Jump to content

Ο βλάκας, θέλει να τα πει...


Recommended Posts

On 20/11/2017 at 10:22 AM, Τράγου Κέρατο said:

Ο βλάκας, θέλει να τα πει.
Ο έξυπνος, θέλει να τον ακούσουν.

...χμμμ....

Προσωπικά, νομίζω ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Νεφέλη said:

...χμμμ....

Προσωπικά, νομίζω ότι ισχύει το ακριβώς αντίθετο.

να το κοιτάξεις αυτό : Ρ

Μπορούμε να το πούμε έτσι:
Ο βλάκας μιλάει για να μιλάει, ο έξυπνος μιλάει γιατί έχει κάτι να πει (απαραίτητη προϋπόθεση να τον ακούνε, αλλιώς δεν μιλάει).

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sucore said:

Ο βλάκας μιλάει για να μιλάει, ο έξυπνος μιλάει γιατί έχει κάτι να πει (απαραίτητη προϋπόθεση να τον ακούνε, αλλιώς δεν μιλάει).

Γεγονός.

Αλλά επιμένω ότι ο βλάκας λέει τις βλακείες του και θέλει να τον προσέξουν.

Άλλωστε, χαρακτηριστικό των ρηχών ανθρώπων είναι η ανάγκη για επιβεβαίωση. Όταν λοιπόν αναζητάς επιβεβαίωση,σαφώς και θέλεις να σε προσέξουν/δουν/ακούσουν (για να σου πούνε μετά τι γ@μάτος που είσαι...).

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Νεφέλη said:

Γεγονός.

Αλλά επιμένω ότι ο βλάκας λέει τις βλακείες του και θέλει να τον προσέξουν.

Άλλωστε, χαρακτηριστικό των ρηχών ανθρώπων είναι η ανάγκη για επιβεβαίωση. Όταν λοιπόν αναζητάς επιβεβαίωση,σαφώς και θέλεις να σε προσέξουν/δουν/ακούσουν.

:offtopic:
Επιβεβαίωση ναι, αλλά από ποιον;
Πιστεύω πως χαρακτηριστικό των ρηχών, όπως λες, ανθρώπων, είναι μεν η επιβεβαίωση, αλλά με τη μορφή της αυτοεπιβεβαίωσης, αυτή που λαμβάνουν δηλαδή όταν η εικόνα που έχουν για τον εαυτό τους, ταιριάζει με την εικόνα των προτύπων που τους παρέχει η κοινωνία (στο μυαλό τους αρκεί να ταιριάζει, όχι στην πραγματικότητα).

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Sucore said:

Πιστεύω πως χαρακτηριστικό των ρηχών, όπως λες, ανθρώπων, είναι μεν η επιβεβαίωση, αλλά με τη μορφή της αυτοεπιβεβαίωσης, αυτή που λαμβάνουν δηλαδή όταν η εικόνα που έχουν για τον εαυτό τους, ταιριάζει με την εικόνα των προτύπων που τους παρέχει η κοινωνία (στο μυαλό τους αρκεί να ταιριάζει, όχι στην πραγματικότητα).

Σωστά. Το ένα όμως δεν αναιρεί το άλλο.

(και ναι, είμαστε off topic... αλλά δεν ξέρω πως να διαχωρίσω το θέμα :ermm:)

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω λίγο διαφορετικά.

Δείγμα βλάκα, υποθετικό σχόλιο φουμπού:

"ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΘΙΓΕΤΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΑΖΩΣΑΝ ΤΑ ΡΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΝΙΓΕΤΕ Ο ΚΟΣΜΑΚΙΣ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗ ΜΑΝΤΡΑ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΧΙ ΝΑ ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΘΣ ΑΘΡΟΠΟΟΣ ΣΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 1000 ΕΥΡΩ ΕΜΦΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΑΛΛΑ ΠΕΝΤΕ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΕΠΗΔΕΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΟΝ ΥΜΗΙΠΕΘΡΕΙΟ"

(Ο τύπος στην πραγματικότητα χέστηκε για τους πνιγμένους στη Μάντρα, τον καίει που τον βάλανε να πληρώσει για κάτι που, στην τελική, φταίει. Είναι τόσο μεγάλος ο καημός του να τα πει που δεν νοιάζεται καν να κάνει ευανάγνωστο το μήνυμά του.)

Δείγμα έξυπνου σχολίου δε θα δώσω, αλλά θα δώσω προσοχή στη διατύπωση του αφορισμού μου: θέλει να τον ακούσουν. Όχι να "ακουστεί". Το έγραψα επίτηδες έτσι ώστε να χρειάζεται τη συμμετοχή αυτού που ακούει. Αυτός που θέλει να περάσει ένα μήνυμα, πολλές φορές δε θα γράψει αυτό που θέλει να πει, αλλά θα γράψει κάτι άλλο ώστε να κάνει αυτόν που θα διαβάσει το μήνυμα, να σκεφτεί αυτά που θέλει και, γιατί όχι, να τα πει κάποιος άλλος (κάποιοι άλλοι) για χάρη του. Αυτό το τελευταίο αγγίζει φυσικά τα όρια της προπαγάνδας αλλά, με πιο ευγενικό όνομα λέγεται "επιστήμη της επικοινωνίας" και διδάσκεται και στα πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2017 at 10:23 AM, Τράγου Κέρατο said:

θα δώσω προσοχή στη διατύπωση του αφορισμού μου: θέλει να τον ακούσουν. Όχι να "ακουστεί".

Θέλει όμως και να το σχολιάσουν θετικά.

Μια άλλη ένδειξη χαμηλού IQ είναι αυτό το "τραβάω 45 selfie την ώρα και τις ανεβάζω να με βλέπουν"... Γιατί λες το κάνει; Όχι μόνο για να τον/την δουν αλλά και (κυρίως) για να σχολιάσουν θετικά! Άλλωστε, εάν δεν σχολίαζε κανείς, θα σταματούσε να το κάνει.

 

Ψιλοάσχετο... κάπου πέτυχα ένα άρθρο περί της ψυχολογίας των ατόμων που είναι "εθισμένα" στις selfie... Ίσως το αναζητήσω αργότερα για να το παραθέσω.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

Θέλει όμως και να το σχολιάσουν θετικά.

Όχι. Έχω πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα πολιτικού ο οποίος γράφει ό,τι μ@λ@κί@ ξέρει πως θα τσαντίσει συγκεκριμένο κοινό αποσκοπώντας στο γνωστό "δεν υπάρχει κακή δημοσιότητα". Αποτέλεσμα; Με το που την πετάει, έχεις 2000 διαφωνούντες με αυτόν να διαδίδουν την άποψή του σε άτομα στα οποία, αλλιώς, δε θα έφτανε η άποψή του (στους δικούς του φτάνει έτσι κι αλλιώς).

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2017 at 1:04 PM, Τράγου Κέρατο said:

Έχω πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα πολιτικού ο οποίος γράφει ό,τι μ@λ@κί@ ξέρει πως θα τσαντίσει συγκεκριμένο κοινό αποσκοπώντας στο γνωστό "δεν υπάρχει κακή δημοσιότητα".

Νομίζω ότι μπαίνουμε σε άλλα "χωράφια". Το παράδειγμά σου αφορά εσκεμμένη στρατηγική με σκοπό την "διαφήμιση".

Εδώ μιλάμε για τον σκοπό του αυθόρμητου/πηγαίου.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

Εδώ μιλάμε για τον σκοπό του αυθόρμητου/πηγαίου.

Υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις, ωστόσο αν μιλάμε για το τέρμα αυθόρμητο και πηγαίο έχουμε παράλληλους μονολόγους. Λέει ο καθένας τομπόνο του και τέλος. Αν θες να περάσεις το μήνυμά σου,  πρέπει να το περιποιηθείς κιόλας ώστε να ακουστεί καλύτερα. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως θα πάψει να είναι αληθινό ή αυθόρμητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...