Jump to content

Πότε η αυτοκτονία είναι αυτοθυσία;


Recommended Posts

11 hours ago, Νεφέλη said:

Απαραιτήτως στον θάνατο; Πολλοί θυσιάστηκαν για να μπορέσουν άλλοι να γλυτώσουν κακιές συνέπειες/ζωή... όχι απαραίτητα θάνατο. Π.χ. για να μην μεγαλώσουν τα παιδιά τους στην σκλαβιά. Μέσα σ'αυτό το πνεύμα, και ο παλιοχαρακτήρας μπορεί να σου πει ότι το κάνει για να μην βασανίσει ψυχολογικά άλλους / για να ζήσουν μια καλύτερη ζωή.

Είμαστε εκτός θέματος, αλλά ναι, απαραιτήτως στον θάνατο. Αν μπορούσαν να εξαγοράσουν την ελευθερία, τότε δεν θα επέλεγαν να θυσιαστούν. Είναι όπως λέμε " ελευθερία ή θάνατος ". Χωρίς κίνδυνο ζωής δεν υπάρχει απελευθέρωση. Κάποιος παίρνει το ρίσκο για τα παιδιά του. 

Αν θες να το συνεχίσουμε, άνοιξε καινούριο θέμα :)

 

=== ΑΠΟΣΧΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ Ευθανασία ===

Edited by Νεφέλη
Λόγω μεταφοράς από άλλο θέμα
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Αρχάγγελος said:

Αν μπορούσαν να εξαγοράσουν την ελευθερία, τότε δεν θα επέλεγαν να θυσιαστούν.

Σωστά! Αλλά δεν αναφέρθηκα στον θάνατο αυτών που θυσιάστηκαν. Αναφέρθηκα στο εάν τίθεται θέμα θανάτου ή όχι αυτών που πάνε να προστατεύσουν αυτοί που θυσιάζονται.

Θύμισου τι έγραψες: << Αυτοθυσία γίνεται όταν το άτομο συνειδητά επιλέγει να πάρει τη θέση κάποιου άλλου στον θάνατο. >>

Link to comment
Share on other sites

Γ. Δεν αντέχουμε άλλο τη σκλαβιά. Κάτι πρέπει να κάνουμε για τα παιδιά μας. 

Α. Τι σκέφτεσαι; 

Γ. Να το σκάσουμε.

Α. Άμα μας βρουν θα μας σκοτώσουν. 

Γ. .....

Α. Θα σκοτώσω τους φύλακες και εσείς θα φύγετε. 

Γ. Μα δεν θα τα καταφέρεις. 

Α. Όμως έτσι είναι πιο πιθανό να ξεφύγετε εσείς. 

Γ. Θα τους απασχολήσω εγώ και εσείς θα φύγετε. Τα παιδιά θα σε χρειαστούν περισσότερο από εμένα. 

Α. Μα όταν καταλάβουν ότι το σκάσαμε θα σε σκοτώσουν. 

Γ. Ναι, αλλά μέχρι τότε εσείς θα έχετε φύγει. Δεν έχουμε άλλη λύση. ...

Α. Εγώ δεν θέλω να σε χάσω. Προτιμώ τη σκλαβιά. 

Γ. Δίκιο έχεις. Άλλωστε μια χαρά τη βολεύουμε κι έτσι. 

Α. Ναι.... Αν τα παιδιά θέλουν, ας κάνουν αυτά κάτι για την ελευθερία τους. Εγώ δεν θέλω να πεθάνω, ούτε να σε χάσω. 

Γ. Έλα να κοιμηθούμε, πήγε αργά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι.

Αλλά επαναλαμβάνω αυτό που είχες γράψει: << Αυτοθυσία γίνεται όταν το άτομο συνειδητά επιλέγει να πάρει τη θέση κάποιου άλλου στον θάνατο. >>

Με το παράδειγμά σου τώρα, υποστηρίζεις ότι δεν είναι μόνο για να πάρει θέση στο θάνατο. Μπορεί να είναι και για να ζήσει ο άλλος/οι άλλοι καλύτερα απ' ότι ζει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Νεφέλη said:

Σύμφωνοι.

Αλλά επαναλαμβάνω αυτό που είχες γράψει: << Αυτοθυσία γίνεται όταν το άτομο συνειδητά επιλέγει να πάρει τη θέση κάποιου άλλου στον θάνατο. >>

Με το παράδειγμά σου τώρα, υποστηρίζεις ότι δεν είναι μόνο για να πάρει θέση στο θάνατο. Μπορεί να είναι και για να ζήσει ο άλλος/οι άλλοι καλύτερα απ' ότι ζει τώρα.

Δεν έχω άλλο τρόπο να σου δείξω ότι σε κάθε περίπτωση  υποστηρίζω την αρχική μου τοποθέτηση. Κρίμα που δε με καταλαβαίνεις. 

 

5 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

ΟΚ, ας παραθέσουμε μια πραγματικά αμφιλεγόμενη περίπτωση

Αμφιλεγόμενη ως προς τι; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

Δεν έχω άλλο τρόπο να σου δείξω ότι σε κάθε περίπτωση  υποστηρίζω την αρχική μου τοποθέτηση. Κρίμα που δε με καταλαβαίνεις.

Ήμουν έτοιμη να πω ακριβώς το ίδιο... κρίμα που δεν με καταλαβαίνεις.

Θέλω όμως να ξαναπροσπαθήσω, οπότε να το πάμε λίγο από την αρχή (διότι και με τα πέρα-δώθε των διαχωρισμών θεμάτων, ίσως χαθήκαμε στην... μετακόμιση) :

Ποιά είναι η αρχική σου τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Σαφές.

Εσκεμμένα θα δώσω ένα παράδειγμα που να συμφωνεί με την δική σου θέση, για να σιγουρευτούμε και οι δύο ότι κατάλαβα πολύ καλά τι λες/εννοείς/υποστηρίζεις:

Έστω ότι έχουμε ένα παιδί που έχει σοβαρό πρόβλημα καρδιάς. Εάν δεν κάνει μεταμόσχευση καρδιάς, θα πεθάνει σίγουρα.

Έστω τώρα ότι ο μοναδικός συμβατός δότης για να δώσει την καρδιά του στο παιδί, είναι ο πατέρας του.

Φυσικά, το να δώσει την καρδιά του ο πατέρας, σημαίνει τον σίγουρο θάνατό του.

Και, γνωρίζοντας όλ’ αυτά, ο πατέρας δέχεται να δώσει την καρδιά του στο παιδί του.

Ο πατέρας πεθαίνει, το παιδί ζει.

Ο πατέρας αυτοθυσιάστηκε για το παιδί του.

Καλά τα λέω; Το κατάλαβα; Να δώσω κι άλλο σχετικό παράδειγμα ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ ωραία :)

Άρα, τώρα σιγουρευτήκαμε και οι δύο ότι έχω καταλάβει την δική σου θέση.

Πάμε λοιπόν παρακάτω… ΡΩΤΑΩ:

Έστω ότι έχουμε ένα παιδί με πρόβλημα υγείας στην καρδιά.

Το πρόβλημα αυτό ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ.

Απειλεί όμως σοβαρά την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ζωής του.

Δηλαδή, εάν δεν κάνει μεταμόσχευση, θα περάσει μια ζωή διαρκώς προσέχοντας να μην κουράζεται πολύ, να αποφεύγει μεγάλες συγκινήσεις, ιδιαίτερη διατροφή, τυχόν καρδιακά επεισόδια που θα το μπαζο-βγάζουν στα νοσοκομεία, κλπ κλπ…

Εάν όμως κάνει μεταμόσχευση, θα μπορέσει να ζήσει μια αρκετά φυσιολογική ζωή (από πλευράς υγείας μιλώντας πάντα).

Έστω τώρα ότι ο μοναδικός συμβατός δότης για να δώσει την καρδιά του στο παιδί, είναι ο πατέρας του.

Φυσικά, το να δώσει την καρδιά του ο πατέρας, σημαίνει τον σίγουρο θάνατό του.

Και, γνωρίζοντας όλ’ αυτά, ο πατέρας δέχεται να δώσει την καρδιά του στο παιδί του, ώστε να έχει μια καλύτερη ποιότητα ζωής.

Ο πατέρας πεθαίνει και το παιδί ζει μια σαφώς καλύτερη ζωή απ’ ότι εάν δεν έκανε την μεταμόσχευση.

Αυτοθυσιάστηκε ο πατέρας για το παιδί του; Ναι ή Όχι;

 

 

 

Σημείωση: Τυχόν ιατρικά λάθη στο παράδειγμα, αγνόησέ τα, μιας και δεν είμαι γιατρός.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Δηλαδή, εάν δεν κάνει μεταμόσχευση, θα περάσει μια ζωή διαρκώς προσέχοντας να μην κουράζεται πολύ, να αποφεύγει μεγάλες συγκινήσεις, ιδιαίτερη διατροφή, τυχόν καρδιακά επεισόδια που θα το μπαζο-βγάζουν στα νοσοκομεία, κλπ κλπ…

Αλλιώς τι θα γίνει; Αν δεν προσέχει; Αν έχει άλλο τρόπο ζωής; 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Αρχάγγελος said:

Αλλιώς τι θα γίνει; Αν δεν προσέχει; Αν έχει άλλο τρόπο ζωής; 

Όπως είπα αρχικά: ΔΕΝ απειλείται η ζωή του. Εάν δεν προσέχει, θα ταλαιπωρείται ακόμα περισσότερο απ' ότι όταν προσέχει. Όχι, δεν θα πεθάνει (επειδή εκεί το πας).

Για να είμαι ίσως πιο σαφής, οι επιλογές είναι:

α) Κάνει μεταμόσχευση = καλή ποιότητα ζωής

β) Δεν κάνει μεταμόσχευση = κακή (εάν προσέχει) ή κάκιστη (εάν δεν προσέχει) ποιότητα ζωής

 

Επαναλαμβάνω την σημείωση: τυχόν ιατρικά λάθη/ασάφειες, αγνόησέ τες, λόγω του ότι δεν είμαι γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Αρχάγγελος said:

Αμφιλεγόμενη ως προς τι; 

Μνημονεύεται ως ένα μοναδικό παράδειγμα αυτοθυσίας. Είναι όμως στην πραγματικότητα; Δεν υπήρχε κανένας λόγος να χάσει τη ζωή του ο μοναχός. Υποτίθεται πως την προσέφερε προς έναν ανώτερο σκοπό, ο οποίος ήταν η θρησκευτική ελευθερία στη χώρα του. Σίγουρα κατάφερε να στρέψει το ενδιαφέρον προς την υπόθεσή του, μπορούσε να τον επιτύχει και με άλλους τρόπους.

Σε όλα αυτά, πρόσθεσε και τις διαφορές Ανατολής και Δύσης, όπου για την Ανατολή το να προσφέρεις τη ζωή σου για το καλό του συνόλου είναι "μικρή" θυσία.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Νεφέλη said:

Έστω ότι έχουμε ένα παιδί με πρόβλημα υγείας στην καρδιά.

Το πρόβλημα αυτό ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ.

Απειλεί όμως σοβαρά την ΠΟΙΟΤΗΤΑ ζωής του.

Δηλαδή, εάν δεν κάνει μεταμόσχευση, θα περάσει μια ζωή διαρκώς προσέχοντας να μην κουράζεται πολύ, να αποφεύγει μεγάλες συγκινήσεις, ιδιαίτερη διατροφή, τυχόν καρδιακά επεισόδια που θα το μπαζο-βγάζουν στα νοσοκομεία, κλπ κλπ…

Εάν όμως κάνει μεταμόσχευση, θα μπορέσει να ζήσει μια αρκετά φυσιολογική ζωή (από πλευράς υγείας μιλώντας πάντα).

Έστω τώρα ότι ο μοναδικός συμβατός δότης για να δώσει την καρδιά του στο παιδί, είναι ο πατέρας του.

Φυσικά, το να δώσει την καρδιά του ο πατέρας, σημαίνει τον σίγουρο θάνατό του.

Και, γνωρίζοντας όλ’ αυτά, ο πατέρας δέχεται να δώσει την καρδιά του στο παιδί του, ώστε να έχει μια καλύτερη ποιότητα ζωής.

Ο πατέρας πεθαίνει και το παιδί ζει μια σαφώς καλύτερη ζωή απ’ ότι εάν δεν έκανε την μεταμόσχευση.

Μισό να πεταχτώ.

Το παράδειγμα δε με πείθει, ποιος λογικός άνθρωπος θα θυσιαζόταν για να προσφέρει κάποιες πιθανότητες παραπάνω για "καλή ζωή" στο παιδί του;
Ενώ μένοντας ζωντανός θα μπορούσε να τις προσφέρει με άλλους τρόπους, και να χαιρόταν κι όλας την διαδικασία.

Επίσης το πόσο καλύτερα θα είναι με μια γέρικη (σίγουρα με αρκετά περισσότερα χιλιόμετρα από τη δική του) καρδιά δε το ξέρουμε, είναι και τα φάρμακα που συνεχώς βελτιώνονται (έστω στα χαρτιά, αλλά κάθε 5-10 χρόνια κάτι γίνεται).
 

Αν τελικά ο πατέρας θυσιαστεί, μάλλον θα είναι λόγω αδυναμίας αντιμετώπισης της κατάστασης (και των όποιων άλλων είχαν προηγηθεί), παρά για την υπέρτατη προσφορά.
 

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...