Jump to content

Πες μου ένα ψέμα, ν? αποκοιμηθώ...


Recommended Posts

«Πες μου ένα ψέμα, ν? αποκοιμηθώ

μοναχά για σένα, κάνω τον χαζό...»

~ Νίκος Άσιμος ~

 

 

Με αφορμή αυτό που έγραψε η Pasifay στο thread «πως θα αντιδρούσατε;» ότι δηλαδή «Οι άνθρωποι που τελικά μας προδίδουν, μας δίνουν τα μηνύματα εξ αρχής. Εμείς ηθελημένα τα αγνοούμε, για λόγους που έχουν να κάνουν με καθαρά εσωτερικές ή ας το πούμε απλά προσωπικές, εκκρεμότητες», θα ήθελα να σας ρωτήσω:

 

1ον - Συμφωνείτε;

Θα μιλήσω σε προσωπικό επίπεδο. Η απάντηση μου είναι ναι, εν μέρει. Διότι όταν λαμβάνω ένα μήνυμα οτι κάποιος ίσως με προδώσει, ή γενικότερα ένα αρνητικό μήνυμα απο κάποιον που αγαπώ και εκτιμώ, συνήθως επιλέγω να το παραβλέψω, να το ξεχάσω ή να το πείσω τον εαυτό μου οτι κατάλαβα λάθος, συνήθως το τελευταίο. Δε ξέρω τι με οδηγεί στο να αντιδρώ έτσι, και να είμαι τόσο επιοικής.. Γενικά δε μου αρέσει τα πρόσωπα που εκτιμώ να χάνουν την εκτίμηση μου.

 

2ον - Εάν συμφωνείτε, υποθέτω ότι θα είναι επειδή έχετε πείρα από κάτι τέτοιο. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πως αντιδράσατε όταν συνειδητοποιήσατε ότι εθελοτυφλούσατε στα «μηνύματα». Το δεχτήκατε ως δικό σας λάθος ή το «φορτώσατε» στον/η... «γητευτή» σας;
Μετά... μετά συνειδητοποιώ και ξαναθυμάμαι όλα εκείνα τα μηνύματα. Μετά ρίχνω το φταίξιμο και στον προδότη-που δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του έδωσα, αλλα εξίσου και στον εαυτό μου εξίσου που εθελοτυφλούσε...Μετά όμως είναι αργά! Την έχω φάει την πίκρα!

 

3ον - Έχετε ποτέ συνειδητά ζητήσει από κάποιον/α να σας πει ψέματα για κάτι, λόγω αναγνώρισης της αδυναμίας σας να αντέξετε την αλήθεια; (π.χ. πολλοί άνθρωποι λένε στο ταίρι τους: «αν ποτέ με κερατώσεις, δεν θέλω να το ξέρω!»)

Απο ότι διάβασα εδώ τριγύρω, είμαι η μόνη που έχω πει : "Αν με προδώσεις, φρόντισε να μη το αντιληφθώ!". Προτιμώ να με χωρίσει κάποιος με τη χαζή δικαιολογία του στυλ: "Περνούσαμε πολύ καλά μαζί, αλλα δεν αντέχω άλλο.." ή "Είμαστε μακριά, δε θα κουνιούνται οι βάρκες...θα έχει μποφόρια..." απο το να μου πει: "Ξέρεις, βρήκα άλλη/πήγα με άλλη μπλαμπλα.."

 

Μήπως παραείμαι καλή τελικά?? :blink:

Γιατρέ μου, είμαι καλά? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε στέλνουν πάντα μηνύματα ότι θα σε προδώσουν...

Ναι αλλά εκπέμπουν ένα περίεργο συναίσθημα........... :huh:

 

Σωστά! :clapping:

 

Ναι βρε σε κάνουν και φταρνίζεσαι? :018bleh::018bleh:

Link to comment
Share on other sites

αν φοβατε καποιος να ακουσει μια αληθεια γιατι θα τον πονεσει και ολα τα συναφη, σιγουρα γινεται απο θεμα χαρακτηρα. ισως αυτο να γινεται για συναισθηματικους λογους, κατα τη γνωμη μου. γιατι πχ ενα καποιος θελεθ να ακουσει ενα αθωο ψεμα, με σκοπο την απομακρυνση απο ενα αλλο ατομο, θα ειναι για να υπαρχει μια καλη αναμνηση.

 

οσον αφορα το 1ο θεμα, ναι, συμφωνω. ο χαρακτηρας του ανθρωπου φενεται σχεδον αμεσος. οσο καλος ηθοποιος και να ειναι ο αλλος, η γλωσσα του σωματος δε ξεγελαει. υπαρχουν πολλες λαθος αντιδρασεις στο σωμα οταν καποιος λεει ψεματα και προσπαθει να το αποδιξει.

 

2ον. σιγουρα το εχω περασει, και οποιος πει οτι ποτε δε το περασε αυτο, ψευδεται. τωρα, για το που ερειξα το φτεξιμο, σε μενα φυσικα. αυτο ειχε ως αποτελεσμα την ακομα περισσοτερο προσεχτικη μου παρατηρηση οταν μιλαω με ατομα. σιγουρα μετα απο καποιο καιρο αφου εχεις μαθει ενα ατομο και αφου ειποθουν μερικες ερωτησεις-παγιδες και ολα παν καλα,συνεχιζεις, αλλιος απλα το προσπερνας

 

3ον. θα προτιμουσα οταν καποιος θελει να αποκρυψει κατι, να μου πει εναν καλο λογο του γιατι δε θα το μου το πει, παρα απαντησεις του στιλ ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΩ, ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΕΠΟΝ η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΩΡΑΣ η αυτο που συχενομαι... ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ! και σιγουρα προτιμω να μαθαινω την αληθεια, για να ξερω τι λαθοι εκανα να μη τα ξανακανω...,.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι όντως είναι αλάθητη αλλά και να μπορούμε θέλουμε να την ακούμε πάντα?...

Πρέπει πρώτα να την εντοπίσουμε, μετά να την εξερευνήσουμε και να μείνουμε μαζί της καθώς εξελίσσεται. Δεν είναι εύκολο να ακούσουμε τη διαίσθησή μας, γιατί πρέπει να γνωρίζουμε πρώτα τον εαυτό μας για να μάθουμε τους άλλους και αυτό ,όσο κοινότυπο κι αν είναι στους χώρους που κυμαινόμαστε, είναι αληθινό' είναι δύσκολο να επιτευχθεί διότι χρειάζεται να του αφιερώσουμε χρόνο. Αφήστε το ότι οι περισσότεροι από μας λέμε "ναι, γνωρίζω τον εαυτό μου" και συνεχίζουμε να ζούμε σε μια φούσκα ψευδαίσθησης!

 

Οσο για τα ερωτήματα, θα ήθελα να γνωρίζω κι εγώ την αλήθεια, παρόλο που μπορώ να λογομαχήσω μετά. Επίσης, μου έχει τύχει αυτό το θέμα της "προδοσίας" και όντως σου στέλνει μηνύματα το εκάστοτε άτομο... μόνο που λες υποσυνείδητα "γιατί να μην γίνει φίλος-φίλη μου" (όχι μόνο σε ερωτικό επίπεδο) και συνεχίζεις να "παλεύεις" μέχρι την απόρριψη. Αρκετές φορές, λόγω εγωισμού, δε δέχεσαι ούτε την απόρριψη και συνεχίζεις να προσπαθείς.

Είναι κρίμα, πάντως, ανθρώπους που πραγματικά συμπαθείς να τους χάνεις από αμέλεια δική σου ή του ατόμου αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πάρα πολύ σωστό ρητό πάνω σε αυτό το ερώτημα.

 

"Κάνεις δεν μπορεί να ανέβει στην πλάτη σου αν εσύ δεν σκύψεις"

 

Η αλήθεια είναι πάντα εκεί.Κάνεις δεν μπορεί να στην πάρει ή να στην κρύψει.Απλά ο κάθε άνθρωπος συνήθως έχει την ανάγκη της απόδειξης του Εγώ του.Αυτος είναι ο λόγος που έχει ανάγκη να ακούσει απο κάποιον ένα "παραμύθι". Κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού του μπορεί να αναγνωρίσει την αλήθεια απο το ψέμα.Αν παραδεχτεί οτι γνωρίζει το ψέμα και συνεχίζει να το αφήνει να κυλάει αυτόματα μειώνεται το Εγώ του και έτσι προτιμά να το θάβει ελπίζοντας οτι όταν θα αποκαλύφθεί το ψέμα θα μπορέσει να δικαιολογήσει τον εαυτό του με την φράση "Δεν ήξερα, δεν είχα καταλάβει" και έτσι να αποστασιοποιηθεί απο κάθε ευθύνη για να μπορέσει ύστερα με καθαρή συνέιδηση πλέον να πιαστεί στο επόμενο παραμύθι.Κάπως έτσι νομίζω οτι έχουν τα πράγματα.Κανείς όμως δεν μπορεί να σου πουλήσει το "παραμύθι" του, αν εσύ δεν έχεις την ανάγκη του "παραμυθιού".Κανείς δεν μπορεί να σε παραμυθιάσει αν εσύ δεν θέλεις και δεν έχεις ανάγκη να παραμυθιαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Η διαίσθησή μας είναι αλάθητη! Το θέμα είναι να μάθουμε να την ακούμε. :smilewink:

 

ετσι ειναι...... αλλα δεν θα μπορέσουμε ποτε να την ακούσουμε...... αν "γητευτης" μας ξερει καλα πως να την αποσιωπά :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προτιμώ την Αλήθεια και σίγουρα αν κάποιος θέλει να σε προδώσει θα φανεί, ειναι θεμα χαρακτήρα και μπορεις ευκολα να το καταλάβεις εκτός και αν δεν θέλεις να το καταλάβεις λόγο απελπισία ή ο,τι αλλο...

Η αλήθεια μπορει να ειναι σκληρή, άσχημη, αλλά μην ξεχνάμε πως η αλήθεια ειναι αυτή που μας λυτρώνει και τίποτα άλλο...

Αν δεν υπάρχουν τα ψέματα και οι προδωσίες δεν θα υπάρχει κ η Αλήθεια και η λύτρωση.

αν δεν υπάρχει το σκοτάδι δεν υπάρχει και το Φως...

Απλά πρέπει να μάθουμαι να βλέπουμε πέρα απο το Εγώ μας και τίποτα αλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

«Πες μου ένα ψέμα, ν? αποκοιμηθώ

μοναχά για σένα, κάνω τον χαζό...»

~ Νίκος Άσιμος ~

 

 

Με αφορμή αυτό που έγραψε η Pasifay στο thread «πως θα αντιδρούσατε;» ότι δηλαδή «Οι άνθρωποι που τελικά μας προδίδουν, μας δίνουν τα μηνύματα εξ αρχής. Εμείς ηθελημένα τα αγνοούμε, για λόγους που έχουν να κάνουν με καθαρά εσωτερικές ή ας το πούμε απλά προσωπικές, εκκρεμότητες», θα ήθελα να σας ρωτήσω:

 

1ον - Συμφωνείτε;

 

2ον - Εάν συμφωνείτε, υποθέτω ότι θα είναι επειδή έχετε πείρα από κάτι τέτοιο. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πως αντιδράσατε όταν συνειδητοποιήσατε ότι εθελοτυφλούσατε στα «μηνύματα». Το δεχτήκατε ως δικό σας λάθος ή το «φορτώσατε» στον/η... «γητευτή» σας;

 

3ον - Έχετε ποτέ συνειδητά ζητήσει από κάποιον/α να σας πει ψέματα για κάτι, λόγω αναγνώρισης της αδυναμίας σας να αντέξετε την αλήθεια; (π.χ. πολλοί άνθρωποι λένε στο ταίρι τους: «αν ποτέ με κερατώσεις, δεν θέλω να το ξέρω!»)

 

...Έχω κι άλλα να ρωτήσω, αλλά ας μείνω σ? αυτά για τώρα, για να μην σας πέσουν βαριά! :lol:

 

 

1ον - Εγω συμφωνω αν και δε ξερω γιατι αγνοουμε αυτα τα μηνυματα :blink:

 

2ον - Δεν υπαρχει κατα τη γνωμη μου καποιος που να μην του εχει συμβει κατι τετοιο και η αντιδραση μου ηταν "Τι μ.....ς αφου το ειχα καταλαβει απο την αρχη

 

3ον - Κοιτα επειδη ο κολλητος μου οτι και να του πεις αυτος θα πει οτι και να πιστευει δεν εχω προβλημα προτιμω να μου λενε την αληθεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
«Πες μου ένα ψέμα, ν? αποκοιμηθώ

μοναχά για σένα, κάνω τον χαζό...»

~ Νίκος Άσιμος ~

 

Ο Ασιμος σκέφτεται αρχαιοελληνικά.Λέει Πές μου ενα ψέμα να αποκοιμηθώ.Στην νεοελληνική γλώσσα όλος αυτός ο στίχος είναι ένας απλός πλεονασμός.

 

Ψέυδος ΔΗΛΑΔΗ Ψ και Ευδος

 

Ευδος σημαίνει ύπνος

 

Ψευδος λοιπόν είναι η ψυχή που κοιμάται, αυτός που κοιμάται.

 

Ας πούμε λοιπόν και κάτι που κανείς ερευνητής της αλήθειας δεν θα ήθελε να ακούσει γιατί η ζωη του

μάλλον θα έχανε την αξία της ή την αιτιολογισή της.

 

Το Αντιθετο του Ψευδους δεν είναι η Αλήθεια όπως αστόχαστα πιστεύουμε.

 

Το αντίθετο του Ψευδους είναι το Ξύπνιος δηλαδη Εξυπνος.

 

 

Η αλήθεια δεν υπάρχει και αυτό χρειάζεται γερο στομάχι για να το χωνέψουμε,είναι μια επινόηση γεννημένη απο κακές συνειδήσεις!

Link to comment
Share on other sites

«Πες μου ένα ψέμα, ν? αποκοιμηθώ

μοναχά για σένα, κάνω τον χαζό...»

~ Νίκος Άσιμος ~

Με αφορμή αυτό που έγραψε η Pasifay στο thread «πως θα αντιδρούσατε;» ότι δηλαδή «Οι άνθρωποι που τελικά μας προδίδουν, μας δίνουν τα μηνύματα εξ αρχής. Εμείς ηθελημένα τα αγνοούμε, για λόγους που έχουν να κάνουν με καθαρά εσωτερικές ή ας το πούμε απλά προσωπικές, εκκρεμότητες», θα ήθελα να σας ρωτήσω:

 

1ον - Συμφωνείτε;

 

2ον - Εάν συμφωνείτε, υποθέτω ότι θα είναι επειδή έχετε πείρα από κάτι τέτοιο. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πως αντιδράσατε όταν συνειδητοποιήσατε ότι εθελοτυφλούσατε στα «μηνύματα». Το δεχτήκατε ως δικό σας λάθος ή το «φορτώσατε» στον/η... «γητευτή» σας;

 

3ον - Έχετε ποτέ συνειδητά ζητήσει από κάποιον/α να σας πει ψέματα για κάτι, λόγω αναγνώρισης της αδυναμίας σας να αντέξετε την αλήθεια; (π.χ. πολλοί άνθρωποι λένε στο ταίρι τους: «αν ποτέ με κερατώσεις, δεν θέλω να το ξέρω!»)

 

...Έχω κι άλλα να ρωτήσω, αλλά ας μείνω σ? αυτά για τώρα, για να μην σας πέσουν βαριά! :lol:

 

 

 

Εγώ συμφωνω απόλυτα.

 

Δεν ειχα όμως καμια ιδιαίτερη αντίδραση για να είμαι ειλικρινης. Γενικά προτιμώ να αφήνω τα πράγματα να κυλούν από μόνα τους αρα αναλαμβάνω και όλη την ευθύνη εγώ! Σε περίπτωση όμως που κάποιος ειναι τοσο ''γατούλης'' και δεν πάρω πρέφα τότε του βγάζω το καπέλο (αν και αυτο δε μου έχει συμβεί).

Σπάνια πέφτω έξω όσο αφορά τους ανθρώπους που με περιβάλλουν και για αυτό θεωρώ ότι είμαι τυχερή γιατι ''πρόλαβα'' πολλές περιπτώσεις που θα μου έκαναν κακό και άλλες απλά περίμενα διακριτικά μέχρι να κανουν τον κύκλο τους και μετα ''την έκανα (και δε μιλάω μονο για επιπεδο σχεσης αλλα και για επαγγελματικές σχέσεις η απλά φιλικές).΄

 

Μου αρέσει η αλήθεια!!! Λέω πάντα αλήθεια και μερικές φορες πονάει και το ξέρω γιατι και εχω πονεσει εγω η ιδια αλλα και γιατι εχω πονεσει αλλους ανθρωπους!!!! Όμως με την αληθεια κάποια στιγμη ο πόνος φεύγει και μένει μια γλυκιά ανάμνηση που σου λέει ''σου ειπε την αλήθεια! ΕΠΙΛΕΓΩ ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!!

 

 

ΦΛΑΦΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...