. Είναι αλήθεια βεβαίως ότι μπορώ να βελτιωθώ κι άλλο, μιας και έχω σκουριάσει τα τελευταία χρόνια (και ίσως το επίπεδο της γλώσσας μου δεν είναι αυτό που ήταν).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η Δανάη το διατύπωσε πολύ όμορφα! Εγώ πιστεύω ότι κυρίως με βοήθησε να αποδεχτώ κάποια πράγματα, όπως την διαφορετική άποψη, να την σεβαστώ όπως και να σεβαστώ τον εαυτό μου ως προς τα πιστεύω μου. Μου άνοιξε έναν νέο ορίζοντα, βοηθώντας με κυρίως στο να κρίνω και να διακρίνω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μού κάνει τρομερή εντύπωση ο λιγοστός αριθμός απαντήσεων σε αυτή την συζήτηση, μιας και κρίνω τον προβληματισμό της Νεφέλης εξαιρετικά εύστοχο!

Προσωπικά, τα άτομα και οι συζητήσεις εδώ μέσα στο πέρασμα των χρόνων (ακόμη και άτομα με τα οποία δεν μίλησα ποτέ ή συζητήσεις στις οποίες δεν έγραψα ποτέ), μού ενίσχυσαν την αίσθηση της οικογένειας... :) Ανακάλυψα ότι, τελικά, υπάρχουν πολλοί των οποίων η συνείδηση ξεφεύγει από το συνηθισμένο και, ασχέτως αν τους συμβαίνουν όντως ανεξήγητα πράγματα ή όχι, αυτοί οι άνθρωποι ξέρουν σίγουρα να ονειρεύονται και να στέκονται στο ύψος των ονείρων τους... Ξέρουν πώς να ταξιδεύουν ανάμεσα σε κόσμους, πραγματικούς και φανταστικούς, και να βλέπουν με τα μάτια της καρδιάς τους πέρα από την επιφάνεια... Με βοήθησε στο να χαμογελώ και, όταν κοιτάζω έξω από το παράθυρό μου την αχανή πόλη, να ξέρω ότι κάπου διασκορπισμένες μέσα σε αυτά τα τόσο πανομοιότυπα μεταξύ τους σπιτάκια, υπάρχουν ψυχές ξεχωριστές... Μερικές βρίσκοντα εδώ, μερικές είναι ακόμη κρυμμένες, όμως υπάρχουν... Και αυτό είναι μαγικό. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλή μου @Τιτάνια, στ' αλήθεια ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν γνωρίσαμε τα ίδια άτομα.

Δε λέω, εδώ μέσα γνώρισα άτομα με τα οποία κάνω ακόμα παρέα. Μπορώ να πω πως το Αβάπτιστο υπήρξε ο κύριος... προμηθευτής φίλων για μένα  :lol: αλλά εγώ θα αρκούμουν να το περιγράψω στο ότι βρήκα φίλους με παρόμοιο είδος και επίπεδο λόξας. Τίποτε παραπάνω!

(Θα μου πεις, είναι λίγο να βρεις άτομα που έχουν την ίδια τρέλα με σένα; Καθόλου! Απλώς δε θα το εξέφραζα τόσο ποιητικά...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα @Τράγου Κέρατο μάλλον για εμένα σήμαινε κάτι παραπάνω, κι ας είμαι λιγότερα χρόνια από ότι οι... μεγάλοι παλαιοί! :lol: 

Ήταν ένας κόσμος που αποτελούνταν από πολλούς μικρόκοσμους ανθρώπων... Κάτι σαν ένας μεγάλος μαγικός ωκεανός... Και, αλήθεια, αποκόμισα πολλούς θησαυρούς, κολυμπώντας στα νερά του... :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2018 at 10:29 AM, Τράγου Κέρατο said:

Δε λέω, εδώ μέσα γνώρισα άτομα με τα οποία κάνω ακόμα παρέα. Μπορώ να πω πως το Αβάπτιστο υπήρξε ο κύριος... προμηθευτής φίλων για μένα  :lol:

"Παραδόξως" (σε εισαγωγικά διότι τελικά δεν είναι και τόσο παράδοξο) οι φιλίες που έχω αποκομίσει από το Αβάπτιστο, έχουν αποδειχτεί οι πιο ενδιαφέρουσες, οι πιο αξιόλογες και οι πιο πιστές της ζωής μου! Εάν από την μια εξαιρέσω 1-2 παιδικές μου φιλίες και από την άλλη κάποιες λίγες παράξενες (με την κακή έννοια) γνωριμίες εδώ μέσα, στην σημαντική πλειοψηφία τους, οι άνθρωποι και οι φίλοι που σήμερα σέβομαι και εμπιστεύομαι έχουν προέλθει από αυτόν τον χώρο :rose:

Συνεπώς, δεν το θεωρρώ καθόλου "λίγο" αυτό. Αντιθέτως, το κρίνω ανεκτίμητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2018 at 8:29 AM, Τράγου Κέρατο said:

Βρε καλή μου @Τιτάνια, στ' αλήθεια ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν γνωρίσαμε τα ίδια άτομα.

Δε λέω, εδώ μέσα γνώρισα άτομα με τα οποία κάνω ακόμα παρέα. Μπορώ να πω πως το Αβάπτιστο υπήρξε ο κύριος... προμηθευτής φίλων για μένα  :lol: αλλά εγώ θα αρκούμουν να το περιγράψω στο ότι βρήκα φίλους με παρόμοιο είδος και επίπεδο λόξας. Τίποτε παραπάνω!

(Θα μου πεις, είναι λίγο να βρεις άτομα που έχουν την ίδια τρέλα με σένα; Καθόλου! Απλώς δε θα το εξέφραζα τόσο ποιητικά...)

Α, μην είσαι τόσο μετριόφρων. Ήσουν και χρήσιμος.  

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2017 at 11:54 AM, Νεφέλη said:

Πριν λίγους μήνες (τον Αύγουστο) το φόρουμ της σελίδας artofwise έκλεισε 16 χρόνια ύπαρξης.

Με αφορμή αυτή την επέτειο, σουλατσάριζα αυτές τις μέρες στις αρκετά παλαιότερές μας συζητήσεις.

Καθώς διάβαζα λοιπόν, κάποια στιγμή αναρωτήθηκα:

Ωραία όλ’ αυτά που συζητάμε εδώ και 16 χρόνια. Πόσα όμως από αυτά μας αγγίξανε πραγματικά και μας επηρεάσανε ως προσωπικότητες; Πόσα από αυτά που υποστηρίζαμε και υποστηρίζουμε, εφαρμόζουμε στην καθημερινότητά μας;

Τι μας έχουν προσφέρει όλες αυτές οι συζητήσεις; Μας έχουν προσφέρει κάτι;

Εδώ είμαι ακόμα. Κάτι θα βρήκα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Σχεδόν 20 χρόνια... Αν με ρωτήσεις τώρα, θα σου πω ότι όλες οι συζητήσεις που κάναμε τότε, αλλάζουν με τον καιρό... Σε αλλάζουν ταυτόχρονα. Αλλάζουν γιατί τις αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά και πάντα όσο εξελίσσεσαι, οι γνώσεις αυτές και οι γνώμες των ανθρώπων σου προσφέρουν τροφή και σου ανοίγουν την σκέψη, την επίγνωση. Τότε δεν το καταλάβαινα! Ναι μεν, αποκτούσε κάποιος γνώση, αλλά με τα χρόνια μόνο η γνώση σου προσφέρει πράγματα. Εκεί που η αντίληψή σου αρχίζει να αναπτύσσεται.

Μιλάω καθαρά προσωπικά καθώς μπήκα στον χώρο αυτό πριν 16 χρόνια, όταν ήμουν 18 και τώρα αναγνωρίζω τη διαφορά που έφεραν οι συζητήσεις αυτές τότε σε σχέση με το πως έχουν βοηθήσει να είμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...