Jump to content

Αθάνατη Ελλάς Ελλήνων... παλιοχαρακτήρων!


Recommended Posts

On 12/2/2017 at 2:18 PM, Νεφέλη said:

Γιατί σε προβληματίζει αυτό; Πουθενά δεν έδωσα το "μονοπώλειο" στους Έλληνες για τα όποια χαρακτηριστικά μας. Νομίζω είσαι λιγάκι off topic...;

Αφού έκανες quote αυτό στο οποίο δίνω βάση. Και πρόβλημά μου δεν είναι το μονοπώλιο. Για ξαναδιάβασε τι γράφω.

On 12/2/2017 at 2:18 PM, Νεφέλη said:

Το αποτέλεσμά τους.

Σταθμίζεις το καλό και το κακό με βάση το αποτέλεσμα. Το μόνο που καταφέρνεις είναι να μετατοπίσεις το πρόβλημα. Με ποια κριτήρια αποφασίζεις πως το αποτέλεσμα είναι "καλό" ή "κακό";

Όχι, δεν είναι καθόλου θέμα ορισμού. Η πονηριά ας πούμε είναι μια ικανότητα την οποία την εξασκούσαν στην αρχαία Ελλάδα διότι, μεταξύ άλλων, ήταν χρησιμότατη στον πόλεμο. Η πονηριά επομένως δεν μπορείς να πεις πως είναι "καλή" ή "κακή"

On 12/2/2017 at 2:18 PM, Νεφέλη said:

Στο πως λειτουργεί η κοινωνία γύρω μου. Αλλά το θέμα δεν είμαι εγώ. Σε αυτό το θέμα θα ήθελα να συζητήσουμε τον ελληνικό λαό, σε σύνολο.

Η ερώτηση ήταν "τι έχεις μάθει και σε τι σου χρησιμεύει αυτή η πληροφορία;" Η απάντησή σου ήταν, επί της ουσίας, ταυτολογία, αλλά ας πάμε καλύτερα στα επόμενα ερωτήματα για να γίνει πιο κατανοητό.

On 12/2/2017 at 2:18 PM, Νεφέλη said:

της παρατήρησης.

Η ερώτηση ήταν "με ποια μέθοδο διαπιστώνεις αυτόν το "χαρακτήρα"" και μου απαντάς "με τη μέθοδο της παρατήρησης". Λυπάμαι, αλλά δε με καλύπτει. Η απάντηση είναι ελλειπέστατη. Με τι μέθοδο "παρατηρείς" τους Έλληνες και, κυρίως, σε τι στηρίζεις την εγκυρότητα της παρατήρησής σου; Άλλα θα δεις στην Αθήνα, άλλα στη Θεσσαλονίκη, άλλα στην Κρήτη. Άλλα θα δεις από τους νέους, άλλα από τους γέρους. Και, στην τελική, που ξέρω αν με τον όρο "παρατήρηση" εννοείς απλώς το τι είδες σήμερα παίρνοντας το λεωφορείο; Ένα σκέτο "παρατήρηση" δε μου λέει τίποτε.

On 12/2/2017 at 2:18 PM, Νεφέλη said:

Πως μπορούμε να βελτιωθούμε, ως λαός.

Και πάμε στο ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα. Η παρατήρηση είναι σκέτη παρατήρηση. Παρατηρείς έναν άνθρωπο και είναι νωθρός, νυσταλέος. Και είναι η πραγματικότητα. Ποιο είναι το συμπέρασμά σου; "Αυτός ο άνθρωπος πρέπει να κοιμάται περισσότερο." Βελτίωσες τα πράγματα; Όχι. Διότι αυτός ο άνθρωπος μπορεί πολύ απλά να πάσχει από υποθυρεοειδισμό. Εσύ έχεις κάνει σωστή παρατήρηση αλλά δεν έχεις βρει την πραγματική αιτία αυτού που παρατηρείς κι έτσι, και λάθος εντύπωση έχεις σχηματίσει για τον άνθρωπο και λάθος λύση προτείνεις.

Και καλά, όταν έχεις να κάνεις με άνθρωπο, υπάρχουν τυποποιημένες εξετάσεις και να βρεις άκρη. Με ολόκληρες κοινωνίες, τέτοια πράγματα δε λέγονται καθόλου ελαφρά τη καρδία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 11/30/2017 at 3:18 PM, Τράγου Κέρατο said:

Ας πούμε λοιπόν πως αυτό είναι ένα κοινό χαρακτηριστικό. Είναι ελληνικό; Ότι συμβαίνει στην Ελλάδα, συμβαίνει. Σε άλλες χώρες δε συμβαίνει; Σίγουρα θα συμβαίνει και σε κάποιες άλλες χώρες. Για ποιο λόγο λοιπόν είναι ελληνικό και δεν είναι, ας πούμε, αρμένικο ή περουβιανό; Είναι ένα πράγμα να πεις "έχω αυτά τα κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ των Ελλήνων" κι ένα άλλο πράγμα να αναγνωρίσεις μια "ελληνικότητα" σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Με ποια κριτήρια θα αναγνωρίσεις την ελληνικότητα και ποιος ορίζει αυτά τα κριτήρια;

Κολλήσαμε σε αυτό το θέμα. Εστιάζω σε αυτό, καθώς, από πλευράς μου, αυτό είναι το πιο κεντρικό σημείο.

Λες, ας πούμε, @Νεφέλη πως είναι χαρακτηριστικό μας να βρίζουμε τα θεία. Αν σε ρωτήσω που το ξέρεις, θα μου πεις πως το βλέπεις καθημερινά. ΟΚ. Μπορώ κι εγώ να σου δείξω ένα σωρό γιαγιάδες οι οποίες είναι ελληνίδες όσο δεν πάει, οι οποίες φρίττουν στην ιδέα και μόνο πως θα βρίσεις τα θεία - αν σε ακούσουν μάλιστα να το κάνεις μπορεί να σου ρίξουν και φάπα. Μη μου πεις πως δεν υπάρχουν τέτοιες γιαγιάδες, είμαι σίγουρος πως έχεις συναντήσει.

Σε είχα ρωτήσει αλλού πως βρίσκεις αυτά τα χαρακτηριστικά και μου λες "μέσω παρατήρησης". Να λοιπόν που σε ένα βασικό - για σένα - χαρακτηριστικό, μπορούμε να παρατηρήσουμε ταυτόχρονα μια συμπεριφορά και την αντίθετή της. Εσύ όμως, θεωρείς πως "ελληνική" είναι η μία από τις δύο συμπεριφορές. Το οποίο σημαίνει πως έχεις αποφασίσει από πριν το τι είναι ελληνικό και τι όχι. Οπότε; Ποιο είναι αυτό το κριτήριο που κάνει μια συμπεριφορά "ελληνική" και μιαν άλλη όχι;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

ΟΚ. Μπορώ κι εγώ να σου δείξω ένα σωρό γιαγιάδες οι οποίες είναι ελληνίδες όσο δεν πάει, οι οποίες φρίττουν στην ιδέα και μόνο πως θα βρίσεις τα θεία - αν σε ακούσουν μάλιστα να το κάνεις μπορεί να σου ρίξουν και φάπα. Μη μου πεις πως δεν υπάρχουν τέτοιες γιαγιάδες, είμαι σίγουρος πως έχεις συναντήσει.

Λυπάμαι, αλλά όχι. Δεν έχω συναντήσει ούτε μια. Το μόνο που έχω δει, κι αυτό σπάνια, είναι αν τύχει να βρίζει τα θεία κάποιος δίπλα τους, να κάνουν κάνα "τς τς τς..." ψωμογελώντας. Μέχρι εκεί.

Δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω, διότι προφανώς θα το έχεις δει και θα το λες. Απλά δεν έχει τύχει σ'εμένα να δω κάτι σχετικό.

Επιπλέον, το θέμα της ελληνικής "βλασφήμιας" είναι πλέον αντικείμενο γέλιου. Πόσα και πόσα χιουμοριστικά υπάρχουν σχετικά μ'αυτό. Άρα, σίγουρα είναι ένα γεγονός που "υπερισχύει" των θεοσεβούμενων γιαγιάδων.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Νεφέλη said:

Επιπλέον, το θέμα της ελληνικής "βλασφήμιας" είναι πλέον αντικείμενο γέλιου. Πόσα και πόσα χιουμοριστικά υπάρχουν σχετικά μ'αυτό. Άρα, σίγουρα είναι ένα γεγονός που "υπερισχύει" των θεοσεβούμενων γιαγιάδων.

OK. Είναι δηλαδή θέμα στατιστικής. Σε αυτό έχω τις αντιρρήσεις μου αλλά τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

OK. Είναι δηλαδή θέμα στατιστικής.

Προφανώς και είναι θέμα στατιστικής! Δεν είναι όλοι ίδιοι! Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Αλλά αν θέλεις να βγάλεις ένα γενικό συμπέρασμα, αναγκαστικά θα πας στατιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Προηγουμένως είχες πει πως το μέσο είναι η παρατήρηση. Όχι η στατιστική. Και φυσικά διαφωνώ. Ας πούμε, το 97% (λέμε τώρα) των Ελλήνων είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι το οποίο καμία σχέση με Ελλάδα δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Προηγουμένως είχες πει πως το μέσο είναι η παρατήρηση. Όχι η στατιστική.

Το ένα δεν απορίπτει το άλλο. Μέσω της παρατήρησης, βλέπεις τι συμβαίνει συχνότερα. Αυτό, λέγεται στατιστική. Τι σε μπερδεύει;

 

17 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Ας πούμε, το 97% (λέμε τώρα) των Ελλήνων είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι το οποίο καμία σχέση με Ελλάδα δεν έχει.

Το ότι στα χαρτιά/ταυτότητα είμαστε το 100% δηλωμένοι Χ.Ο., σαφώς και απέχει από την αλήθεια.

Κατά την γνώμη μου, στην πλειοψηφία μας είμαστε ένθεοι άθρησκοι. Ένα κάποιο ποσοστό είναι θρησκευόμενοι, αλλά δεν νομίζω ότι είναι η πλειοψηφία των ένθεων. Σίγουρα πάντως η πλειοψηφία των θρησκευόμενων είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι. Έχουμε κι ένα καλό ποσοστό αγνωστικιστών, αλλά άθεοι νομίζω είναι μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Νεφέλη said:

Το ένα δεν απορίπτει το άλλο. Μέσω της παρατήρησης, βλέπεις τι συμβαίνει συχνότερα. Αυτό, λέγεται στατιστική. Τι σε μπερδεύει;

Συγνώμη, αλλά έχω γράψει σε προηγούμενο μήνυμα, ακριβώς στην κορυφή της σελίδας ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα της παρατήρησης και για ποιο λόγο είναι άλλο πράγμα από τη στατιστική.

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2017 at 10:18 PM, Τράγου Κέρατο said:

Η ερώτηση ήταν "με ποια μέθοδο διαπιστώνεις αυτόν το "χαρακτήρα"" και μου απαντάς "με τη μέθοδο της παρατήρησης". Λυπάμαι, αλλά δε με καλύπτει. Η απάντηση είναι ελλειπέστατη. Με τι μέθοδο "παρατηρείς" τους Έλληνες και, κυρίως, σε τι στηρίζεις την εγκυρότητα της παρατήρησής σου; Άλλα θα δεις στην Αθήνα, άλλα στη Θεσσαλονίκη, άλλα στην Κρήτη. Άλλα θα δεις από τους νέους, άλλα από τους γέρους. Και, στην τελική, που ξέρω αν με τον όρο "παρατήρηση" εννοείς απλώς το τι είδες σήμερα παίρνοντας το λεωφορείο; Ένα σκέτο "παρατήρηση" δε μου λέει τίποτε.

Τι προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...