Jump to content

Αθεϊσμός + πνευματισμός… γίνεται ;


rasputin
 Share

Recommended Posts

Επομενως ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε! (Παπανδρέου) :P

Για τους χριστιανούς δεν επιμένετε ότι ΔΕΝ υπάρχουν χριστιανοί.

Για τους βουδιστές δεν επιμένετε ότι ΔΕΝ υπάρχουν βουδιστές.

Τελοσπάντων, βλέπω διαφορετικά κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2017 at 11:35 PM, rasputin said:

Στο θέμα μας όμως, έχει λογική κατά τη γνώμη σου, να πιστεύει ένας (που αυτοαποκαλείται) άθεος σε τέτοιες δυνάμεις;

Η λογική είναι μια διαδικασία που παίζει με τους ορισμούς, και με αρκετές άλλες μεταβλητές, οπότε ναι, μπορώ να σου βρω λογική εκεί.

Αν υποθέσουμε πως είναι πραγματικός άθεος (ας πούμε δεν πιστεύει σε καμία ανώτερη πνευματική ύπαρξη/δύναμη), θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τις πνευματικές συζητήσεις ως οδηγό για να ανακαλύψει τις υλικές (βιολογικές) διαδικασίες που έχουν τα όποια αποτελέσματα ζητάει (για εσωτερικά φαινόμενα πχ. όνειρα, ζαλάδες, ιδρώτες, παραισθήσεις κλπ).
Τώρα για εξωτερικά φαινόμενα, μάλλον δεν θα είχε κανένα νόημα για αυτόν, μιας και δεν θα υπήρχε "έλεγχος" του περιβάλλοντος, και αξιόλογες μετρήσεις.

 

 

Αν πάλι απλά αυτοαποκαλείται άθεος, τότε πάλι έχει νόημα, γιατί προφανώς δεν τον γεμίζει ο αυτοορισμός του, και ψάχνει κάτι παραπάνω, συνειδητά ή όχι.

 

Edited by Sucore
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2017 at 11:48 AM, Νεφέλη said:

«Η ιδέα ότι ο Θεός είναι ένας πελώριος λευκός άνδρας με γενειάδα που κάθεται στον ουρανό και ελέγχει ακόμα και την πτώση κάθε σπουργιτιού, είναι γελοία. Όμως, αν Θεός σημαίνει ένα σύνολο φυσικών νόμων που διέπουν το σύμπαν, τότε είναι σαφές ότι υπάρχει Θεός.»

Αν ο Θεός σημαίνει ο αναπτήρας μου, τότε είναι σαφές πως υπάρχει Θεός.

Όμως δεν σημαίνει αυτό :018bleh:.

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2017 at 4:04 PM, rasputin said:

Μπορεί κάποιος που λέει ότι είναι άθεος να ασχολείται ταυτόχρονα με πνευματισμό/εσωτερισμό;

Υφίσταται κάτι τέτοιο ή αυτόματα υποδηλώνει μπερδεμένη ταυτότητα; 

Ο πνευματισμός από μόνος του σημαίνει ενασχόληση με …αόρατα πράγματα/δυνάμεις, κατ’εξοχήν απορριπτέα απ’την οπτική ενός άθεου…ή μήπως όχι;

 

Τώρα που το σκέφτομαι..

Γίνετε να είναι κάποιος άθεος και να είναι μέλος του Αβάπτιστου; έχει νόημα;

 

Καλημέρα Rasputin.  Θα απαντήσω στην αρχική σου ερώτηση γιατί το θέμα ξέφυγε. Κάποιος που δηλώνει άθεος και η όλη στάση ζωής του  αποδεικνύει ότι είναι άθεος δεν ασχολείται με πνευματισμό, ούτε αποδέχεται ότι υπάρχουν οντότητες, πνεύματα και ανεξήγητα φαινόμενα.  Από την άλλη ο άθεος μπορεί να είναι εσωτεριστής ,  με την έννοια του ανθρώπου που προσπαθεί να βελτιώσει τον εαυτό του δουλεύοντας τα ελαττώματα που έχει. Έχω γνωρίσει τέτοιο άτομο.

Δε νομίζω ένας άθεος να ήθελε να γίνει μέλος του Αβάπτιστου,  γιατί η θεματολογία του φορουμ δεν τον ενδιαφέρει καθόλου. Θα ήταν χάσιμο χρόνου για αυτόν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2017 at 9:44 AM, Νεφέλη said:

Συζητάμε όμως το κατά πόσο είναι βάσιμο να αυτοπροσδιορίζεται ότι αυτοπροσδιορίζεται. Το "συζητάμε" είναι η λέξη κλειδί εδώ.

Αν π.χ. εγώ αρχίζω και σας λέω "παιδιά, δεν είμαι άνθρωπος, είμαι τίγρης που ξέρει να γράφει και να μιλάει ανθρώπινα", τι θα πείτε; Υποθέτω ότι το πρώτο που θα πείτε θα είναι "οκ, δικαίωμά σου να το πιστεύεις αυτό, αλλά να ξέρεις ότι είναι αβάσιμο" και κατόπιν πιθανόν να επιχειρηματολογείσετε γιατί το λέτε αυτό. Έτσι δεν είναι;

Όρτσα!

Υπάρχει μια πολύ σημαντική διαφορά: 

  • Είναι ένα πράγμα να σου λέει κανείς, "ξέρεις, εγώ είμαι μια ανθισμένη αμυγδαλιά" και να είναι κάτι το οποίο μπορείς να το διαπιστώσεις με τα μάτια σου και όλοι οι άνθρωποι με τις αισθήσεις τους
  • Κι είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άλλο πράγμα να σου λέει κάποιος "ξέρεις, εγώ είμαι άθεος/χριστιανός/pastafarian" ή ό,τι άλλο, όπου ο άλλος αναφέρεται σε κάτι το οποίο μόνο ο ίδιος βιώνει και, πως να το κάνουμε, δεν μπορείς να μπεις μέσα στο κεφάλι του, να δεις τι πιστεύει "στ'αλήθεια" και να του πεις "όχι φιλαράκι, λες ψέμματα".

Αυτό το δεύτερο, όπου αρνείσαι στον άλλον αυτό που είναι, είναι τυραννικό.

Κι επειδή έβαλα κι εγώ το άρθρο πως "δεν υπάρχουν άθεοι", παρακαλώ σημειώστε πως παρέθεσα ένα άρθρο του οποίου ο τίτλος είναι λίγο clickbait, αλλά το άρθρο το ίδιο εξηγεί ακριβώς πως το εννοεί και τελικά δεν αρνείται στους άθεους την ύπαρξή τους.

Και, τέλος, είναι 

  • άλλο το να εκφράσεις μια απορία, φάση "ρε φίλε, νόμιζα πως οι άθεοι δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα, δε μου εξηγείς πως τα συμβιβάζεις;"
  • άλλο το να πεις "ααααα δες έναν άθεο που ασχολείται με τα θέματα αυτά, χαχαχα, είναι γιαλαντζί άθεος, κοιτάχτε ένα μουσαντένιο άθεο"
  • κι άλλο το να πεις "ασχολείται με αυτά τα θέματα, άρα δεν υπάρχουν άθεοι"

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι δυνατό να μπεις στο κεφάλι του κάθε άλλου που δηλώνει ότι είναι άθεος, χριστιανός κλπ εδώ κάποιες φορές δεν ξέρουμε τι γίνεται στο δικό μας κεφάλι. Όμως από τον τρόπο που ζει τη ζωή του μπορείς να κρίνεις τι άνθρωπος είναι. Οπότε δεν χρειάζεται κάποιος να δηλώσει άθεος αν τον γνωρίσεις καλά το καταλαβαίνεις και το συμπεραίνεις από το πώς αντιμετωπίζει καταστάσεις που του συμβαίνουν. Τουλάχιστον αυτό έχω συμπεράνει. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sabrina said:

Για τους χριστιανούς δεν επιμένετε ότι ΔΕΝ υπάρχουν χριστιανοί.

Με πρόλαβες... ήταν το επόμενο θέμα που θα άνοιγα.

...Ναι, σοβαρολογώ!

 

12 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Όρτσα!

Στα μούτρα σου, ρε! :018bleh:

(τα άλλα δεν τα σχολιάζω, διότι θα ξαναβγούμε εκτός θέματος)

 

12 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Κι επειδή έβαλα κι εγώ το άρθρο πως "δεν υπάρχουν άθεοι", παρακαλώ σημειώστε πως παρέθεσα ένα άρθρο του οποίου ο τίτλος είναι λίγο clickbait, αλλά το άρθρο το ίδιο εξηγεί ακριβώς πως το εννοεί και τελικά δεν αρνείται στους άθεους την ύπαρξή τους.

Πού είναι;

 

4 hours ago, Dalia said:

Οπότε δεν χρειάζεται κάποιος να δηλώσει άθεος αν τον γνωρίσεις καλά το καταλαβαίνεις και το συμπεραίνεις από το πώς αντιμετωπίζει καταστάσεις που του συμβαίνουν.

Μεγάλο δίκιο! Συμφωνώ απόλυτα! :clapping:

Και πάει προς όλους που δηλώνουν το οτιδήποτε ότι είναι. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2017 at 2:04 PM, rasputin said:

Μπορεί κάποιος που λέει ότι είναι άθεος να ασχολείται ταυτόχρονα με πνευματισμό/εσωτερισμό;

Υφίσταται κάτι τέτοιο ή αυτόματα υποδηλώνει μπερδεμένη ταυτότητα; 

Ο πνευματισμός από μόνος του σημαίνει ενασχόληση με …αόρατα πράγματα/δυνάμεις, κατ’εξοχήν απορριπτέα απ’την οπτική ενός άθεου…ή μήπως όχι;

 

 

 

 

..

 

 

Μπορεί μια χαρά. Ο δηλωμενος άθεος δηλώνει στάση προς θεότητα. Όχι συνολική άρνηση για πιθανές μη γνωστές σήμερα πιθανότητες.  Στην παλιά Σοβιετική Ένωση της θεσμοθετημένης αθείας μια χαρά διερευνούσαν το παράξενο αναζητώντας κρυφές δυνάμεις του ανθρώπου και της φύσης. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Sabrina said:

Για τους χριστιανούς δεν επιμένετε ότι ΔΕΝ υπάρχουν χριστιανοί.

Για τους βουδιστές δεν επιμένετε ότι ΔΕΝ υπάρχουν βουδιστές.

Δε μ’απασχολεί κάτι τέτοιο (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν σε απασχολεί, γιατί δεν ανοίγεις εσύ ένα θέμα;

 

16 hours ago, Sabrina said:

βλέπω διαφορετικά κάποια πράγματα.

Θες να πεις ότι εγώ τα βλέπω λάθος;  Προσβάλλεις την ιδεολογία μου δλδ;

 

 

ΧΟ ΧΟ ΧΟ !! ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!!

Πολύ καλά κάνεις και τα βλέπεις διαφορετικά.

Το ότι τα βλέπεις διαφορετικά, σε εμποδίζει να συζητάς με άλλους;  

 

@Sucore Φίλε έχω συγκινηθεί! Η απάντησή σου είναι η ΠΡΩΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ με το θέμα!!!!    

Ναι, μου φαίνεται λογική η πρότασή σου. Να προσθέσω ότι θα μπορούσε μπει στο Αβάπτιστο κι από απλή περιέργεια...

 

@Dalia

Σ’ευχαριστώ για την απάντηση.

Το θέμα όχι απλά ξέφυγε, αλλά το πήρε ο @#$%^…

Ναι, επίσης θα συμφωνήσω ότι η αυτοβελτίωση είναι λόγος που ίσως οδηγήσει σε περαιτέρω αναζητήσεις (εδώ μπορεί να κολλήσει το αβαπτιστο).

 

1 hour ago, outis said:

Ο δηλωμενος άθεος δηλώνει στάση προς θεότητα. Όχι συνολική άρνηση για πιθανές μη γνωστές σήμερα πιθανότητες

Αυτό από μόνο του είναι ολόκληρο θέμα..

Και δυστυχώς ξαναγυρνάμε στο πρόβλημα των ορισμών.

Άθεος είναι αυτός που απλά αρνείται την εκδοχή των Θρησκειών αλλά δέχεται κάτι άλλο;  

Κι όταν λες *πιθανότητες*... του ΤΙ ακριβώς;

Κι η παλιά Σοβιετική Ενωση, ήταν αθεη ή άθρησκη;

Διότι όταν είσαι άθρησκος δεν έχεις κανένα πρόβλημα να εξερευνήσεις τη Φύση και τις δυνάμεις της. Το Θείο λαμβάνει μια γενικότερη και πιο ευρεία έννοια..

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Όρτσα, όπως λέμε όρτσα τα πανιά. Όχι όρσε.

ΟΚ, συγνώμη τότε :rose:

 

12 hours ago, outis said:

Ο δηλωμενος άθεος δηλώνει στάση προς θεότητα. Όχι συνολική άρνηση για πιθανές μη γνωστές σήμερα πιθανότητες.

Σωστό. Όμως, θέματα πνευματισμού και μυστικισμού δεν ασχολούνται με "παρελκόμενα" θεότητας;

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Νεφέλη said:

ΟΚ, συγνώμη τότε :rose:

 

Σωστό. Όμως, θέματα πνευματισμού και μυστικισμού δεν ασχολούνται με "παρελκόμενα" θεότητας;

 

Αν θελήσεις να τα δεις ως άγνωστης προέλευσης φαινόμενα ή του νου που από αφέλεια και αμάθεια αποδόθηκαν σε ανύπαρκτα πράγματα όπως «θεότητες;»

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2017 at 11:47 AM, outis said:

Αν θελήσεις να τα δεις ως άγνωστης προέλευσης φαινόμενα ή του νου που από αφέλεια και αμάθεια αποδόθηκαν σε ανύπαρκτα πράγματα όπως «θεότητες;»

Δεν διαφωνώ. Και σίγουρα σε αρκετά θέματα και πρακτικές (ειδικά του πνευματισμού και του εσωτερισμού) μπορείς εύκολα να εφαρμόσεις αυτό το σκεπτικό.

Τι γίνεται όμως με τον μυστικισμό; Εκεί νομίζω πως "δυσκολεύει η πίστα".

Link to comment
Share on other sites

Α, και παρεμπιπτόντως, μια ερώτηση που έχει αμεσότατη σχέση με το θέμα μας: έχω την απορία για το ποια είναι η θέση των άθεων για την ψυχή.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Νεφέλη said:

Δεν διαφωνώ. Και σίγουρα σε αρκετά θέματα και πρακτικές (ειδικά του πνευματισμού και του εσωτερισμού) μπορείς εύκολα να εφαρμόσεις αυτό το σκεπτικό.

Τι γίνεται όμως με τον μυστικισμό; Εκεί νομίζω πως "δυσκολεύει η πίστα".

Δυσκολεύει (διανοητικά) μόνο όταν βιώσεις μυστικές εμπειρίες και μετά.  Αλλά τότε αυτά δεν έχουν και σημασία  πια.  Αν το εξετάζεις εξωτερικά και διανοητικά - όπως στην πράξη γίνεται. - είναι ένα αδιέξοδο αυτοϊκανοποίησης. Γι αυτό άλλου μίλησα για αν αξίζει κόπο κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...