Jump to content

Πότε η αυτοκτονία είναι αυτοθυσία;


Recommended Posts

@Sucore συμφωνώ μαζί σου. Τις ίδιες σκέψεις είχα και εγώ. 

Ομολογώ ότι το ζήτημα με προβλημάτισε αρκετά. 

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως καταλήγω στο εξής :

@Νεφέλη από τη στιγμή που κάποιος δίνει κάτι που χρειάζεται σε κάποιον άλλο που επίσης το χρειάζεται, χωρίς αντάλλαγμα από αυτόν, τότε ναι, είναι θυσία.

Όταν αυτό που δίνει είναι η ζωή του, τότε προφανώς πρόκειται για αυτοθυσία. 

Το αν αξίζει ή όχι η πράξη αυτή, ο μόνος κατάλληλος για να το κρίνει είναι μάλλον αυτός που την κάνει. 

Η δική μου υποκειμενική κρίση είναι ότι η αυτοθυσία "αξίζει τον κόπο"  όταν πρόκειται να σωθεί η ζωή κάποιου άλλου. Πράγματι όμως, δεν είναι αναγκαία συνθήκη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sucore said:

Μισό να πεταχτώ.

Μα, φυσικά! :cheerful_h4h:

 

3 hours ago, Sucore said:

ποιος λογικός άνθρωπος θα θυσιαζόταν για να προσφέρει κάποιες πιθανότητες παραπάνω για "καλή ζωή" στο παιδί του;

Πολλοί. Αλλά το θέμα είναι το εάν πρόκειται για αυτοκτονία ή αυτοθυσία.

 

3 hours ago, Sucore said:

Αν τελικά ο πατέρας θυσιαστεί, μάλλον θα είναι λόγω αδυναμίας αντιμετώπισης της κατάστασης (και των όποιων άλλων είχαν προηγηθεί), παρά για την υπέρτατη προσφορά.

Χμμ... αντιμετώπισης ποιάς κατάστασης; Δεν έχει κάτι να αντιμετωπίσει ο ίδιος.

Εκτός εάν εννοείς την συναισθηματική φόρτιση του να βλέπει το παιδί του να ταλαιπωρείται.

~~~

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

Ομολογώ ότι το ζήτημα με προβλημάτισε αρκετά.

Κατ'αρχάς χαίρομαι που κατάφερα να σου δώσω να καταλάβεις τι εννούσα :thumbsup:

Κατά δεύτερον, χαίρομαι που σε προβλημάτισα! :clapping:Ελπίζω να ήταν ωφέλιμο.

 

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

@Νεφέλη από τη στιγμή που κάποιος δίνει κάτι που χρειάζεται σε κάποιον άλλο που επίσης το χρειάζεται, χωρίς αντάλλαγμα από αυτόν, τότε ναι, είναι θυσία.

Όταν αυτό που δίνει είναι η ζωή του, τότε προφανώς πρόκειται για αυτοθυσία

:thumbsup:

 

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

Το αν αξίζει ή όχι η πράξη αυτή, ο μόνος κατάλληλος για να το κρίνει είναι μάλλον αυτός που την κάνει.

Συμφωνώ. Και συμπληρώνω ότι είναι επίσης κατάλληλος να κρίνει και αυτός που λαμβάνει το ότι έλαβε από την θυσία του άλλου.

 

1 hour ago, Αρχάγγελος said:

Η δική μου υποκειμενική κρίση είναι ότι η αυτοθυσία "αξίζει τον κόπο"  όταν πρόκειται να σωθεί η ζωή κάποιου άλλου. Πράγματι όμως, δεν είναι αναγκαία συνθήκη. 

Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ ότι "αξίζει" όταν πρόκεται για την ζωή του άλλου. Διατηρώ όμως επιφυλλάξεις για κάποιες πιο "ιδιαίτερες" περιπτώσεις. Υπό το πρίσμα γονέα, νομίζω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που θα έδινα την ζωή μου για να βελτιώσω την ζωή του παιδιού μου. Φυσικά, θα παίξουν πολλά πράγματα ρόλο για να καταλήξω ότι μια τέτοια αυτοθυσία είναι σαφώς καλύτερη από άλλες πιθανές επιλογές.

Όπως και να έχει όμως, νομίζω ότι το κλείσαμε το θέμα...; :)

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Νεφέλη said:

Πολλοί.

Για λίγες πιθανότητες;
Δε νομίζω, περισσότερες πιθανότητες βελτίωσης θα είχε αν έμενε ζωντανός και το στήριζε κάθε μέρα.


 

 

22 hours ago, Νεφέλη said:

Αλλά το θέμα είναι το εάν πρόκειται για αυτοκτονία ή αυτοθυσία.

Λίγο και από τα δύο, αυτοθυσία ναι, αλλά το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν είναι αρκετό για μια τέτοια πράξη, στο συγκεκριμένο παράδειγμα, αν υπηρχε αυτοθυσία, τότε προσωπικά θα την ονόμαζα αυτοκτονία με λίγη αυτοθυσία μέσα. Δηλαδή αφού φεύγει που φεύγει, ας κάνει και κάτι καλό. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...