Jump to content

Αθεϊσμός + πνευματισμός… γίνεται ;


rasputin
 Share

Recommended Posts

11 hours ago, rasputin said:

Την οπτική σου την έχω καταλάβει. Προσπαθώ να σου εξηγήσω και τη δική μου. Αν δεν βρίσκεις κάτι το ενδιαφέρον σ’αυτό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Είναι εμφανές ότι δεν την έχεις καταλάβει.

Αντιλαμβάνομαι ότι η δυνατότητα επικοινωνίας μας είναι περιορισμένη. Το αποδέχομαι ως γεγονός και πλέον σταματάω. 

Έχεις μια απορία (αθεϊσμός και πνευματισμός γίνεται;) και σου την απαντάω όσο πιο ξεκάθαρα μπορώ (ναι, γίνεται). 

Αν τίθεται θέμα κλονισμού των πεποιθήσεων σου, αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα. 

Όταν θελήσεις να ακούσεις το "πώς γίνεται" , πολύ ευχαρίστως να σου το πω. 

11 hours ago, rasputin said:

Συζητάμε απλά την οπτική σου και την οπτική μου.

Εδώ κάνεις λάθος. Συζητάμε μόνο τη δική μου οπτική, γιατί είμαι ο μόνος που εκφράζω άποψη ως άθεος. Μια οπτική που θεωρητικά θα έπρεπε να προσπαθείς να κατανοήσεις και όχι να απορρίψεις.

Η κατάσταση όπως την βλέπω έχει ως εξής. 

Μεταξύ δεξιόχειρων εμφανίζεται ένας αμφίχειρας. Τους ξενίζει το γεγονός και απορούν "γίνεται να γράφει κανείς με το αριστερό; " 

Η απάντησή του είναι "ναι, γίνεται " και η συζήτηση μεταφέρεται στο "μα έχεις κι εσύ δεξί χέρι". Προφανώς, έχει δεξί χέρι. Ποιος θα διαφωνήσει με αυτό; Μετά προσπαθούν να αποδείξουν ότι δεν υπάρχουν αριστερόχειρες, βασιζόμενοι στο γεγονός ότι έχουν δεξί χέρι. 

Κοντολογίς, εγώ μπορώ να γράψω και με το δεξί και με το αριστερό. Εσύ σίγουρα μπορείς με το δεξί, αλλά δεν έχεις προσπαθήσει με το αριστερό. Άλλοι γράφουν μόνο με το αριστερό. Άλλοι έχουν πράγματι μόνο ένα χέρι. Άλλοι γράφουν καλύτερα, άλλοι χειρότερα. Άλλοι δεν έμαθαν να γράφουν. 

Για το πώς όμως και για το αν γίνεται να γράφουν με το αριστερό, έχουν άποψη μόνο όσοι μπορούν να το κάνουν. Πώς να το κάνουμε δηλαδή; ;;;

Και για να στο φέρω στο θέμα χωρίς συμβολισμούς, εγώ αντιλαμβάνομαι τον πνευματισμό και χωρίς την έννοια του Θεού. Δε μου είναι απαραίτητο. Μπορώ όμως παρουσία ένθεων να μιλήσω στη γλώσσα τους. Παρουσία θρήσκων, επίσης. Ο αθεϊσμός ως αντίληψη του κόσμου είναι ένα επίπεδο παραπάνω. Περιλαμβάνει την αντίληψη του Θεού και την ξεπερνάει.

Ακριβώς για τον λόγο αυτό δεν υφίσταται θέμα κλονισμού πεποιθήσεων. Η δική μου περιλαμβάνει ΚΑΙ την δική σου.

Και επειδή μιλάμε και για μαγεία, άλλοι χρειάζονται τελετές και ομάδα για το επιθυμητό αποτέλεσμα, άλλοι θέλουν ειδικά εργαλεία, άλλοι χρειάζονται να επικαλεστούν θεούς και δαίμονες, άλλοι χρειάζονται ξόρκια και ύμνους. Κάποιοι πάνε πέρα από αυτά και χωρίς ενδιάμεσους εστιάζουν στην επιθυμία, στέλνουν στοχευμένα την ενέργειά τους και πραγματοποιούν την επιθυμία.

Αυτό που μετράει για τον καθένα είναι το αποτέλεσμα και το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2017 at 12:36 PM, Αρχάγγελος said:

Είναι εμφανές ότι δεν την έχεις καταλάβει.

οκ, εξήγησέ μου για ποιόν λόγο πιστεύεις ότι δεν την έχω καταλάβει.

 

On 15/12/2017 at 12:36 PM, Αρχάγγελος said:

Έχεις μια απορία (αθεϊσμός και πνευματισμός γίνεται;)

ΟΧΙ, δεν έχω απορία. Την κάλυψα ΔΥΟ (2) σελίδες πριν, όταν συζήταγα με @Sucore και @Dalia. Δέχομαι ότι δεν είδες το post γι ‘αυτό και ξαναλές «….Βγάλε ο,τι συμπέρασμα σε ικανοποιεί. Δικιά σου είναι η απορία.. »

Αμέσως ξαναπαντώ: «κανείς μας δεν έχει απορίες…, την εχω καλύψει όσον αφορά το Θέμα»

εσύ ξαναλές πάλι  «Έχεις μια απορία (αθεϊσμός και πνευματισμός γίνεται;)»

Πάμε πάλι... ΕΕΕΕΕ ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ ΠΛΕΟΝ!!!! γιατί ενώ γράφω «έχω καλύψει την απορία μου» εσύ διαβάζεις «δεν έχω καλύψει την απορία μου» ; ποιός ο λόγος που το κάνεις αυτό;

 

 

On 15/12/2017 at 12:36 PM, Αρχάγγελος said:

εγώ μπορώ να γράψω και με το δεξί και με το αριστερό. Εσύ σίγουρα μπορείς με το δεξί, αλλά δεν έχεις προσπαθήσει με το αριστερό...

...Ο αθεϊσμός ως αντίληψη του κόσμου είναι ένα επίπεδο παραπάνω

Περιλαμβάνει την αντίληψη του Θεού και την ξεπερνάει......Η δική μου περιλαμβάνει ΚΑΙ την δική σου.

 

Ωπα φιλαράκι γιατί δε μας τα λες καλά…

Τόσα χρόνια αβάπτιστος και ποτέ δεν ένιωσα ότι η πεποίθησή μου «είναι ένα επίπεδο παραπάνω» απ’τους άλλους κι ότι την έχω μεγαλύτερη (την αντίληψη) επειδή είμαι άθεος/πανθεϊστής/χριστιανός/λευκός/μαύρος κλπ.

Αυτό φίλε μου είναι η ΑΡΧΗ των διακρίσεων και του Ελιτισμού και οδηγεί σε άλλα μονοπάτια.

Πίστεψε με, μπορώ εύκολα στα λόγια να στηρίξω ότι ως πανθεϊστής είμαι πολύ ανώτερος απ’ολους:

 Κατ’αρχήν, ο πανθεϊσμός για αρκετούς ένθρησκους (χριστιανούς κλπ) αποτελεί Αθεΐα, μιας και οι πανθεϊστές δεν διαχωρίζουν τον Θεό απ'το Δημιούργημα (Φύση/κόσμος). Να’το το ένα χέρι.

 Ταυτόχρονα όμως η οπτική μου, λέει «Εν τω Παν». Νάτος και ο ΕΝ(θεος)- Nα’το και το άλλο χέρι. Κι αν συνεχίσω θα γράψω και με τα πόδια :018bleh:

 

Δεν νιώθω όμως έτσι γιατί δεν πάει έτσι.

Για εμένα αθεϊσμός/πανθεϊσμός κλπ, είναι απλά διαφορετικές οπτικές. ΟΧΙ ΑΝΩΤΕΡΗ /ΚΑΤΩΤΕΡΗ. Μόνο διαφορετικές. :)

 

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, rasputin said:

ΟΧΙ, δεν έχω απορία. Την κάλυψα ΔΥΟ (2) σελίδες πριν, όταν συζήταγα με @Sucore και @Dalia.

 

Τότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε άλλο.

3 hours ago, rasputin said:

Πάμε πάλι... ΕΕΕΕΕ ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ ΠΛΕΟΝ!!!! γιατί ενώ γράφω «έχω καλύψει την απορία μου» εσύ διαβάζεις «δεν έχω καλύψει την απορία μου» ; ποιός ο λόγος που το κάνεις αυτό;

 

Ήταν επεξηγηματική ανασκόπηση. Αναφερόμουν σε προηγούμενες απαντήσεις.

3 hours ago, rasputin said:

οκ, εξήγησέ μου για ποιόν λόγο πιστεύεις ότι δεν την έχω καταλάβει.

 

 Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο. Το θέμα άλλωστε έχει κλείσει.

3 hours ago, rasputin said:

Ωπα φιλαράκι γιατί δε μας τα λες καλά…

Τόσα χρόνια αβάπτιστος και ποτέ δεν ένιωσα ότι η πεποίθησή μου «είναι ένα επίπεδο παραπάνω» απ’τους άλλους κι ότι την έχω μεγαλύτερη (την αντίληψη) επειδή είμαι άθεος/πανθεϊστής/χριστιανός/λευκός/μαύρος κλπ.

Αυτό φίλε μου είναι η ΑΡΧΗ των διακρίσεων και του Ελιτισμού και οδηγεί σε άλλα μονοπάτια.

Για εμένα αθεϊσμός/πανθεϊσμός κλπ, είναι απλά διαφορετικές οπτικές. ΟΧΙ ΑΝΩΤΕΡΗ /ΚΑΤΩΤΕΡΗ. Μόνο διαφορετικές. :)

 

Πουθενά δεν ανέφερα ότι η πεποίθησή μου είναι ανώτερη, ούτε έκανα τέτοια διάκριση. Τα παραπάνω είναι δικά σου συμπεράσματα.

Σχετικά με το θέμα των διακρίσεων και του κλονισμού των πεποιθήσεων σε παραπέμπω εδώ

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

Πουθενά δεν ανέφερα ότι η πεποίθησή μου είναι ανώτερη, ούτε έκανα τέτοια διάκριση

Γράφεις:

 «εγώ μπορώ να γράψω και με το δεξί και με το αριστερό»

«Ο αθεϊσμός ως αντίληψη του κόσμου είναι ένα επίπεδο παραπάνω»

«Η δική μου περιλαμβάνει ΚΑΙ την δική σου»

Ελπίζω και εύχομαι ότι κάνω λάθος και δεν εννοείς αυτά που συμπεραίνω απ’τα γραφόμενά σου :)

 

..

Link to comment
Share on other sites

Σου ζητώ συγνώμη, όμως το παιχνίδι της στείρας αντιπαράθεσης έχει εδώ και χρόνια σταματήσει να με ενδιαφέρει, οπότε θα το αποφύγω. 

Ζητώ επίσης συγνώμη αν η τοποθέτησή μου σε έκανε να μη νιώσεις καλά με τις πεποιθήσεις σου ή να νιώσεις κατωτερότητα. Δεν είναι αυτός ο  σκοπός μου. 

Αν ενδιαφέρεσαι να συζητήσουμε το θέμα του ελιτισμού και της κατωτερότητας, σε παροτρύνω να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

=== ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ Είσαι Άθεος; Απόδειξέ Το! ===

 

12 hours ago, Νεφέλη said:

Σύμφωνα λοιπόν με τον Αθεϊσμό, κατ’αρχάς οτιδήποτε δεν μπορεί αποδειχτεί με επιστημονικό τρόπο, απορρίπτεται ως πιθανότητα.

Σύμφωνα με τον αθεϊσμό, δεν υπάρχει θεός. Τελεία. Τα περί επιστημονικής απόδειξης έχουν να κάνουν με τον Υλισμό και τον Εμπειρισμό.

Edited by Νεφέλη
Λόγω μεταφοράς από άλλο θέμα
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Σύμφωνα με τον αθεϊσμό, δεν υπάρχει θεός. Τελεία. Τα περί επιστημονικής απόδειξης έχουν να κάνουν με τον Υλισμό και τον Εμπειρισμό.

Σύμφωνα με τον αυθεντικό αθεϊσμό, πέραν του "δεν υπάρχει θεός", απορρίπτεται και οτιδήποτε δεν αποδεικνύεται. Ψάξ'το. Άλλωστε, τον τελευταίο καιρό έχουν γεμίσει τα ξένα φόρα με debates μεταξύ αθεϊστών, σχετικά με το εάν είναι αποδεκτό ένας αθεϊστής να δέχεται πράγματα όπως η ψυχή, ο πνευματισμός, κλπ. Οι κλασσικοί αθεϊστές υποστηρίζουν ότι οι new-age αθεϊστές που τα αποδέχονται αυτά, είναι "γιαλαντζί" άθεοι... Αλλά αυτό το θέμα μάλλον πρέπει να το θέσω δίπλα, στο νήμα περί αθεϊσμού και πνευματισμού...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Νεφέλη said:

Σύμφωνα με τον αυθεντικό αθεϊσμό, πέραν του "δεν υπάρχει θεός", απορρίπτεται και οτιδήποτε δεν αποδεικνύεται

Ναι, καλά. Θά'θελαν οι new atheists. Αθεϊστές οι οποίοι δέχονταν ψυχή και "υπερφυσικά φαινόμενα" υπήρχαν από τότε που υπάρχει ο αθεϊσμός, δεν είναι καθόλου καινούργιο. Καινούργιο φρούτο είναι οι new atheists οι οποίοι διεκδικούν τη μοναδική αλήθεια του δόγματός τους.

Link to comment
Share on other sites

«Οι άθεοι επιδεικνύουν την έλλειψη αποδείξεων για την ύπαρξη του Θεού ενώ εμπιστεύονται την Επιστημονική Μεθοδολογία για την κατανόηση του κόσμου.» - Wikipedia

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας, το παραπάνω, το μόνο που αποδεικνύει, είναι πως στη Wikipedia γράφουν σύγχρονοι αθεϊστές οι οποίοι νομίζουν πως όλοι οι αθεϊστές ήταν σαν τα μούτρα τους, διαχρονικά. Υπάρχει το αντιπαράδειγμα της Σοβιετικής Ένωσης, όπου πειραματίζονταν συνέχεια με τη λεγόμενη "Εξω-αισθητή αντίληψη" (ESP) το οποίο ειπώθηκε παραπάνω.

Αλλά, αλήθεια, για ποιο λόγο είναι τόσο σημαντικό το συγκεκριμένο σημείο;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πάρα πολλά τα αθεϊστικά ρεύματα και σίγουρα δεν είναι μονάχα οι Άθεοι και οι new-age Άθεοι. Είναι και οι Ανθρωπιστές, και οι Μηδενιστές, και ένα σωρό άλλα ρεύματα που ούτε καν είχα ξανακούσει παλαιότερα... Καμία αντίρρηση σ'αυτό.

Όσον αφορά την διαφωνία Αθεϊστών με new-age Αθεϊστών, αυτό που βλέπω στα ξένα φόρα είναι να τρώγονται για το ποιος είναι πιο καλός/σωστός άθεος. Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι οι new-age Άθεοι «κατηγορούνται» για «επιλεκτική αθεΐα» (με την έννοια ότι δέχονται πράματα όπως η ψυχή, για παράδειγμα), ενώ οι... σκέτοι Άθεοι για ανοχή στις δογματικές θρησκείες.

Το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι πως είναι ένα μπάχαλο η κατάσταση μεταξύ τους. Και το τραγικό είναι πως μου θυμίζουν πάρα πολύ τις φαγωμάρες μεταξύ των διάφορων Χριστιανικών ρευμάτων.    

9 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Αλλά, αλήθεια, για ποιο λόγο είναι τόσο σημαντικό το συγκεκριμένο σημείο;

Το συγκεκριμένο σημείο υποστηρίζει αυτό που έγραψα παραπάνω:

On 16/1/2018 at 10:13 AM, Νεφέλη said:

Σύμφωνα με τον αυθεντικό αθεϊσμό, πέραν του "δεν υπάρχει θεός", απορρίπτεται και οτιδήποτε δεν αποδεικνύεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό γιατί τώρα το έχασα τελείως.

 

On 16/1/2018 at 10:19 AM, Τράγου Κέρατο said:

Ναι, καλά. Θά'θελαν οι new atheists. Αθεϊστές οι οποίοι δέχονταν ψυχή και "υπερφυσικά φαινόμενα" υπήρχαν από τότε που υπάρχει ο αθεϊσμός, δεν είναι καθόλου καινούργιο.

 

Εννοείται ότι πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις που διαφοροποιούνται απ’τον κανόνα. Ποιος είναι ο κανόνας όμως και ποια η εξαίρεση..;

Σε γενικές γραμμές, νόμιζα ότι οι κλασικοί άθεοι (οι πρώτοι χρονολογικά) είναι αυτοί που δεν πιστεύουν στην ύπαρξη Θεών/πνευμάτων/φαντασμάτων/νεράιδων κ.λ.π., -λογω έλλειψης ικανών αποδείξεων όλων των παραπάνω φυσικά-.

Αργότερα έρχονται οι new age atheists οι οποίοι δεν έχουν πρόβλημα να πιστεύουν σε ψυχή, πνεύματα και μονόκερους, και οι οποίοι είναι πιο “spiritual” και πιο προοδευτικοί.

Αλλά τελικά είναι ανάποδα;

Tο βιντεακι σου (how to be an atheist) που σατίριζε τους άθεους οι οποίοι διέθεταν περίσσια “πνευματικότητα”, σε ποιους άθεους απευθύνονταν;  Στους κλασικούς άθεους ή στους new atheists; ή σε κάποιους άλλους;

..

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ψάξιμο σε φόρα αθεϊστών, καταλήγω όλο και πιο πολύ ότι οι new age atheist είναι αυτοί που αποδέχονται ψυχή, πνεύματα, ξωτικά κλπ...

 @Τράγου Κέρατο έχεις άλλη πηγή που να ισχυρίζεται κάτι διαφορετικό;

 

..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...