Jump to content

Αθεϊσμός + πνευματισμός… γίνεται ;


rasputin
 Share

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος που λέει ότι είναι άθεος να ασχολείται ταυτόχρονα με πνευματισμό/εσωτερισμό;

Υφίσταται κάτι τέτοιο ή αυτόματα υποδηλώνει μπερδεμένη ταυτότητα; 

Ο πνευματισμός από μόνος του σημαίνει ενασχόληση με …αόρατα πράγματα/δυνάμεις, κατ’εξοχήν απορριπτέα απ’την οπτική ενός άθεου…ή μήπως όχι;

 

Τώρα που το σκέφτομαι..

Γίνετε να είναι κάποιος άθεος και να είναι μέλος του Αβάπτιστου; έχει νόημα;

 

 

..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά απλά αποφεύγω την προσωποποίηση των όποιων δυνάμεων, εδώ ακόμα δεν υπάρχει κατανόηση για την λειτουργία τους, πώς γίνεται να υπάρχει "ταμπέλα";

 

Link to comment
Share on other sites

Το "moto" των Άθεων είναι ότι δεν δέχονται οτιδήποτε δεν μπορεί να έχει λογική/επιστημονική εξήγηση. Συνεπώς, οποιοσδήποτε αυτοαποκαλείται "άθεος" αλλά δέχεται πράγματα "πέραν λογικής" (προς το παρόν), δεν είναι άθεος.

....Αλλά, τα είπαμε αυτά: δεν υπάρχουν άθεοι!  :blbl:

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2017 at 9:56 PM, Sucore said:

Προσωπικά απλά αποφεύγω την προσωποποίηση των όποιων δυνάμεων

 

Κι εγώ την αποφεύγω. Το ΟΛΟΝ δεν μπορεί να έχει πρόσωπο.

Στο θέμα μας όμως, έχει λογική κατά τη γνώμη σου, να πιστεύει ένας (που αυτοαποκαλείται) άθεος σε τέτοιες δυνάμεις;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέτυχα κάτι ενδιαφέρον, σχετικό με το θέμα μας:

«Η επιστήμη δεν είναι απλώς συμβατή με την πνευματικότητα, αλλά είναι μια τεράστια πηγή πνευματικότητας.»

Αυτό ειπώθηκε από τον γνωστό Αστρονόμο και Αστροφυσικό, Καρλ Σαγκάν.

Ο ίδιος είχε πει επίσης ότι:

«Η ιδέα ότι ο Θεός είναι ένας πελώριος λευκός άνδρας με γενειάδα που κάθεται στον ουρανό και ελέγχει ακόμα και την πτώση κάθε σπουργιτιού, είναι γελοία. Όμως, αν Θεός σημαίνει ένα σύνολο φυσικών νόμων που διέπουν το σύμπαν, τότε είναι σαφές ότι υπάρχει Θεός.»

 

 

@Sucore, με αγάπη :cheerful_h4h:

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Νεφέλη said:

.Όμως, αν Θεός σημαίνει ένα σύνολο φυσικών νόμων που διέπουν το σύμπαν, τότε είναι σαφές ότι υπάρχει Θεός.»

Γιατί να δεχτούμε ότι ισχύει το ΑΝ του; Μια προσωπική υπόθεση είναι.

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο; Γιατί εφόσον λέτε ότι δεν υπάρχει λόγος να επισκέπτεται το Αβάπτιστο κάποιος αθεϊστής -την ύπαρξη των οποίων αρνειστε- , γιατί υπάρχει άρθρο στη σελίδα για τον αθεϊσμό, και ο τίτλος του συγκεκριμένου άρθρου δεν είναι πχ "ουμανισμός";

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2017 at 3:04 PM, rasputin said:

Γίνετε να είναι κάποιος άθεος και να είναι μέλος του Αβάπτιστου; 

Τι να σου πω τώρα; ;;

Μόνο των  (Ι)σπανών τα γένια δεν γίνονται.

Μπορεί να είναι κατάσκοπος. Μπορεί να τη βρίσκει αλλιώς. Κακό είναι; :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sabrina said:

λέτε ότι δεν υπάρχει λόγος να επισκέπτεται το Αβάπτιστο κάποιος αθεϊστής

Γιατί λέτε (πληθυντικός) ;  μόνος μου άνοιξα το θέμα  :)

Όχι, ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Το ότι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπάρχει. Και εδώ ακριβώς έρχεται το ερώτημα μου. Ποιος μπορεί να είναι αυτός; Ποιο είναι το σκεπτικό;

Θα ήθελα και κάποιος άθεος ν'απαντούσε αλλά εννοείται ότι όλοι συμμετέχουμε στη συζήτηση :)

 

2 hours ago, Sabrina said:

γιατί υπάρχει άρθρο στη σελίδα για τον αθεϊσμό

Δεν ξέρω, αλλά τι σχέση έχει με το θέμα που άνοιξα; 

Ίσως να μη το έκανα κατανοητό εξαρχής, αλλά το ερώτημα μου δεν είναι αν επιτρέπεται ή όχι σε κάποιον άθεο να είναι μέλος αλλά το πως σκέφτεται γι' αυτά τα θέματα, πως το νοείται δηλαδή και εν τέλει ποιο νόημα βρίσκει σ'αυτα.

 

2 hours ago, Αρχάγγελος said:

Μόνο των  (Ι)σπανών τα γένια δεν γίνονται.

......... Κακό είναι; :018bleh:

Εννοείται ότι τα πάντα γίνονται, αυτός όμως δεν είναι λόγος να μη συζητάμε..

Προσωπικά δε το βρίσκω καθόλου κακό.  :)

 

..

 

 

 

..

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, rasputin said:

Γιατί λέτε (πληθυντικός) ;  μόνος μου άνοιξα το θέμα  :)

 

Απαντάω γενικά βρε κι όχι προσωπικά. Και σε συνδυασμό και με το άλλο θέμα περί αθεϊσμού και με την απάντηση παραπάνω της Νεφέλης..

 

On 2/12/2017 at 2:08 PM, Νεφέλη said:

Το "moto" των Άθεων είναι ότι δεν δέχονται οτιδήποτε δεν μπορεί να έχει λογική/επιστημονική εξήγηση. Συνεπώς, οποιοσδήποτε αυτοαποκαλείται "άθεος" αλλά δέχεται πράγματα "πέραν λογικής" (προς το παρόν), δεν είναι άθεος.

(...αυτό εγώ το λαμβάνω ως "Επισκέπτεται κάποιος το Αβάπτιστο ως "άθεος", αλλά εφόσον τo επισκέπτεται δεν είναι πραγματικά άθεος. Άρα οι άθεοι δεν έχουν λόγο να τo επισκέπτονται.) γι'αυτό απάντησα ότι απάντησα πριν.

 

Από την πλευρά μου γιατί να μην επισκέπτονται την σελίδα και το φόρουμ;  Όπως παίρνουν τηλέφωνο οι Βάζελοι τον Τσουκαλά, έτσι και οι Άθεοι μπορούν να επισκεπτούν το Αβάπτιστο.

(αλλά και η.. κατασκοπική πλευρά δεν είναι κακή :P )

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sabrina said:

Γιατί να δεχτούμε ότι ισχύει το ΑΝ του; Μια προσωπική υπόθεση είναι.

Σωστά. ΑΝ θέλουμε, το δεχόμαστε.

 

6 hours ago, Sabrina said:

Γιατί εφόσον λέτε ότι δεν υπάρχει λόγος να επισκέπτεται το Αβάπτιστο κάποιος αθεϊστής -την ύπαρξη των οποίων αρνειστε- , γιατί υπάρχει άρθρο στη σελίδα για τον αθεϊσμό, και ο τίτλος του συγκεκριμένου άρθρου δεν είναι πχ "ουμανισμός";

 

2 hours ago, Sabrina said:

Από την πλευρά μου γιατί να μην επισκέπτονται την σελίδα και το φόρουμ; 

 

Μαρή, ξεκόλλα! :blbl: :rose: Το είπε ήδη ο Rasputin και το επιβεβαιώνω κι εγώ: κανείς δεν είπε να μην επισκέπτονται την σελίδα, ούτε το υπονοεί κανείς! ΑΠΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ! Εννοείται ότι είναι ΟΛΟΙ καλοδεχούμενοι, τόσο στην σελίδα όσο και στο φόρουμ! Απαγορεύεται, όμως, να έχουμε απορίες ως προς το τι τους τράβηξε εδώ ή τι βρίσκουν ενδιαφέρον εδώ;! Απαγορεύεται να το συζητάμε;

 

2 hours ago, Sabrina said:

(αλλά και η.. κατασκοπική πλευρά δεν είναι κακή :P )

ΧΑΧΑΧΑΧΑ... Ναι. Μας κατασκοπεύουν για να ... χμμ... ε... κάτσε, κάτι θα σκεφτώ! :lol:

 

Χωρίς πλάκα τώρα:

Το ερώτημα που έθεσε ο Rasputin, πιστεύω ότι έχει ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ κάποιο από τα άθεα μέλη μας να απαντήσει. Απλά μου κάνει κι εμένα εντύπωση πως ένας δηλωμένος άθεος ενδιαφέρεται για θέματα πνευματισμού και μυστικισμού. Για θέματα εσωτερισμού, μπορώ να το καταλάβω. Αλλά για το πως συνδυάζονται ο αθεϊσμός με τον πνευματισμό και τον μυστικισμό, δυσκολεύομαι να το καταλάβω και θα ήθελα μια γνώμη/άποψη.

Και για να είμαι απόλυτα σαφής, για άλλη μια φορά τονίζω και ξεκαθαρίζω: είναι απλή απορία! Δεν υπάρχει κανένα υπονοούμενο ούτε κάποιος "κρυφός σκοπός" από πίσω. Αυτό το φόρουμ έχει λόγο που ονομάζεται "Αβάπτιστο" και τον τιμά αυτό τον λόγο. 

Εντάξει; Κατανοητό; Να προχωρήσουμε τώρα παρακάτω, παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sabrina said:

γιατί να μην επισκέπτονται την σελίδα και το φόρουμ;  Όπως παίρνουν τηλέφωνο οι Βάζελοι τον Τσουκαλά, έτσι και οι Άθεοι μπορούν να επισκεπτούν το Αβάπτιστο

Βρε! Πάμε πάλι!  Φυσικά και να επισκέπτονται! δεν είναι αυτό το ερώτημα μου και δεν τίθεται τέτοιο! Σε διαφορετική περίπτωση θα υπήρχε στους όρους του φορουμ!

Στο παράδειγμά σου, έχει νόημα ένας βάζελος να παίρνει το Τσουκαλά γιατί θα συζητήσει για ποδόσφαιρο. Η θεματολογία θα είναι ποδοσφαιρική.

Ενας άθεος όμως με ποιο τρόπο θα μπορούσε να κολλήσει στη θεματολογία του αβάπτιστου; Αφού υποτίθεται δε πιστεύει σε τίποτα απ’όλα αυτά..

...ή μήπως όχι;

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, rasputin said:

Στο παράδειγμά σου, έχει νόημα ένας βάζελος να παίρνει το Τσουκαλά γιατί θα συζητήσει για ποδόσφαιρο. Η θεματολογία θα είναι ποδοσφαιρική.

Α όχι! Ο Ολυμπιακός ειναι θρησκεία για τους Γαύρους! Δε νομίζω ένας Βαζελος να πιστεύει στο Θεό τους ..! :P

Και εντάξει, λέμε ότι  είναι καλοδεχούμενοι, αλλά τον τελευταίο μήνα αμφισβητείται το δικαίωμα τους να αυτοπροσδιορίζονται ως άθεοι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sabrina said:

Και εντάξει, λέμε ότι  είναι καλοδεχούμενοι, αλλά τον τελευταίο μήνα αμφισβητείται το δικαίωμα τους να αυτοπροσδιορίζονται ως άθεοι.

Κανείς δεν αμφισβητεί το δικαίωμα κανενός να αυτοπροσδιορίζεται ως ότι θέλει! Ας αυτοπροσδιοριστεί και ως "Ύπατος Ουνούφριος ο Μυγοπιάστης"... καθόλου δεν μ'απασχολεί και σαφώς είναι δικαίωμά του.

Συζητάμε όμως το κατά πόσο είναι βάσιμο να αυτοπροσδιορίζεται ότι αυτοπροσδιορίζεται. Το "συζητάμε" είναι η λέξη κλειδί εδώ.

Αν π.χ. εγώ αρχίζω και σας λέω "παιδιά, δεν είμαι άνθρωπος, είμαι τίγρης που ξέρει να γράφει και να μιλάει ανθρώπινα", τι θα πείτε; Υποθέτω ότι το πρώτο που θα πείτε θα είναι "οκ, δικαίωμά σου να το πιστεύεις αυτό, αλλά να ξέρεις ότι είναι αβάσιμο" και κατόπιν πιθανόν να επιχειρηματολογείσετε γιατί το λέτε αυτό. Έτσι δεν είναι;

...Είμαστε φόρουμ συζητήσεων, το έχετε πάρει χαμπάρι; Εδώ μέσα συζητάμε οτιδήποτε σχετικό με θρησκεία, φιλοσοφία, εσωτερισμό, επιστήμη, κλπ κλπ. Συζητάμε τα πιστεύω μας πάνω σ'όλα αυτά τα θέματα. Εκφράζουμε τις απορίες μας πάνω σ'όλα αυτά τα θέματα. Γιατί το θεωρρείτε τόσο φοβερό και ανάγωγο και "φασιστικό" όλο αυτό...;

Link to comment
Share on other sites

Να γίνεται συζήτηση δε λεω. Τόσα χρόνια ανήκω στο  φόρουμ και αυτό κάνω, οπότε μάλλον το εχω πάρει χαμπάρι.

Αλλά  αμφισβητείται ένα ολόκληρο ρεύμα το οποίο έβγαλε την Ευρώπη  από το σκοταδισμό. Γιατι οι κυριότεροι διαφωτιστές ήταν είτε Άθεοι είτε Ντεϊστές.

Οι απορίες εκφράζονται αλλά όχι με τρόπο που μειώνεις τον άλλον αμφισβητώντας τον. Για ποιο λόγο να μπει σε διαδικασία κουβέντας όταν εξαρχής δεν τον δεχόμαστε; 

Φόρουμ συζητήσεων είμαστε, όχι σχολείο ούτε ιερά εξέταση. 

(Να με συγχωρείτε, αλλά αν ήμουν αθεϊστρια δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να συζητήσω της απόψεις μου όταν υπάρχει τέτοια αμφισβήτηση στα μη πιστεύω μου. Έτσι το βλέπω ως τρίτη.)

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή,

είμαστε σ’ένα φορουμ που συζητάμε θέματα φιλοσοφίας, πίστης, θρησκειών κλπ,

ΑΛΛΑ

δεν πρέπει ν’ανοίξω θέμα για αθεϊσμό διότι θα ενοχληθεί ο άθεος

δεν πρέπει ν’ανοίξω θέμα για χριστιανισμό διότι θα ενοχληθεί ο χριστιανός

δεν πρέπει ν’ανοίξω θέμα για Βουδισμό διότι θα ενοχληθεί ο βουδιστής

δεν πρέπει ν’ανοίξω θέμα για Καμπάλα, πυθαγόρειους, σωκρατικούς, προσωκρατικούς, στωικούς  ινδουιστές, σαμάνους, πολυθεϊστές, πανθεϊστές…. διότι...

 

Ή λοιπόν που μιλάμε μόνο για καιρό ή που κλείνουμε το μαγαζί και πάμε για ελιές.

 

ΑΠΟ ΠΟΤΕ είναι ταμπού να θίγουμε τη ΒΑΣΙΚΗ θεματολογία του Αβάπτιστου;

Φίλη Sabrina, αν ήσουν άθεη/χριστιανή/μουσουλμάνα και θίγεσαι ή/και δεν θες να συζητήσεις την ιδεολογία/παράδοση σου

 

 ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ.  

 

Διότι μέχρι τώρα αυτό κάναμε εδώ. ΘΙΓΟΥΜΕ αυτά τα θέματα ,όχι για να προσβάλλουμε, αλλά για να να εξερευνήσουμε το κάθε τι.

Κάτσε στην ασφάλεια της ιδεολογίας σου και κανείς δεν θα στην πειράξει -αν αυτό ζητάς-.

Και οι διαφωτιστές που επικαλείσαι, κανανε ακριβώς αυτό. Αμφισβήτησαν. Αυτή είναι η αρχή για να ξεκολλανε οι άνθρωποι. Αν σταματήσουμε να θίγουμε/ συζητάμε, με τη δικαιολογία ότι «μα θα προσβληθεί ο άλλος», τότε πάει, βουλιάξαμε!

Το λυπηρό είναι ότι μετά από ΤΟΣΑ μηνύματα δεν έχει ακουστεί ΟΥΤΕ ΕΝΑ που να σχετίζεται με το θέμα και την απορία μου. Ο ένας δε θέλει να βάζει ταμπέλες, ο άλλος ρωτά αν είναι κακό να μπαίνουν άθεοι, ο τρίτος γιατί να μην επιτρέπεται σ’αυτους...

Ούτε μια απάντηση σχετικά με το τι νόημα μπορεί να βρίσκει ένας άθεος σ’αυτά τα θέματα;;

(αν δεν θέλετε να συμμετέχετε *δεν* είναι υποχρεωτικό)

 

Και  είμαι σίγουρος φίλη Sabrina, ότι κανένας δε προσβάλλεται όταν του δίνεις βήμα να μιλήσει και να πει την άποψη του. 

 

..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...