Jump to content

Εκ-χριστιανισμός της Κίνας;


Recommended Posts

Σύμφωνα με κάποιες έρευνες, έως το 2030, η Κίνα θα είναι η πολυπληθέστερη …χριστιανική χώρα αφού θα έχει περίπου 250 εκατομμύρια πιστούς.

Δεν γνωρίζω την εγκυρότητα της έρευνας, αλλά ακόμα κι αν δεν ισχύουν με ακρίβεια τα παραπάνω νούμερα, προσωπικά μου δημιουργούνται κάποιες απορίες.

 

1)    WTF??? Η ΚΙΝΑ;;; Πως είναι δυνατόν;;;

2)    Τοοοοοσο πλούσια παράδοση, με επιρροές από ινδουισμό βουδισμό κλπ, και το γυρνάνε στο Χριστιανισμό!;;

3)    Μήπως τους πείραξε η υπερβολική ρύπανση;

 

..

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι "έρευνες" είναι μία έρευνα, σε αυτό το βιβλίο η οποία φαίνεται πως είναι σοβαρή.

Τώρα βέβαια το άρθρο τα γράφει μπερδεμένα, π.χ.:

  1. "το 1949, με την αρχή του κομμουνιστικού καθεστώτος, υπήρχαν μόνο ένα εκατομμύριο χριστιανοί κινέζοι, ενώ σύμφωνα με υπολογισμολυς του 2013, ο αριθμός αυτός εκτιμάται ότι έχει εκτιναχθεί στα 70 εκατομμύρια"
  2. "μέχρι το 2030 θα είναι η πολυπληθέστερη χριστιανική χώρα με πάνω από 250 εκατομμύρια πιστούς"
  3. "ο καθηγητής Γιανγκ υπολογίζει ότι το 2025 οι Κινέζοι προτεστάντες θα υπερτερούν οριακά των Αμερικανών, με 160 εκατομμύρια έναντι 159! "

Δηλαδή: 1949 - Ένα εκατομμύριο, 2013, 70 εκατομμύρια, 2025, 160 εκατομμύρια, 2030 250 εκατομμύρια. Κάτι δεν έχει διαβάσει σωστά ο συντάκτης του άρθρου, σίγουρα.

Φυσιολογική εξέλιξη για ένα έθνος το οποίο έχει αποκοπεί από την παράδοσή του.

Και η αλόγιστη ανάπτυξη τους έχει πειράξει ("έχει τρομερή απήχηση στα φτωχά, λαϊκά και μεσαία στρώματα κυρίως των βιομηχανικών περιοχών"), και η ρύπανση ("Αν όλοι οι Κινέζοι πίστευαν στον Χριστό δεν θα χρειαζόμασταν αστυνομία. Όλοι θα ήταν καλοί και δεν θα υπήρχε έγκλημα" - nai, opos ameriki).

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Τράγου Κέρατο said:

Φυσιολογική εξέλιξη για ένα έθνος το οποίο έχει αποκοπεί από την παράδοσή του.

Και η αλόγιστη ανάπτυξη τους έχει πειράξει ("έχει τρομερή απήχηση στα φτωχά, λαϊκά και μεσαία στρώματα κυρίως των βιομηχανικών περιοχών"), και η ρύπανση ("Αν όλοι οι Κινέζοι πίστευαν στον Χριστό δεν θα χρειαζόμασταν αστυνομία

Ρε συ ναι, οκ, αλλά είναι τόσο κουλό όσο το να πεις ότι στην Αμερική έχουμε ραγδαία αύξηση του βουδισμού/ινδουισμού. Μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο.

Τώρα θα μου πεις οι μισοί ινδοί εγιναν μουσουλμάνοι...

Αλλά κι αυτό πια το "αν όλοι ... πίστευαν στο Χριστό" είναι τελείως πασπαρτού, "αν όλοι πίστευαν στο Βούδα / Κρίσνα /μεγάλο Μανιτου δεν θα χρειαζομασταν αστυνομία..."

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, rasputin said:

Ρε συ ναι, οκ, αλλά είναι τόσο κουλό όσο το να πεις ότι στην Αμερική έχουμε ραγδαία αύξηση του βουδισμού/ινδουισμού. Μου φαίνεται σχεδόν απίστευτο.

Κι όμως αληθινό! Ο Βουδισμός κερδίσει συνέχεια "έδαφος" στην Αμερική...

(Ναι, ναι, ξέρω... είμαι off topic...)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...