Jump to content

κάποιοι μένουν πίσω;


 Share

Recommended Posts

Και όσο περισσότεροι μαζεύονται εκεί τόσο δυσκολευόμαστε να πάμε μπροστά.
 

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Έθεσε ο θεματοθέτης ένα ερώτημα.....

"Κάποιοι μένουν πίσω;;"

 Ποιος είναι αυτό που καθορίζει ποιο είναι ή τι είναι το μπροστά ;;;;

Αλλά συγχρόνως  υπάρχει και το ερώτημα ποιο είναι ή τι είναι το πίσω και ποιος το καθορίζει ;;;;;;

Αλλά τίθεται θέμα και για τις αλλαγές που γίνονται συνέχεια στον κόσμος μας και βέβαια δεν είναι όλες (οι αλλαγές) προς το καλό...

Ευχαριστώ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, AVATARGR said:

 Ποιος είναι αυτό που καθορίζει ποιο είναι ή τι είναι το μπροστά ;;;;

Αλλά συγχρόνως  υπάρχει και το ερώτημα ποιο είναι ή τι είναι το πίσω και ποιος το καθορίζει ;;;

Καλησπέρα @AVATARGR,

Αυτός που τα καθορίζει είναι το σύμπαν, η φύση, ο Θεός ή όπως αλλιώς το ονομάζει καθένας. Μπροστά είναι η εξέλιξη και πίσω η κατάσταση πριν την εξέλιξη. 

6 hours ago, AVATARGR said:

Αλλά τίθεται θέμα και για τις αλλαγές που γίνονται συνέχεια στον κόσμος μας και βέβαια δεν είναι όλες (οι αλλαγές) προς το καλό...

Σύμφωνα με την φιλόσοφο, δεν υπάρχει καλή ή κακή αλλαγή, παρά μόνο αυτοί που μπορούν να προσαρμοστούν και να ακολουθήσουν την εξέλιξη και όσοι δεν μπορούν. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sucore said:

Και όσο περισσότεροι μαζεύονται εκεί τόσο δυσκολευόμαστε να πάμε μπροστά.
 

Γιατί το λες αυτό @Sucore; εγώ πιστεύω ότι καθένας μπορεί να ακολουθήσει την εξέλιξη ανεξάρτητα από το τι κάνουν οι άλλοι 

Link to comment
Share on other sites

Σαν ανεξάρτητο άτομο ναι, ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει με σχετική ευκολία.
Σαν σύνολο όμως είναι αρκετά δυσκολότερο όταν υπάρχει μεγάλο ποσοστό από τους αρνητές της "εξέλιξης", είτε γιατί το να βρεθεί κάποιος με παρόμοια ενδιαφέροντα γίνεται σπανιότερο, ή/και επειδή θα υπάρχει καταπολέμηση των κινήσεων που θα οδηγούν στην "εξέλιξη".

Μπορούμε βέβαια να αποφύγουμε όλους αυτούς που επέλεξαν να μην ακολουθήσουν, όπως ~θα~ γίνει εδώ, όμως κάτι τέτοιο έχει εξωφρενικό οικονομικό κόστος.
Από την άλλη μπορούμε να "εκπαιδεύσουμε" αυτούς που μένουν πίσω, όμως κάτι τέτοιο έχει τεράστιο χρονικό κόστος, και μας εμποδίζει από το να επικεντρωθούμε καθαρά στην "εξέλιξή" μας, ειδικά αν προσπαθούμε να βρούμε την χρυσή τομή ανάμεσα στους στόχους μας, και αυτούς των αρνητών...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε Αρχάγγελος ερμηνευτές της φύσης/Θεού/Σύμπαντος δεν γίνεται κανένας γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να

πέσουμε σε ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΎΣ και αυτό θα περιπλέξει την ή τις όποιες αναζητήσεις μας....

Απλά το ερώτημα που έθεσα πως (κατά την άποψή μου) πάντα το ερώτημα πως υπάρχει και η περίπτωση να 

μην υπάρχει εμπρός και πίσω αλλά διαφορετικός δρόμος.....

Υπάρχει ένα παλιό ρητό που αναφέρει πως και εγώ που είμαι από εδώ και εσύ που είσαι από εκεί

δυνάμεθα να δούμε το Φώς απλά διαφορετικός ο δρόμος διαφορετικές πλευρές...  

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sucore said:

Σαν ανεξάρτητο άτομο ναι, ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει με σχετική ευκολία.
Σαν σύνολο όμως είναι αρκετά δυσκολότερο όταν υπάρχει μεγάλο ποσοστό από τους αρνητές της "εξέλιξης", είτε γιατί το να βρεθεί κάποιος με παρόμοια ενδιαφέροντα γίνεται σπανιότερο, ή/και επειδή θα υπάρχει καταπολέμηση των κινήσεων που θα οδηγούν στην "εξέλιξη".

Μπορούμε βέβαια να αποφύγουμε όλους αυτούς που επέλεξαν να μην ακολουθήσουν, όπως ~θα~ γίνει εδώ, όμως κάτι τέτοιο έχει εξωφρενικό οικονομικό κόστος.
Από την άλλη μπορούμε να "εκπαιδεύσουμε" αυτούς που μένουν πίσω, όμως κάτι τέτοιο έχει τεράστιο χρονικό κόστος, και μας εμποδίζει από το να επικεντρωθούμε καθαρά στην "εξέλιξή" μας, ειδικά αν προσπαθούμε να βρούμε την χρυσή τομή ανάμεσα στους στόχους μας, και αυτούς των αρνητών...

 

@Sucore Το πρώτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι θέτεις τον εαυτό σου σε αυτούς που ακολουθούν την εξέλιξη. Το δεύτερο είναι η ισχυρή σου πεποίθηση ότι μπορείς και ότι πρέπει να κάνεις κάτι για τους άλλους.

Όπως προανέφερα, αυτός που καθορίζει την κατεύθυνση της εξέλιξης είναι "το σύμπαν". Μπορούμε να γνωρίζουμε τα σχέδιά του; Μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τα ακολουθούμε; Έχουμε δικαίωμα να αλλάξουμε την πορεία που επέλεξαν κάποιοι άλλοι για τους εαυτούς τους; Αντίστοιχα, έχει κανείς δικαίωμα να αλλάξει τη δική μας πορεία;

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AVATARGR said:

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε Αρχάγγελος ερμηνευτές της φύσης/Θεού/Σύμπαντος δεν γίνεται κανένας γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να

πέσουμε σε ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΎΣ και αυτό θα περιπλέξει την ή τις όποιες αναζητήσεις μας....

Απλά το ερώτημα που έθεσα πως (κατά την άποψή μου) πάντα το ερώτημα πως υπάρχει και η περίπτωση να 

μην υπάρχει εμπρός και πίσω αλλά διαφορετικός δρόμος.....

Υπάρχει ένα παλιό ρητό που αναφέρει πως και εγώ που είμαι από εδώ και εσύ που είσαι από εκεί

δυνάμεθα να δούμε το Φώς απλά διαφορετικός ο δρόμος διαφορετικές πλευρές...  

Ευχαριστώ.

Αγαπητέ @AVATARGR,

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο γεγονός ότι κανείς δεν μπορεί να γίνει ερμηνευτής της "Φύσης".

Από την στιγμή που στον κόσμο που ζούμε, με τα δεδομένα που έχουμε, ακολουθούμε μία γραμμική χρονική πορεία, τότε ναι, υπάρχει και εμπρός, υπάρχει και πίσω.

Εδώ το ζητούμενο είναι τι θέτει ο καθένας ως κριτήριο εξέλιξης και τι όχι. Κάποιοι θέτουν ως κριτήριο την επιβίωση, άλλοι την ευτυχία, άλλοι την φώτιση.

Προφανώς, το δικό σου επίκεντρο και νόημα ζωής είναι η φώτιση, επομένως στη λέξη "εξέλιξη" αντιλαμβάνεσαι το νόημα "Φως". Είναι όμως για όλους έτσι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

@Sucore Το πρώτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι θέτεις τον εαυτό σου σε αυτούς που ακολουθούν την εξέλιξη. Το δεύτερο είναι η ισχυρή σου πεποίθηση ότι μπορείς και ότι πρέπει να κάνεις κάτι για τους άλλους.

Όπως προανέφερα, αυτός που καθορίζει την κατεύθυνση της εξέλιξης είναι "το σύμπαν". Μπορούμε να γνωρίζουμε τα σχέδιά του; Μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τα ακολουθούμε; Έχουμε δικαίωμα να αλλάξουμε την πορεία που επέλεξαν κάποιοι άλλοι για τους εαυτούς τους; Αντίστοιχα, έχει κανείς δικαίωμα να αλλάξει τη δική μας πορεία;

 

Γιατί να μην μπορώ;
Κάποιο βαθμό αντίληψης τον έχω, και προσπαθώ να τον αυξάνω όσο ζω.
Όσον αφορά τους άλλους, την στιγμή που θα πάψουν να μπλέκονται στα πόδια μου, θα είναι και η στιγμή που θα σταματήσω να ασχολούμαι με το πώς θα τους βοηθήσω (μιας και στη πραγματικότητα βοηθάω τον άλλον ούτως ώστε να βοηθήσω εμένα, πρακτικά ή ηθικά -προσωπικές θυσίες κλπ).

Ο καθένας επιλέγει την πορεία που νομίζει πως χρειάζεται, το σύμπαν όπως λες καθοδηγεί με τον δικό του τρόπο*, οπότε ότι και να έχει επιλέξει ο καθένας, αργά ή γρήγορα το σύμπαν θα κάνει την κίνησή του για τον συντονισμό. Σύμφωνα με αυτή τη πρόταση δεν έχει σημασία το τι προσπάθειες κάνουμε εμείς ή οι άλλοι για να διατηρήσουμε την πορεία που επιλέξαμε.

*Μακροπρόθεσμα ή βραχυπρόθεσμα, στον μακρόκοσμο ή τον μικρόκοσμο.
 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Sucore said:

Γιατί να μην μπορώ;

 

Γιατί αν ο άλλος δεν θέλει την βοήθειά σου ή δεν μπορεί να την πάρει, είναι δώρον άδωρον. Εξ ορισμού, αυτός που δεν κάνει αυτό που εσύ θεωρείς ότι έπρεπε να κάνει, είτε δεν θέλει είτε δεν μπορεί να το κάνει. Αν σου το ζητήσει, είναι άλλο θέμα.

56 minutes ago, Sucore said:

Ο καθένας επιλέγει την πορεία που νομίζει πως χρειάζεται, το σύμπαν όπως λες καθοδηγεί με τον δικό του τρόπο*, οπότε ότι και να έχει επιλέξει ο καθένας, αργά ή γρήγορα το σύμπαν θα κάνει την κίνησή του για τον συντονισμό. Σύμφωνα με αυτή τη πρόταση δεν έχει σημασία το τι προσπάθειες κάνουμε εμείς ή οι άλλοι για να διατηρήσουμε την πορεία που επιλέξαμε.

 

Τότε γιατί θες να ανακατευτείς με την πορεία των άλλων και γιατί θεωρείς ότι σε εμποδίζουν; Ίσως τα εμπόδια που σου βάζουν, στην πραγματικότητα να σου τα βάζει το σύμπαν, διότι πας λάθος. Ίσως να είναι κομμάτι του μηχανισμού συντονισμού και εσύ να είσαι λάθος, ενώ νομίζεις ότι πας σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Αρχάγγελος ναι πράγματι η "γραμμική χρονική πορεία" όπως αναφέρεις που έχουμε επιλέξει δεν είναι και κατ' ανάγκη 

η σωστή απλά μας "έχει επιβληθεί " ως σωστή....

Τώρα σίγουρα έχει σημασία και τι αναζητά κανένας την "Φώτιση" (σε ότι επίπεδα κανείς δύναται) την "εξέλιξη" την "Ευτυχία".

Από την στιγμή που κάποιος θέτει με τα δικά του "Θέλω" τις  αναζητήσεις δεν μπορούμε να πούμε πως εγώ είμαι μπροστά

και κάποιος άλλος πίσω και το αντίθετο βέβαια.... 

Βέβαια μην τυχόν θα μπορούσαμε θα μπορούσαμε να δούμε το θέμα σαν ένα ελατήριο  όπου η κάθε σπείρα συμβολίζει την

διαδρομή μας και ανεβαίνουμε στο τέλος στην επόμενη σπείρα ;;;;;;;;

 Αλλιώς αρχίσουμε από την αρχή στην ίδια σπείρα...

Βέβαια σε πολλούς δεν τυχαίνει να έχουν την δυνατότητα  (συνθήκες και άλλα πολλά) ώστε να προχωρήσουν  αλλιως

πάλι από την αρχή....

Θα το ονόμαζα την προσωπική μας ατραπό (μονοδρόμι)....

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

Γιατί αν ο άλλος δεν θέλει την βοήθειά σου ή δεν μπορεί να την πάρει, είναι δώρον άδωρον. Εξ ορισμού, αυτός που δεν κάνει αυτό που εσύ θεωρείς ότι έπρεπε να κάνει, είτε δεν θέλει είτε δεν μπορεί να το κάνει. Αν σου το ζητήσει, είναι άλλο θέμα.

Το γιατι να μη μπορώ πήγαινε στο: 

 

4 hours ago, Αρχάγγελος said:

Μπορούμε να γνωρίζουμε τα σχέδιά του; Μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι τα ακολουθούμε;


 

 

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

Τότε γιατί θες να ανακατευτείς με την πορεία των άλλων και γιατί θεωρείς ότι σε εμποδίζουν; Ίσως τα εμπόδια που σου βάζουν, στην πραγματικότητα να σου τα βάζει το σύμπαν, διότι πας λάθος. Ίσως να είναι κομμάτι του μηχανισμού συντονισμού και εσύ να είσαι λάθος, ενώ νομίζεις ότι πας σωστά.

Ωραίος ;)
Όχι, συμφωνα με το σύμπαν πάω καλά, η κοινωνία δε πάει.
Και ανακατεύομαι με αυτούς που με εμποδίζουν να προχωρήσω με τους ρυθμούς που θέλω, και έχω καταλάβει πως ο καλύτερος τρόπος για να φύγουν από τη μέση είναι να πάρουν και αυτοί μια θετική ώθηση, γιατί αλλιώς μπλοκάρουν, κάπως σαν τα μη νευτώνεια υγρά.

 

Link to comment
Share on other sites

Η Vorcomena επηρέασε πολύ το συμπατριώτη της Ίψεν. Μάλιστα, το θεατρικό  Έντα Γκάμπλερ, θα μπορούσε κανείς να πει πως είναι ένα δοκίμιο πάνω σε αυτή τη φράση. Η Έντα είναι ένας χαρακτήρας ο οποίος θέλει να μείνει στάσιμος. Τον Έλερτ, που προχωρά στο μέλλον, όχι απλώς τον φθονεί, αλλά θέλει και να τον εξοντώσει.

Φυσικά δεν είναι τυχαίο πως αυτός ο προβληματισμός διατυπώνεται την εποχή του ύστερου Ρομαντισμού, τότε που αρχίζει η Τέχνη να αντιλαμβάνεται κάποιο παρελθόν που χάνεται και κάποιο μέλλον που έρχεται - και προετοιμάζει το Μοντερνισμό όπου η θεματική αυτή θα ξεδιπλωθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/11/2017 at 3:22 PM, AVATARGR said:

Βέβαια μην τυχόν θα μπορούσαμε θα μπορούσαμε να δούμε το θέμα σαν ένα ελατήριο  όπου η κάθε σπείρα συμβολίζει την

διαδρομή μας και ανεβαίνουμε στο τέλος στην επόμενη σπείρα ;;;;;;;;

 Αλλιώς αρχίσουμε από την αρχή στην ίδια σπείρα...

Βέβαια σε πολλούς δεν τυχαίνει να έχουν την δυνατότητα  (συνθήκες και άλλα πολλά) ώστε να προχωρήσουν  αλλιως

πάλι από την αρχή....

Μα η σπείρα έχει μπρος και πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...