Jump to content

Net Neutrality - Πρέπει ν'ανησυχούμε;


 Share

Recommended Posts

Δικτυακή ουδετερότητα

(Από τη Βικιπαίδεια)

"Η δικτυακή ουδετερότητα ή ουδετερότητα του δικτύου είναι η αρχή σύμφωνα με την οποία οι πάροχοι υπηρεσιών διαδικτύου και οι κυβερνήσεις που ρυθμίζουν το Διαδίκτυο πρέπει να αντιμετωπίζουν ισότιμα το σύνολο των δεδομένων στο Διαδίκτυο και να μην εισάγουν διακρίσεις ή να χρεώνουν διαφορετικά ανάλογα με το χρήστη, το περιεχόμενο, τον ιστότοπο, την πλατφόρμα, την εφαρμογή, το είδος του συνδεδεμένου εξοπλισμού ή τη μέθοδο επικοινωνίας.[1]  Για παράδειγμα, εταιρείες Διαδικτύου όπως η Comcast και η Verizon δεν μπορούν να επιλέξουν να μπλοκάρουν ή να επιβραδύνουν ιστοτόπους ή περιεχόμενο στο διαδίκτυο. Το διαδίκτυο υπάρχει για να προσφέρει ένα χώρο ελεύθερης έκφρασης.

Ο όρος δημιουργήθηκε το 2003 από τον καθηγητή Tim Wu του Πανεπιστημίου Columbia, ως επέκταση της μακρόχρονης αντίληψης ενός κοινού πάροχου, που χρησιμοποιούνταν για να περιγράψει το ρόλο των τηλεφωνικών συστημάτων.

Ένα ευρέως γνωστό παράδειγμα της παραβίασης των αρχών της δικτυακής ουδετερότητας ήταν το secretslowing (γνωστό και ως "throttling", δηλαδή η επιτηδευμένη καθυστέρηση της παροχής Διαδικτύου από έναν πάροχο Διαδικτύου), από τον πάροχο υπηρεσιών Διαδικτύου Comcast, των μεταφορτώσεων από εφαρμογές P2P (peer-to-peer file sharing), χρησιμοποιώντας πλαστά πακέτα.[6] Η Comcast δεν σταμάτησε να μπλοκάρει αυτά τα πρωτόκολλα, όπως το BitTorrent, μέχρις ότου το FCC τους διέταξε να σταματήσουν.[7] Σε ένα άλλο παράδειγμα, η εταιρεία Madison River Communications δέχθηκε πρόστιμο ύψους US $ 15.000 από το FCC, το 2004, επειδή περιόριζε την πρόσβαση των πελατών της στο Vonage, το οποίο ανταγωνιζόταν τις δικές τους υπηρεσίες.[8] Η AT&T βρέθηκε επίσης να περιορίζει την πρόσβαση στο FaceTime, έτσι ώστε μόνο οι χρήστες που πλήρωναν για τα νέα προγράμματα δεδομένων της AT&T να μπορούσαν να έχουν πρόσβαση στην εφαρμογή.[9]

Τον Απρίλιο του 2017, ο νεοδιορισθείς πρόεδρος του FCC Ajit Varadaraj Pai εξέτασε μια προσπάθεια να υπονομευθεί η ουδετερότητα του δικτύου στις Ηνωμένες Πολιτείες. Στις 16 Μαΐου 2017, μια διαδικασία άρχισε να επαναφέρει τους κανόνες του Open Internet/Ανοικτού Διαδικτύου, που ίσχυαν το 2015. Αυτή η διαδικασία δημιουργίας κανόνων περιλάμβανε μια περίοδο δημόσιου σχολιασμού που διήρκεσε 60 ημέρες: 30 ημέρες για δημόσια σχόλια και 30 ημέρες για να απαντήσει το FCC...."

 

https://www.savetheinternet.com/net-neutrality-what-you-need-know-now

https://el.wikipedia.org/wiki/Δικτυακή_ουδετερότητα

http://www.lifo.gr/now/digital-life/172801

 

Συνήθως, ότι ψηφίζετε στην Αμερική αργά ή γρήγορα περνάει και στον υπόλοιπο κόσμο. Οπότε τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Πρέπει ν'ανησυχούμε;

 

..

 

Link to comment
Share on other sites

Μπα, είναι η καπιταλιστική εξέλιξη των πραγμάτων, υπήρχε και θα υπάρχει τρόπος για πρόσβαση σε μη αποστειρωμένες περιοχές του διαδικτύου για όποιον ενδιαφέρεται.
Το θέμα είναι άλλο, ανεξάρτητα των ελεγκτικών αρχών, το κοινό αποφεύγει την όποια εργασία, και προτιμά να του τα δίνουν έτοιμα στο πιάτο, αυτό σε συνδυασμό με την αυξημένη επισκεψιμότητα λόγω της δωρεάν πρόσβασης που θα χορηγηθεί από τους κολοσσούς του νετ (στον αναπτυσσόμενο κόσμο), σε τέτοια sites (με έτοιμη τροφή), θα ρίξει στην άβυσσο την επισκεψιμότητα των όποιων σοβαρών sites, με τελικό αποτέλεσμα την μη συντήρησή τους, και τελικά την εξαφάνισή τους.
Για αυτό ίσως θα πρέπει να ανησυχούμε.
Βέβαια υπάρχουν και οι συνδρομές, αλλά αυτό αυτόματα καθιστά "απαγορευτικά" τα sites αυτά για ανήλικους που ενδιαφέρονται ή για βιοπαλαιστές που δεν τους παίρνει οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, ήδη υπάρχει εταιρεία η οποία διαφημίζει πακέτα "ελεύθερης" πρόσβασης στο internet (δηλ. χωρίς ογκομέτρηση δεδομένων) εφ' όσον πρόκειται για κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές / ιστοσελίδες. Και δηλαδή, ρε φίλε, αν εμένα δε μου αρέσει το youtube και προτιμώ το vimeo; Τα δεδομένα θα είναι τα ίδια σε όγκο, για ποιο λόγο μου τα χρεώνεις αλλιώς;

Δεν ξέρω αν σας αρέσει αυτό το στυλ, εμένα δε μου γεμίζει το μάτι πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 12/17/2017 at 10:32 PM, Τράγου Κέρατο said:

Κοίτα, ήδη υπάρχει εταιρεία η οποία διαφημίζει πακέτα "ελεύθερης" πρόσβασης στο internet (δηλ. χωρίς ογκομέτρηση δεδομένων) εφ' όσον πρόκειται για κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές / ιστοσελίδες. Και δηλαδή, ρε φίλε, αν εμένα δε μου αρέσει το youtube και προτιμώ το vimeo; Τα δεδομένα θα είναι τα ίδια σε όγκο, για ποιο λόγο μου τα χρεώνεις αλλιώς;

Δεν ξέρω αν σας αρέσει αυτό το στυλ, εμένα δε μου γεμίζει το μάτι πάντως...

Branding and marketing my dear. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...