Jump to content

Αποποιούμαι τις ευθύνες μου... με την «άδεια» της Επιστήμης!


Recommended Posts

Όλο και περισσότερες έρευνες «σκάνε μύτη», με θέμα την συμπεριφορά του ανθρώπου σε διάφορα πεδία, κι όλες καταλήγουν στο ότι: φταίει η κατασκευή του εγκεφάλου, φταίνε τα γονίδια, φταίνε τα παραμύθια που διαβάζαμε μικροί, φταίει το κινητό, φταίνε τα μεταλλαγμένα προϊόντα, φταίει το νέφος, φταίει ο γείτονας, φταίει ο Δίας που πέρασε από τον αχλαδόκαμπο, φταίει το κέρατό τους το τράγιο... όλοι φταίνε, εκτός από... εμένα!

Πως το βλέπετε όλο αυτό το «πανηγύρι»;

Διότι προσωπικά, αυτό που βλέπω, είναι ότι μ’ όλες αυτές τις έρευνες, καταλήγουμε στο ότι όοοοολα φταίνε για την συμπεριφορά μας... εκτός από εμάς τους ίδιους!

Άραγε, πόσο ωφέλιμη είναι αυτή η επαναλαμβανόμενη υπενθύμιση ότι πάντα κάποιος/κάτι άλλο φταίει, εκτός από το δικό μας το ξερό κεφάλι και οι δικές μας επιλογές;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και στις εποχές που δεν ήταν τόσο "ισχυρή" η επιστήμη, πάλι κάποιος άλλος έφταιγε.

Είναι όλα θέμα βασικής αντίληψης, αν κάποιος έχει καταλάβει πως οι πράξεις του έχουν αντίκτυπο και στους υπόλοιπους (και ενδιαφέρεται στο να μην είναι αρνητικός αυτός ο αντίκτυπος), τότε μπορεί εύκολα να καταλάβει το πού φταίει και αν φταίει.

Στη πραγματικότητα όμως φταίει το big bang, ή το κάθε αντίστοιχο ανάλογα την κοσμοθεωρία του καθενός, γιατί ΑΥΤΟ οδήγησε στο τώρα και στα γεγονότα του τώρα.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου.

Απλά σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα εάν δημοσίευαν συχνότερα άρθρα σχετικά με αυτοβελτίωση και αυτοανάλυση, κλπ κλπ...

Νομίζω ότι υπάρχει μια "κινητικότητα" πως αυτή τη κατεύθυνση, αλλά μάλλον δεν είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε όμως για το σύνολο του πληθυσμού... Όπως είπες υπάρχει μία κινητικότητα, αλλά αυτό για να αρχίσει πια να προσδιορίζει μία γενιά ολόκληρη και μετά αυτές που ακολουθούν, πρέπει να φύγουν τα κατάλοιπα των προηγούμενων βλ. τρόπους σκέψεις, συμπλέγματα.

Είναι θετική αυτή η κινητικότητα και σίγουρα περισσότερη προβολή για αυτοβελτίωση και αυτοανάλυση θα εντείνει το γεγονός της αλλαγής αυτής, αλλά θα χρειαστεί να περάσουν χρόνια. Μόνο έτσι θα περάσει το μήνυμα στο συλλογικό Ασυνείδητο!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Νεφέλη said:

μήπως θα ήταν καλύτερα εάν δημοσίευαν συχνότερα άρθρα σχετικά με αυτοβελτίωση και αυτοανάλυση,

Εεεε.... ΟΧΙ!

(Έχεις δει το επίπεδο τέτοιων άρθρων; "Ξαναβρήκα τη χαμένη μου αυτοπεποίθηση τρώγοντας αποκλειστικά καρότα για ένα μήνα" θα ήταν μια καλή περίπτωση τίτλου τέτοιου άρθρου.)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο δεν είναι καινούριο. Μέχρι τώρα δεν ήταν η επιστήμη, αλλά η θρησκεία, η αστρολογία, οι δυσειδαιμονίες, οι προκαταλήψεις κλπ. "Δεν φταίω εγώ" και μετά βάλε κατά προτίμηση "φταίει ο Διάβολος, αυτός με έβαλε να το κάνω", "φταίνε τα άστρα, είμαι Παρθένος και ήταν ανάδρομος ο Ερμής", "φταίει που είδα μαύρη γάτα πρωί-πρωί", "αυτός ο γκαντέμης φταίει που με μάτιασε", "φταίει η Πανσέληνος".

Από την άλλη, σαφέστατα υπάρχουν άπειροι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν τη συμπεριφορά μας και το κάνουν.

Κλασσικό παράδειγμα;;; "Δεν φταίω εγώ, οι ορμόνες φταίνε" (αναλόγα με τη μύγα που έχει ο καθένας, ας μυγιαστεί με το φύλο. Εγώ πάντως δεν το προσδιορίζω :018bleh:)

Προσωπικά, όλο αυτό το "πανηγύρι" το βλέπω πολύ ωφέλιμο. Μου είναι χρήσιμο να γνωρίζω, από τους παράγοντες που μπορούν εξωγενώς να με επηρεάσουν, όσους περισσότερους μπορώ. Έτσι θα μπορώ να αντιδράσω όσο καλύτερα μπορώ. Θα μπορώ να είμαι πιο υπεύθυνος.

 

Στο σημείο αυτό μυρίζομαι ότι εσύ ορίζεις διαφορετικά την "ευθύνη" απ'ότι εγώ.

Καλό λοιπόν θα ήταν να το ξεκαθαρίσω από την πλευρά μου.

Θα υιοθετήσω κι εγώ τον λατινογενή όρο "responsability", διότι τον βρίσκω περισσότερο ακριβή και επεξηγηματικό από τον ελληνικό όρο "ευθύνη".

Responsability λοιπόν, δηλαδή ability to respond, ήτοι ικανότητα αντίδρασης. Ευθύνη λοιπόν είναι η ικανότητα (ή ανικατότητα) να αντιδρά κάποιος σε μία δεδομένη κατάσταση (ενίοτε μη ευνοϊκή).

Ένας τυφλός κουτουλάει με δύναμη σε έναν τοίχο και ανοίγει το κεφάλι του. 

Ήταν δική του ευθύνη που δεν είδε τον τοίχο; Σαφώς και όχι, είναι κάτι που δεν διαθέτει.

Ήταν δική του ευθύνη που κουτούλησε με δύναμη; Σαφώς και ναι. Εφόσον ξέρει ότι δεν βλέπει, όφειλε να αντιδράσει αναλόγως και να προσέχει.

 

Όταν λοιπόν φταίει η κατασκευή του εγκεφάλου μου για την επιληψία δεν φταίω εγώ που κοπανιέμαι. Όταν όμως με πιάνει επιληπτική κρίση την ώρα που οδηγάω, έχω ευθύνη που πήρα το τιμόνι.

Όταν φταίνε τα γονίδια που έχω μεσογειακή αναιμία, δεν φταίω που είμαι αναιμικός. Όταν όμως ξέρω ότι έχω μεσογειακή αναιμία και η γυναίκα μου έχει επίσης, φταίμε εμείς που θα φέρουμε εν γνώση μας ένα αναιμικό παιδί στον κόσμο. Το παιδί δεν θα φταίει που θα έχει χαμηλό αιματοκρίτη και θα ζαλίζεται με το παραμικρό.

Προσωπικά λοιπόν, σε όλες αυτές τις έρευνες βλέπω πιθανούς παράγοντες που μπορούν να με επηρεάσουν. Δεν βλέπω πώς εμπλέκεται αυτό με την αποποίηση ευθυνών και απορώ πού την βλέπεις εσύ.

Ο καθένας βέβαια βλέπει αυτό που επιθυμεί να δει και αυτό που αναζητάει. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/2/2018 at 11:13 AM, Νεφέλη said:

Όλο και περισσότερες έρευνες «σκάνε μύτη», με θέμα την συμπεριφορά του ανθρώπου σε διάφορα πεδία, κι όλες καταλήγουν στο ότι: φταίει η κατασκευή του εγκεφάλου, φταίνε τα γονίδια, φταίνε τα παραμύθια που διαβάζαμε μικροί, φταίει το κινητό, φταίνε τα μεταλλαγμένα προϊόντα, φταίει το νέφος, φταίει ο γείτονας, φταίει ο Δίας που πέρασε από τον αχλαδόκαμπο, φταίει το κέρατό τους το τράγιο... όλοι φταίνε, εκτός από... εμένα!

Πως το βλέπετε όλο αυτό το «πανηγύρι»;

Διότι προσωπικά, αυτό που βλέπω, είναι ότι μ’ όλες αυτές τις έρευνες, καταλήγουμε στο ότι όοοοολα φταίνε για την συμπεριφορά μας... εκτός από εμάς τους ίδιους!

Άραγε, πόσο ωφέλιμη είναι αυτή η επαναλαμβανόμενη υπενθύμιση ότι πάντα κάποιος/κάτι άλλο φταίει, εκτός από το δικό μας το ξερό κεφάλι και οι δικές μας επιλογές;

Η μαγεία αρχίζει τη στιγμή που καταλαβαίνεις την προσωπική ευθύνη και την αναλαμβανεις. Το «εγώ φταίω» άνοιγει δρόμο για να βρει κανείς τι μπορεί να κάνει για να υπερβεί τις καταστάσεις  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...