Jump to content

Η θέση της Εκκλησίας στα παγανιστικά έθιμα


Recommended Posts

1 hour ago, Τράγου Κέρατο said:

Δικό της θέμα. Εγώ τι δουλειά έχω να το πω αυτό; Ούτε παπάς είμαι, ούτε καν χριστιανός.

Αφού είναι δικό της θέμα, δεν είσαι ούτε παπάς ούτε Χριστιανός... Τι σε πειράζει/νοιάζει που άλλα λέει και άλλα κάνει (όπως έλεγες αρχικά και την χαρακτήρισες διπρόσωπη) ;  :blbl:

 

1 hour ago, Τράγου Κέρατο said:

τρεις άνθρωποι δεν μπορείτε τέσσερις σελίδες τώρα να μου απαντήσετε νέτα-σκέτα ποια είναι μια θέση την οποία λέτε πως υποστηρίζετε

Στο λέμε καλό μου... πολλές φορές... αλλά δεν σ'αρέσει! Δεν ξέρω τι θέλεις ν'ακούσεις, μ'έχεις καταμπερδέψει!! :surrender:

 

1 hour ago, Τράγου Κέρατο said:

Και, για κάποιο λόγο, ζητάτε από μένα τα ρέστα.

Γιατί ενώ έχουμε συμφωνήσει εδώ και 4 σελίδες, εσύ επιμένεις ότι δεν συμφωνούμε!

Αλλά, ακόμα κι αν δεν συμφωνούμε (μερικώς ή σε όλα), τι πειράζει; Τι ΣΕ πειράζει;

Αλήθεια βρε Κερατάκο, έχω μπερδευτεί απίστευτα! :insane:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Α! Και τώρα που το θυμήθηκα, το θέμα μας είναι η σχέση Εκκλησίας Κράτους και το εάν πρέπει να διαχωριστούν ή όχι!

4 σελίδες off topic δηλαδή :blink:

Σ'αυτό, ποιά είναι η θέση σου, Κερατάκο μας;

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Μισό λεπτό, έχω διαβάσει μέχρι στιγμής τρεις διαφορετικούς ορισμούς:

Ο λόγος για τον οποίο είμαι τόσο ψείρας είναι που εσύ μου έχεις πει:

 

Σωστά, είχα πει "ΚΑΠΟΙΕΣ φορές". Στην προκείμενη, λέω/γράφω συνέχεια το ίδιο πράμα με άλλα λόγια. Λάβε το ως μια απάντηση. Διάλεξε όποια διατύπωση θες.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα συμπεραίνω ότι στο θέμα αυτό η Εκκλησία έχει επαμφοτερίζουσα θέση. Προφανώς δεν την παίρνει να κάνει αλλιώς. Κάποιοι θα μπορούσαν να το χαρακτηρίσουν και ως "διπλωματία", που πολύ απλά σημαίνει "άλλα θα ήθελα να κάνω, αλλά ας τα κάνω τουλάχιστον στον βαθμό που μπορώ".

Επί της ουσίας όμως, η θέση είναι επαμφοτερίζουσα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2017 at 2:45 PM, Τράγου Κέρατο said:

Συμφωνείς με το @rasputin

 

On 1/12/2017 at 12:39 PM, Τράγου Κέρατο said:

Συμφωνήστε, καταλήξτε κάπου κι εγώ εδώ είμαι

On 30/11/2017 at 2:45 PM, Τράγου Κέρατο said:

ποια θεωρείς πως είναι η θέση της Εκκλησίας; Συμφωνείς με το @rasputin .

 

On 1/12/2017 at 12:39 PM, Τράγου Κέρατο said:

Δεν ξέρω. Συμφωνήστε, καταλήξτε κάπου κι εγώ εδώ είμαι.

 

On 1/12/2017 at 2:40 PM, Τράγου Κέρατο said:

Ποια λέτε ότι είναι η θέση της εκκλησίας τελικά (η οποία ικανοποιεί όλα τα παραπάνω) ;

 

Το να ζητάς συνεχώς από τρεις (διαφορετικούς) ανθρώπους (εγω, Ουτις,Νεφελη) να έχουν ντε και καλά μια κοινή άποψη για να στη δώσουν προκειμένου να βγάλεις τη δική σου, είναι κάτι που μάλλον θα σε δυσκολέψει πολύ και χωρίς λόγο.

Ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του κι έχει την άποψη του. Τώρα, αν κάτσει και συμφωνεί κάποιος με κάποιον άλλο, έχει καλώς.. Κι αν όχι... πάλι έχει καλώς .

Προσωπικά,  και σου απάντησα και δεδομένα σου παρέθεσα, προκειμένου να είναι πιο εύκολο να σχηματίσεις γνώμη. Δεν έχω καταλάβει αν τα χρησιμοποίησες αυτά. 

Το να αναφέρεσαι πάντως συνεχώς σε τρία ξεχωριστά άτομα, σα να είναι ένα, μπερδεύει την συζήτηση, μπλέκουμε τα μπούτια μας, γενικώς δεν βοηθάει καθόλου.

Τα δεδομένα όντως υπάρχουν, η ερμηνεία βέβαια αυτών, ποικίλει ανάλογα με την οπτική του καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό...

21 hours ago, Νεφέλη said:

Αφού είναι δικό της θέμα, δεν είσαι ούτε παπάς ούτε Χριστιανός... Τι σε πειράζει/νοιάζει που άλλα λέει και άλλα κάνει (όπως έλεγες αρχικά και την χαρακτήρισες διπρόσωπη) ;  :blbl:

ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΗΔΗ.

Quote

Είναι σαν να μου λες πως δεν πρέπει να ασκούμε κριτική και πως πρέπει να την αφήσουμε στο απυρόβλητο. Δεν ξέρω αν είπες αυτό και διόρθωσέ με. Καταλαβαίνεις πάντως πως όποιος παίρνει θέση στη δημόσια σφαίρα θα του ασκείται κριτική για αυτές. Εδώ ο Γιάννης Σπαλιάρας παίρνει θέση για τους μετανάστες και γίνεται χαμός. Δε θα γίνει κριτική για την εκκλησία;

Δηλαδή, πραγματικά, αρχίζει και γίνεται ενοχλητικό να με ρωτάτε τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά, τη στιγμή που ήδη τα έχω απαντήσει. Αρχίζω να αναρωτιέμαι αν διαβάζετε τις απαντήσεις μου.

9 hours ago, rasputin said:

Το να ζητάς συνεχώς από τρεις (διαφορετικούς) ανθρώπους (εγω, Ουτις,Νεφελη) να έχουν ντε και καλά μια κοινή άποψη για να στη δώσουν προκειμένου να βγάλεις τη δική σου, είναι κάτι που μάλλον θα σε δυσκολέψει πολύ και χωρίς λόγο.

Ο καθένας μιλάει για τον εαυτό του κι έχει την άποψη του. Τώρα, αν κάτσει και συμφωνεί κάποιος με κάποιον άλλο, έχει καλώς.. Κι αν όχι... πάλι έχει καλώς .

Ώπα. Εδώ δε λέμε "ποια είναι η γνώμη σου για την Εκκλησία", κάτι το οποίο είναι σαφώς υποκειμενικό και κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική άποψη. Εδώ ρωτάω "ποια είναι η άποψη της Εκκλησίας" πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα. Κι η Νεφέλη, μια μου λέει πως η εκκλησία στην πράξη τα ανέχεται, μια μου λέει τα αποδέχεται (τελείως διαφορετικά) και πετάγεται κι ο @outis και λέει πως δεν υπάρχουν παγανιστικά έθιμα. Ζητάμε εδώ να συζητήσουμε πάνω σε ένα πράγμα. Αν δε συμφωνήσουμε στο τι είναι αυτό το πράγμα, πως θα συζητήσουμε γι' αυτό, όταν ο ένας λέει πως είναι σανίδα, ο άλλος λέει πως είναι γάτα κι ο τρίτος λέει πως δεν υπάρχει;

Πάμε παρακάτω.

Quote

Προσωπικά,  και σου απάντησα και δεδομένα σου παρέθεσα, προκειμένου να είναι πιο εύκολο να σχηματίσεις γνώμη. Δεν έχω καταλάβει αν τα χρησιμοποίησες αυτά. 

...

Τα δεδομένα όντως υπάρχουν, η ερμηνεία βέβαια αυτών, ποικίλει ανάλογα με την οπτική του καθένα.

Εσύ τα χρησιμοποίησες τα δεδομένα αυτά; Και, ειλικρινά, έχω μείνει με την απορία για ποιο λόγο μου τα παρέθεσες; Γνώμη είχα σχηματίσει ήδη πριν μου παραθέσεις τα δεδομένα, από την πρώτη κιόλας σελίδα αυτού του νήματος (βάζω έντονα για να φανεί καλύτερα, σε περίπτωση που δεν είναι ήδη εμφανές):

On 11/24/2017 at 9:55 AM, Τράγου Κέρατο said:

Εγώ λέω πως δεν μπορεί να είναι και υπέρ και κατά. Πρέπει να διαλέξει θέση. Ακόμα θυμάμαι τον παπά της ενορίας να κατηγορεί το καρναβάλι και τους καρναβαλιστές λέγοντας πως το Τριώδιο είναι περίοδος περισυλλογής και προσευχής και πως δεν είναι δυνατόν να γινόμαστε λατρευτές του Βάχκου και της Αφροδίτης.

(Παρεμπιπτόντως, αυτή ίσως ήταν μία από τις δυο-τρεις αποφασιστικές στιγμές κατά τις οποίες αποφάσισα να αλλάξω στρατόπεδο.)

Είτε θα πουν ναι, είτε όχι. Αυτό το "λέω όχι, κάνω ναι", στο χωριό μου, το λένε διπλοπροσωπία, το λένε λαμογιά, μια φορά για καλό δεν τό'χουν.

Αυτή είναι η γνώμη μου και, από ό,τι φαίνεται, δε σας άρεσε, ούτε εσένα, ούτε της Νεφέλης, για τον Outis δεν είμαι σίγουρος. Προσπαθείτε εδώ και τέσσερις σελίδες να με πείσετε πως κάνω λάθος και σας λέω "ΟΚ, κάνω λάθος, ποιο είναι το σωστό;" και δεν μπορείτε να συμφωνήσετε. 

Λοιπόν, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

- Ή που το θέμα είναι αντικειμενικό, άρα υπάρχει μια σωστή θέση της Εκκλησίας κι οι άλλες είναι λάθος. Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να πούμε "να, αυτή είναι η σωστή θέση" και να συζητήσουμε βάσει αυτής. Έχω αποδεχτεί εκ των προτέρων τον ορισμό που θα μου δώσετε με μόνη προϋπόθεση πως εσείς θα συμφωνήσετε σε αυτόν.
-Τώρα, αν δεν μπορείτε να συμφωνήσετε επειδή αυτό είναι ένα υποκειμενικό θέμα, τότε δεχόμαστε πως καθένας έχει την άποψή του, δέχεστε κι εσείς πως η δική μου άποψη είναι η παραπάνω και τζάμπα συζητάμε 5 σελίδες τώρα. Που και αυτό το έχω δεχτεί ως ενδεχόμενο από την αρχή:

Quote

 

On 11/28/2017 at 2:16 PM, Τράγου Κέρατο said:
Το ξέρω. Το συζητάμε, πόσα χρόνια, δέκα; Δεν νομίζεις πως είναι λίγο μάταιο να το παλεύουμε;

 

Εν κατακλείδι: από την πρώτη σελίδα, λέω ακριβώς τα ίδια που λέω και τώρα. Περιμένω κι από πλευράς σας να σταθεροποιηθείτε.
 

Edited by Τράγου Κέρατο
Link to comment
Share on other sites

 

On 8/12/2017 at 10:44 AM, Τράγου Κέρατο said:

ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΗΔΗ.

...Δηλαδή, πραγματικά, αρχίζει και γίνεται ενοχλητικό να με ρωτάτε τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.

Ειδικά όταν λέω «παιδιά πάρτε τα δεδομένα και τη κεντρική γραμμη της Εκκλησίας» και μετά έρχεται η ερώτηση « ποια είναι η επίσημη/κεντρικη γραμμή της Εκκλησίας»

και μετα ξαναλέω

«αυτή είναι η γραμμή» και ξανά

«που είναι η γραμμή;» …

 

ε, μετά από ν φορές την ιδια ερωταπαντηση, μου ερχεται αυθόρμητα να πω

«ΝΑ ΤΑ (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ) ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΝΑΤΗ ΚΑΙ Η (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ) ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ»    :blbl:

 

Είμαι σίγουρος ότι ΟΛΟΙ τα έχουμε ξαναγράψει ΟΛΑ πολλές φορές, κι όμως είμαστε ακόμα εδώ χωρίς να βγάζουμε άκρη…

Το πηρα όμως προσωπικά ότι πρέπει να συννενοηθουμε διαφορετικά σημαίνει ότι ή είμαστε όλοι λοβοτομημένοι ή πεισματικά απρόθυμοι να καταλάβουμε .

Το λέω όσο πιο απλά γίνεται:

Τα δεδομένα που έχουμε, και που δεν χωρανε αμφισβήτηση διότι απλά… συμβαίνουν, ΕΙΝΑΙ:

 

On 30/11/2017 at 8:59 PM, rasputin said:

1)      Η Εκκλησία έχει επίσημα γνωστοποιήσει τις θέσεις τις με ανακοινώσεις (εχει ηδη βαλει και η Νεφέλη μια σχετική ανακοίνωση κανα δυο σελίδες πίσω) και εννοείται ότι ΔΕΝ είναι υπερ

2)      Υπάρχουν ιερωμένοι που γουστάρουν και συμμετέχουν σε αποκριάτικα γλέντια (επίσης πραγματικότητα – τους έχουμε δει…)

3)      Η Εκκλησία δεν έχει τιμωρήσει ποτέ κάποιον απ’αυτους (….γιατί δεν θέλει; δεν μπορεί;)  

 

Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

 

Όλα τα παρακάτω είναι η προσωπική ερμηνεία/υποκειμενικη άποψη του καθένα γι’αυτά τα γεγονότα:

Τρ.Κερ:  επαμφοτερίζουσα/διπρόσωπη

Αρχάγγελος: επαμφοτερίζουσα/διπρόσωπη

Ουτις: μαλλον συμφωνει με τη δικη μου αποψη αλλα δε μπορώ να ξερω σίγουρα

Νεφέλη: μαλλον συμφωνει με τη δικη μου αποψη αλλα δε μπορώ να ξερω σίγουρα

Εγω:

Quote

Δική μου άποψη τελικά, είναι ότι κρίνεις/κατηγορείς κάποιον για τις επιλογές του.

Όταν ΔΕΝ έχει επιλογές τι να κρίνω;

Η εκκλησία έχει επίσημα γνωστοποιήσει τις θέσεις της με ανακοινώσεις. ΔΕΝ υπάρχει και ΔΕΝ μπορεί να κάνει κάτι άλλο.

Το να αρχίζει να αφορίζει πιστούς και ιερωμένους και να προκαλεί φασαρία και σαματά, εκτός του ότι είναι ανεφάρμοστο στη πράξη (δλδ θα πηγαίνει σε αποκριάτικα γλέντια με το κατάλογο πιστών της ενορίας ανά χείρας και θα διαγράφει;) θα ήταν και επιζήμιο για τη κοινωνία. Ακόμα κι αν ήμουν πιστός στην εκκλησία δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο.

Αντί για «διπλοπροσωπία και μπαμπεσιά», βλέπω αποφυγή αχρείαστων καταστάσεων, κάτι επιθυμητό απ’ολους.

Με λιγα λογια, υπαρχει η επισημη κεντρικη γραμμη (οπως αποτυπώνεται στις ανακοινώσεις) αλλά δεν είναι δεσμευτική.

 

Τέλος, σκοπος δεν είναι ντε και καλά να συμφωνήσουν οι αποψεις μας μεταξύ τους αλλα να ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ!

Γι αυτο φιλε ΤΚ, σταμάτα να φοβάσαι ότι «αν πω την άποψη μου θα βγω off-side» κλπ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ. Υπάρχει η δική σου, η δική μου κλπ..

 

 

 

Hint : Η δική μου είναι η σωστή   :blbl:

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να φέρω αντιρρήσεις και στα προηγούμενα, αλλά ας μείνουμε στα σημαντικά.

12 hours ago, rasputin said:

Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

...

Όλα τα παρακάτω είναι η προσωπική ερμηνεία/υποκειμενικη άποψη του καθένα γι’αυτά τα γεγονότα:

Τρ.Κερ:  επαμφοτερίζουσα/διπρόσωπη

...

Τέλος, σκοπος δεν είναι ντε και καλά να συμφωνήσουν οι αποψεις μας μεταξύ τους αλλα να ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ!

Γι αυτο φιλε ΤΚ, σταμάτα να φοβάσαι ότι «αν πω την άποψη μου θα βγω off-side» κλπ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟΨΗ. Υπάρχει η δική σου, η δική μου κλπ..

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Εξαιρετικά. Τότε τι ακριβώς θες από μένα και επέμεινες σε αυτή τη συζήτηση; Τα έχω ξεκαθαρίσει ήδη από τη δεύτερη σελίδα. Κι εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι παραπάνω θες.

On 11/28/2017 at 9:45 AM, Τράγου Κέρατο said:
On 11/26/2017 at 11:14 PM, Τράγου Κέρατο said:

Το πράγμα για μένα λήγει εκεί: η εκκλησία έχει επαμφοτερίζουσα στάση. Την επαμφοτερίζουσα στάση τη θεωρώ ατιμία έως διπλοπροσωπία. Κι έχω κάθε δικαίωμα να τους κράζω γι' αυτό. Τέλος.

Δηλαδή τι παραπάνω χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τι θέλω; τίποτα δε θέλω. Συζήτηση κάνουμε. 

Κι απ'αυτο το post σου, αυτός που φαίνεται να επιμένει στη συζήτηση, είσαι μάλλον εσύ... :018bleh:

Quote

Πριτς!  Για να μου πεις μετά "λάθος κατάλαβες", "δεν είναι αυτό που νομίζεις" και "μην ακούς την @Νεφέλη; Όοοοοοχι, δεν έχει.

Περιμένω. Εδώ είμαι. Έχουμε χρόνο

Διαβάζεις τι γράφεις;  "Περιμένω. Εδώ είμαι. Έχουμε χρόνο"

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, rasputin said:

Κι απ'αυτο το post σου, αυτός που φαίνεται να επιμένει στη συζήτηση, είσαι μάλλον εσύ... :018bleh:

Διαβάζεις τι γράφεις;  "Περιμένω. Εδώ είμαι. Έχουμε χρόνο"

Το γράφεις λες και είναι κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ. ΚΑΘΟΛΟΥ. Ούτε λέω, ούτε υπονοώ κάτι τέτοιο κι αν φάνηκε έτσι απολογούμαι :). Λέω ακριβώς ότι γράφω και μόνο. Ρωτάς γιατί επιμένω και σου δείχνω ότι δεν επιμένω εγώ... τίποτα άλλο.

 

Το θετικό είναι ότι τελικά συννενοηθήκαμε ως προς το συγκεκριμένο, έστω κι αν μας πήρε 234876340876235 σελίδες... 

Το θέμα παραμένει ανοιχτό όσον αφορά άλλα παγανιστικά έθιμα και πως τα αντιμετωπίζει η Εκκλησία. Αν σκεφτεί κάποιος κάτι σχετικό και θέλει να φάει τα νιάτα του συζητώντας το με τον Ρασπούτιν τη Νεφέλη και τον Τρ. Κέρατο,  ας το παραθέσει εδώ.

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, rasputin said:

ΟΧΙ. ΚΑΘΟΛΟΥ. Ούτε λέω, ούτε υπονοώ κάτι τέτοιο κι αν φάνηκε έτσι απολογούμαι :). Λέω ακριβώς ότι γράφω και μόνο. Ρωτάς γιατί επιμένω και σου δείχνω ότι δεν επιμένω εγώ... τίποτα άλλο.

Ναι, ΟΚ, κι εγώ από πλευράς μου, δεν επιμένω, απλώς απορώ, από τη στιγμή που είπα "ρε παιδιά, αυτή είναι η άποψή μου" ποια ήταν η απορία σου (ξέρεις, εκεί που με ρωτούσες "ποιος είναι ο λόγος που κατακρίνεις έτσι" κλπ.). Ωραία, συνεννοηθήκαμε επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Ωραία, συνεννοηθήκαμε επιτέλους.

...Αν σας πω ότι εγώ τώρα τό 'χασα και μπερδεύτηκα χειρότερα...; (με το τελευταίο post του Κερατάκου) :surrender:

Link to comment
Share on other sites

Στο Τετράδιο Εργασιών της ΙΣΤΟΡΙΑΣ Γ'Δημοτικου, στη σελίδα 20, μπορείτε να δείτε το εξής:

ISTORIAGDHM.jpg

 

Αν το προτιμάτε σε .pdf (που είναι και πιο ευανάγνωστο) μπορείτε να το δείτε εδώ

 

...Τα σχόλια δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...