Jump to content

Τίποτε μάταια δεν γίνεται


Recommended Posts

«Τίποτε μάταια δεν γίνεται, αλλά όλα γενικά οφείλονται σε μια αιτία και υποτάσσονται σε μια αναγκαιότητα»

Δημόκριτος

 

Συμφωνείτε; Κι αν ναι, ποιά να είναι άραγε αυτή η αναγκαιότητα;

 

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιότητα της ενέργειας να θέλει να επιστρέψει στην κατάσταση ισορροπίας της :) (όπως είπα και αλλού).

Όσο πιο περίπλοκα "εγκλωβισμένη" είναι, τόσο και πιο πολύπλοκα θα είναι τα μονοπάτια που θα πρέπει να ακολουθήσει για να "απελευθερωθεί".
Για αυτό και "σκοπός" μας είναι να "μαθαίνουμε" - σε αυτή τη διάσταση - ώστε αργότερα να μην χρειαστεί να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, και να αφεθούμε στο επόμενο βήμα.
Ο χρόνος δεν έχει σημασία, μόνο οι διαδικασίες.
 

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2017 at 11:09 PM, Sucore said:

Για αυτό και "σκοπός" μας είναι να "μαθαίνουμε" - σε αυτή τη διάσταση - ώστε αργότερα να μην χρειαστεί να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, και να αφεθούμε στο επόμενο βήμα.

Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Νεφέλη said:

Γιατί;

Για να αποφευγεται η σπαταλη ενέργειας.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sucore said:

Για να αποφευγεται η σπαταλη ενέργειας.

Μα... όοοολα αυτά, δεν είναι η απόλυτη σπατάλη ενέργειας;

<< Για αυτό και "σκοπός" μας είναι να "μαθαίνουμε" - σε αυτή τη διάσταση - ώστε αργότερα να μην χρειαστεί να επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια, και να αφεθούμε στο επόμενο βήμα. >>

Τι να "μάθουμε"; Γιατί να το μάθουμε; Ποιά είναι "αυτή" η διάσταση; Ποιό είναι το "επόμενο βήμα"; Γιατί υπάρχει επόμενο βήμα; Υπάρχει επόμενο βήμα;

Link to comment
Share on other sites

-Για να κοψεις δρομο θα πας απο κει.

- Γιατι να κοψω δρομο;

Γιατι υπαρχει ο δρομος;

Γιατι να παω απο κει;

Γιατι μου μιλας;

Ποιος εισαι;

ΒΟΗΘΕΙΑ.

-----

Αν ρωτας για οδηγιες, καποιος υποθετει πως ξερεις που εισαι και που πας...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Νεφέλη said:

Εσύ ξέρεις;

Εγω δεν ρωταω, οχι επειδη ξερω (που δεν ξερω), αλλα επειδη δεν ενδιαφερομαι, οποτε δεν με απασχολουν οι απαντησεις.

Αν εχω καποια απορία, προσπαθω πρωτα να τη λυσω μόνος μου, και αφου αποτυχω αρχιζω τις ερωτησεις σε μορφη διαλόγου, περιγραφοντας συνεχως την οπτικη μου (οποια εχω σχηματισει μεχρι στιγμης), παραλληλα με των αλλων.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Sucore said:

Εγω δεν ρωταω, οχι επειδη ξερω (που δεν ξερω), αλλα επειδη δεν ενδιαφερομαι, οποτε δεν με απασχολουν οι απαντησεις.

:blink:

Αφού δεν ενδιαφέρεσαι, γιατί μπαίνεις στο θέμα, βρε καλό μου;!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Νεφέλη said:

:blink:

Αφού δεν ενδιαφέρεσαι, γιατί μπαίνεις στο θέμα, βρε καλό μου;!

Ειπα πως δεν ξερω, και δεν ενδιαφερομαι αρκετα ωστε να ρωτησω.

Ειπα την γνωμη που εχω μέχρι στιγμης για το θεμα, μηπως και υπαρξει διαλογος που θα μου δωσει νεες ιδεες.

Αν ενδιαφερομουν αρκετα, τοτε θα ειχα δομησει μια ερωτηση ξεκαθαρη με συγκεκριμενη απορια.

Edited by Sucore
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να βρούμε την αναγκαιότητα, χρειαζόμαστε μια σταθερά, την αιτία ή αλλιώς την Πηγή! Αν δεν αναζητήσουμε την πηγή, η ανάγκη δεν υπάρχει γιατί δεν μπορείς να αναγνωρίσεις τι είναι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...