Jump to content

Η χρήση του αριστερού χεριού


Ruth
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα! 

Τις προάλλες διάβαζα ένα άρθρο σχετικά με την  χρήση του αριστερού χεριού και μου δημιουργήθηκαν τα εξής  ερωτήματα! 

Γιατί στον μεσαίωνα τους έκαιγαν με το πρόσχημα ότι ήταν δαιμονισμένοι ή μάγοι;; 

Γιατί θεωρούνται ξεχωριστοί ακόμη και σήμερα; 

Γιατι πριν από 2 δεκαετίες δεν τους επέτρεπαν κάν την χρήση του αριστερού χεριού και τους ανάγκαζαν να χρησιμοποιούν το δεξί; 

Όλα αυτά είναι απλώς προκαταλήψεις ή όντως κάτι συμβαίνει με τους αριστερόχειρες;; 🤔

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, οι αριστερόχειρες έχουν διαφορετικές ενεργειακές πολικότητες από τους δεξιόχειρες.

Δεν είναι ισχυρότεροι ή πιο αδύναμοι απλώς διαφορετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Quote

The right side of the human body is active-electric, provided that the individual be right-handed. The left side is passive-magnetic. As for the left-handed person, the contrary will take place.

Το απόσπασμα είναι από το Initiation to the Hermetics.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/9/2019 at 11:37 PM, Ruth said:

Καλησπέρα! 

Τις προάλλες διάβαζα ένα άρθρο σχετικά με την  χρήση του αριστερού χεριού και μου δημιουργήθηκαν τα εξής  ερωτήματα! 

Γιατί στον μεσαίωνα τους έκαιγαν με το πρόσχημα ότι ήταν δαιμονισμένοι ή μάγοι;; 

Γιατί θεωρούνται ξεχωριστοί ακόμη και σήμερα; 

Γιατι πριν από 2 δεκαετίες δεν τους επέτρεπαν κάν την χρήση του αριστερού χεριού και τους ανάγκαζαν να χρησιμοποιούν το δεξί; 

Όλα αυτά είναι απλώς προκαταλήψεις ή όντως κάτι συμβαίνει με τους αριστερόχειρες;; 🤔

Ο βασικός λόγος που το αριστερό χέρι θεωρούνταν ακάθαρτο, όχι από το μεσαίωνα αλλά από τα προϊστορικά χρόνια μέχρι τον 20ο αιώνα είναι ότι οι άνθρωποι μέχρι πριν 100 χρόνια δεν είχαν ούτε χαρτί υγείας ούτε σαπούνι διαθέσιμο κάθε στιγμη. 
το αριστερό χέρι έκανε τις βρομοδουλειές και ήταν κυριολεκτικά ακάθαρτο ενώ το δεξί προσπαθούσαν να το κρατάνε καθαρό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε outis σχετικά με το δεξί και το αριστερό χέρι έχει να κάνει με την δεξιά και αριστερή ατραπό….

Όπου η δεξιά είναι η καλή ατραπός και η αριστερή η κακή... (μια δοξασία που υπάρχει και σήμερα) 

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο γινόταν και με το χέρι που γράφουμε με το δεξί η με το αριστερό... Εδώ μέχρι και μερικές δεκαετίες πριν χτύπαγαν  στο χέρι τα παιδιά που έγραφαν με το αριστερό...

Ευτυχώς που πλέων δεν ισχύει αυτό.... 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιλώντας αυστηρά για ενεργειακά συστήματα, στις περιοχές της Άπω ανατολής δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Τα χέρια έχουν διαφορετικές πολικότητες μόνο μεταξύ των δύο φύλων. Το δεξί είναι γιάνγκ στους άντρες και γίν στις γυναίκες. Το αντίστροφο ισχύει για το αριστερό.

Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τις πεποιθήσεις των Ερμετικών αλλα μην ξεχνάμε ότι αποτελούν διαφορετικά συστήματα.

Ακόμα και μεταξύ των συστημάτων της Ανατολής υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

Για παράδειγμα, είναι άλλα τα ενεργειακά κέντρα στα ινδουιστικά και άλλα στα ταοϊστικά συστήματα.

Τα πρώτα χρησιμοποιούν τα πολύ γνωστά τσάκρα. ενώ τα δεύτερα τα πεδία κιννάβαρης.  Ο σουφισμός έχει τα Λαταΐφ. Ούτε οι θέσεις τους ταιριάζουν, ούτε οι λειτουργίες που επιτελούν.

Link to comment
Share on other sites

@R-b-t3r

Αυτά που λες έχουν μεγάλο ενδιαφέρον και φαίνεται ότι είσαι άνθρωπος που έχει πολλές γνώσεις αλλά η αλήθεια ειναι ότι εγω προσωπικά τα βλέπω σχεδόν ακαταλαβίστικα!! 🙈Αλλά με έβαλες στο τρύπακι να αρχίσω να ψάχνομαι  σε πολλά !! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ruth

Συγνώμη αν σε μπέρδεψα, το μόνο που χρειάζεται να κρατήσεις απο τα παραπάνω είναι ότι το κάθε σύστημα έχει τα δικά του τερτίπια.

ΔΙάλεξε εσύ πρώτα ένα σύστημα και μετά ακολούθησέ το και θα καταλάβεις. Όσο για τις γνώσεις, ευχαριστώ αλλα και εγώ μαθητής είμαι. Δεν κάνω επίδειξη γνώσεων, απλώς θέλω να κατευθήνω τον κόσμο εκεί που του ταιριάζει περισσότερο. Δυστυχώς υπάρχει πολύ "παπάντζα" στον χώρο, για να το πούμε πιο λαΙκά. Ακόμα και οι δάσκαλοι γιόγκα που είναι η πιο διαδεδομένη μορφή ενεργειακής άσκησης στη Δύση, είναι ανίδεοι γιατί την βλέπουν σαν απλή άσκηση ενώ έχει ενεργειακό υπόβαθρο από πίσω που αγνοούν.

Τέλος πάντων, για να μην μακρυγορώ και σας πρήζω, αν θες κάτι, ρώτα και θα προσπαθήσω να βοηθήσω. 😀

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...