Jump to content

Αυτό το "κάτι" που μου βγάζεις...


Recommended Posts

<<…Σας έτυχε να νιώθετε πως «αυτός ο άνθρωπος, μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι»; Και πως ο άλλος, μου προκαλεί τέτοια νύστα, που από το πολύ χασμουρητό κοντεύει να μετακινηθεί η άνω γνάθος; Σας έτυχε. Σίγουρα σας έτυχε.

Υπάρχουν κι αυτοί, που σου ξυπνούν κάτι ένστικτα, από κείνα που ήταν πολύ καλά κλειδωμένα μέσα σου. Αυτοί, που σου γεννούν κάτι συναισθήματα, που ούτε εσύ ο ίδιος καλά-καλά δεν ήξερες ότι υπήρχαν.

Άλλοι πάλι, σε κάνουν να παλαβώνεις από ασφάλεια και θαυμασμό…>>

Πηγή άρθρου: http://www.awakengr.com/imaste-afto-pou-mas-vgazi-apenanti-mas/

Προσωπικά, μου έχουν τύχει όλα τα αναφερόμενα και άλλα περισσότερα. Φυσικά, μου έχουν τύχει και τα άλλα, τα πιο γενικά και ταυτόχρονα ξεκάθαρα: συγκεκριμένοι άνθρωποι που αυθόρμητα βγάζουν στην επιφάνεια τον καλύτερο εαυτό μου και άλλοι τον χειρότερο... Χωρίς λόγο, χωρίς αιτία, χωρίς εξήγηση. Απλά, έτσι είναι.

Τι γίνεται; Τελικά είμαστε ή δεν είμαστε οι «Κύριοι του Εαυτού μας»;

Φυσικά οι Ψυχολόγοι έχουν να δώσουν πληθώρα εξηγήσεων για το «φαινόμενο».

Η Μεταφυσική, έχει κι αυτή τις δικές της εξηγήσεις, που στηρίζονται κυρίως στην μετενσάρκωση. Έχει βέβαια και κάποιες άλλες, που δεν απαιτούν την αποδοχή των αλλεπάλληλων ζωών.

 

…Εσείς, τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Όλα στο μυαλό μας είναι, κάθε τέτοια στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία για ενδοσκόπηση.

Ερωτησούλες τύπου: 
Τι βλέπω εγώ που δεν βλέπουν οι υπόλοιποι, και τι βλέπουν οι υπόλοιποι που δεν βλέπω εγώ, είναι μια πολύ καλή αρχή.

Έπειτα τις αναλύουμε αντικειμενικά. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sucore said:

Όλα στο μυαλό μας είναι

Είναι...;

Διότι κατά μια άλλη ερμηνεία, το θέμα είναι... βιοχημικό! Δηλαδή, έχει να κάνει με τις προσωπικές οσμές του καθενός και την συμβατότητα (ή ασυμβατότητα) με τις οσμές του άλλου.

Φυσικά, αυτά δεν περνάνε καθόλου από τον συνειδητό νου. Πάνε κατ'ευθείαν στο βαθύ υποσυνείδητο και "χτυπάνε" αρχέγονες/πρωτόγονες "χορδούλες"...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Είναι...;

Διότι κατά μια άλλη ερμηνεία, το θέμα είναι... βιοχημικό! Δηλαδή, έχει να κάνει με τις προσωπικές οσμές του καθενός και την συμβατότητα (ή ασυμβατότητα) με τις οσμές του άλλου.

Φυσικά, αυτά δεν περνάνε καθόλου από τον συνειδητό νου. Πάνε κατ'ευθείαν στο βαθύ υποσυνείδητο και "χτυπάνε" αρχέγονες/πρωτόγονες "χορδούλες"...

Και έτσι να είναι, με την κατάλληλη εκπαίδευση του μυαλού, μπορούν να ξεπεραστούν τα όποια εμπόδια για αντικειμενική κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως ναι... Μήπως όμως είναι χρήσιμα; Μήπως υπάρχει λόγος που λειτουργούμε έτσι;

Από προσωπική εμπειρία, μέχρι στιγμής ποτέ δεν με πρόδωσαν αυτά τα "ενστικτώδικα καμπανάκια", ακόμα κι όταν η λογική μου διαφωνούσε. Ο χρόνος τελικά έδειχνε ότι το υποσυνείδητο είχε δίκιο (είτε αυτό ήταν για καλό είτε για κακό).

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Νεφέλη said:

Υποθέτω πως ναι... Μήπως όμως είναι χρήσιμα; Μήπως υπάρχει λόγος που λειτουργούμε έτσι;

Από προσωπική εμπειρία, μέχρι στιγμής ποτέ δεν με πρόδωσαν αυτά τα "ενστικτώδικα καμπανάκια", ακόμα κι όταν η λογική μου διαφωνούσε. Ο χρόνος τελικά έδειχνε ότι το υποσυνείδητο είχε δίκιο (είτε αυτό ήταν για καλό είτε για κακό).

Δίκιο στο να συνεχίσεις να λειτουργείς με τον δοκιμασμένο ασφαλή τρόπο που ξέρεις να λειτουργείς (ή να νομίζεις πως λειτουργείς).

Link to comment
Share on other sites

Βαθύτερες αρχέγονες δυνάμεις, "τοτέμς δύναμης", δαίμονες ευατού (κατά Σωκράτη) κ.λ.π  Όλα μας ειδοποιούν (ως alarms)για τους κινδύνους ή τις ευκαιρίες, τις συμπάθειες ή τις αντιπάθειες που υπάρχουν στο τώρα αλλά και στο άμεσο μέλλον.

Μια ευπεπτη περίτπωση είναι στην ταινία ¨The Golden Copmpass" όπου κάθε ένας έχει το δικό του "δαίμονα" (προφανή αναφορά στον "δαίμονα" του Σωκράτη), με τη μορφή ζώου (προφανή αναφορά στις αρχαίες εσωτερικές παραδόσεις). Άν και χαραχτηριστική η αναφορά, η μόνη μου ένσταση στο συγκεκριμένο βίντεο, είναι που βάζουν τους "δαίμονές " να συμπεριφέρονται συντοχρόνω ανάλογα με την στάση του κάθε ανθρώπου, ενώ στην πραγματικότητα οι αρχέγονες αυτές δυνάμεις προηγούνται στο χρόνο πριν εκφράσει κάποιος (ως άνθρωπος πια) μια συμπάθεια/αντιπάθεια, άμυνα και επιθετικότητα. Αν και το θέμα του χρόνου εδώ είναι συζητίσιμο.
Επίσης το θέμα της σεξουαλικότητα είναι μέσα στο ¨πακέτο"..

 

 

Edited by Aqua Marine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2018 at 2:01 PM, Τράγου Κέρατο said:

Άλλαξε το "μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι" από το "θέλω να πέσω στο κρεβάτι μαζί του" και ξαναδιάβασε το θέμα.

Κομμάτια του ίδιου μηχανισμού είναι.

Χμμμ.... Ναι, είναι πράγματι λίγο "κλισέ" άνθρωποι που αρχικά "μισιούνταν" τελικά να ερωτευτούν τρελά. Ναι, μου έχει τύχει. Αλλά ταυτόχρονα, έχω γνωρίσει ανθρώπους που μου ανέβαζαν το αίμα στο κεφάλι, αλλά με τίποτα (μα με τίποτα όμως!) δεν θα ήθελα να βρεθώ στο κρεβάτι μαζί τους!

 

On 16/3/2018 at 6:07 PM, Sucore said:

Δίκιο στο να συνεχίσεις να λειτουργείς με τον δοκιμασμένο ασφαλή τρόπο που ξέρεις να λειτουργείς (ή να νομίζεις πως λειτουργείς).

Δηλάδή θες να μας πεις ότι εσένα δεν σε προειδοποίησε ποτέ η διαίσθησή σου για κάποιον άνθρωπο...;

 

21 hours ago, Aqua Marine said:

Βαθύτερες αρχέγονες δυνάμεις, "τοτέμς δύναμης", δαίμονες ευατού (κατά Σωκράτη) κ.λ.π  Όλα μας ειδοποιούν (ως alarms)για τους κινδύνους ή τις ευκαιρίες, τις συμπάθειες ή τις αντιπάθειες που υπάρχουν στο τώρα αλλά και στο άμεσο μέλλον.

Είναι όμως κάτι "μεταφυσικό" ή απλά βιοχημικό;

Διότι δεν αποκλείεται ο άνθρωπος που σ'εσένα "κάνει κακό", σε κάποιον άλλον να "κάνει καλό". Και το ανάποδο, φυσικά. Κι αυτό να έχει να κάνει καθαρά και μόνο με το πως "κουμπώνετε" σαν χαρακτήρες και σαν βιοχημεία, κι όχι με κάτι άλλο πιο "μυστήριο".

 

21 hours ago, Aqua Marine said:

Μια ευπεπτη περίτπωση είναι στην ταινία ¨The Golden Copmpass" όπου κάθε ένας έχει το δικό του "δαίμονα" (προφανή αναφορά στον "δαίμονα" του Σωκράτη), με τη μορφή ζώου (προφανή αναφορά στις αρχαίες εσωτερικές παραδόσεις). Άν και χαραχτηριστική η αναφορά, η μόνη μου ένσταση στο συγκεκριμένο βίντεο, είναι που βάζουν τους "δαίμονές " να συμπεριφέρονται συντοχρόνω ανάλογα με την στάση του κάθε ανθρώπου, ενώ στην πραγματικότητα οι αρχέγονες αυτές δυνάμεις προηγούνται στο χρόνο πριν εκφράσει κάποιος (ως άνθρωπος πια) μια συμπάθεια/αντιπάθεια, άμυνα και επιθετικότητα. Αν και το θέμα του χρόνου εδώ είναι συζητίσιμο.

Μου άρεσε κι εμένα αυτή η παρουσίαση στην ταινία! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεφέλη said:

Δηλάδή θες να μας πεις ότι εσένα δεν σε προειδοποίησε ποτέ η διαίσθησή σου για κάποιον άνθρωπο...;

Όχι, αυτό που θέλω να πω το λέω ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Aqua Marine said:

βάζουν τους "δαίμονές " να συμπεριφέρονται συντοχρόνω ανάλογα με την στάση του κάθε ανθρώπου, ενώ στην πραγματικότητα οι αρχέγονες αυτές δυνάμεις προηγούνται στο χρόνο πριν εκφράσει κάποιος (ως άνθρωπος πια) μια συμπάθεια/αντιπάθεια, άμυνα και επιθετικότητα.

Και στην πραγματικότητα όμως αυτές οι ορμές μπορούν να τιθασευτούν, και να ισορροπούν ανάμεσα στο αρχέγονο και το ανθρώπινο.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Είναι όμως κάτι "μεταφυσικό" ή απλά βιοχημικό;

Διότι δεν αποκλείεται ο άνθρωπος που σ'εσένα "κάνει κακό", σε κάποιον άλλον να "κάνει καλό". Και το ανάποδο, φυσικά. Κι αυτό να έχει να κάνει καθαρά και μόνο με το πως "κουμπώνετε" σαν χαρακτήρες και σαν βιοχημεία, κι όχι με κάτι άλλο πιο "μυστήριο".

 


Το "μεταφυσικό" και το βιοχημικό δεν τα βλέπω -εν προκειμένω- ξεχωριστά αλλά αλληλένδετα. Και ναι φυσικά  μπορεί να είναι απλά βιοχημικό (έτσι όπως το θέτεις), εξαρτάται όμως άν  σε αυτό που εξετάζεις θέλεις να βάλεις τελεία. 
Με τον ίδιο τρόπο, το "κούμπωμα" των χαραχτήρων δεν έχει κάτι μυστήριο, είναι απλά θέμα χημείας, και κάπου εκεί τελείώνει το θέμα. Το μυστήριο εξαρτάται και από εμάς αν θέλουμε να το βρούμε και στα πιο εξηγήσιμα πράγματα.
 

Quote

 

Και στην πραγματικότητα όμως αυτές οι ορμές μπορούν να τιθασευτούν, και να ισορροπούν ανάμεσα στο αρχέγονο και το ανθρώπινο.

 


 

 

Ναι, αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που "λύνεται" από μετεξέλιξη εαυτού.
 

Edited by Aqua Marine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/17/2018 at 9:35 PM, Νεφέλη said:

Χμμμ.... Ναι, είναι πράγματι λίγο "κλισέ" άνθρωποι που αρχικά "μισιούνταν" τελικά να ερωτευτούν τρελά. Ναι, μου έχει τύχει. Αλλά ταυτόχρονα, έχω γνωρίσει ανθρώπους που μου ανέβαζαν το αίμα στο κεφάλι, αλλά με τίποτα (μα με τίποτα όμως!) δεν θα ήθελα να βρεθώ στο κρεβάτι μαζί τους!

Όχι. Άλλο λέω. Δε μιλάω για το πως μπορεί να εξελιχθεί ένα συναίσθημα στο χρόνο. Μιλάω καθαρά για την πρώτη εντύπωση και μόνο. Άλλοι άνθρωποι σου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι με το που τους βλέπεις, άλλοι άνθρωποι σου βγάζουν μια ανεξήγητη συμπάθεια, που και που συναντάς ανθρώπους με τους οποίους αισθάνεσαι μια ακόμα πιο ανεξήγητη οικειότητα, υπάρχουν και άνθρωποι που τους βλέπεις και τους θες στο κρεβάτι.

Όλα πρώτες αντιδράσεις, όλες με μηδενικά ερεθίσματα στο συνειδητό (το τι αντιλαμβάνεται το ασυνείδητο είναι το ερώτημα).

On 3/16/2018 at 11:38 PM, Aqua Marine said:

Μια ευπεπτη περίτπωση είναι στην ταινία ¨The Golden Copmpass" όπου κάθε ένας έχει το δικό του "δαίμονα"

Μια λεπτή διαφορά: στο Golden Compass οι δαίμονες των ενηλίκων είναι σταθεροί (ενώ των παιδιών αλλάζουν μορφή). Εδώ μιλάμε για αλληλεπίδραση μεταξύ των ανθρώπων. Η Μάρω, ας πούμε, είναι συμπαθητική για την Έλενα κι απολύτως αντιπαθητική για την Τέτα. (Αν θυμάμαι καλά στην ταινία το δείχνει σαν αλληλεπίδραση μεταξύ των δαιμόνων)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είχα διαβάσει ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, το 'Blink', (σας το προτείνω) που προσπαθούσε να εξηγήσει ορθολογικά και επιστημονικά την δύναμη του υποσυνειδήτου και το πως αυτό, τις περισσότερες φορές, βγάζει καλύτερα συμπεράσματα από το συνειδητό και λογικό μας μέρος! Η ερμηνεία του ήταν πως... όταν για παράδειγμα γνωρίζεις έναν καινούριο άνθρωπο, το υποσυνείδητο σου δέχεται μία πληθώρα πληροφοριών στις οποίες ο συνειδητός νους δεν δίνει σημασία, γιατί δεν έχει το processing power να το κάνει. Πληροφορίες όπως την στάση του σώματος του άλλου, το βλέμμα του, τον τρόπο που μιλάει και δεκάδες άλλα. 

Μετά από μερικά δευτερόλεπτα, το υποσυνείδητο, αφού έχει επεξεργαστεί υπογείως όλες αυτές τις πληροφορίες, βγάζει τα συμπεράσματά του, τα οποία μας επικοινωνεί με την μορφή της 'αίσθησης', η του ενστίκτου. Και νιώθουμε μια επιφύλαξη, η μια συμπάθεια προς αυτό το άτομο, την οποία δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε με την λογική ή με επιχειρήματα. 

Κι εγώ πιστέυω άπειρα σε αυτές τις αισθήσεις και δεν με έχουν προδώσει ποτέ ως τώρα! Όσο για το τι είναι αυτές οι αισθήσεις, αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Προσωπικά πιστεύω οτι η επιστήμη και η ψυχολογία είναι ακόμη πολύ πίσω σε σχέση με τους σοφούς και τους φιλόσοφους στην ερμηνεία αυτών των φαινομένων. Και ερμηνεύω αυτά τα φαινόμενα με τρόπο μεταφυσικό. 

Για το συγκεκριμένο φαινόμενο, έχω τελευταία αρχίσει να πιστεύω πάρα πολύ στην μετεμψύχωση, αλλά όχι με την έννοια του ο Βασίλης ή η Νεφέλη η ο Νίκος έχουν ξαναυπάρξει σαν πρόσωπα αλλά... Ο Βασίλης και η Νεφέλη και ο Νίκος έχουν ένα σετ από core beliefs and attitudes, από πιστεύω και πράγματα στα οποία πάντα πίστευαν, χωρίς να ξέρουν το γιατί, χωρίς να υπάρχει συγκεκριμένος λόγος. Έχουν επίσης ένα σετ από συγκεκριμένα συναισθήματα και προορισμούς στην ζωή, τα οποία τους είναι και τους ήταν πάντα οικεία. Αν αναλύσουμε κάθε άνθρωπο και βγάλουμε μετά απο πολύ απόσταξη ένα 'αιθέριο έλαιο' αυτών των βασικών του πιστεύω, αυτό είναι για μένα η ανθρώπινη ψυχή. 

Και αυτό το 'αιθέριο έλαιο' , ότι κι αν είναι, υπήρχε πολύ πρίν από τον κάθε Βασίλη, πριν καν η ανθρωπότητα αρχίσει να μιλάει, χωρίς να έχει όνομα, και θα υπάρχει μετά από αυτόν, απρόσωπα και άχρονα, μέχρι ο άνθρωπος να σταματήσει να υπάρχει. Αυτό το 'αιθέριο έλαιο' αναγνωρίζουμε κατ εμέ κάθε φορά που βλέπουμε κάποιον για πρώτη φορά και νιώθουμε πολύ έντονα πράγματα και συναισθήματα.

Παρακάτω  ένα παραδοσιακό βορειο-ευρωπαϊκό τραγούδι του 1700 για αυτό (περίπου) το θέμα, επανεκτελεσμένο από έναν τρομερό άνθρωπο και τροβαδούρο, τον Alan Stivell. Μιλάει για μία ιστορία αγάπης που ξεκινάει και τελειώνει με την κοπέλα να ρωτάει τον χαμένο ναυτικό τον οποίο βλέπει για πρώτη φορά: 

''Από πού γνωριζόμαστε; Νιώθω λες και σε ξέρω... '' 

Δεν είναι πολύ όμορφο και μαγικό να βλέπεις ότι αυτά που νιώθεις και που σκέφτεσαι, τα ένιωθαν, τα σκέφτονταν και τα τραγουδούσαν άνθρωποι πολύ πριν απο εσένα; 

Alan Stivell - Tri Martolod

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...