Jump to content

Αθάνατη Ελλάς Ελλήνων... παλιοχαρακτήρων!


Recommended Posts

Με αφορμή μια αναφορά σε διπλανό νήμα, θα ήθελα να συζητήσουμε την σχέση του Έλληνα με την εξουσία, είτε αυτή πρόκειται για τα Θεία είτε για την εκάστοτε κυβέρνηση είτε για το αφεντικό στην δουλειά, κλπ κλπ...

Είναι γεγονός ότι ως λαός δυσκολευόμαστε να «κάνουμε ότι μας λένε». Είμαστε αντιδραστικοί και «ξερόλες».

Δεν θα το αναλύσω τι επιρροή έχει αυτό στην ιστορία και καθημερινότητά μας (άλλωστε το πράμα μιλάει μόνο του). Από την άλλη όμως θα ήθελα να αναλογιστούμε το ότι, παρά τον παλιοχαρακτήρα μας (γεγονός!) που σχετίζεται άμεσα (κατά την γνώμη μου) με την αντιδραστικότητά μας, υπάρχουμε ακόμα.

Γιατί;

Είμαστε μια κουτσουλίτσα στην άκρη του χάρτη, που παραμένει ζωντανή σε πείσμα κάθε λογικής.

Πως είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

να συζητήσουμε την σχέση του Έλληνα με την εξουσία

OK, ποιανού Έλληνα;

Έλληνας είναι ο Σάκης Ρουβάς. Το ίδιο κι ο Βασίλης Λεβέντης. Έλληνες είναι επίσης η Μαρία Χούκλη, ο Κώστας Βαξεβάνης, η Φαίη Σκορδά, ο Μάικ Ζαμπίδης, ο Γαβρήλος των καταλήψεων του 1998,  η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ, η κοπελιά δίπλα που πουλάει καφέδες, ο οδηγός του Μετρό που πήρα προχτές, το παιδί του σεκιούριτι που κάθεται στην είσοδο του κτηρίου της εταιρίας. Έλληνες επίσης υπήρξαν ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, ο Πήλιος Γούσης, η Ιουλία Μπίμπα, ο Γιώργος Τσολάκογλου, η Σοφία Βέμπο, ο Γιώργος Οικονομίδης.

Ποιον να διαλέξουμε;

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2017 at 12:47 PM, Τράγου Κέρατο said:

OK, ποιανού Έλληνα;

Είχα την εντύπωση ότι ξεπεράσαμε την εμμονή με τους ορισμούς :wallbash:

 

On 24/11/2017 at 12:47 PM, Τράγου Κέρατο said:

Ποιον να διαλέξουμε;

Τον ελληνικό λαό ως σύνολο. Την συμπεριφορά του στην πλειοψηφία.

Καταλαβαίνεις πάρα πολύ καλά τι λέω :blbl:

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι θέμα ορισμού. Είναι πως, αυτό που λες "ο Έλληνας" δεν υπάρχει. Ή μάλλον, υπάρχει όσο υπάρχει το συκώτι του Έλληνα ή ο αστράγαλος του Έλληνα. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει, μπορούμε να του αποδώσουμε όποια ιδιότητα θέλουμε. Το πρόβλημα είναι σοβαρό, γιατί με αυτόν τον τρόπο, μιλώντας για κάτι ανύπαρκτο, έχουν κάνει καριέρα διαννοούμενοι της κακιάς ώρας. "Ο Έλληνας δεν έχει λύσει το δεσμό με τη μητέρα του" έλεγε προχτές ένας. Δε μας είπε με βάση ποια στοιχεία το λέει, δε μας είπε τίποτα, απλώς το ξεστόμισε χωρίς απόδειξη. Αν είναι έτσι, κι εγώ λέω πως ο Έλληνας έχει φτερά, κέρατα και με το βλέμμα του μπορεί να σταματήσει το φεγγάρι. Προσοχή, δεν κάνω πλάκα αυτή τη στιγμή, μιλάω πολύ σοβαρά.

Ούτε η πλειοψηφία μπορεί να μας πει κάτι. Π.χ., κατά πλειοψηφία, ο Έλληνας είναι γυναίκα. 52% αν θυμάμαι καλά. Άρα, ο μέσος Έλληνας κάνει μιάμιση ώρα να ντυθεί για να βγει σε βραδυνή έξοδο. Δεν είναι αυτό ένα έγκυρο συμπέρασμα για τη συμπεριφορά "του Έλληνα";

Εν τω μεταξύ, το αρχικό σου μήνυμα έχει κάμποσες κρυφές παραδοχές. Πχ:

On 11/24/2017 at 10:36 AM, Νεφέλη said:

...την σχέση του Έλληνα με την εξουσία...

...δυσκολευόμαστε να «κάνουμε ότι μας λένε». Είμαστε αντιδραστικοί και «ξερόλες».

τον παλιοχαρακτήρα μας (γεγονός!) που σχετίζεται άμεσα (κατά την γνώμη μου) με την αντιδραστικότητά μας

Δεν ξέρω αν το προσέχεις, αλλά έμμεσα δηλώνεις πως η αντίδραση στην εξουσία είναι γνώρισμα "παλιοχαρακτήρα" - κατά συνέπεια η συμμόρφωση με την εξουσία δείγμα καλού χαρακτήρα;

Και το ξαναλέω, δεν είναι θέμα ορισμού. Είναι πως το να λέμε πως ο Έλληνας έχει πρόβλημα συμπεριφοράς είναι το ίδιο έγκυρο όσο να λέμε πως ο Έλληνας έχει στραμπουλήξει τον αστράγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Είναι γεγονός ότι ως λαός δυσκολευόμαστε να «κάνουμε ότι μας λένε». Είμαστε αντιδραστικοί


Γενικά μιλώντας, δυσκολευομαστε να κάνουμε ότι μας λένε, και είματε όντως αντιδραστικοί αλλά όχι ως πλειοψηφία. Όχι ως "κοινωνία", παρά μόνο ως συλλογικότητες, αυτόνομες ομαδες, δίκτυα, κ.λ.π.
Σε πολύ λίγες περιπτώσεις συνιστούσαμε και συνιστούμε "κοινωνία" με συνεκτικούς δεσμούς και περισσότερο λειτουργούσαμε και ΄λειτουργούμε ως ανταγωνιστικοί φορείς, οντότητες, εταιρίες. Αυτό που με παρελθοντικούς (αλλά πιο ειλικρινής όρους) νοείται ως συμμορίτες και κατσαπλιάδες.

Ως λαός που βιώνει κρίση τώρα, δεν είμαστε καθόλου αντιδραστικοί ακόμη και ως αυτόνομες οντότητες ή ομάδες, αντιθέτως  ..αρνάκια! Φυσικά δεν θεωρώ αντίδραση την ανώδυνη εκτόνωση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

.
 

Quote

και «ξερόλες».

ΝΑΙ!

 

Quote

 

υπάρχουμε ακόμα. Γιατί;
 

Είμαστε μια κουτσουλίτσα στην άκρη του χάρτη, που παραμένει ζωντανή σε πείσμα κάθε λογικής.

Πως είναι δυνατόν;

 

 
Υπάρχουμε όπως υπαρχουν όλοι οι άλλοι λαοί, παρά τις ζημιές..
Σαν κουτσουλιά στον χάρτη, και όπως έλεγε κάποτε ένας καθηγητής μου - γνωστός σκηνοθέτης σήμερα - "η μοναδικότητα αυτού του τόπου στηρίζεται κατά πολύ στην ποιότητα του φωτός που δεχόμαστε από τον ήλιο. Ο τρόπος και η γωνία που προσπίπτει το φως πάνω σε αυτήν εδώ την χωρική επιφάνεια". Δεν είναι καινούργιο φυσικά ότι το συγκεκριένο φως μας επηρεάζει.

Άν καταφέρουμε να τη σκαπουλάρουμε τα επόμενα 5-10 χρόνια από ενδεχόμενους πολέμους, μπορεί ο ελληνισμός να τη βγάλει κουτσουρεμένα, διάσπαρτος στον υπόλοιπο κόσμο και ως ιθαγενής στον τόπο του.
 

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2017 at 2:15 PM, Τράγου Κέρατο said:

Το πρόβλημα είναι σοβαρό, γιατί με αυτόν τον τρόπο, μιλώντας για κάτι ανύπαρκτο, έχουν κάνει καριέρα διαννοούμενοι της κακιάς ώρας.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Πιστεύεις ότι υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ ανθρώπων του ιδίου λαού, ναι ή όχι;

Σημείωση: Μην μου πεις για χρώματα μαλλιών, ματιών κλπ... Το ξέρεις ότι δεν μιλάμε για τέτοια.

 

On 28/11/2017 at 2:15 PM, Τράγου Κέρατο said:

Δεν ξέρω αν το προσέχεις, αλλά έμμεσα δηλώνεις πως η αντίδραση στην εξουσία είναι γνώρισμα "παλιοχαρακτήρα" - κατά συνέπεια η συμμόρφωση με την εξουσία δείγμα καλού χαρακτήρα;

Το να αντιδράς μονάχα για χάρη της αντίδρασης και γιατί είσαι "ξερόλας", ναι, φυσικά και είναι δείγμα κακού χαρακτήρα! Τέτοια γνωρίσματα, σε μικρά παιδιά, είναι που μας κάνουν -δικαίως- να τα χαρακτηρίζουμε "κακομαθημένα". Γιατί να διαφέρει ο ενήλικας;

Προφανώς και καταλαβαίνεις την έννοια που γράφω ότι γράφω. Μη μου το παίζεις χαζός :blbl:

 

On 28/11/2017 at 8:41 PM, Aqua Marine said:

Ως λαός που βιώνει κρίση τώρα, δεν είμαστε καθόλου αντιδραστικοί ακόμη και ως αυτόνομες οντότητες ή ομάδες, αντιθέτως  ..αρνάκια! Φυσικά δεν θεωρώ αντίδραση την ανώδυνη εκτόνωση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Αυτό, είναι μια θλιβερή αλήθεια.

Που όμως κρύβει πίσω της ένα άλλο θλιβερό χαρακτηριστικό μας: είμαστε εαυτούληδες και θρασύδειλοι (για να μην πω "κότες" και τσαντίσω τον Κερατάκο :lol: ). Πιστεύω ότι ο λόγος που δεν αντιδράμε είναι γιατί κοιτάμε ο κάθενας την μπάρτι του και, λόγω δειλίας, περιμένουμε άλλους να βγάλουν το "φίδι από την τρύπα" ( "'ντάξει, καλά είμαι εγώ εδώ, ψιλοβολεμένος... ας τρέξουν οι άλλοι").

 

On 28/11/2017 at 8:41 PM, Aqua Marine said:

Σαν κουτσουλιά στον χάρτη, και όπως έλεγε κάποτε ένας καθηγητής μου - γνωστός σκηνοθέτης σήμερα - "η μοναδικότητα αυτού του τόπου στηρίζεται κατά πολύ στην ποιότητα του φωτός που δεχόμαστε από τον ήλιο. Ο τρόπος και η γωνία που προσπίπτει το φως πάνω σε αυτήν εδώ την χωρική επιφάνεια". Δεν είναι καινούργιο φυσικά ότι το συγκεκριένο φως μας επηρεάζει.

Θα ήθελες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτό;

 

On 28/11/2017 at 8:41 PM, Aqua Marine said:

Άν καταφέρουμε να τη σκαπουλάρουμε τα επόμενα 5-10 χρόνια από ενδεχόμενους πολέμους, μπορεί ο ελληνισμός να τη βγάλει κουτσουρεμένα, διάσπαρτος στον υπόλοιπο κόσμο και ως ιθαγενής στον τόπο του.

Ευτυχώς, δεν είμαι τόσο απαισιόδοξη. Όπως έχω ξαναπεί και σε άλλα νήματα, έχω πίστη στις νεότερες γενιές, αυτές που τώρα "μπαίνουν στα πράματα".

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νεφέλη said:

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Πιστεύεις ότι υπάρχουν κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ ανθρώπων του ιδίου λαού, ναι ή όχι;

Ναι, να τα πάρουμε από την αρχή.

Άλλο κοινά χαρακτηριστικά κι άλλο χαρακτήρας. Το σύνολο έχει άλλες ιδιότητες από τα μέρη που το αποτελούν. Χαρακτήρα έχουν οι άνθρωποι. Κι όπως είναι άνευ νοήματος να λες πως η κοινωνία έχει πέτρα στα νεφρά, εξίσου άνευ νοήματος είναι να μιλάς για χαρακτήρα μιας ομάδας ανθρώπων. Δε θα έλεγες "ο χαρακτήρας της γειτονιάς μου" ούτε "ο χαρακτήρας της τάξης του παιδιού μου" ούτε "ο χαρακτήρας της πολυκατοικίας μου". Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό για το επίπεδο ενός έθνους;

Αν μιλάμε τώρα για χαρακτηριστικά που απαρτίζουν ένα έθνος, το πράγμα αλλάζει σημαντικά. Και πάλι, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Για ποια χαρακτηριστικά θες να μάθεις; Τι πληροφορίες θες να μάθεις;

Τα πιο κοντινά σε αυτό που φαίνεται να εννοείς είναι τα λαογραφικά χαρακτηριστικά. Αν μη τι άλλο, έχουν να κάνουν με ένα λαό. Δεν έχουν καμία σχέση όμως με "χαρακτήρα" ολόκληρου λαού Θυμάμαι, ας πούμε, μια λαογράφος από τη Βουλγαρία η οποία ζούσε για χρόνια στην Ελλάδα, της έκανε εντύπωση το ότι στην Ελλάδα, αν πας στη δουλειά και πεις "αχ με συγχωρείτε δεν μπορώ πολλά γιατί ξενύχτησα χτες", θεωρείται φυσιολογικό ακόμα κι αν γλεντούσες. Σε άλλες χώρες αυτό θα το θεωρούσαν ανεύθυνη συμπεριφορά. Από τη στιγμή που δουλεύεις την επόμενη μέρα έπρεπε να φροντίσεις να κοιμηθείς νωρίς.

Ας πούμε λοιπόν πως αυτό είναι ένα κοινό χαρακτηριστικό. Είναι ελληνικό; Ότι συμβαίνει στην Ελλάδα, συμβαίνει. Σε άλλες χώρες δε συμβαίνει; Σίγουρα θα συμβαίνει και σε κάποιες άλλες χώρες. Για ποιο λόγο λοιπόν είναι ελληνικό και δεν είναι, ας πούμε, αρμένικο ή περουβιανό; Είναι ένα πράγμα να πεις "έχω αυτά τα κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ των Ελλήνων" κι ένα άλλο πράγμα να αναγνωρίσεις μια "ελληνικότητα" σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Με ποια κριτήρια θα αναγνωρίσεις την ελληνικότητα και ποιος ορίζει αυτά τα κριτήρια;

Δεύτερον: θα αξιολογήσεις αυτό το χαρακτηριστικό ως "καλό" ή "κακό" (όπως κάνεις σε αυτό το νήμα) ; Και πάλι, με βάση ποια κριτήρια; Και πως μπορεί τα κριτήριά σου να είναι αντικειμενικά από τη στιγμή που είσαι μέρος του συνόλου το οποίο κρίνεις;

Τρίτο και σημαντικότερο: τι έχεις μάθει και σε τι σου χρησιμεύει αυτή η πληροφορία; Πως οι Έλληνες αγαπάνε το γλέντι. ΟΚ. Και λοιπόν; Ταυτόχρονα, είναι ο πιο σκληρά εργαζόμενος λαός της Ευρώπης κι ο δεύτερος πιο σκληρά εργαζόμενος από τις ανεπτυγμένες χώρες - με επίσημα στοιχεία του ΟΟΣΑ. Τι μάθαμε;

Και, τελικά, έχει σχέση αυτό με το θρυλούμενο "χαρακτήρα του Έλληνα";

Αντίστοιχα, υπάρχουν χαρακτηριστικά της κοινωνίας. Αν υπάρχουν ανισότητες, αν υπάρχει ανομία και διάφορα άλλα. Αυτά είναι κάπως πιο ξεκαθαρισμένα αν είναι "καλά", "κακά" ή "αδιάφορα". Αλλά και πάλι, ένα Gini coefficient 0,4 (νομίζω πως είναι τόσο) τι ακριβώς σχέση έχει με το χαρακτήρα των Ελλήνων; Μπορούν βέβαια να μας πουν τι πρέπει να διορθώσουμε. Με τη διαφορά πως κι αυτό πολλές φορές είναι θέμα επιστημονικής διαμάχης.

Εν πάσει περιπτώσει, για να μη μακρυγορούμε, εξήγησέ μου: με ποια μέθοδο διαπιστώνεις αυτόν το "χαρακτήρα" και, κυρίως, τι θέλεις να μάθεις/ανακαλύψεις από αυτά τα στοιχεία, για ποιο λόγο το συζητάς.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Νεφέλη said:

Που όμως κρύβει πίσω της ένα άλλο θλιβερό χαρακτηριστικό μας: είμαστε εαυτούληδες και θρασύδειλοι (για να μην πω "κότες" και τσαντίσω τον Κερατάκο :lol: ). Πιστεύω ότι ο λόγος που δεν αντιδράμε είναι γιατί κοιτάμε ο κάθενας την μπάρτι του και, λόγω δειλίας, περιμένουμε άλλους να βγάλουν το "φίδι από την τρύπα" ( "'ντάξει, καλά είμαι εγώ εδώ, ψιλοβολεμένος... ας τρέξουν οι άλλοι")

Εγώ δεν είμαι τίποτα από τα παραπάνω που περιγράφεις. Ούτε ο περιγυρός μου έχει αυτά τα χαρακτηριστικά. Αυτό μας κάνει μη Έλληνες ή εξαιρέσεις; 

Σαφέστατα υπάρχουν άτομα στην κοινωνία μας με τα παραπάνω χαρακτηριστικά, όμως δεν θεωρώ ότι είναι ούτε η πλειοψηφία, ούτε και ότι είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. 

Από την άλλη, ο καθένας βλέπει αυτό που κοιτάει και βρίσκει αυτό που ψάχνει. Συνήθως δε, αυτό είναι ο "καθρέφτης".

Link to comment
Share on other sites

Quote

Θα ήθελες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτό;


Σε πρώτο επίπεδο, υποθέτω ότι αυτό σχετίζεται με τη γωνία που προσπίπτει το ηλιακό φως πάνω στην γή. Επειδή δηλαδή η γη σαν καμπύλη κεκλιμένη επιφάνεια που είναι, δέχεται διαφορετικές ποιότητες(γωνίες) φωτός στα διάφορα σημεία της, η κάθε τοποθεσία έχει κατά κάποιο τρόπο το "δικό της φως". Δεν  μπορώ να στο μεταφέρω καλύτερα αν και μικρή σημασία εχει για την ουσία του.

Σε ένα δεύτερο επίπεδο, ανέτρεξε σε πίνακες του Παναγιώτη Τέτση και του Carl Spitzweg προκειμένου να δεις το πως αποδίδει ο καθένας το φως. Άν και ανήκουν σε διαφορετικές χρονικές περιόδους και επιρροές, παρά ταύτα η διαφορά του Ελληνικού φωτός σε σχέση με αυτή του Γερμανικού φωτός, είναι χαραχτηριστική. Επίτηδες παραθέτω την υποκειμενική - καλλιτεχνική απόδοση - έτσι όπως την αντιλαμβάνεται ένας ζωγράφος, γιατί εκτός του ότι το φως (και η σκιά) αποτελεί τη βάση της ζωγραφικής τέχνης, από την άλλη οι ποιότητες αποδίδονται πολύ πιο ουσιαστικά από ένα ευαίσθητο δέκτη που η ψυχοσύνθεσή του μπορεί να αιχμαλωτίσει περισσότερα..  απ΄ότι ένας φωτογραφικός ή τηλεοπτικός φακός που θα χρειαστεί να βρεθεί σε πολύ συγκεκριμένες γωνίες και συνθήκες για να μπορεί να το αναδείξει.

Σε ένα τρίτο επίπεδο (πιο ενεργειακό), το φως είναι φορέας πληροφορίας (για να μην πούμε ότι το φως είναι πληροφορία). Επομένως δεν είναι τυχαίο ότι σε αυτόν εδώ τον τόπο άκμασαν πολλά πράγματα. Η ποιότητα και διαύγεια του φωτός στον ελλαδικό χώρο την κατάλληλη χρονική περίοδο, ευνόησαν την διακίνηση, λήψη και επαφή με έναν ανώτερο νου, μια ανώτερη νοημοσύνη. Το ότι έγιναν αντιληπτές και ξεκάθαρες πολλές ιδέες και έτρεξε σημαντικός πολιτισμός, αυτό οφείλεται και στην ποιότητα του φωτός.

Υπάρχει και ένα τέταρτο επίπεδο το οποίο μπορεί να υπονοηθεί αλλά όχι να μεταφερθεί.



 

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2017 at 3:18 PM, Τράγου Κέρατο said:

 Είναι ένα πράγμα να πεις "έχω αυτά τα κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ των Ελλήνων" κι ένα άλλο πράγμα να αναγνωρίσεις μια "ελληνικότητα" σε αυτά τα χαρακτηριστικά.

Γιατί σε προβληματίζει αυτό; Πουθενά δεν έδωσα το "μονοπώλειο" στους Έλληνες για τα όποια χαρακτηριστικά μας. Νομίζω είσαι λιγάκι off topic...;

 

On 30/11/2017 at 3:18 PM, Τράγου Κέρατο said:

Θα αξιολογήσεις αυτό το χαρακτηριστικό ως "καλό" ή "κακό" (όπως κάνεις σε αυτό το νήμα) ; Και πάλι, με βάση ποια κριτήρια;

Το αποτέλεσμά τους.

 

On 30/11/2017 at 3:18 PM, Τράγου Κέρατο said:

τι έχεις μάθει και σε τι σου χρησιμεύει αυτή η πληροφορία;

Στο πως λειτουργεί η κοινωνία γύρω μου. Αλλά το θέμα δεν είμαι εγώ. Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να συζητήσουμε τον ελληνικό λαό, σε σύνολο.

 

On 30/11/2017 at 3:18 PM, Τράγου Κέρατο said:

με ποια μέθοδο διαπιστώνεις αυτόν το "χαρακτήρα"

της παρατήρησης.

 

On 30/11/2017 at 3:18 PM, Τράγου Κέρατο said:

τι θέλεις να μάθεις/ανακαλύψεις από αυτά τα στοιχεία,

Πως μπορούμε να βελτιωθούμε, ως λαός.

~~~

@Aqua Marine, το ίδιο φως ευθύνεται και για το ότι είμαστε "δάσκαλε που δίδασκες"...;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

το ίδιο φως ευθύνεται και για το ότι είμαστε "δάσκαλε που δίδασκες"...;


Το θέμα της αντίφασης που άλλες συμβουλές δίνει κάποιος και άλλα κάνει, είναι “κατασκευαστικό” για τον καθένα, και δεν θα το έλεγα πρόβλημα αν ξέρει κάποιος με τι έχει να κάνει.
Το φως από την πλευρά του -σαν κίνηση πληροφορίας- απλά μπορεί να “επιτείνει” αυτή την αντίφαση αλλά δεν την δημιουργεί.
Και λέω επιτείνει, γιατί
μια “ανώτερη” επικοινωνία μπορεί να εκτοξεύσει το νου, αλλά αυτή την ταχύτητα του νου δεν μπορεί να την παρακολουθήσει το σώμα και η καθημερινή πράξη που έλκουν τη συνείδηση στη δική τους βαρύτητα, που σε πολλές περιπτώσεις είναι αντίθετη της πρώτης.

Link to comment
Share on other sites

@Aqua Marine, ενδιαφέροντα όλ' αυτά που γράφεις, αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην πράξη δεν μπορούν να υποστηριχτούν.

Το ότι ο πολιτισμός μας άκμασε και έλαμψε, δικαιολογείται εύκολα από το ότι έχουμε ευνοϊκό κλίμα. Άλλωστε, όλη η εύκρατη ζώνη του πλανήτη άκμασε και έλαμψε πολιτισμικά. Πρόκειται για γνωστό κοινωνιολογικό και ανθρωπολογικό φαινόμενο.

Από την άλλη όμως, βλέπουμε ότι ο απλός λαός των ίδιων πολιτισμών, δεν "αναπτύχθηκε" ανάλογα με την κοινωνία του. Όσο οξύμωρο κι αν αυτό ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Quote

ενδιαφέροντα όλ' αυτά που γράφεις, αλλά πολύ φοβάμαι ότι στην πράξη δεν μπορούν να υποστηριχτούν.


Kοίτα, αν περιμένεις από εμένα να καταθέσω στενά ανθρωπολογικά, τοπολογικά ή κοινωνιολογικά τεκμήρια για να υποστηρίξω την άνωθεν τοποθέτηση, νομίζω ότι κάπου κάνεις λάθος. Υποθέτω ότι τόσο καιρό τώρα θα είχες καταλάβει ότι έχω μια πιο περίεργη ή ανορθολογικά υποκειμενική -σε πολλές περιπτώσεις- προσέγγιση. Φόρουμ αναζήτησης και όχι επιστημονικό φόρουμ δεν υποτίθεται ότι είναι;
Από τη στιγμή που αναζητάς βάσιμα (με την επιστημονική έννοια) στοιχεία και απαντήσεις, το θέμα κλείνει σύντομα αν ανατρέξεις σε ανθρωπολογικές μελέτες. Και τότε η δική μου τοποθέτηση είναι περιττή.
 

Quote

Το ότι ο πολιτισμός μας άκμασε και έλαμψε, δικαιολογείται εύκολα από το ότι έχουμε ευνοϊκό κλίμα. Άλλωστε, όλη η εύκρατη ζώνη του πλανήτη άκμασε και έλαμψε πολιτισμικά. Πρόκειται για γνωστό κοινωνιολογικό και ανθρωπολογικό φαινόμενο.


Σύμφωνοι. Μόνο που ευνοϊκό και εύκρατο κλίμα έχουν πολλές χώρες. Ο πολιτισμός όμως που ανέπτυξαν ήταν σαφώς κατώτερος. Και αυτό δεν είναι δική μου διαπίστωση.
 

 

Quote

Από την άλλη όμως, βλέπουμε ότι ο απλός λαός των ίδιων πολιτισμών, δεν "αναπτύχθηκε" ανάλογα με την κοινωνία του. Όσο οξύμωρο κι αν αυτό ακούγεται.


Η Ποσότητα ποτέ δεν τα πήγαινε καλά (και ποτέ δεν τα πάει καλά) με την Ποιότητα, όσο κυνικό και αν ακούγεται αυτό.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Aqua Marine said:

Ο πολιτισμός όμως που ανέπτυξαν ήταν σαφώς κατώτερος. Και αυτό δεν είναι δική μου διαπίστωση.

Με όλο το σεβασμό... σε βρίσκω λίγο ελιτιστή;

Αίγυπτος, Μεσοποταμία, Ινδία, Κίνα, Μάγια και Ατζέκοι... ε, δεν τα πήγανε κι άσχημα!

 

3 hours ago, Aqua Marine said:

Ποσότητα ποτέ δεν τα πήγαινε καλά (και ποτέ δεν τα πάει καλά) με την Ποιότητα, όσο κυνικό και αν ακούγεται αυτό.

Συμφωνώ. Αλλά μια τόσο εκ διαμέτρου αντίθετη ανάπτυξη, μέσα στην ίδια κοινωνία... είναι άξιο προβληματισμού, δεν νομίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Quote

Με όλο το σεβασμό... σε βρίσκω λίγο ελιτιστή;


Με όλο το σεβασμό και από την πλευρά μου, δεν με ενδιαφέρει το πως με βρίκεις γιατί δε συνηθίζω να είμαι αιχμάλωτος της εικόνας μου.

 

Quote

Αίγυπτος, Μεσοποταμία, Ινδία, Κίνα, Μάγια και Ατζέκοι... ε, δεν τα πήγανε κι άσχημα!

Επαναλαμβάνω:  "Και αυτό δεν είναι δική μου διαπίστωση".

 

Quote

Συμφωνώ. Αλλά μια τόσο εκ διαμέτρου αντίθετη ανάπτυξη, μέσα στην ίδια κοινωνία... είναι άξιο προβληματισμού, δεν νομίζεις;


Όχι.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...