Jump to content

Πως ξέρουμε ότι δεν ονειρευόμαστε;


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Το σχετικό δίδαγμα ζεν, μας είναι ήδη γνωστό: «Ονειρεύτηκα πως είμαι πεταλούδα, κι όταν ξύπνησα αναρωτήθηκα: άραγε, είμαι μια πεταλούδα που ονειρεύεται πως είναι άνθρωπος ή ένας άνθρωπος που ονειρεύτηκε πως είναι πεταλούδα;»

Πριν χρόνια, συζητώντας με έναν φίλο το πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι δεν κοιμόμαστε, μου είχε δώσει μια ενδιαφέρουσα απάντηση:

«Γνωρίζεις ότι δεν ονειρεύεσαι, διότι αυτή η ‘’πραγματικότητα’’ έχει μια λογική συνέχεια, κάθε φορά που ξυπνάς. Εν αντιθέσει με τα όνειρα, που κάθε φορά που πας για ύπνο, βλέπεις διάφορα ‘’σενάρια’’, χωρίς λογική συνέχεια μεταξύ τους».

Τότε, με είχε καλύψει αυτή η απάντηση. Τώρα όμως, σκεπτόμενη άρθρα που έχω διαβάσει, ανθρώπους που έχουμε συζητήσει αλλά και από προσωπικές εμπειρίες, έχω να ρωτήσω:

ΟΚ, λογικό. Τι γίνεται όμως όταν έχεις όνειρα με λογική συνέχεια; Είτε κάθε βράδυ είτε κάθε ‘’τόσο’’ είτε ακόμα και ανά χρόνια μεταξύ τους…;

Σας έχει συμβεί;

Πως το εξηγείτε;

Πως ξέρουμε ότι δεν ονειρευόμαστε;

Link to comment
Share on other sites

:)

Πρέπει να ορίσεις το όνειρο κατ'αρχάς.
Είναι αυτό που συμβαίνει κατά τη διάρκεια της φάσης R.E.M. του ύπνου, ή γενικώς κάθε στιγμή φαντασίας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sucore said:

Πρέπει να ορίσεις το όνειρο κατ'αρχάς.

:blbl:

14 hours ago, Sucore said:

Είναι αυτό που συμβαίνει κατά τη διάρκεια της φάσης R.E.M. του ύπνου, ή γενικώς κάθε στιγμή φαντασίας;

Αυτό που θυμάσαι όταν ξυπνάς.

ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΣΕ, ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ?!?! :headbacking:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΣΕ, ΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ?!?!

Το να μη το θυμάσαι συνειδητά δεν αλλάζει τον αντίκτυπο που είχε στα συναισθήματά σου ;) 


 

Link to comment
Share on other sites

Why not both?

Τι ξερουμε για τα ονειρα;

Σε τι θα μας βοηθουσε στο να πιστευαμε οτι ζουμε ταυτοχρονα και στο κοσμο των ονειρων;

Ποιες ελευθεριες και ποιες δυσκολιες θα αντιμετωπιζαμε;

good boy pupper.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η θεωρία ότι τα όνειρα είναι η φωνή του υποσυνείδητου. Ότι είναι ο τρόπος που επεξεργάζεται και επικοινωνεί το υποσυνείδητο όσα έχει να πει. Κατ ' αυτή την έννοια τα όνειρα δεν είναι λιγότερο πραγματικά από όσα αντιλαμβανεται το συνειδητό. Απλά παρουσιάζονται με τρόπο συμβολικό. Αν τα όνειρα έχουν συνέχεια, ίσως σημαίνει ότι το υποσυνείδητο εμμένει στην κατάσταση εκείνη 

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2017 at 12:31 PM, Αρχάγγελος said:

Κατ ' αυτή την έννοια τα όνειρα δεν είναι λιγότερο πραγματικά από όσα αντιλαμβανεται το συνειδητό.

Ξέρεις γιατί ο οργανισμός μας εκκρίνει "παραλητικές ουσίες" ενώ κοιμόμαστε; Διότι αν δεν το έκανε, θα κυκλοφορούσαμε κανονικά εδώ κι εκεί, με κίνδυνο βέβαια να τραυματιστούμε (έως και σκοτωθούμε) μιας και θα κινούμασταν βάσει τα όσα "βλέπουμε" και όχι τα όσα υπάρχουν όντως γύρω μας. 

Έχει τύχει να δεις ποτέ υπνοβάτη; Είναι πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία και ταυτόχρονα κάπως τρομακτική. Σε κοιτάει χωρίς να σε κοιτάει, σου απαντάει σα να είσαι κάποιος/κάτι άλλο, κινείται με απίστευτη φυσικότητα σε μια πραγματικότητα εντελώς διαφορετική απ' αυτή που εσύ βιώνεις εκείνη τη στιγμή (π.χ. ενώ είστε σε ένα σαλόνι κινείται λες και είναι σε δάσος, ανοίγει πόμολο πόρτας λες και σπάει κλαδί από δέντρο, κ.ο.κ.).

Όλ' αυτά τα αναφέρω για να υποστηρίξω αυτό που έγραψες :wink_anim:

Και κάπου εκεί κινείται έμμεσα το αρχικό μου ερώτημα: πότε ονειρευόμαστε και πότε είμαστε ξύπνιοι;

 

On 16/11/2017 at 12:31 PM, Αρχάγγελος said:

Αν τα όνειρα έχουν συνέχεια, ίσως σημαίνει ότι το υποσυνείδητο εμμένει στην κατάσταση εκείνη

Σου έχει τύχει ποτέ να ξυπνήσεις και να νιώθεις ότι είσαι σε όνειρο, ενώ το πριν ξυπνήσεις φάνταζε πιό αληθινό; Συνήθως όταν έχεις χάσει πολλές ώρες ύπνου και αναγκάζεσαι να μένεις ξύπνιος παρά την κούρασή σου, μπορεί να έχεις ένα παρόμοιο συναίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Νεφέλη said:

Σου έχει τύχει ποτέ να ξυπνήσεις και να νιώθεις ότι είσαι σε όνειρο, ενώ το πριν ξυπνήσεις φάνταζε πιό αληθινό;

Η αλήθεια είναι πως όχι 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Αρχάγγελος said:

Η αλήθεια είναι πως όχι

Εν μέσω υπερβολικής κούρασης και αϋπνίας, δεν έχεις νιώσει σαν όλα όσα συμβαίνουν είναι όνειρο; Ή ότι το σώμα σου έχει αρχίσει να κοιμάται χωρίς εσένα;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Νεφέλη said:

Εν μέσω υπερβολικής κούρασης και αϋπνίας, δεν έχεις νιώσει σαν όλα όσα συμβαίνουν είναι όνειρο;

Όχι 

14 minutes ago, Νεφέλη said:

Ή ότι το σώμα σου έχει αρχίσει να κοιμάται χωρίς εσένα;

Ναι 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...