Jump to content

Τι Είναι Η Συνείδηση;


Recommended Posts

16 minutes ago, Νεφέλη said:

Θεωρείς ότι αλλάζει η "κατάσταση συνείδησης"; Ότι έχει "αρχή" και "τέλος";

Τι είναι συνείδηση;

Τώρα θες να με κάψεις έτσι;

Συνείδηση είναι η αντίληψη πως είμαι ξεχωριστό ον, και πως οι πράξεις μου έχουν (άμεσο ή/και έμμεσο) αντίκτυπο στους υπόλοιπους και στο περιβάλλον μου.

Και ναι, φυσικά και αλλάζει η κατάσταση συνείδησης, η αρχή και το τέλος της όμως είναι γκρίζες ζώνες, εξαρτώνται από το άτομο και το περιβάλλον του.
 

16 minutes ago, Νεφέλη said:

Επειδή κι εγώ την ίδια αντίληψη έχω για την θεϊκότητα, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιά η θέση της συνείδησης στο Όλον;

Αν μιλάμε για ολοκληρωμένη συνείδηση (ή που πλησιάζει την ολοκλήρωση της - όσο επιτρέπει η διάστασή μας δηλαδή), πιστεύω πως είναι συνειδητοποίηση πως είμαστε κομμάτι ενός συνόλου που βρίσκεται πάντοτε σε ισορροπία και πώς απολύτως τίποτα δεν έχει σημασία, μιας και δεν διαταράσσει την ισορροπία αυτή.
Κι αν ποτέ διαταραχθεί πάλι δε θα έχει σημασία, γιατί είτε που θα καταστραφούν όλα, ή που θα επανέλθει η ισορροπία.
Όπως και να έχει ο ρόλος μας μέσα σε αυτό είναι αδιάφορος, οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να απολαμβάνουμε την καθημερινότητά μας και να βοηθάμε άλλους (βοηθάει μακροπρόθεσμα στη δική μας) να απολαμβάνουν τη δική τους (μας). 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Τώρα θες να με κάψεις έτσι;

Αχαχαχα... δεν φταίω εγώ! Μόνος σου πας και πέφτεις στις παγίδες! :018bleh:
 

Quote

Συνείδηση είναι η αντίληψη πως είμαι ξεχωριστό ον, και πως οι πράξεις μου έχουν (άμεσο ή/και έμμεσο) αντίκτυπο στους υπόλοιπους και στο περιβάλλον μου.

Σύμφωνα με την Παιδοψυχολογία, ένα παιδί ξεκινά να κατανοεί το ότι είναι ξεχωριστό ον, περίπου στην ηλικία των 6 μηνών. Πριν από αυτό, αντιλαμβάνεται τα πάντα ως ένα, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού του. Δεν ξέρω εάν έχεις παιδιά, αλλά εάν έχεις και είναι μεγαλύτερα από 6 μηνών, θα το έχεις διαπιστώσει πως είναι αλήθεια (ίσως μάλιστα να σου λύθηκαν και κάποιες απορίες σχετικά με το γιατί συμπεριφέρονταν έτσι, όσο ήταν μικρότερο από 6 μηνών).

Άρα, νομίζω ότι εδώ θα πρέπει να διευκρινίσουμε: πιστεύεις ότι υπάρχει συνείδηση πριν τους 6 μήνες ζωής ενός ανθρώπου;

Επίσης, αυτή η πληροφορία (σε περίπτωση που δεν την γνώριζες) σε βάζει καθόλου σε σκέψεις για το τι είναι τελικά ο άνθρωπος;

Ερώτηση bonus: η ψυχή τι ρόλο παίζει σ' όλ' αυτά; έχει κάποια σχέση με την συνείδηση; με την θεϊκότητα; με το Όλον;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 10/16/2017 at 12:01 PM, Νεφέλη said:

Σύμφωνα με την Παιδοψυχολογία, ένα παιδί ξεκινά να κατανοεί το ότι είναι ξεχωριστό ον, περίπου στην ηλικία των 6 μηνών.

https://www.psychologytoday.com/blog/great-kids-great-parents/201211/self-awareness 

Επίσης υπάρχει η συνέχεια εδώ: 

 
Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί αφαίρεσες από εκεί το σχόλιο :/ τώρα η κείθε συζήτηση δε βγάζει νόημα.

---
 

On 10/16/2017 at 12:01 PM, Νεφέλη said:

Άρα, νομίζω ότι εδώ θα πρέπει να διευκρινίσουμε: πιστεύεις ότι υπάρχει συνείδηση πριν τους 6 μήνες ζωής ενός ανθρώπου;


Για εμένα η συνείδηση περιέχει και την ικανότητα να ξεχωρίζουμε τον εαυτό μας από το περιβάλλον, καθώς και την ικανότητα να προβλέπουμε τον αντίκτυπο των πράξεων μας.
Είναι η θέση μας μέσα στον κόσμο, και οι κινήσεις που επιλέγουμε για να μεταβάλλουμε αυτή τη θέση.
Με αυτή την έννοια το νήπιο απέχει ΠΟΛΥ από την συνειδητή ύπαρξη, και όχι μόνο το νήπιο αλλά γενικότερα τα παιδιά, και όσοι μείναν παιδιά (νοητικά).

On 10/16/2017 at 12:01 PM, Νεφέλη said:

Επίσης, αυτή η πληροφορία (σε περίπτωση που δεν την γνώριζες) σε βάζει καθόλου σε σκέψεις για το τι είναι τελικά ο άνθρωπος;

Τσου
 

On 10/16/2017 at 12:01 PM, Νεφέλη said:

Ερώτηση bonus: η ψυχή τι ρόλο παίζει σ' όλ' αυτά; έχει κάποια σχέση με την συνείδηση; με την θεϊκότητα; με το Όλον;

Η ψυχή ή η κάθε αντίστοιχη δύναμη που μας ωθεί στο να επιθυμούμε κάτι παραπάνω από τις υλικές απολαύσεις, είναι αυτό που καθοδηγεί την κάθε συνειδητή πράξη μας, αναλόγως τον προσανατολισμό της δύναμης αυτής.

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2018 at 11:41 AM, Sucore said:

Το άρθρο μιλάει για αντίληψη (self-awareness) όχι για συνείδηση (conciousness).

 

On 1/2/2018 at 11:41 AM, Sucore said:

Για εμένα η συνείδηση περιέχει και την ικανότητα να ξεχωρίζουμε τον εαυτό μας από το περιβάλλον, καθώς και την ικανότητα να προβλέπουμε τον αντίκτυπο των πράξεων μας.
Είναι η θέση μας μέσα στον κόσμο, και οι κινήσεις που επιλέγουμε για να μεταβάλλουμε αυτή τη θέση.
Με αυτή την έννοια το νήπιο απέχει ΠΟΛΥ από την συνειδητή ύπαρξη, και όχι μόνο το νήπιο αλλά γενικότερα τα παιδιά, και όσοι μείναν παιδιά (νοητικά).

Νομίζω ότι έχουμε κομματάκι μπλέξει την αντίληψη με την συνείδηση.

Και φυσικά το νήπιο είναι ικανό για συνειδητές πράξεις! Από τον τρίτο περίπου μήνα είναι και εμφανείς, όταν αρχίζει να προσπαθεί να πιάσει κάτι, συνειδητά!

On 1/2/2018 at 11:41 AM, Sucore said:

Η ψυχή ή η κάθε αντίστοιχη δύναμη που μας ωθεί στο να επιθυμούμε κάτι παραπάνω από τις υλικές απολαύσεις, είναι αυτό που καθοδηγεί την κάθε συνειδητή πράξη μας, αναλόγως τον προσανατολισμό της δύναμης αυτής.

:huh:

 

On 1/2/2018 at 11:41 AM, Sucore said:

Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί αφαίρεσες από εκεί το σχόλιο :/ τώρα η κείθε συζήτηση δε βγάζει νόημα.

Γιατί δεν μπορώ να τραβάω ποστ από δω και από κει! Κατ'αρχάς, δεν ξέρω πως να το κάνω (:wacko:) και κατά δεύτερον, για να βγαίνει νόημα εδώ, θα χάσουμε το νόημα εκεί! Πήρα ενδεικτικά μερικά ποστ για να ανοίξω αυτό το θέμα. 'ΝΤΑΞΕΙ;!; :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Νεφέλη said:

Και φυσικά το νήπιο είναι ικανό για συνειδητές πράξεις! Από τον τρίτο περίπου μήνα είναι και εμφανείς, όταν αρχίζει να προσπαθεί να πιάσει κάτι, συνειδητά!

Ενστικτωδώς!!! 
Καμία σχέση με το συνειδητά! 

 

2 hours ago, Νεφέλη said:

Το άρθρο μιλάει για αντίληψη (self-awareness) όχι για συνείδηση (conciousness).

Φαντάσου...
Η αντίληψη της ατομικότητας είναι το πρώτο βήμα της συνείδησης, αργότερα πρέπει να μπουν στο παιχνίδι και όλα τα υπόλοιπα, και εκεί είναι το μανίκι, εκεί τα βρίσκουν σκούρα οι περισσότεροι ;) .

 

2 hours ago, Νεφέλη said:

Γιατί δεν μπορώ να τραβάω ποστ από δω και από κει! Κατ'αρχάς, δεν ξέρω πως να το κάνω (:wacko:) και κατά δεύτερον, για να βγαίνει νόημα εδώ, θα χάσουμε το νόημα εκεί! Πήρα ενδεικτικά μερικά ποστ για να ανοίξω αυτό το θέμα. 'ΝΤΑΞΕΙ;!; :018bleh:

:insane::surrender::sweat:
Σε αυτά υπάρχει τρόπος να έχεις και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, λέγεται Copy Paste.
Ένα κλικ στη γκρίζα περιοχή του quote που θες να αντιγράψεις, και Ctrl+C, και μετά Ctrl+V εκεί που θες να το βαλεις.

 

Για τη ψυχή (ή οτιδήποτε πιστεύει κάποιος πως υπάρχει αντί αυτής) λοιπόν:
Η συνείδηση είπαμε (είπα) πως είναι μια αντίληψη, είναι ένα μέσο ερμηνείας του κόσμου μας, ένα φίλτρο αν θες που επιτρέπει ή όχι σε διάφορες πληροφορίες να επεξεργαστούν.
Η ψυχή είναι ο ρυθμιστής αυτού του φίλτρου, αυτού του εργαλείου.
Αν το "εσώτερο είναι" σου ευχαριστιέται με το να χρησιμεύει στο να βοηθάει την μικροκοινωνία γύρω του να εξελίσσεται, τότε η συνείδηση θα ψάχνει τρόπο να διορθώσει την συμπεριφορά των άλλων, ώστε να μην παρεμποδίζουν την εξέλιξη αυτή.
Η συνείδηση επιλέγει τον τρόπο που οι επιθυμίες της "ψυχής" θα πραγματοποιηθούν, χρησιμοποιώντας αυτά που θεωρεί πιο παραγωγικά μέχρι και εκείνη την στιγμή.
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...