Jump to content

ΧΟΡΤΟΦΑΓΙΑ VS ΚΡΕΑΤΟΦΑΓΙΑ


 Share

Recommended Posts

15 hours ago, Aqua Marine said:

Με βάση τα λεγόμενά σου, θεωρείς ότι ο άνθρωπος διατηρεί αμετάβλητη την αρχική του προδιαγραφή και ότι εμείς μεταλλάσσουμε το περιβάλλον μας χωρίς επί της ουσία να αλλάζουμε οι ίδιοι, απλά προσαρμοζόμαστε.
Δε σου λέω ότι είναι παντελώς λάθος, αλλά είναι μισή αλήθεια. Γιατί από τη στιγμή που προσαρμόζεται σε μια νέα συνθήκη, όπως ένα νέο είδος διατροφής, μεταλλάσσεται μέσα στο χρόνο και ο ίδιος.
Μια μετάλλαξη ποτέ δεν είναι μονόπλευρη.

Επίσης, δεν ήμασταν παρόντες για το πως ακριβώς έγινε η αλλαγή. Το μόνο που γνωρίζουμε είναι πως οτιδήποτε νέο μπαίνει μέσα στον οργανισμό μας, είτε τροφή, είτε σκέψη, είτε κάτι άλλο, έχει την δύναμη να μας αλλάξει. Απλά παίζει ο βαθμός της αλλαγής. Πολλές από τις αλλαγές που υπάρχουν και σήμερα είναι τόσο μικρές και δυσδιάκριτες που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτές. Εδώ όμως μιλάμε για μια συνήθεια χιλιάδων χρόνων.

Η θέση σου έχει λογική. Και εύκολα θα συμφωνούσα μαζί σου, εάν δεν υπήρχαν οι αποδείξεις που υποστηρίζουν το αντίθετο.

 

16 hours ago, Aqua Marine said:

Ερώτημα: Από τη στιγμή που από κάποια στιγμή και έπειτα δεν υπάρχει έλλειψη σε άλλα είδη διατροφής (εκτός κρέατος), δεν θα έπρεπε ο οργανισμός που διατηρεί την φυτοφαγική προδιαγραφή, να ένιωθε μια φυσική δυσαρέσκεια και μια αποστροφή για το κρέας; Αφού έφτασε να το τρώει αρχικά περισσότερο κατ' ανάγκη;
Θα μου πεις το συνήθισε. Μήπως του άρεσε και του αρέσει κιόλας; Και γιατί να του αρέσει άραγε;

Κατά την γνώμη μου, ναι, το συνήθισε. Και του αρέσει (κι εμένα μ'αρέσει και μου λείπει πολύ).

Επειδή όμως, ως είδος, αποδεικνύουμε συνέχεια ότι είμαστε αυτοκαταστροφικοί (καπνίζουμε, πίνουμε, κάνουμε χρήση ουσιών αποδεδειγμένα επικίνδυνων για την υγεία μας, κ.ο.κ.),

εάν μου το πας στο "για να το τρώμε και να μας αρέσει, μπορεί να το δεχτεί ο οργανισμός μας", δεν θα το δεχτώ.

(...Είναι επίσης απορίας άξιο το γιατί είμαστε ταυτόχρονα το πιο έξυπνο αλλά και το πιο ηλίθιο πλάσμα του πλανήτη! Διότι κανένα άλλο είδος δεν είναι αυτοκαταστροφικό!)

 

16 hours ago, Aqua Marine said:

Επομένως και για να το πω σε διαφορετική έκδοση, η φυτοφαγική προδιαγραφή κάποια στιγμή βρέθηκε αντιμέτωπη με κάτι νέο (άσχετα το πως συνέβη). Ο άνθρωπος προσαρμόστηκε ως προς το νέο ή το προσάρμοσε στα μέτρα του (αφού σε βολεύει), και η αρχική προδιαγραφή υποχώρησε προσαρμοζόμενη στα νέα δεδομένα. Στην πραγματικότητα δεν υποχώρησε ακριβώς, αλλά ΣΥΝΥΠΑΡΧΕΙ. Γιατί τα φυτά εξακολουθούν να βρίσκονται στην προτεραιότητα της διατροφής μαζί με τα γαλακτοκομικά και το κρέας. 

Το ανθρώπινο είδος έχει αποδείξει ότι μεταλλάσσεται/προσαρμόζεται πολύ εύκολα και γρήγορα στις όποιες αλλαγές (ίσως γι'αυτό επεμβαίνει με τόση ευκολία και προκαλεί αλλαγές, αλλά αφήνω για λίγο στην άκρη αυτό το κομμάτι, για να μην μπερδευτούμε).

Αυτές οι μεταλλάξεις είναι όλες ευδιάκριτες:

- χρησιμοποίησε τομάρια ζώων και την φωτιά για να ζεσταθεί ---> έχασε την γούνα του (και μάλιστα πολύ γρήγορα)

- χρησιμοποίησε περισσότερο το μυαλό του ---> μεγάλωσε ο εγκέφαλός του (μέσα σε πολύ λίγες χιλιετίες)

- μεγάλωσε ο εγκέφαλός του ---> προσαρμόστηκε η κυοφορία του (επίσης μέσα σε λίγες χιλιετίες)

- μαγείρεψε και επεξεργάστηκε τις πιο πλούσιες σε φυτικές ίνες τροφές του (δημητριακά & ξηροί καρποί) ---> αδρανοποιήθηκε/καταργήθηκε η λειτουργία της σκωληκοειδής απόφυσης

...κ.ο.κ. ...

Κάθε μεγάλη αλλαγή στην ζωή του, έφερε μια εξίσου μεγάλη αλλαγή στον οργανισμό του... και μάλιστα γρήγορα.

...Με εξαίρεση το θέμα της βρώσης του κρέατος. Που, αν και πολύ σημαντική αλλαγή για έναν οργανισμό (από χορτοφάγος να γίνει παμφάγος... είναι πελώρια αλλαγή), το πεπτικό του σύστημα παραμένει ως είχε.  Αυτό το γεγονός, εμένα τουλάχιστον, με κάνει να απορώ. Γιατί δεν προσαρμόστηκε σ'αυτή την τόσο σημαντική αλλαγή;

Την ίδια ακριβώς απορία έχω και με το αλκοόλ: ο άνθρωπος πίνει αλκοόλ εδώ και πάμπολλες χιλιετίες, αλλά ο οργανισμός του παραμένει "αρνητικός" σ'αυτή τη χρήση. Ναι, οκ, εάν πίνεις μόνο ένα ποτηράκι καλό κρασί την ημέρα, δεν θα πάθεις τίποτα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι σου κάνει καλό ή ότι είσαι φτιαγμένος γι'αυτό.

Μήπως, με αυτή την άρνηση να προσαρμοστεί ο οργανισμός σε συγκεκριμένα πράγματα, είναι ο τρόπος της Μαμάς Φύσης να μας λέει: "είπα, ΜΗ αυτό!!"

 

On 18/10/2018 at 5:10 AM, Aqua Marine said:

Εν κατακλείδι, και αν ξαναδείς το δικό σου τελευταίο post, συμφωνούμε σε αρκετά όπως η μετάλλαξη, η φωτιά, το μαγειρευτό κρέας κ.λ.π  απλά τοποθετείς αλλού το κέντρο βάρους της οπτικής σου. Εξαρχής έχω κατανοήσει τη θέση σου γιατί μου είναι πολύ γνωστή εδώ και χρόνια από ατελείωτη επιχειρηματολογία  των vegeterians και vegans. Αλλά πάντα υπάρχει ένα μεγάλο "αλλά"..  που αν μπει κάποιος κατά τη γνώμη μου υπό τη σκεπή μιας συγκεκριμένης πλευράς, δυσκολεύεται να δει το άλλο..

Ναι, το βλέπω ότι συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα και ότι η διαφορά μας είναι στο "κέντρο βάρους". Το οποίο για εμένα είναι σημαντικό.

Σαφώς και μια μετάλλαξη δεν είναι μονόπλευρη (όπως σωστά είπες παραπάνω). Κατά την γνώμη μου όμως, για το συγκεκριμένο θέμα, έχει σημασία το εάν "έκανε η κότα το αυγό ή τ'αυγό την κότα". Έχει σημασία εάν η αρχική μετάλλαξη προκλήθηκε βεβιασμένα από τον Άνθρωπο ή εάν ήταν μια φυσική εξέλιξη. Διότι στην μία περίπτωση υπάρχει η σοφία της Φύσης και στην άλλη η ...βλακεία του επιπόλαιου Ανθρώπου. :wink_anim:

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Τράγου Κέρατο said:

Μιλάς - λέω. Δεύτερο πρόσωπο, πρώτο πρόσωπο. Στην πρώτη παράγραφο έχεις παραθέσει τι γράφω εγώ. Στη δεύτερη τι γράφεις εσύ.

Ε, το "δεν υπάρχει πρόβλημα", το λες εσύ. Μόλις τώρα το έγραψες!

 

Χρειάζεσαι ξεκούραση.

Ζήτα πενθήμερη άδεια απ'τη δουλειά σου. Αν στην αρνηθούν, δείξε τους τι γράφεις εδώ μέσα. 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Επειδή όμως, ως είδος, αποδεικνύουμε συνέχεια ότι είμαστε αυτοκαταστροφικοί (καπνίζουμε, πίνουμε, κάνουμε χρήση ουσιών αποδεδειγμένα επικίνδυνων για την υγεία μας, κ.ο.κ.),

 

Το επιχείρημα με τις “καταστρεπτικές” συνήθειες (καπνός, πιοτό, ναρκτωτικά κ.λ.π.) έχει κενά, γιατί αφενός, δεν μπεκρουλιάζουν όλοι, ούτε καπνίζουν όλοι, ούτε και παίρνουν ναρκωτικά όλοι για να τσουβαλιστούν όλοι σε ένα σακί, αφετέρου, βλέπει μόνο τις επιπτώσεις στο σώμα, τη στιγμή που έθεσες προηγουμένως τον άνθρωπο σε μια φιλοσοφική βάση(αυτοκαταστροφικό όν) που μπάζει και άλλους παράγοντες στο θέμα. Τέτοιοι που ξεπερνούν κατά πολύ την αντιμετώπιση του ανθρώπου ως ένα σώμα που είναι προγραμματισμένο απλά για να καταναλώνει με συγκεκριμένες προδιαγραφές.

 

Quote

εάν μου το πας στο "για να το τρώμε και να μας αρέσει, μπορεί να το δεχτεί ο οργανισμός μας", δεν θα το δεχτώ.

 

Αφήνεις να εννοηθεί ότι βλέπεις ξεχωριστά το τι μας αρέσει να τρώμε, από το τι δέχεται και τι όχι ο οργανισμός. Δεν συμφωνώ γιατί αυτά τα δύο δεν είναι ακριβώς διαχωρισμένα, αλλά συνυπάρχουν ως ενιαίο συνεκτικό σύνολο όπου το ένα επηρεάζει και επικοινωνεί με το άλλο. Το μυαλό μας τα διαχωρίζει.

 

Quote

(...Είναι επίσης απορίας άξιο το γιατί είμαστε ταυτόχρονα το πιο έξυπνο αλλά και το πιο ηλίθιο πλάσμα του πλανήτη! Διότι κανένα άλλο είδος δεν είναι αυτοκαταστροφικό!)


Άν ένας από τους λόγους που θεωρείς το ανθρώπινο είδος το πιο ηλίθιο (εκτός από το πιο έξυπνο) επειδή τρώει κρέας ενώ δεν έχει τις προδιαγραφές γιαυτό, τότε και οι πίθηκοι, οι ουραγκοτάγκοι και οι χιμπατζήδες που τρώνε περιστασιακά κρέας, θα πρέπει να είναι σε κάποιο βαθμό ηλίθιοι και αυτοί αφού είναι ως επί το πλείστον φυτοφάγοι.


Γενικά δε συμφωνώ με γενικεύσεις, ωστόσο, η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλοί ηλίθιοι στο είδος μας, μόνο που είναι ηλίθιοι για πιο περίπλοκους λόγους.
 

 

Quote

...Με εξαίρεση το θέμα της βρώσης του κρέατος. Που, αν και πολύ σημαντική αλλαγή για έναν οργανισμό (από χορτοφάγος να γίνει παμφάγος... είναι πελώρια αλλαγή), το πεπτικό του σύστημα παραμένει ως είχε.  Αυτό το γεγονός, εμένα τουλάχιστον, με κάνει να απορώ. Γιατί δεν προσαρμόστηκε σ'αυτή την τόσο σημαντική αλλαγή;

 

Γιατί να προσαρμοστεί σε κάτι άλλο αφού τρώει μαγειρεμένο (επεξεργασμένο)κρέας και μπορεί να το αφομοιώσει με το πεπτικό που διαθέτει;
Κατ’ αναλογία της φυτοφαγικής προδιαγραφής (προ-φωτιάς), με τον ίδιο τρόπο, πιθανότατα (;) να προσάρμοζε το πεπτικό του προς αυτό ενός σαρκοφάγου όταν θα τρεφόταν σχεδόν αποκλειστικά με ωμό κρέας σε μεγάλο βάθος χρόνου. Τότε δηλαδή που εξελικτικά ο οργανισμός θα υποχρεωνόταν σε αυτό αφού θα κατανάλωνε ανεπεξέργαστη “πρώτη ύλη”. Με μια πιθανή "παρενέργεια" να διαμόρφωνε και αντίστοιχη συμπεριφορά απροκάλυπτου αρπακτικού (και όχι συγκαλυμμένου αρπακτικού όπως αρκετοί σήμερα).
Υποθετικό σαν σενάριο και με περιθώρια σφάλματος, αλλά που δεν έχει κανένα λόγο να συμβεί αφού αυτή τη στιγμή ο άνθρωπος διαθέτει το ιδανικό πεπτικό για όλες τις διατροφικές επιλογές και για τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του καθενός, πάντα με μέτρο.

 

Επειδή όμως έχουμε αρχίσει να επαναλαμβανόμαστε και να ανακυκλωνόμαστε, για μένα (και κλείνω εδώ), η μοναδική αξία που έχει για να περιοριστεί αρχικά η κατανάλωση κρέατος και έπειτα σταδιακά ή να σβήσει ή να αντικατασταθεί από συνθετικό κρέας (που αποτελεί μια εξαιρετική λύση), είναι μόνο ηθικοί και περιβαντολογικοί λόγοι, και όχι λόγοι πεπτικού ενός μεταλλαγμένου πλάσματος.

Edited by Aqua Marine
Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2018 at 4:43 AM, Aqua Marine said:

Επειδή όμως έχουμε αρχίσει να επαναλαμβανόμαστε και να ανακυκλωνόμαστε, για μένα (και κλείνω εδώ), η μοναδική αξία που έχει για να περιοριστεί αρχικά η κατανάλωση κρέατος και έπειτα σταδιακά ή να σβήσει ή να αντικατασταθεί από συνθετικό κρέας (που αποτελεί μια εξαιρετική λύση), είναι μόνο ηθικοί και περιβαντολογικοί λόγοι, και όχι λόγοι πεπτικού ενός μεταλλαγμένου πλάσματος.

Σίγουρα θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα στους ηθικούς και περιβαλοντολογικούς λόγους. Και στο κάτω-κάτω, ας είναι και μόνο αυτοί αρκετοί για κάποιον να ελαττώσει την κατανάλωση κρέατος. Κέρδος είναι, και για τον ίδιο και για όλους :thumbsup:

Αν μάλιστα επιτέλους μια μέρα κυκλοφορήσει και το συνθετικό κρέας στην αγορά, σε προσιτές για όλους τιμές, να είσαι σίγουρος ότι θα είμαι από τους πρώτους που θα φάω! :lol:

.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Προσωπική μου άποψη:

Είμαστε φτιαγμένοι να τρώμε ΚΑΙ κρέας, γενικότερα μπορούμε να αφομοιώσουμε τα περισσότερα είδη ζωής για να κρατήσουμε την δική μας (όπως και κάθε άλλο συγγενικό μας είδος).
Αν γίνεται με μέτρο, και κάποια προσοχή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Αν γίνεται κατάχρηση υπάρχει πρόβλημα.
Στην κοινωνία μας γίνεται με κατάχρηση, για αυτό και έχουν αναπτυχθεί πολλά προβλήματα υγείας, οικονομίας, περιβαλλοντολογίας κλπ.
Για τα θέματα υγείας ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, προς το παρόν δεν είναι παράνομη η κατανάλωση οπότε έχει το ελεύθερο.
Για θέματα οικονομίας πάλι ο καθένας είναι υπεύθυνος για το τι αγοράζει, όμως υπάρχουν και οι νόμοι εμπορίου, και η προσφορά και η ζήτηση, και αυτά μας έχουν οδηγήσει στα θέματα περιβαλλοντολογίας:
Α) Είναι μια μαύρη τρύπα πρώτων υλών.
  (α) Νερού
  (β) Γεωργικών προϊόντων
  (γ) Δασικών εκτάσεων.

Β) Μόλυνση :

  (α) Περίπου το 1/6 της παγκόσμιας εκπομπής διοξειδίου γίνεται μέσω της μοντέρνας κτηνοτροφίας.

  (β) Απόβλητα της επεξεργασίας και του καθαρισμού, και ζωικά, μολύνουν το περιβάλλον τριγύρω, και τον υδροφόρο ορίζοντα

Γ) Αντιβιοτικά: Πολύ σοβαρό θέμα, που εχει αρχίσει να οδηγεί στην αχρήστευση των αμυνών μας απέναντι στα βακτήρια. Η καταχρηση που γίνεται στην μοντέρνα κτηνοτροφία, όχι μονο οδηγει στην μακροχρόνια ενίσχυση των βακτηριδίων, αλλά καταστρέφει την χλωρίδα και την πανίδα του υδροφόρου ορίζοντα (σύμφωνα με νέες μελέτες), αλλάζει τα γονίδια των μικρών ζώων, και εξαλείφονται  οικοσυστήματα.

Για εμένα το ιδανικό θα ήταν όπως παλιά.
Ο καθένας τα ζα του, η κατανάλωση με μέτρο. 
Ξέρεις τι τρως, και έχεις άλλη σύνδεση μαζί του.
Υπάρχει σεβασμός ακόμα και στην φόνευσή του. Itadakimasu.

Bonus video:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9/10/2018 at 8:42 PM, Νεφέλη said:

Εδώ και λίγους μήνες, στο ελληνικό διαδίκτυο, συχνά πυκνά βλέπω debates σχετικά με το εάν ο άνθρωπος είναι «φτιαγμένος» για να τρώει κρέας ή όχι.

 

 

Νομίζω ότι το εν λόγω debate ξεκίνησε όταν πριν λίγο καιρό ο Π.Ο.Υ. ένταξε το φρέσκο κόκκινο κρέας στην λίστα των καρκινογόνων (τα αλλαντικά τα έχει εντάξει εδώ και 3-4 χρόνια, αλλά για την επεξεργασία τους).

 

 

Νομίζω πως όλοι θα συμφωνήσουμε ότι οι συνθήκες ζωής των ζώων που προορίζονται για τροφή, είναι άθλια, και γι’αυτό τον λόγο πολλοί στρέφονται προς την χορτοφαγία. Δηλαδή για λόγους ηθικούς. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητήσουμε αυτό.

 

 

Θα ήθελα την γνώμη σας ως προς το εάν πιστεύετε πως ο άνθρωπος είναι «κατασκευασμένος» να αφομοιώνει κρέας (κυρίως στο κόκκινο αναφέρομαι) ή όχι.

 

 

 

 

 

Ναι ο άνθρωπος πρέπει να τρώει κρέας αλλά με μέτρο(κόκκινο μόνο μία φορά την εβδομάδα). Η καθαρά χορτοφαγική διατροφή έχει μειονεκτήματα. Υπάρχουν περιοχές του κόσμου που μία τέτοια διατροφή δεν είναι ούτε καν πρακτική. Οι βουδιστές πχ στο Θιβέτ τρώνε κρέας γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς. Δεν σας κάνει εντύπωση που οι βόρειοι Ευρωπαίοι χριστιανοί δεν τηρούν την νηστεία της Σαρακοστής.;Δεν έχουν φρέσκα λαχανικά εκείνη την περίοδο να φάνε!

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2019 at 10:20 PM, R-b-t3r said:

Οι βουδιστές πχ στο Θιβέτ τρώνε κρέας γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι βουδιστές του Θιβέτ που τρώνε κρέας είναι μάλλον ελάχιστοι.

Σε μεγάλα υψόμετρα, όντως, η αποχή απ'το κρέας ίσως φαίνεται δύσκολη. Ακόμα κι έτσι όμως υπάρχουν επιλογές.

 

Οι βόρειοι Ευρωπαίοι έχουν επίσης επιλογές κυρίως από ψάρι. Νομίζω ότι αν δεν ζεις στους πόλους, πάντα υπάρχουν επιλογές.

 

Link to comment
Share on other sites

Staple foods in Tibet are roasted barley, yak meat, and butter tea.

Απο το άρθρο της wikipedia.

Τα φυτά που αναφέρονται στο link που δινεις δεν μεγαλώνουν κατά τον χειμώνα σε εκείνη την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2019 at 8:28 PM, R-b-t3r said:

Staple foods in Tibet are roasted barley, yak meat, and butter tea.

Έχε υπόψη ότι στο Θιβέτ δεν ζουν μόνο μοναχοί. Υπάρχουν και πολίτες με τις οικογένειες τους κλπ. Αυτό που βρήκες στο wiki, απλά μας ενημερώνει για τις διατροφικές συνήθειες των Θιβετιανών, των ανθρώπων δλδ που ζουν σ'αυτο το κρατίδιο (που μετά την κινεζική εισβολή είναι επαρχία της Κίνας.)

Μπορείς να βρεις πάμπολλες αναφορές στο νετ σχετικά με τη χορτοφαγική διατροφή θιβετιανών μοναχών.

 

On 2/15/2019 at 8:28 PM, R-b-t3r said:

Τα φυτά που αναφέρονται στο link που δινεις δεν μεγαλώνουν κατά τον χειμώνα σε εκείνη την περιοχή.

Δε το γνωρίζω αυτό, στο link που έδωσα πιο πάνω δεν αναφέρει κάτι σχετικό με το πότε μεγαλώνει το κάθε φυτό, απλά λέει ότι “αυτά τα φυτά/λαχανικά υφίστανται στη συγκεκριμένη περιοχή”.

 

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2019 at 7:46 PM, rasputin said:

Έχε υπόψη ότι στο Θιβέτ δεν ζουν μόνο μοναχοί. Υπάρχουν και πολίτες με τις οικογένειες τους κλπ. Αυτό που βρήκες στο wiki, απλά μας ενημερώνει για τις διατροφικές συνήθειες των Θιβετιανών, των ανθρώπων δλδ που ζουν σ'αυτο το κρατίδιο (που μετά την κινεζική εισβολή είναι επαρχία της Κίνας.)

Μπορείς να βρεις πάμπολλες αναφορές στο νετ σχετικά με τη χορτοφαγική διατροφή θιβετιανών μοναχών.

 

Δε το γνωρίζω αυτό, στο link που έδωσα πιο πάνω δεν αναφέρει κάτι σχετικό με το πότε μεγαλώνει το κάθε φυτό, απλά λέει ότι “αυτά τα φυτά/λαχανικά υφίστανται στη συγκεκριμένη περιοχή”.

 

 

Πολύ πρόσφατα ήμουν με κάποιον που έχει ζήσει στην Ινδία και το Νεπάλ (ουσιαστικά Θιβετ εκτός Κίνας)

Μου είπε ότι μόνο οι Ινδουιστες στην Ινδία είναι χορτοφάγοι (κι αυτοί σε «πάρε μικρό καλάθι» στυλ). Οι Βουδιστές τρώνε κανονικά κρέας (βασικά χοιρινο) και μου έλεγε ποσό παράξενο βρίσκει που βλέπει στη Δύση του «βουδιστές» να είναι χορτοφάγοι ενώ στην Ασία δεν είναι. 

Εδω που τα λέμε τι χόρτα να έχει το Θιβέτ στα υψόμετρα αυτά για να θρέψει πληθυσμό; Ασκητές και μοναχοί ίσως είναι άλλη υπόθεση (θα τον ρωτήσω όταν επιστρέψει είναι στη νότια Ινδία αυτές τις μέρες) 

Link to comment
Share on other sites

Βουδιστές μοναχοί ή βουδιστές απλώς ως θρησκεία/κοσμοθεωρία (απλοί πολίτες δηλαδή);

 

 

..

edit.. τώρα ειδα οτι δεν μιλας για βουδιστες μοναχούς.

 

Edited by rasputin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πέρα από το επεισόδιο του Kurzgesagt που ανέβασε παραπάνω ο Sucore, παραθέτω ένα ακόμη καταπληκτικό βιντεάκι-έρευνα από τον χημικό Στάμο Αρχοντή, που παρουσιάζει στοιχεία για την επίδραση που έχουν στον άνθρωπο διάφορες μορφές φαγητού. :cheerful_h4h:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/10/2018 at 6:42 PM, Νεφέλη said:

 

On 11/10/2018 at 7:54 PM, Νεφέλη said:

 

Βασικα καλα το είπε. Το μαγείρεμα 

ειναι λες τυχαίο που μαγεία και μαγεί-ρέμα συγγενεύουν; 

Στην πράξη ήταν το μαγείρεμα που έδωσε πρόσβαση σε πρωτείνες που δεν ήταν προσβασιμεσ ωμές 

αυτες με τη σειρά τους αύξησαν τον εγκέφαλο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...