Jump to content

Κατάθλιψη;


Recommended Posts

καποια γεγονοτα στη ζωη μας μας οδηγουν στην καταθλιψη ! το να μας οδηγησει εκει κατι ειναι πολυ ευκολα αλλα το να μπορεσουμε να ξεφυγουμε !!!!!!!!! εκει ειναι το προβλημα ! δεν ειναι αυκολο , οσο και αν το θες οσες προσπαθειες και αν κανεις εκει που πιστευεις πως τα αφησες ολα πισω , πως ηταν ενας εφιαλτης που περασε , εκει , κατι γινεται και να σου ξανα στο προσκινιο η καταθλιψη .

την περασα ...και κατα καποιον τροπο συνεχιζω να την περναω . εχω φτασει στο σημειο να κανω δυο φορες αποπειρα , το μονο που καταφερα ηταν να κοιμαμαι για μερες και να μην εχω επαφη με το περιβαλον μου .η πικρη αληθεια ειναι πως δεν το μετανιωσα που το εκανα , αυτο φυσικα δεν σημενει πως θα το επαναλαβω , αυτο το σταδιο το ξεπερασα , ισως αυτες οι αποπειρες μου μου ανοιξαν εναν αλλο δρομο , αυτον που ακολουθω τωρα , ισως αυτες μου εδωσαν το χαρισμα που εχω να μπορω να διαβασω τα ταρο , ισως ....

παντος απο τοτε εχω κανει πολλες αλαγες στην ζωη μου , προς το καλυτερο παντα ....υπαρχει ομως ακομα αυτο το σημαδακι την καταθλιψης το οποιο κανει την ενφανησει του ..ακομα!

το θεμα παντος ειναι πως για να το ξεπερασει καποιος θελει θελησει , και βοηθεια απο καποιον που ξερει .

εγω αρχηκα ειχα παει σε νευρολογο - ψυχιατρο ο οποιος απλα με ρωτησε τα συμπτωματα δεν ρωτησε να μαθει την αιτια ....πηρα μια αγωγη αλλα δεν οδηγησε πουθενα , εγινα χειροτερα , φυσικα δεν ηταν απο τα φαρμακα αυτο αλλα απο το οτι , ο λογος απο τον οποιο οδηγηθηκα σε αυτην τηνη θεση εγινε χειροτερος ,,,,σταματησα τα παντα και τοτε ηταν που εκανα τις δυο αποπειρες .....επειτα ειχα παει στον παθολογο μου , οχι για μενα , αλλα ηθελα μια συνταγη για καποιο αλλο ατομο , με ειδε που δεν ειμουν καλα και ανοιξαμε συζητηση , μου μιλουσε σχεδον για δυο ωρες , δεν υπολογισε οτι εξω περιμεναν πελατες , και μου εδωσε μια θεραπεια την οποια την ακολουθησα για 8 μηνες , καθε φορα που πηγενα συζητουσαμε ....ποσο καλο μου εκανε αυτο ! ισως πρεπει να παω ξανα μιας και αυτη η καταθλιψη δεν λεει να με αφησει τελειως .....φυσικα ο λογος που με οδηγησε εκει ακομα υπαρχει ,,,μετα 4 χρονια , απλα δεν εχει την δυναμη που ειχε καποτε .

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ !!!!!!!

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ !!!!

:rose:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ Speedy,

 

Πριν 4 χρόνια μου συνέβει κάτι πολύ άσχημο. Κάτι που με έκανε σκουπίδι ψυχολογικά. 1ον το θυμάμαι σαν να συναίβει χθες 2ον έχω κάνει στροφεί 180ο μοιρών στην ζωή μου.

 

Δεν μιλάω σε ανθρώπους, πόσο δε να κάνω φιλίες ή σχέσεις! Δεν έχω όρεξει για τίποτα. Μένω όλη μέρα και όλη νύχτα στο κρεβάτι μου και κοιτάω το ταβάνι και σηκώνομαι αναγκαστικά και με τα χίλια ζόρια για να πάω στην δουλειά μου γιατί πρέπει κάπως να ζήσω... και να σκεφτείς ότι κάποτε είμουν τόσο δημοφιλής και χαμογελάστή, τόσο αισιόδοξη. Όλοι μου οι φίλοι με έλεγαν χαζό παιδί χαρά γεμάτο...

 

 

Εδω τα λεει ολα,ακριβως ιδια αντιμετωπιση και εγω,δεν χρειαζεται να τα ξαναγραψω απλα το δικο μου διαστημα δεν εχει φτασει ακομη ουτε καν στα 2/3 μιας χρονιας οχι 4 ολοκληρα.

 

Η καταθλιψη σε χτυπαει με 1000 τροπους και ποτε δεν ξερεις το πως.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε Μονοπάτι της Γνώσης ? οποιουδήποτε τύπου - σε κάθε βήμα, υπάρχουν «Δοκιμασίες»?.

 

Από πολύ απλές μέχρι ?σκληρές?πολύ σκληρές?..

 

?το επιτυχές πέρασμά τους οδηγεί στην «επόμενη βαθμίδα Γνώσης»?.

 

?το «ανεπιτυχές» ίσως στην «Τρέλλα», ίσως στο «κώμα», ίσως στο «θάνατο»?..

 

?.κανείς δεν είπε πως είναι Ευτυχής και εύκολη αυτή η «Εσωτερική Διαδρομή»?.

 

?.είναι «οδυνηρή»?.. «ακανθώδης»?.. «πολύπλοκη»....

 

?..και γι? αυτό και «απαγορεύεται» άλλωστε να υποχρεώσει κανείς κανέναν να βαδίσει με το «ζόρι» αυτή την «διαδρομή»?.

 

?.γιατί όπως ειπώθηκε κι αλλού (πχ Seirios ? Artzuna course), είναι «βουτιά σε έναν σκοτεινό βυθό» γεμάτο «αρχετυπικούς εφιάλτες»?.που αν δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα ο Αναζητητής να τους αντιμετωπίσει, θα έχει ολέθρια κατάληξη ο ψυχικός του κόσμος....

 

?ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά αυτών των «δοκιμασιών» είναι η «κατάθλιψη»?.η κλιμακούμενη κατάθλιψη?.γι? αυτό πχ και υπάρχει ο Εσωτερικός Όρος «Νύχτα της Απελπισίας» και «Βαθιά Νύχτα της Απελπισίας»?..αυτό ακριβώς περιγράφει....

 

?το να καταφέρει να τις «προσπελάσει επιτυχώς» μόνος του, με τις δικές του Δυνάμεις και με καθαρά «εσωτερικές διαδικασίες» ο Ζηλωτής είναι κανόνας απαράβατος για να περάσει στο επόμενο ? ακόμη πιο δύσκολο ? «σκαλοπάτι»?.και μετά στο «επόμενο» και ούτω καθ? εξής?.

 

...χωρίς την "αυτοπεποίθηση", το "θωράκισμα" και τις "ικανότητες" που θα του χορηγήσει η "προσωπική του νίκη στα μικρότερα στάδια" δεν θα τα βγάλει πέρα στα ακόμη πιο δύσκολα "επόμενα στάδια δοκιμασιών"....

 

?..και αν αποφασίσει να μπει στο «Μονοπάτι της Γνώσης» πρέπει να ξέρει πως η «κατάθλιψη» θα του την έχει «στημένη» σε κάθε γωνία?..καμουφλαρισμένη με χίλια δυο «παραπλανητικά προσωπεία»?..

 

?.Αυτές είναι οι «Μάχες του Μονοπατιού»?.αυτοί είναι οι «Δράκοντες»?.κι αυτά είναι τα «δόντια» τους?. «κοφτερά» και «αμείλικτα»?.

 

....δεν είναι τεράστια κινηματογραφικά ερπετά τύπου Έραγκον με φολιδωτό ατσάλινο δέρμα που ξερνάνε φωτιά και τσακίζουν τα πάντα στο πέρασμά τους....

 

....η "μάχη" είναι μέσα στον ίδιο τον Ψυχισμό του....και είναι μονίμως ένα "φλερτάρισμα" με την "κατάθλιψη" και την "παράνοια"....

 

?.άραγε θεωρείται «αποδεκτό όπλο» το «προζακ» σε μια τέτοια διαδικασία Γνώσης?

 

?.εαν ναι?.γιατί όχι και η «Ασυλοποίηση», ο «εγκλεισμός» και η «καταστολή», το ηλεκτροσόκ, τα "λευκά δωμάτια"?..γιατί όχι και η «Λοβοτομή»?....

 

?.είναι γνωστή άλλωστε η ιστορική παράδοση της Ψυχιατρικής να βγάζει πχ παρανοικούς τους "Διορατικούς"?

 

?.και φυσικά να θεωρεί από καθέδρας πως ο Εσωτερισμός δεν έχει λόγο σε παρόμοια ζητήματα?

 

?αλλά αυτό θα το βάλω σε άλλο τόπικ την «κατάλληλη στιγμή»?.

 

?.και να γίνει σαφές (στους όποιους «καλοθελητές») πως αναφέρομαι σε «αυτούς και μόνον» που επέλεξαν να βαδίσουν την «Ατραπό»?..

 

?.οι υπόλοιποι πρέπει να βρουν τη δύναμη και τη φρόνηση να εμπιστευτούν τους ψυχολόγους, τους ψυχίατρους και τους Ψυχοθεραπευτές?.

 

??για την περίπτωσή τους , αυτοί είναι οι μόνοι ειδικοί και οι μόνοι που μπορούν να τους «ξαναβάλουν» στην «δημιουργική διαδρομή»?..

 

....κι έχουν την ικανότητα να το κάνουν....

 

....ας τους εμπιστευθούν λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...