Jump to content

Το ξεκινημα


Lazmo
 Share

Recommended Posts

Μάλιστα. Και αν θελω να ασχοληθώ με κάτι περισσότερο από αυτά που προφεραμε τι πρέπει να κάνω να ψάχτώ μόνος μου η να απευθυνθώ σε κάποιον έμπειρο. Χωρις να θέλω να προτρεξω παντα... Ρωτάω σαν άτομο που ακόμα δεν έχει εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς, σχετικά με προτεινόμενα βιβλία, στην ιστοσελίδα μας υπάρχει αυτή η λίστα:

http://www.artofwise.gr/vivliografia.html

 

Ανδρέα, η προσωπική μου γνώμη ήταν πάντα να ΜΗΝ απευθυνόμαστε σε άλλους. Καλύτερα μόνος, με ΠΟΛΥ διάβασμα πριν την οποιαδήποτε πρακτική και να συζητάς με όσο περισσότερους μπορείς, είτε είναι είτε δεν είναι έμπειροι. Όλοι έχουν κάτι να σε διδάξουν. Ακόμα κι αν είναι να διδαχτείς από τα δικά τους παθήματα :lol:

Σίγουρα πάντως είμαι φανατικά υπέρ της αυτογνωσίας (νου και σώμα) προτού κάνεις οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Hallio ~

Στην φάση που είσαι, για εμένα, δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με πρακτική, διαλογισμό - και γενικά με οποιαδήποτε άσκηση μπορεί να σου αλλάξει την ψυχοσύνθεση. Ο διαλογισμός είναι παρεμβατικός ως προς την φύση και τον τρόπο σκέψης του ανθρώπου, με πολύ γρήγορο ρυθμό. Αν δεν έχεις βρει τις ισορροπίες σου, τον πυρήνα σου, τις core αντιλήψεις σου, και αν γενικά δεν μπορείς να αναγνωρίσεις την αίσθηση του εαυτού σου αντικειμενικά και να επιστρέψεις σε αυτή κατά βούληση -ξαναλέω για εμένα- πρώτα απ'όλα πρέπει να ασχοληθείς με το να ξεκινήσεις να κατηγοριοποιείς τον κόσμο γύρω σου από occultiστικής σκοπιάς.

Πάρε για αρχή έναν ημιπολύτιμο λίθο που να νιώθεις οτι συνδέεσαι μαζί του, φόρα τον για ένα διάστημα, και δες πώς σε επηρεάζει, τι αίσθηση έχει, πώς επιδρά πάνω σου όταν τον φοράς για μέρες, πώς επιδρά πάνω σου όταν τον βγάζεις και τον βάζεις, τι αίσθηση έχει όταν τον καθαρίζεις, και τι αίσθηση έχει όταν έχεις βδομάδες να τον καθαρίσεις. Όταν νιώσεις οτι έχεις καταλάβει - σε έναν βαθμό - πώς σε επηρεάζει, τι αίσθηση έχει, και έχεις πιάσει λίγο το μοτίβο οτι διαφορετικά φορτισμένα πράγματα επηρεάζουν την ενέργεια και τον τρόπο που βλέπουμε τον κόσμο με διαφορετικούς τρόπους, πρόσθεσε άλλον έναν. Αν ο πρώτος σου είναι αμέθυστος, πάρε για δέυτερο κάτι γειωτικό ή προστατευτικό. Οψιδιανό, όνυχα, λαβραδορίτη κτλ.

Αφού επαναλάβεις την ίδια διαδικασία, μπες στους χώρους. Πάρε ένα "μεγάλο" ορυκτό κομμάτι ημιπολύτιμου λίθου (ο κιτρίνης και ο χαλαζίας είναι ασφαλείς επιλογές), και δες πως επιδρά στον χώρο σου. Κάπου εκεί ξεκίνα να προσπαθείς να αναγνωρίζεις τι ενέργεια έχει ο κάθε χώρος, ο κάθε δρόμος, το κάθε δωμάτιο, και πώς σε επηρεάζει. Αφού έχεις μια πρώτη εικόνα - μερικούς μήνες μετά δηλαδή - ξεκίνα να δεις πώς μπορείς να αλλάξεις την ενέργεια του σπιτιού σου (προς το καλύτερο). Δες πώς αλλάζει με κρυστάλλους, με υλικό καθάρισμα, με smudging (πάλο σάντο, φασκόμηλο, όχι λιβάνια), με φιγούρες, με εικόνες, με φυτά κτλ.

Μετά από αυτά, διάβασε ξέρω γω το Complete Psychonaut Field Manual, και όταν πας να κάνεις ό,τι γράφει και αποφασίσεις οτι δεν μπορείς, γύρνα πίσω στους κρυστάλλους, στην ενέργεια των χώρων, στην καύση βοτάνων, και πολύ πολύ αργά βρες κάποιο σύστημα στηριγμένο σε μυθολογία που να σου αρέσει και που να περιέχει οντότητες, και ξεκίνα τα invocations. Για μένα, μην πας σε σαμανικά που (κάποιος κάπου γράφει), δεν ανήκουν στον ελληνικό τρόπο σκέψης και είναι δύσκολο να τα προσεγγίσεις, ακόμα και αργότερα και γενικά χρειάζονται δάσκαλο. Δες Ορφικούς Ύμνους, Νορδικοπαγανισμό κτλ


 

Edited by Φοίνικας
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 14/9/2018 at 10:10 PM, Νεφέλη said:

Κατ'αρχάς, σχετικά με προτεινόμενα βιβλία, στην ιστοσελίδα μας υπάρχει αυτή η λίστα:

http://www.artofwise.gr/vivliografia.html

Το link δεν δουλεύει. Δεν ξέρω αν έχει σχέση το browser μου ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...