Jump to content

Τροφοσυλλέκτες VS Αγρότες... που είναι η ευτυχία;


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Ο γεωργός συνεχίζει να είναι τροφοσυλλέκτης. Ακόμα και σήμερα. Ο κτηνοτρόφος ομοίως. Η διαφορά μεταξύ γεωργού και αμιγώς τροφοσυλλέκτη είναι οτι ο δεύτερος δε μπορεί να μένει σταθερός. Πρέπει να ακολουθεί την πορεία του ήλιου, όπως τα αποδημητικά πουλιά. Με την διαφορά ότι δεν πετάει. 

Αν μιλάμε για την τροπική ζώνη, τότε τα πράγματα είναι απλά. Στις άλλες ζώνες του πλανήτη όμως; 

Εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι η κατάσταση του γεωργού είναι περισσότερο βιώσιμη από του αμιγώς συλλέκτη. 

Για το κομμάτι περί εξυπνάδας θεωρώ ότι δεν είμαστε σε θέση να εκφέρουμε γνώμη. Οι παράγοντες είναι πολλοί, όχι μόνο όσα αναφέρει το κείμενο. 

Για το τι θεωρεί ο καθένας πιο δύσκολο και πιο ευχάριστο, είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. 

Ο συγγραφέας εκφράζει μια προσωπική γνώμη. Προβάλει τις πεποιθήσεις του. Είναι στο χέρι του καθενός να τις δεχτεί ή όχι. 

Μοιάζει το κείμενο να παρουσιάζει την κατάσταση σαν άσπρο / μαύρο, κάτι που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2018 at 7:36 PM, Αρχάγγελος said:

Μοιάζει το κείμενο να παρουσιάζει την κατάσταση σαν άσπρο / μαύρο, κάτι που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. 

Σύμφωνοι. Πράγματι τίποτα δεν είναι μόνο άσπρο ή μόνο μαύρο, δεκτό.

Παρατηρώντας όμως τα υπάλοιπα πλάσματα αυτού του πλανήτη, που φυσικά κανένα άλλο δεν έχει οργανωθεί όσο ο άνθρωπος... Σας φαίνεται να περνάνε καλύτερα ή χειρότερα; Ναι, ναι, ξέρω... οι κίνδυνοι, ο καιρός, κλπ κλπ... Αλλά σάμπως και ο άνθρωπος δεν αντιμετωπίζει παρόμοιους (και ενίοτε χειρότερους) κινδύνους; Το ότι τους έχουμε συνηθήσει και δεν μας κάνουν εντύπωση, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Αλλά, τουλάχιστον τα υπόλοιπα πλάσματα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, περνάνε την ζωή τους πιο... φυσικά.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νεφέλη said:

τουλάχιστον τα υπόλοιπα πλάσματα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, περνάνε την ζωή τους πιο... φυσικά.

Ο_ο 
Μιας και είμαστε το μόνο ον που συνειδητά προσαρμόζει το περιβάλλον του με εξελισσόμενους τρόπους ώστε σε βάθος χρόνου να είναι ασφαλές, είναι λογικό.
Μπορείς βέβαια αν θες να ζήσεις και εσύ ...φυσικά, το θέμα είναι όμως πως δε θες.
Δε θες επειδή γνωρίζεις τη πιθανή κατάληξή σου... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το θέμα της συζήτησης. Συγκρίνουμε μεταξύ της ζωής του τροφοσυλλέκτη και του γεωργού τι; την φυσικότητα; την ευτυχία; την ασφάλεια; την υγεία; την ισότητα; τη δικαιοσύνη; το τι είναι προτιμότερο; 

Κατέληξε κάπου για να ξέρουμε για τι μιλάμε :cheerful_h4h:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2018 at 7:59 PM, Νεφέλη said:

Αλλά, τουλάχιστον τα υπόλοιπα πλάσματα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, περνάνε την ζωή τους πιο... φυσικά.

Πως γίνεται να μη ζεις φυσικά;

Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2018 at 11:25 PM, Sucore said:

Μπορείς βέβαια αν θες να ζήσεις και εσύ ...φυσικά, το θέμα είναι όμως πως δε θες.
Δε θες επειδή γνωρίζεις τη πιθανή κατάληξή σου...

Σαφώς και θέλω! Αν δεν έχω μάθει και δεν ξέρω πιά πως να το κάνω.

Όσο για την κατάληξη... Έχω την εντύπωση ότι εντός των πόλεων η κατάληξή μου θα είναι πολύ χειρότερη!

 

On 3/2/2018 at 9:18 AM, Αρχάγγελος said:

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το θέμα της συζήτησης. Συγκρίνουμε μεταξύ της ζωής του τροφοσυλλέκτη και του γεωργού τι; την φυσικότητα; την ευτυχία; την ασφάλεια; την υγεία; την ισότητα; τη δικαιοσύνη; το τι είναι προτιμότερο; 

Κατέληξε κάπου για να ξέρουμε για τι μιλάμε :cheerful_h4h:

Αχαχαχα... όλα στο παιχνίδι είναι. Ο τίτλος είναι Τροφοσυλλέκτες VS Αγρότες... που είναι η ευτυχία; Οπότε μάλλον κινούμαστε γύρω από αυτό το θέμα. Αλλά γενικότερα... Διάλεξε όποιο κάνεις κέφι :wink_anim:

 

6 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Πως γίνεται να μη ζεις φυσικά;

Νίτσε

'Ντάξ' βρε παιδί μου κι εσύ! Τρόπος του λέγειν! Γι'αυτό έβαλα πιο πριν τις τελίτσες  :018bleh:

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Νεφέλη said:

Σαφώς και θέλω! Αν δεν έχω μάθει και δεν ξέρω πιά πως να το κάνω.

Τι σε εμποδίζει ώστε να το ψάξεις και να το κάνεις;
Αν το θέλεις τότε το κάνεις, δεν υπάρχει εμπόδιο, προς το παρόν τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sucore, ανοίγεις άλλο θέμα. Το τι θέλω/μπορώ/κάνω εγώ ή ο οποιοσδήποτε, είναι κομματάκι off topic εδώ.

Κάποιος θα μπορούσε να σου πει ότι σαφώς θα προτιμούσε την ζωή του τροφοσυλλέκτη, αλλά λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας δεν μπορεί να την ακολουθήσει. Είναι αναγκασμένος να βρίσκεται μέσα στην κοινωνία, όπως αυτή είναι τώρα διαμορφωμένη. Τι προβλήματα; Σκέψου ότι θέλεις. Έτσι κι αλλιώς, τα περισσότερα πλέον έχουν δημιουργηθεί λόγω του σύγχρονου τρόπου ζωής, λόγω της μετάλλαξης/αλλίωσης των γονιδίων μας με τις γενιές, κλπ κλπ, και είναι πλέον "μη αναστρέψιμα".

Μ'άλλα λόγια, ωραία να λέμε ότι "μα γιατί δεν βάζουμε πλώρη για πίσω", αλλά τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά. Κάποιοι λίγοι τυχεροί, καταφέρνουν και το κάνουν (και τους ζηλεύω τρελά). Δεν είμαστε όμως όλοι τόσο τυχεροί.

Ας επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας, το οποίο είναι: κατά την γνώμη μας που βρίσκεται η ευτυχία: τότε με τους τροφοσυλλέκτες ή τώρα με τους αγρότες (και την ανάλογη εξέλιξη).

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Νεφέλη said:

Κάποιος θα μπορούσε να σου πει ότι σαφώς θα προτιμούσε την ζωή του τροφοσυλλέκτη, αλλά λόγω σοβαρών προβλημάτων υγείας δεν μπορεί να την ακολουθήσει.

Με ζωή τροφοσυλλεκτών, αυτός ο κάποιος θα είχε φύγει από τη ζωή.

56 minutes ago, Νεφέλη said:

Μ'άλλα λόγια, ωραία να λέμε ότι "μα γιατί δεν βάζουμε πλώρη για πίσω", αλλά τα πράγματα δεν είναι πάντα τόσο απλά. Κάποιοι λίγοι τυχεροί, καταφέρνουν και το κάνουν (και τους ζηλεύω τρελά). Δεν είμαστε όμως όλοι τόσο τυχεροί.

Τώρα είναι πραγματικά τεράστιος ο πειρασμός να αρχίσω κι εγώ τα "δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω", τα "τα πάντα είναι δυνατά" και άλλα τα οποία έχουν ειπωθεί εδώ μέσα αμέτρητες φορές. Απλώς θα σημειώσω το συγκεκριμένο ως "ορίστε κάτι που δεν είναι δυνατό με τη θέληση και μόνο".

55 minutes ago, Νεφέλη said:

Ας επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας, το οποίο είναι: κατά την γνώμη μας που βρίσκεται η ευτυχία: τότε με τους τροφοσυλλέκτες ή τώρα με τους αγρότες (και την ανάλογη εξέλιξη).

Διατυπώνεις το ερώτημα λες και η ευτυχία είναι στο ίδιο μέρος για όλους τους ανθρώπους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Με ζωή τροφοσυλλεκτών, αυτός ο κάποιος θα είχε φύγει από τη ζωή.

ΑΝ είχε αρρωστήσει... Που πιθανόν να μην είχε. Αν κάτσεις και αναλογιστείς πόσα παθαίνουμε από τον τρόπο που ζούμε, θα φρίξεις!

 

5 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Τώρα είναι πραγματικά τεράστιος ο πειρασμός να αρχίσω κι εγώ τα "δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω", τα "τα πάντα είναι δυνατά" και άλλα τα οποία έχουν ειπωθεί εδώ μέσα αμέτρητες φορές. Απλώς θα σημειώσω το συγκεκριμένο ως "ορίστε κάτι που δεν είναι δυνατό με τη θέληση και μόνο".

Ξέρεις ότι είμαι υπέρμαχος του "δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δε θέλω", "τα πάντα είναι δυνατά", κλπ κλπ... Αλλά κάποια πράγματα είναι λιγότερο εφικτά από άλλα. Άλλα πάλι είναι μεν εφικτά αλλά θέλουν χρόνο που ίσως να μην υπάρχει. Και τέλος, υπάρχουν κι αυτά που είναι εφικτά... αλλά με τι κόστος;

Άμε πες, ας πούμε, στον άνθρωπο με σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια, που κάνει αιμοκαθάρσεις κάθε εβδομάδα, να πάει να ζήσει σαν τροφοσυλλέκτης. Ή αυτόν που έχει ανάγκη υποστήριξης μηχανημάτων για να λειτουργούνε κάποια όργανά του. Ή αυτόν που είναι παράλυτος... ή αυτόν που χρειάζεται καθημερινά ισχυρά φάρμακα... ή... ή... ή...

 

10 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Διατυπώνεις το ερώτημα λες και η ευτυχία είναι στο ίδιο μέρος για όλους τους ανθρώπους.

Εδώ πάσο και φυσικά έχεις δίκιο. :rose:

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

 

Ας επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας, το οποίο είναι: κατά την γνώμη μας που βρίσκεται η ευτυχία: τότε με τους τροφοσυλλέκτες ή τώρα με τους αγρότες (και την ανάλογη εξέλιξη).

Η ευτυχία είναι ανεξάρτητη και από τους δύο αυτούς παράγοντες 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

ΑΝ είχε αρρωστήσει... Που πιθανόν να μην είχε. Αν κάτσεις και αναλογιστείς πόσα παθαίνουμε από τον τρόπο που ζούμε, θα φρίξεις!

Ναι. Έχεις μετρήσει όμως από πόσα γινόμαστε καλά, τα οποία αν ζούσαμε ως τροφοσυλλέκτες θα μας είχαν στείλει στα θυμαράκια; Σκέψου το απλό πλύσιμο των χεριών με σαπούνι από πόσες θανατηφόρες ασθένειες μας σώζει. Και, ως γνωστόν, σαπούνι οι τροφοσυλλέκτες δεν έχουν.

Σκέψου το άλλο: αν ζεις ως τροφοσυλλέκτης, στα δάση, ανάμεσα στα άγρια θηρία, είσαι θήραμα για τροφή. Και καλά να είσαι εσύ θήραμα. Είναι και τα παιδιά σου. Πιο εύκολο θήραμα, με πιο νόστιμο κρέας. Να το συνεχίσω;

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2018 at 1:16 PM, Αρχάγγελος said:

Η ευτυχία είναι ανεξάρτητη και από τους δύο αυτούς παράγοντες

Σαφώς! Αλλά συζήτηση είναι, μην το παίρνεις τόσο κυριολεκτικά :)

Επιπλέον, υποθέτω πως θα συμφωνήσουμε ότι κάποιες καταστάσεις βοηθάνε την ευτυχία ενώ άλλες όχι.

 

On 6/2/2018 at 1:57 PM, Τράγου Κέρατο said:

Ναι. Έχεις μετρήσει όμως από πόσα γινόμαστε καλά, τα οποία αν ζούσαμε ως τροφοσυλλέκτες θα μας είχαν στείλει στα θυμαράκια; Σκέψου το απλό πλύσιμο των χεριών με σαπούνι από πόσες θανατηφόρες ασθένειες μας σώζει. Και, ως γνωστόν, σαπούνι οι τροφοσυλλέκτες δεν έχουν.

Να σε ξαναπάω στους Ινδιάνους της Β.Αμερικής...;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...