Jump to content

Και ξαφνικά, όλα γκρεμίζονται! Τώρα…;


Recommended Posts

Ανεξάρτητα του τι πιστεύετε (ή δεν πιστεύετε), έχετε ποτέ αναρωτηθεί τι θα γινόταν εάν αποδεικνύονταν, πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι το πιστεύω σας είναι λανθασμένο;

Προφανώς μιλάω για την προσωπική σας πνευματική πίστη/θρησκεία/κοσμοθεωρία.

Επίσης προφανώς μιλάω υποθετικά, μιας και το θεωρώ λίγο δύσκολο να συμβεί κάτι τέτοιο «πέραν πάσης αμφιβολίας». Αλλά, ας το σκεφτούμε για μια στιγμή, ότι ίσως μπορούσε να συμβεί... Πως θα αντιδρούσατε;

Link to comment
Share on other sites

Μιεχ, τι είχαμε τι χάσαμε;
Η προσαρμοστικότητα είναι βέβαια μέρος των πιστεύω μου, οπότε λογικά θα χανόταν και αυτή, το ίδιο και η δυνατότητα για εικασίες...οπότε δεν μπορώ να φανταστώ.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Νεφέλη said:

τι θα γινόταν εάν αποδεικνύονταν, πέραν πάσης αμφιβολίας, ότι το πιστεύω σας είναι λανθασμένο;

Υπέροχη στιγμή. Κι έχει καιρό να μου συμβεί.

(Ναι, είναι υπέροχο διότι το καινούργιο "σωστό", κατά κανόνα, αποδεικνύεται πολύ συναρπαστικότερο.)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2018 at 11:54 AM, Τράγου Κέρατο said:

Υπέροχη στιγμή. Κι έχει καιρό να μου συμβεί.

Αυτή καθ'αυτή η στιγμή που συμβαίνει αυτό, δεν μπορώ να την χαρακτηρίσω υπέροχη. Συνήθως οι περισσότεροι θα την χαρακτήριζαν σοκαριστική και τρομακτική. Πως είναι δυνατόν να καταρρεύσουν οι "σταθερές" σου κι εσύ να είσαι μέσα στην καλή χαρά...;

ΜΕΤΑ τις πρώτες "κρυάδες" (όπου το πόσο μετά ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο), ναι, συμφωνώ ότι είναι υπέροχο :cheerful_h4h:

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κι από δω! :cheerful_h4h:

Το λοιπόν. Η ζωή είναι ένα σχολείο. Ερχόμαστε για να πάρουμε τα μαθήματα που χρειαζόμαστε για να εξελιχθούμε και να προχωρήσουμε ένα βήμα παραπέρα.
Εάν αποδεικνύονταν ότι το πιστεύω μου/πίστη/θρησκεία/κοσμοθεωρία είναι λανθασμένο-η, προφανώς κάποιο μάθημα θα πρεπε να πάρω. Εάν το αναγνωρίσω (ουάου!:clapping:) θα προχωρήσω παραπέρα, εάν .. όχι... σίγουρα θα το ξανασυναντήσω ξανά και ξανά και ξανά.... :insane:... μέχρι να το καταλάβω... (de facto). 
Τώρα όσον αφορά την αντίδραση.. θα κρίνω από κάτι παραπλήσιο που μου συνέβη στο σχετικά κοντινό παρελθόν..
Σίγουρα αρχικά θα  ενθουσιαζόμουν, μετά "ο νους" θα παιζε κλασικά το ρόλο της αμφισβήτησης, έπειτα (επειδή εσωτερικά πάντα γνωρίζουμε την αλήθεια και απλά την αμφισβητούμε) θα ανακουφιζόμουν και ως απόρροια θα γεννιόντουσαν άπειρες καινούργιες ερωτήσεις που θα περίμεναν τις απαντήσεις τους στον κατάλληλο τόπο και χρόνο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Αbhar Νandita said:

Το λοιπόν. Η ζωή είναι ένα σχολείο. Ερχόμαστε για να πάρουμε τα μαθήματα που χρειαζόμαστε για να εξελιχθούμε και να προχωρήσουμε ένα βήμα παραπέρα.
Εάν αποδεικνύονταν ότι το πιστεύω μου/πίστη/θρησκεία/κοσμοθεωρία είναι λανθασμένο-η, προφανώς κάποιο μάθημα θα πρεπε να πάρω.

Κι αν αυτό που ανατρεπότανε ήταν ότι η ζωή δεν είναι σχολείο, δεν παραδίδονται μαθήματα και είναι παντελώς ανούσια...;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μετά βιώνεις μία κατάσταση "κενού"...

Τι εννοώ με αυτό... Πιστεύω ότι θα κατέρρεαν σιγά σιγά οι κολώνες της συνείδησης σου λόγω του ότι θα βίωνες μία αμφισβήτηση προς τα πάντα... Βέβαια αναλόγως το πόσο σημαντικό είναι κάτι για σένα και το κατά πόσο σε επηρεάζει! 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Zak said:

Νομίζω ότι μετά βιώνεις μία κατάσταση "κενού"...

Για πόσο όμως; Κάποια στιγμή δεν πρέπει να ξαναγεμίσει αυτό το κενό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ξαναγεμίζει! Απλά το πόσο θα διαρκέσει αυτό ορίζεται από πολλούς παράγοντες λόγω του ότι ο καθένας είναι διαφορετικός. Τι εννοώ... Π.χ. Κάποιος με πιο ισχυρή θέληση, θα καταφέρει πιο γρήγορα να "βάλει σε τάξη" συναισθήματα, σκέψεις κλπ ώστε να μπορέσει να προχωρήσει ώστε να ξαναγεμίσει το κενό αυτό.

Θα έλεγα ότι αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι συνδυασμός θέλησης και γνώσης ταυτόχρονα, κάτι όμως που δεν προσδιορίζει τον χρόνο... Εσύ πως το έχεις στο μυαλό σου Νεφέλη;

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2018 at 1:10 PM, Νεφέλη said:

Κι αν αυτό που ανατρεπότανε ήταν ότι η ζωή δεν είναι σχολείο, δεν παραδίδονται μαθήματα και είναι παντελώς ανούσια...;

Τέλεια! Ξέρεις πόσο άγχος είχα ΠΑΝΤΑ ..μα ΠΑΝΤΑ όμως... με τις εξετάσεις?!??? Καταστροφή σου λέω! :lol:


Αλλά πέρα από την πλάκα νομίζω ότι αντιλαμβάνομαι πως το λες. Γιατί η αναφανταλιά (όπως έλεγε η συγχωρεμένη η γιαγιούλα μου) μου ρθε. Αλλά ξέρεις τι; Ήταν στιγμιαίο.
Το ίδιο μου ρθε πριν έξι μήνε που δεν το πίστευα αυτό που λέω τώρα. Αλλά το αποδέχτηκα. Γιατί παρόλο που ήταν κόντρα σε όλα όσο ήξερα μέχρι τότε, το"ένιωσα" σωστό. Σαν να το ξερα από πάντα. Παρόλο που δεν το ξερα. Αν λοιπόν το ένιωθα "σωστό" ότι είναι παντελώς ανούσια θα αντιδρούσα με τον τρόπο που σου περιέγραψα. Αν όχι... θα το ψαχνα μεν... αλλά αν δεν με έπειθε θα το έβλεπα ως θέμα ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ.. γιατί τα πάντα είναι και τ0 πως το αντιλαμβάνεται ο  κάθε ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ.
Γιατί όσο και να ακούγεται ουτοπικό .. για τον καθένα η αλήθεια είναι η ΔΙΚΗ του αλήθεια. (κι αυτό σηκώνει ΜΕΓΑΛΗ κουβέντα)

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Zak said:

Σαφώς και ξαναγεμίζει! Απλά το πόσο θα διαρκέσει αυτό ορίζεται από πολλούς παράγοντες λόγω του ότι ο καθένας είναι διαφορετικός. Τι εννοώ... Π.χ. Κάποιος με πιο ισχυρή θέληση, θα καταφέρει πιο γρήγορα να "βάλει σε τάξη" συναισθήματα, σκέψεις κλπ ώστε να μπορέσει να προχωρήσει ώστε να ξαναγεμίσει το κενό αυτό.

Θα έλεγα ότι αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι συνδυασμός θέλησης και γνώσης ταυτόχρονα, κάτι όμως που δεν προσδιορίζει τον χρόνο... Εσύ πως το έχεις στο μυαλό σου Νεφέλη;

Πιο γρήγορα... δεν προσδιορίζει το χρόνο... 
Τωρα εγώ θα φανώ  του ψυχιατρείου που πιστεύω ότι ο χρόνος στην ουσία δεν υπάρχει και ότι είναι κάτι που πλάσαμε οι άνθρωποι απλά και μόνο για να συνεννοούμαστε?
Για λόγους εξυπηρέτησης και ευκολίας;  :insane: 

Παρεπιπτόντως .. μ' αρέσει  ο τρόπος που σκέφτεσαι!!!  -->  Ζωγραφίζοντας Ουράνια Τόξα σε έναν Φωτεινό Ορίζοντα...:thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Αbhar Νandita said:

Πιο γρήγορα... δεν προσδιορίζει το χρόνο... 
Τωρα εγώ θα φανώ  του ψυχιατρείου που πιστεύω ότι ο χρόνος στην ουσία δεν υπάρχει και ότι είναι κάτι που πλάσαμε οι άνθρωποι απλά και μόνο για να συνεννοούμαστε?
Για λόγους εξυπηρέτησης και ευκολίας;  :insane:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά μην ξεχνάς ότι η Νεφέλη ρώτησε...

23 hours ago, Νεφέλη said:

Για πόσο όμως; Κάποια στιγμή δεν πρέπει να ξαναγεμίσει αυτό το κενό;

Οπότε από την στιγμή που μου προσδιόρισε τον χρόνο, έπρεπε να εκφραστώ βάσει του χρόνου που έχουμε πλάσει και μου οριοθέτησε!

Υ.Γ. Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα μου επιτρέψεις να πω το ίδιο και για σένα!

Edited by Zak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Zak said:

Εσύ πως το έχεις στο μυαλό σου Νεφέλη;

Συγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση... (ίσως επειδή ακόμα πίνω καφέ!)

 

7 hours ago, Αbhar Νandita said:

Τέλεια! Ξέρεις πόσο άγχος είχα ΠΑΝΤΑ ..μα ΠΑΝΤΑ όμως... με τις εξετάσεις?!??? Καταστροφή σου λέω! :lol:

:thumbsup:

 

7 hours ago, Αbhar Νandita said:

Γιατί όσο και να ακούγεται ουτοπικό .. για τον καθένα η αλήθεια είναι η ΔΙΚΗ του αλήθεια. (κι αυτό σηκώνει ΜΕΓΑΛΗ κουβέντα)

Η μόνη αντικειμενική αλήθεια, είναι ότι η αλήθεια είναι υποκειμενική. :thumbsup:

 

6 hours ago, Αbhar Νandita said:

Τωρα εγώ θα φανώ  του ψυχιατρείου που πιστεύω ότι ο χρόνος στην ουσία δεν υπάρχει και ότι είναι κάτι που πλάσαμε οι άνθρωποι απλά και μόνο για να συνεννοούμαστε?

Φιλοσοφικά και Επιστημονικά (στο πεδίο της Αστροφυσικής κυρίως), έχεις δίκιο.

Σκαλώνω όμως όταν πάμε πρακτικά... αφού δεν υπάρχει χρόνος, πως γίνεται να είναι απόλυτα παρατηρήσιμη η αλλαγή που προκαλεί ο χρόνος;! 

(...χμ... μας βλέπω να βγαίνουμε off topic μ'αυτό το τελευταίο...)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Νεφέλη said:

Σκαλώνω όμως όταν πάμε πρακτικά... αφού δεν υπάρχει χρόνος, πως γίνεται να είναι απόλυτα παρατηρήσιμη η αλλαγή που προκαλεί ο χρόνος;! 

(...χμ... μας βλέπω να βγαίνουμε off topic μ'αυτό το τελευταίο...)

Άνοιξε νέο topic, θα βγούμε σίγουρα εκτός!

 

6 minutes ago, Νεφέλη said:

Συγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση... (ίσως επειδή ακόμα πίνω καφέ!)

Βάλε καφέ να τα πούμε...

Ας ξεκινήσουμε με το τι πιστεύεις εσύ ότι θα συμβεί σε αυτόν που θα περάσει κάτι τέτοιο... Πως θα το διαχειριστεί;

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Zak said:

Άνοιξε νέο topic, θα βγούμε σίγουρα εκτός!

:thumbsup:

 

12 minutes ago, Zak said:

Ας ξεκινήσουμε με το τι πιστεύεις εσύ ότι θα συμβεί σε αυτόν που θα περάσει κάτι τέτοιο... Πως θα το διαχειριστεί;

Δεν μπορώ να μιλήσω για τους άλλους. Εμένα όταν μου συνέβη, ήταν πολύ καλό σοκ. Αρχικά δυσκολευόμουν να το δεχτώ, γι'αυτό και χώθηκα μέσα στα βιβλία να το επιβεβαιώσω. Φυσικά, διάβαζα και ερευνούσα υποκειμενικά, διατί έψαχνα να στηρίξω τις δικές μου πεποιθήσεις. Όταν το πήρα επιτέλους απόφαση ότι όσο και να το "στριφογυρίσω" το πράμα δεν αλλάζει... Μου πήρε κάποιες μέρες να συνέλθω και να το αποδεχτώ.

Βέβαια, τότε ήμουν πολύ νεαρή και απίστευτα ξεροκέφαλη (και εγωίστρια φυσικά). Οπότε, ήταν καλό "χαστούκι" για το Εγώ μου (και φυσικά με ωφέλισε πάρα πολύ :thumbsup: )

Αν μου συνέβαινε τώρα... θα το αντιμετώπιζα πολύ χαλαρά. Άλλωστε πλέον είναι σημαντικό μέρος της Κοσμοθεωρίας μου ότι τα πάντα είναι πιθανά.

Οπότε, πιστεύω ότι οι αντιδράσεις ποικίλουν, σύμφωνα με τον χαρακτήρα του καθενός και με το κατά πόσο έχει έστω υποθετικά σκεφτεί αυτήν την πιθανότητα.

 

Όμως... εάν αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι υπάρχει Παράδεισος και Κόλαση, όπως αυτά δίδονται από τις Μονοθεϊστικές θρησκείες... Θα φρικάρω τρελά! Δεν θα το αντέξω! Κι ας δέχομαι ότι παίζει κι αυτό στις πιθανότητες! :insane:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...