Jump to content

Τι συνεπάγεται "θεός" για εσάς;


Recommended Posts

4 hours ago, Sabrina said:

Αχ παιδιά δεν ξέρω πως έγινε αυτό, κοιτούσα το θέμα από το κινητό και απαντήθηκε . Σβήστε και τις δύο απαντήσεις μου αν είναι :P

Αχ μη μου το χαλάς! Κι ότι που σκεφτόμουνα ότι για εσένα Θεός είναι το σημείο G !

...G for God... :wink_anim::lol:

 

 

 

 

@Αρχάγγελος, δεν σε ξέχασα. Επανέρχομαι αργότερα με την απάντηση, διότι δεν προλαβαίνω τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, rasputin said:

@Αρχάγγελος 

Οκ, ήταν αργά και έκανε νύστα…

Πήρα φόρα και αναφέρθηκα σε 4-5 πράγματα ενώ ρώταγες 1-2… ε, μέσα στα 4-5 δικά μου βρίσκονται και αυτά που ρώτησες!

 

..

 

Θα το εκτιμούσα πολύ αν έκανες τον κόπο να φιλτράρεις αυτά που αφορούν στο θέμα και να τα παρουσιάσεις όπως πρέπει. Ξέρω ότι έχεις σημαντικά πράγματα να πεις επί του θέματος. Κρίμα είναι να χαθούν μέσα στο σύννεφο που δημιούργησες :)

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2018 at 3:03 PM, Αρχάγγελος said:

Όταν λες τα πάντα, εννοείς τα πάντα όλα γύρω σου; 

Π.χ μια πλαστική σακούλα, μια πέτρα, το κινητό σου, ένας καναπές 

Ή αναφέρεσαι μόνο στα έμβια; π.χ. μια κατσαριδα, μια μύγα, τα μικρόβια; 

Ή το περιορίζεις σε όσα έχουν συνείδηση και μπορούν να μεταβάλουν την πραγματικότητα κατά βούληση; τα οποία είναι ποια; :ermm:

1 - Η πλαστική σακούλα, το κινητό, ο καναπές, κλπ. είναι πράγματα επεξεργασμένα από τον άνθρωπο. Συνεπώς, σε αυτήν τους την επεξεργασμένη μορφή, όχι δεν μπορώ να τα θεωρήσω κάτι άμεσα θεϊκό. Έμμεσα ναι, μιας και αφ’ενός φτιάχτηκαν από φυσικά πράγματα και αφ’ετέρου «εμπεριέχουν» (τρόπον τίνα) την δημιουργική σπίθα αυτού που τα έφτιαξε. Επίσης, εάν τα παρατήσουμε στην φύση, μετά από κάποια χρόνια θα ξαναπορροφηθούν από αυτήν και θα ξαναγίνουν κάτι «μη-επεξεργασμένο».

2 - Έμβια είναι τα πάντα. Ακόμα και αυτά που φαινομενικά είναι «νεκρά», όπως ας πούμε μια πέτρα. Και μόνο που μπορεί να λάβει ή/και να δώσει έστω και την παραμικρή ενέργεια, κατά την γνώμη μου είναι κάτι έμβιο.

3 - Συνείδηση έχουν επίσης τα πάντα (βλ. διπλανό σου θέμα για την κβαντική) όπως και την ικανότητα να προκαλέσουν μεταβολές. Ακόμα και μια πέτρα, εάν παραμείνει στο σημείο της για αρκετό καιρό, μπορεί να προκαλέσει μεταβολές στον χώρο γύρω της. Εάν κυλήσει, θα προκαλέσει πάλι αλλαγές και εκεί που θα πέσει, πάλι θα προκαλέσει αλλαγές.

(…Είμαι σχεδόν σίγουρη για τις επόμενες ερωτήσεις σου, αλλά ας μην σου την σπάσω κάνοντάς τες μόνη μου…)

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2018 at 9:09 AM, Νεφέλη said:

...Εάν όμως πάμε στο "τι είναι ιερό"... αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

 

Ναι έχεις δίκιο. Πράγματι οι δύο έννοιες συνδέονται, δεν είναι όμως το ίδιο.

Για εσένα λοιπόν προσωπικά ποια σχέση συνδέει το ιερό με το Θείο;

Είναι ξεκάθαρο ότι τα πάντα για εσένα είναι θεός. Είναι τα πάντα εξίσου ιερά; Τι είναι αυτό που κάνει κάτι ιερό;

Η ερώτηση φυσικά απευθύνεται σε όλους τους ενδιαφερόμενους για το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Αρχάγγελος said:

Ναι έχεις δίκιο. Πράγματι οι δύο έννοιες συνδέονται, δεν είναι όμως το ίδιο.

Για εσένα λοιπόν προσωπικά ποια σχέση συνδέει το ιερό με το Θείο;

Είναι ξεκάθαρο ότι τα πάντα για εσένα είναι θεός. Είναι τα πάντα εξίσου ιερά; Τι είναι αυτό που κάνει κάτι ιερό;

Κατ’αρχάς, τα πάντα συνδέονται με το Θείο, αφού πιστεύω ότι τα πάντα είναι Θεία.

Όσο για το τι είναι ιερό, για εμένα αυτά που θεωρώ ιερά είναι μη απτά και μη μετρήσιμα. Είναι έννοιες και συναισθήματα που νιώθω ότι οφείλω να προφυλάσσω, να προστατεύω και να προσφέρω τόσο το ότι καλύτερο μπορώ (υλικό και μη), όσο και την αφοσίωσή μου. Μια τέτοια έννοια είναι -για παράδειγμα- η φιλία. Που για μένα είναι κάτι ιερό.

Τι είναι αυτό που κάνει κάτι ιερό;

Μιας και κατά την γνώμη μου πρόκειται για κάτι προσωπικό, προφανώς εγώ είμαι αυτή που το κάνει ιερό! Η αξία του σ’εμένα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2018 at 12:34 PM, Sabrina said:

G

Εγώ νόμιζα πως προσχώρησες εις τον Τεκτονισμόν.

On 2/16/2018 at 2:50 PM, Αρχάγγελος said:

Να σου πω την αλήθεια δυσκολεύομαι να βρω την κατάλληλη λέξη για αυτό που θέλω να εκφράσω.  Ούτε το "σημαίνει" το εκφράζει σωστά. Κάποια άλλη πρόταση; 

Τι θες να εκφράσεις; Τέκνον μου;

On 2/16/2018 at 3:05 PM, Αρχάγγελος said:

Θες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο αυτό; 

Βασικά δε θέλω.

Αλλά, για να πω την αλήθεια, χρειάζεται να αναλυθεί; Δεν υπάρχει κάτι το θεϊκό στη Θάλασσα; Δεν υπάρχει κάτι θεϊκό στο σπόρο που βλασταίνει; Σε όλα όσα μας περιβάλλουν; Αν κοιτάξεις πέρα από τη μορφή (θάλασσα, σπόρος κ.ο.κ.) θα αρχίσει να αχνοφαίνεται η θεότητα η οποία εκδηλώνεται μέσα από αυτήν. Αλλά, γίνεται να τα διαχωρίσεις; Να πεις πως είναι άλλο η Θάλασσα κι άλλο ο Ποσειδώνας ο οποίος εκδηλώνεται μέσα από αυτήν; Δε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Βασικά δε θέλω.

:063laugh:

 

12 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Αλλά, για να πω την αλήθεια, χρειάζεται να αναλυθεί; Δεν υπάρχει κάτι το θεϊκό στη Θάλασσα; Δεν υπάρχει κάτι θεϊκό στο σπόρο που βλασταίνει; Σε όλα όσα μας περιβάλλουν; Αν κοιτάξεις πέρα από τη μορφή (θάλασσα, σπόρος κ.ο.κ.) θα αρχίσει να αχνοφαίνεται η θεότητα η οποία εκδηλώνεται μέσα από αυτήν. Αλλά, γίνεται να τα διαχωρίσεις; Να πεις πως είναι άλλο η Θάλασσα κι άλλο ο Ποσειδώνας ο οποίος εκδηλώνεται μέσα από αυτήν; Δε γίνεται.

Ωραίος!! :worthy:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...