Jump to content

Πες μου ένα ψέμα, ν? αποκοιμηθώ...


Recommended Posts

«Πες μου ένα ψέμα, ν? αποκοιμηθώ

μοναχά για σένα, κάνω τον χαζό...»

~ Νίκος Άσιμος ~

 

 

Με αφορμή αυτό που έγραψε η Pasifay στο thread «πως θα αντιδρούσατε;» ότι δηλαδή «Οι άνθρωποι που τελικά μας προδίδουν, μας δίνουν τα μηνύματα εξ αρχής. Εμείς ηθελημένα τα αγνοούμε, για λόγους που έχουν να κάνουν με καθαρά εσωτερικές ή ας το πούμε απλά προσωπικές, εκκρεμότητες», θα ήθελα να σας ρωτήσω:

 

1ον - Συμφωνείτε;

 

2ον - Εάν συμφωνείτε, υποθέτω ότι θα είναι επειδή έχετε πείρα από κάτι τέτοιο. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πως αντιδράσατε όταν συνειδητοποιήσατε ότι εθελοτυφλούσατε στα «μηνύματα». Το δεχτήκατε ως δικό σας λάθος ή το «φορτώσατε» στον/η... «γητευτή» σας;

 

3ον - Έχετε ποτέ συνειδητά ζητήσει από κάποιον/α να σας πει ψέματα για κάτι, λόγω αναγνώρισης της αδυναμίας σας να αντέξετε την αλήθεια; (π.χ. πολλοί άνθρωποι λένε στο ταίρι τους: «αν ποτέ με κερατώσεις, δεν θέλω να το ξέρω!»)

 

...Έχω κι άλλα να ρωτήσω, αλλά ας μείνω σ? αυτά για τώρα, για να μην σας πέσουν βαριά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

3ον - Έχετε ποτέ συνειδητά ζητήσει από κάποιον/α να σας πει ψέματα για κάτι, λόγω αναγνώρισης της αδυναμίας σας να αντέξετε την αλήθεια; (π.χ. πολλοί άνθρωποι λένε στο ταίρι τους: «αν ποτέ με κερατώσεις, δεν θέλω να το ξέρω!»)

 

Με τιποτα!Θελω να ξερω τι μου γινεται.Οσο σκληρη κι αν ειναι η αληθεια μερικες φορες,την προτιμω.

Link to comment
Share on other sites

γιατη να κριβουμε την αληθεια πισο α πο το ψεμα ? δεν πηστευω πος ειναι σοστο προτημο την αληθεια οσο σκληρη και νανε

Link to comment
Share on other sites

3ον - Έχετε ποτέ συνειδητά ζητήσει από κάποιον/α να σας πει ψέματα για κάτι, λόγω αναγνώρισης της αδυναμίας σας να αντέξετε την αλήθεια; (π.χ. πολλοί άνθρωποι λένε στο ταίρι τους: «αν ποτέ με κερατώσεις, δεν θέλω να το ξέρω!»)

Μικρός είχα μια αδυναμία? ήθελα να βρίσκομαι σε ένα μέρος παράξενο, γνωστό σε μένα αλλά άγνωστο στους άλλους, ένα μέρος μυστικό?ζητούσα από την μητέρα μου να μου πει ένα παραμύθι?και μου έλεγε τότε ένα «παραμυθάκι» και κοιμόμουνα ευτυχισμένος, μετά από χρόνια κατάλαβα πως αυτά που μου έλεγε τότε όχι μόνο δεν ήτανε παραμύθια αλλά τα δικά της «προσωπικά» βιώματα? κάτι πέρα από εμάς αλλά τόσο δεμένα με εμάς? :(

Link to comment
Share on other sites

1ον: Ναι συμβαινει οι άνθρωποι που προκειτε να σε προδωσουν, να σου στείλουν κάποια μηνύματα, αλλά δεν είναι πάντα απαρέτητο.

 

2ον: Κάποια στιγμή που ήξερα ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν έκανα τίποτα για να το αποτρέψω, δέχτικα απλά τις συνέπειες χωρίς να κατηγορίσω κάποιον επειδή απλά ήταν επιλογή μου. Να μην αναφερθω βέβαια στο ότι το αποτέλσμα ήταν αναμενόμενο άρα με βρήκε κάπως προετιμασμένο και ίσως αυτό να ήταν καλύτερα έτσι...

 

3ον: Πιστεύω ότι σε αυτή την περίπτωση αυτός που ζητά να του πουν ψέματα απλά δεν θέλει να ακούσει την αλήθεια, όχι επειδή φοβάτε αλλά ίσως επειδή θα πονέσει πιο πολύ (στην ουσία μέσα του ξέρει ο καθένας μας πότε του λένε ψέματα και πότε αλήθεια, ειδικά για θέματα που τον ενδιαφέρουν πολύ) και απλά ίσως να θέλει να έχει την δικαιολογία ότι μπορεί να δίχνει ότι όλα είναι εντάξη μήπως και από αυτεπιβολή νοίωσει και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

3ον - Έχετε ποτέ συνειδητά ζητήσει από κάποιον/α να σας πει ψέματα για κάτι, λόγω αναγνώρισης της αδυναμίας σας να αντέξετε την αλήθεια; (π.χ. πολλοί άνθρωποι λένε στο ταίρι τους: «αν ποτέ με κερατώσεις, δεν θέλω να το ξέρω!»)

 

Όχι βέβαια!!! :shocked:

Κι εγώ χίλιες φορές να ξέρω την αλήθεια και ας πληγώνει. Την ειλικρίνεια την έχω must σε όλες τις σχέσεις κάθε επιπέδου. Και αν έλεγα ότι δε θέλω να ξέρω την αλήθεια, μετά θα έκανα με το μυαλό μου διάφορες σκέψεις και αυτό είναι χειρότερο γιατί μπορεί να βασανίζόμουν χωρίς λόγο με τη σκέψη και μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τον Lodi, οι υπόλοιποι γιατί καλέ σταθήκατε μονάχα στο 3ο ερώτημα;

 

Ήταν το πιο εύκολο, ε;; τς τς τς... :blblbl:

 

 

 

1ον:  Ναι συμβαινει οι άνθρωποι που προκειτε να σε προδωσουν, να σου στείλουν κάποια μηνύματα, αλλά δεν είναι πάντα απαρέτητο.

Διαφωνώ φίλε μου. Πάντα μας στέλουν αυτά τα μηνύματα.

 

Κι έδωσες μόνος σου την εξήγηση σ' αυτό:

 

στην ουσία μέσα του ξέρει ο καθένας μας πότε του λένε ψέματα και πότε αλήθεια, ειδικά για θέματα που τον ενδιαφέρουν πολύ και απλά ίσως να θέλει να έχει την δικαιολογία ότι μπορεί να δίχνει ότι όλα είναι εντάξη μήπως και από αυτεπιβολή νοίωσει και καλύτερα.

Αυτό σωστό! Και θα συμπληρώσω, για να ολοκληρώσω την εξήγηση του γιατί διαφωνώ με τον πρώτο που έγραψες, ότι εκτός από το ότι πάντα μέσα μας ξέρουμε πότε κάποιος μας λέει αλήθεια και πότε ψέματα, ξέρουμε επίσης και πότε είναι άξιος/α εμπιστοσύνης και πότε όχι!

Η διαίσθησή μας είναι αλάθητη! Το θέμα είναι να μάθουμε να την ακούμε. :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως είναι αλάθητη αλλά και να μπορούμε θέλουμε να την ακούμε πάντα?...

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά αυτός που πρόκειται να προδώσει σημαίνει ότι σε έχει φλομώσει και στα ψέματα. Και οι καλοί ψεύτες είναι καλοί υποκριτές. Άρα δε στέλνουν πάντα μηνύματα ότι θα σε προδώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα ότι μια καλή απάντηση στο θέμα είναι κάτι που έχω γράψει στο παρελθόν.

Είναι όμως η πρώτη φορά που δημοσιεύω κάτι προσωπικό σε τόσο ευρή κοινό και..................... :019blush::019blush::019blush::019blush::019blush:

 

ΑΛΗΘΕΙΑ

 

Σημάδια οδηγούν τα χρόνια μου

Σημάδια που μου χάρησε, μια μοίρα κατεργάρα

Γελά μαζί μου, φτιάχνοντας στιχάκια

Καθώς περιπλανιέμαι στα σοκάκια

Με παραμύθια μ' είχε μεγαλώσει

Πριν στους ανθρώπους μα παραδώσει

Όπως τους είδα μπρος μου, τους φοβήθηκα

Πίσω στα παραμύθια κρύφτηκα

Σε ιστορίες χιλιοειπωμένες

Μ' αρχαία μάγια υφασμένες

Κοίταξα πίσω μιαν αυγή και αλαφιάστηκα

Να βρω την άκρη και να φύγω βιάστηκα

Στάθηκα κι είδα τη ζωή των διπλανών

Αυτών που θά 'πρεπε να λέω, αδελφών

Μια ιστορία μόνο ο καθένας μας

Το τέλος της, δεν έμαθε κανένας μας

Έτσι, προχώρησα και παρακάτω

Και δεν συνάντησα κανένα δράκο

Δράκοι, υπάρχουνε στα παραμύθια

Τρανή ασπίδα, είν' η αλήθεια.

 

:witch::witch::witch::witch::witch::witch::witch:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...