Jump to content

Θαυμα ή απατη?


Recommended Posts

  • Replies 37
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κατά την δική μου γνώμη πάντα: ναι! ΟΛΑ!

 

Φέρε κάποιο παράδειγμα που κατά την γνώμη σου δεν εξηγείται με τίποτα, να δούμε μήπως τελικά βρούμε μια εξήγηση :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν απατες σχετικα με τα θαυματα αλλα ειμαι της γνωμης οτι υπαρχουν και θαυματα που ομως για να τα πιστεψεις

πρεπει να συμβει στον καθενα προσωπικα ενα θαυμα

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δική μου γνώμη πάντα: ναι! ΟΛΑ!

 

Φέρε κάποιο παράδειγμα που κατά την γνώμη σου δεν εξηγείται με τίποτα, να δούμε μήπως τελικά βρούμε μια εξήγηση  :smilewink:

6755[/snapback]

 

...ομολογώ πως δε μου έρχεται κάτι στο μυαλό :( ,όσον αφορά τα θαύματα και μόνο τα θαύματα όμως... (τουλάχιστον σε αυτά που έχω ακούσει προσωπικά, όλα είχαν μια λογική εξήγηση)

Υπάρχουν όμως αρκετά άλλα "περιστατικά" που όσο και να στίβεις το κεφάλι σου, μια λογική απάντηση δε θα μπορείς να βρείς... & ίσως είναι μια καλή πρόταση για ένα new topic...

 

Υπαρχουν απατες σχετικα με τα θαυματα αλλα ειμαι της γνωμης οτι υπαρχουν και θαυματα που ομως για να τα πιστεψεις

πρεπει να συμβει στον καθενα προσωπικα ενα θαυμα

6765[/snapback]

 

Έτσι όμως εισάγεται στην κρίση σου και το στοιχείο της υποκειμενικότητας ως προς το αντίστοιχο "θαύμα", καθώς παύεις πλέον να το βλέπεις και τόσο αντικειμενικά, αφού σου έχει τύχει... Έτσι γίνεται πιο δύσκολο να το εξηγήσει κανείς και συχνά υπάρχουν άνθρωποι που "δαιμονοποιούν" και "δαιμονολογούν" για το θαύμα που τους συνέβη...

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει ζησει ενα θαυμα ασχετως αν για εμας ειναι υποκειμενικη η κριση του και μη αντικειμενικη η αποψη του τουλαχιστον ξερει οτι υπαρχουν θαυματα

Στην περιπτωση μας ακομη θα ψαχνομαστε αν οντως υπαρχουν και θα προσπαθουμε

να τα εξηγησουμε με την λογικη

Link to comment
Share on other sites

Η σοβαρότητα μιας εκπομπής εξαρτάτε από δύο παράγοντες από τον παρουσιαστή και τους καλεσμένους ?????????..

Όταν οι καλεσμένοι είναι :sleep: τότε :whistling: no commends

:insane::insane:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί το λέω αυτό για την συγκεκριμένη εκπομπή????εεε!! Δεν γίνετε να κάνει Παλιότερα εκπομπή με αναφορά στην ύπνωση και να μου έχει καλεσμένους αστρολόγους :witch: και χαρτορίχτρες :004witchy5:

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!! :yuk::yuk::yuk::yuk::yuk::yuk::yuk::yuk:

Link to comment
Share on other sites

Την έχει κάνει αρκετές φορές αυτή τη :censored: . Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά που είχε βγάλει σε παράθυρο το Γιαννουλάκη και ο άνθρωπος το πρώτο πραγμα που του είπε ήταν "Κε Χαρδαβέλα, πρώτ'απ'όλα διαπιστώνω ότι για ένα τέτοιο θέμα (νομίζω ήταν περι UFOs) έχετε καλέσει ακατάλληλους ανθρώπους!"

& ποιούς είχε καλέσει? Έναν παπά... μια κοινωνιολόγο (κομπλεξική) και (ευτυχώς) τον Τάκη τον Παπά και 2-3 άλλους που δε θυμάμαι...

 

Νομίζω ότι ο τύπος (ο Χαρδαβέλας) τα παίρνει χοντρά από κάτι τέτοιους και συνεπώς (μάλλον) καλεί όποιον πληρώνει περισσότερα. όχι πάντα ευτυχώς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ.ΑΣΧΕΤΑ,ΒΕΒΑΙΑ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΕ Ο ΧΑΡΔΑΒΕΛΑΣ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.ΟΠΟΙΟΣ,ΛΟΙΠΟΝ,ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Κ Ο ΙΔΙΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ Κ Ο ΙΔΙΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ, ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑ Κ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ, ΤΟΤΕ ΑΠΛΑ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ Κ ΜΗ ΚΟΥΡΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον Χαρδαβέλλα πάντως (και σόρυ που είμαι εκτός topic) έχασα πάσα ιδέα το Σάββατο. Έκατσα κι εγώ μια φορά σαν άνθρωπος να δω την εκπομπή και είχε για την κρίση στα Ιεροσόλυμα.. Που κολλάει αυτή η κρίση στα ανεξήγητα φαινόμενα...!!!!??? Ο άνθρωπος έπαθε δική του κρίση και μπέρδεψε τον "αθέατο κόσμο" με τα "ανεξήγητα φαινόμενα"... :zipped:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε solomon,

η ιστορία του Λαζάρου, στα απόκρυφα ευαγγέλια αναφέρεται με κάποιες μικρές διαφορές, που διαβάζοντάς την, θυμίζει πολύ περισσότερο μυητική τελετή του Λαζάρου, παρά θαύμα.

 

Τώρα θα μου πεις "τα απόκρυφα ευαγγέλια δεν τα δέχεται η επίσημη Εκκλησία". Όμως, είναι κοινά αποδεκτό, από θεολόγους και ερευνητές, ότι τα κανονικά ευαγγέλια είναι παραποιημένα, ενώ τα απόκρυφα όχι.

 

Γιατί λοιπόν να πιστέψουμε την περιγραφή των κανονικών ευαγγελίων για την ιστορία του Λαζάρου, κι όχι των απόκρυφων;

 

:smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε solomon,

η ιστορία του Λαζάρου, στα απόκρυφα ευαγγέλια...  .

 

, κι όχι των απόκρυφων;

 

:smilewink:

7063[/snapback]

ΣΩΣΤΟ!ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΟΙ ΓΡΑΦΕΣ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.ΞΕΡΕΙΣ, ΟΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ Η ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΗ Κ ΟΤΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΕΓΚΥΡΑ.(ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ).ΕΠΙΣΗΣ, ΣΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΕΓΙΝΑΝ ΘΑΥΜΑΤΑ Κ ΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΠΕΤΡΟ Κ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΥΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΗΤΑΝ? ΟΧΙ,ΒΕΒΑΙΑ,

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λοιπόν να πιστέψουμε την περιγραφή των κανονικών ευαγγελίων για την ιστορία του Λαζάρου, κι όχι των απόκρυφων;

 

:smilewink:

7063[/snapback]

 

Είσαι αιρετικιά!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.

Επειδή το βιβλίο το έχω δανείσει σ' έναν φίλο, αν έχεις την καλωσύνη να κάνεις λίγο υπομονή (2-3 μέρες) μέχρι να μου επιστραφεί, ώστε να παραθέσω το σημείο αυτούσιο όπως γράφεται.

Εν ολίγοις πάντως (για να μη σε κρατάω σε αγωνία), λέει πως όταν ο Ιησούς έφτασε έξω από τον τάφο, άκουσε τις φωνές του νέου από μέσα (δηλαδή δεν ήταν νεκρός ο Λάζαρος όταν έφτασε εκεί ο Ιησούς). Ανοίξανε τον τάφο και μπήκε μέσα ο Ιησούς, πρόσφερε το χέρι του στον (τρομαγμένο υπ' όψη) Λάζαρο για να τον βγάλει έξω και μιλήσανε για λίγο. Ο Λάζαρος λέει φορούσε μονάχα έναν λευκό, λιτό μανδύα. Για κάποιες νύχτες συναντιόντουσαν ο Λάζαρος κι ο Ιησούς και μιλούσαν και μετά από λίγες βραδυές, ο Λάζαρος πήγε στον Ιησού πάλι φορώντας μονάχα έναν λευκό μανδύα.

 

Όπως βλέπεις, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως ο Λάζαρος προσπάθησε να μυηθεί, αλλά απέτυχε ( λόγω φόβου ίσως; ). Ο Ιησούς τον δασκάλεψε και ο Λάζαρος ξαναπροσπάθησε, αυτή τη φορά με καθοδήγηση του Ιησού. Προφανώς πέτυχε αυτήν την φορά, διότι δεν γίνεται άλλη αναφορά στο θέμα.

 

ΕΠΙΣΗΣ, ΣΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ ΕΓΙΝΑΝ ΘΑΥΜΑΤΑ Κ ΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΠΕΤΡΟ Κ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΥΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΗΤΑΝ? ΟΧΙ,ΒΕΒΑΙΑ

Γιατί όχι καλέ; :huh:

Παρέθεσέ μας τα αποσπάσματα, να τα συζητήσουμε.

 

 

 

Είσαι αιρετικιά!

:huh::063laugh::clapping:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...