Jump to content

Κατάθλιψη;


Recommended Posts

Τι είναι η κατάθλιψη; Αρρώστια, συνήθεια ή τρόπος ζωής για μερικούς;

Πώς την αντιμετωπίζεται; Υπάρχει τρόπος άμυνας;

Παραθέστε κάποιες απόψεις σας!

 

Νομίζω ότι είναι ένα σημαντικό θέμα και αξίζει να συζητηθεί.

Όσοι είδανε και Καφεντζόπουλο στο Mega θα έχουν και έτοιμες τις απαντήσεις τους! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μου ξεφυγε ο Καφετζοπουλος αυτη τη φορα :headb: αλλα θα γραψω τα λιγα που ξερω σχετικα με το θεμα ^_^

 

Η καταθλιψη ειναι μια ψυχολογικη διαταραχη που δημιουργειτε απο πιεση καταστασεων,ορμονικων διαταραχων(καταθληψη μετα την εγκυμοσυνη)

ή απο μια ουσια στον εγκεφαλο(δεν θυμαμαι πως τη λενε)που ενεργοποιειτε απο τον ηλιο.Αντιμετωπιζεται με την βοηθεια ειδικου.Δυο απο τους τροπους αμυνας ειναι το γελιο και η θετικη σκεψη.Η καταθληψη εχει διαφορα απο την απλα κακη διαθεση.

Το ατομο που εχει καταθλιψη δεν εχει ορεξη ουτε για ζωη,ουτε για φαγητο εχει τασεις αυτοκτονιας και κλαιει με το παραμικρο.Δεν βρισκει ενδιαφερον σε τιποτα και οτι καλο συμβαινει δεν φτανει να τον ανεβασει.Το πρωι οταν ξυπναει και το βραδυ οταν παει για υπνο η κατασταση χειροτερευει.Αυτα τα ατομα αρνιουνται συνηθως να δεχτουν την βοηθεια ενος ειδικου και πιστευουν οτι δεν την χρειαζονται.

 

αυτα ξερω μονο :zipped: Αν κανω καποιο λαθος οι διορθωσεις δεκτες ^_^

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η κατάθλιψη;

Παραθέστε κάποιες απόψεις σας!

 

Το τι είναι, το ορίζει και το εξετάζει η επιστήμη της ψυχιατρικής, της ψυχολογίας και μερικές ακόμα άλλες, συμπεριλαμβανόμενης και της φαρμακολογίας. Ας μην παίξουμε λοιπόν με αυτά τα θέματα κι ο καθένας ας μην πάρει ως ορισμό ό,τι τον βολέψει που θα διαβάσει. :)

Ας ξεκινήσει τουλάχιστον με ένα λεξικό.. :D

Περί απόψεων... ποιός θα μιλήσει; Κάποιος που έχει περάσει κατάθλιψη, κάποιος που νομίζει ότι έχει περάσει, κάποιος που βοήθησε κάποιον να το ξεπεράσει και α) τον βοήθησε β) τον κατέστρεψε εντελώς; Από ποιόν ζητάμε να πει απόψεις λες και ρωτάμε την άποψή του για το πού πάει διακοπές; :o

 

Π.χ.

Αλήθεια, ποιά η άποψή σας; Τι είναι περιοδοντίτιδα και τι επιπτώσεις έχει; Μπορεί να βλάψει και τον ωστικό λαβύρινθο ή απλά τις αναπνευστικές οδούς; Επηρεάζει όντως το νευρικό σύστημα; Νιώθετε κούραση και ιλλίγγους ταυτόχρονα; Πώς το αντιμετωπίζετε;

 

Για το δόντι σας και την γύρω περιοχή του, αφήνετε κανέναν άλλο να ασχοληθεί παρά τον οδοντίατρό σας; :shocked:

Την ψυχή σας γιατί την έχετε κάνει είδος σε πάγκο μικροπωλητή; :shocked:

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι περιοδοντίτιδα και τι επιπτώσεις έχει;

6305[/snapback]

 

Που το διαβασα μωρε :angel: ...μπορει να το μπερδευω με αλλο :wacko: ...νομιζω χαλαρωνουν τα ουλα και πεφτουν τα δοντια :evilbl: :blblbl: :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι, το ορίζει και το εξετάζει η επιστήμη της ψυχιατρικής, της ψυχολογίας και μερικές ακόμα άλλες, συμπεριλαμβανόμενης και της φαρμακολογίας. Ας μην παίξουμε λοιπόν με αυτά τα θέματα κι ο καθένας ας μην πάρει ως ορισμό ό,τι τον βολέψει που θα διαβάσει.  :)

Ας ξεκινήσει τουλάχιστον με ένα λεξικό.. :D

 

Άμα βαριέσαι να γράψεις καλύτερα μη γράψεις τίποτα παρά να λες στο κόσμο να παει να κοιτάξει λεξικό. Αλλά βέβαια πρέπει να είσαι ψυχολόγος για να ξέρεις να απαντήσεις σε ένα θέμα το οποίο απασχολεί τη πλειοψηφία του σημερινού κόσμου.

 

 

Περί απόψεων... ποιός θα μιλήσει; Κάποιος που έχει περάσει κατάθλιψη, κάποιος που νομίζει ότι έχει περάσει, κάποιος που βοήθησε κάποιον να το ξεπεράσει και α) τον βοήθησε β) τον κατέστρεψε εντελώς; Από ποιόν ζητάμε να πει απόψεις λες και ρωτάμε την άποψή του για το πού πάει διακοπές; :o

 

Εδώ πέρα έχουμε τη δημοκρατικότητα να άκουμε όλων τις απόψεις σε όλα τα θέματα!

 

 

 

Όσο για τα σχόλια οδοντιατρικής, πονάει δόντι κόψει κεφάλι να ησυχάσεις και εσύ και οι υπόλοιποι.

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πέρα έχουμε τη δημοκρατικότητα να άκουμε όλων τις απόψεις σε όλα τα θέματα!

 

Όσο για τα σχόλια οδοντιατρικής, πονάει δόντι κόψει κεφάλι να ησυχάσεις και εσύ και οι υπόλοιποι.

:063laugh:  :063laugh:  :063laugh:  :063laugh:  :063laugh:  :063laugh:

6309[/snapback]

 

 

Δεν γνωρίζω κανέναν καταθλιπτικό που να τον συνέφεραν με ...δημοκρατικές διαδικασίες, πόσο μάλλον με τυχαίες απόψεις που ακούγονται δημοκρατικά..! :001almostcry:

Τέλος πάντων, η λύση που προτείνεις για τον πονόδοντο ελπίζω όταν την εφαρμόσεις να αφήσεις κάπου γραπτά τα αποτελέσματά της ώστε να την εφαρμόσουμε :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πέρα έχουμε τη δημοκρατικότητα να άκουμε όλων τις απόψεις σε όλα τα θέματα!

 

Όσο για τα σχόλια οδοντιατρικής, πονάει δόντι κόψει κεφάλι να ησυχάσεις και εσύ και οι υπόλοιποι.

:063laugh:  :063laugh:  :063laugh:  :063laugh:  :063laugh:  :063laugh:

6309[/snapback]

 

 

Δεν γνωρίζω κανέναν καταθλιπτικό που να τον συνέφεραν με ...δημοκρατικές διαδικασίες, πόσο μάλλον με τυχαίες απόψεις που ακούγονται δημοκρατικά..! :001almostcry:

Τέλος πάντων, η λύση που προτείνεις για τον πονόδοντο ελπίζω όταν την εφαρμόσεις να αφήσεις κάπου γραπτά τα αποτελέσματά της ώστε να την εφαρμόσουμε :clapping:

6313[/snapback]

 

Όταν μάθεις πόσα χρόνια ειναι οι 2 αιώνες τότε θα σου πούμε τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Speedy,

 

Πριν 4 χρόνια μου συνέβει κάτι πολύ άσχημο. Κάτι που με έκανε σκουπίδι ψυχολογικά. 1ον το θυμάμαι σαν να συναίβει χθες 2ον έχω κάνει στροφεί 180ο μοιρών στην ζωή μου.

 

Δεν μιλάω σε ανθρώπους, πόσο δε να κάνω φιλίες ή σχέσεις! Δεν έχω όρεξει για τίποτα. Μένω όλη μέρα και όλη νύχτα στο κρεβάτι μου και κοιτάω το ταβάνι και σηκώνομαι αναγκαστικά και με τα χίλια ζόρια για να πάω στην δουλειά μου γιατί πρέπει κάπως να ζήσω... και να σκεφτείς ότι κάποτε είμουν τόσο δημοφιλής και χαμογελάστή, τόσο αισιόδοξη. Όλοι μου οι φίλοι με έλεγαν χαζό παιδί χαρά γεμάτο...

 

Δεν έχω πάει σε ψυχολόγο και ούτε πρόκειται να πάω, να πληρώσω για να ακούσω πράγματα-για-μικρά-παιδιά ή να με χαπακώσει. προτιμώ να πιώ μια πράσινη. Ευτυχώς ξεπέρασα το θέμα της αυτοκτονίας. Δεν προκαλώ τον θάνατο μου αλλά ούτε τον φοβάμαι. Απλά κάθομαι και τον περιμένω...

 

Μια συνάδελφος μου στην δουλειά μου που με ξέρει 6 χρόνια. Ξέρει δηλαδή το πριν και το μετά και όσα μου συνέβησαν επιμένει ότι πρέπει να πάω σε ψυχολόγο. αυτή όμως δεν ξέρει...

 

Δεν ξέρει ότι 70?, γιατί τόσο κοστίζει μια ώρα σε ψυχολόγο, δεν θα μου αγοράσει την αθωότητα, την αυτοπεπήθηση, τα όνειρα & την αισιοδοξία που είχα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη 4030,

 

Έχω περάσει κι εγώ τη φάση σου (αν και όχι τόσο έντονη) και καταλαβαίνω πως μπορεί να νιώθεις. Για να μην εξηγείς τι έγινε, πρέπει να είναι κάτι πολύ συμαντικό, και δικαίωμά σου να το κρατήσεις προσωπικό. Απλά, άκου και τις γνώμες των γύρω σου γιατί μπορεί να ξέρουν κάτι παραπάνω.

 

Καταρχήν να σου ξεκαθαρίσω πως, άλλο ψυχολόγος και άλλο ψυχίατρος, το λέει και η ίδια η λέξη! Ο ψυχολόγος δεν δικαιούτε να σου δώσει χάπια γιατί δεν είναι γιατρός. Αυτό που κάνει είναι να ακούει αυτά που έχεις να του πείς και να σου δίνει κάποιες συμβουλές που πιστεύει πως θα σε βοηθήσουν στο πρόβλημά σου (μην ξεχνάς άλλωστε πως ο άνθρωπος έχει σπουδάσει ψυχολογία!). Αυτό που πάντα πιστεύω και υποστηρίζω είναι πως όταν έχεις κάποιο πρόβλημα, βοηθάει πάντα το να το μοιραστείς με κάποιον δικό σου και να ακούσεις τη συμβουλή που πιθανόν έχει να σου δώσει. Είναι αποδεδειγμενο πως πάντα νιώθουμε καλήτερα όταν εξωτερικεύσουμε αυτό που μας πνίγει!

 

Όσο για το θέμα των χρημάτων που αναφέρεις, δεν το βρίσκω σωστό να κάθεσε να σκέφτεσαι τα χρήματα τη στιγμή που εξαρτάται από αυτό η ζωή σου! Τα χρήματα δεν αξίζουν μπροστά στο να ζήσεις και πάλι! Άλλωστε είναι τόσα αυτά που χάνεις τώρα.. :(

 

Και ναι, δεν μπορεί ο ψυχολόγος να σου δώσει πίσω ότι έχασες, αλλά μπορεί να σε βοηθήσει να ξεκινήσεις από την αρχή! Και μη φοβάσαι ότι δεν θα τα καταφέρεις, γιατί ήδη θα έχεις θέσει ένα πρώτο και αξεπέραστο εμπόδιο.

 

Στην τελική, αμά και πάλι δεν σε έπεισα για τον ψυχολόγο, πρέπει να προσπαθήσεις με τη βοήθεια των δικών σου ανθρώπων, έστω και μόνη σου αν και θα έιναι πιο δύσκολα.

 

 

Προς Speedy: Να συμειώσω στην τελικη ότι συμφωνώ με τις απόψεις τις Νεράιδας περί του θέματος!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα παραπανω που εγραψα τα οποια δεν ειναι τιποτε αλλο απο πληροφοριες),εχω ζησει συγγενικο μου προσωπο απο κοντα με καταθλιψη.

Προσπαθουσα να τον βοηθησω να γινει καλα.Αλλα απ οτι καταλαβα,αν δεν το θελει το ιδιο ατομο να το ξεπερασει δεν μπορει κανεις να κανει τιποτα.

Δεν πηγε σε ψυχολογο,δεν πηγε πουθενα.Εβαλε τα δυνατα του και σιγα σιγα το καταφερε.Και τωρα νιωθει πιο δυνατος απο ποτε, οχι επειδη το ξεπερασε, αλλα επιεδη το παλεψε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ και τα καταφερε.

 

4030 μου ξερεις τι λεει το συγκεκριμενο ατομο μετα απο αυτο?

 

"Ολα ηταν ενα κακο ονειρο.Νιωθω σαν να περασα μεσα απο μια τρικυμια και τωρα να χαμογελω ηρεμος σε μια χρυση αμμουδια"

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η κατάθλιψη; Αρρώστια, συνήθεια ή τρόπος ζωής για μερικούς;

Πώς την αντιμετωπίζεται; Υπάρχει τρόπος άμυνας;

Παραθέστε κάποιες απόψεις σας!

 

Κατάθλιψη με βάση τι;

 

Στην καθημερινή μας γλώσσα την χρησιμοποιούμε την λέξη για να δείξουμε ότι δεν έχουμε κέφι, ότι είμαστε μελαγχολικοί, αναφερόμεστε δηλαδή σε μία κατάσταση που έχει να κάνει με τη διάθεσή μας μια συγκεκριμένη στιγμή και εξαρτάται από την ψυχική διάθση που ήμασταν πιο πριν. Όλοι μας έχουμε χρησιμοποιήσει την έκφραση "δε μπορώ, με έπιασε κατάθλιψη" κι αυτό για να δείξουμε το πόσο λυπημένοι είμαστε και πόσο μας επηρέασε αρνητικά ένα γεγονός.

Όσον αφορά την κατάθλιψη ως όρο ιατρικό εννοούμε μια συγκεκριμένη αρρώστια, δηλαδή μια διαταραχή ψυχική η οποία προκαλεί έναν συνδυασμό συμπτωμάτων που δε συναντούμε σε άλλη αρρώστια. Ένα από τα χαρακτηριστικά της κατάθλιψης είναι και η άσχημη διάθεση. Δεν είναι όμως το μοναδικό ενώ μερικές φορές μπορεί και να απουσιάζει. Σαν αρρώστια, η Κατάθλιψη έχει κάποιους προδιαθεσικούς και αιτιολογικούς παράγοντες που συμβάλλουν στην εμφάνισή της, μια συγκεκριμένη πορεία, πρόγνωση και θεραπεία.

 

Την κατάθλιψη μπορούμε να την αντιμετωπίσουμε με φάρμακα ή ψυχοθεραπεία. Αλλά και φάρμακα να πάρει κανείς δεν κάνουν κακό αφού δεν εθίζουν, δε γίνονται ναρκωτικό, απλά επαναφέρουν τις ισορροπίες στον εγκέφαλο και βοηθάνε. Μια φίλη της μητέρας μου έπαιρνε χάπια για ένα χρόνο. Όσο τα έπερνε ήταν σε μία κατάσταση τραλαλα, τα έγραφε όλα παντού - σε εκνευριστικό βαθμό- αλλά τώρα που τα σταμάτησε επανήλθε στα φυσιολογικά της και με όρεξη για ζωή...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την γνώμη μου;

 

Κατ' αρχάς, καλή μου 4030, ξέρω πολύ καλά τι περνάς. Το πέρασα κι εγώ σχετικά πρόσφατα, στην ίδια ένταση με σένα. Έπεφτα για ύπνο το βράδυ και έλπιζα να μην ξυπνήσω το πρωί. Δεν προκαλούσα τον θάνατο, απλά ευχόμουν να έρθει όσο το δυνατόν πιο σύντομα. Τίποτα δεν μπορούσε να μου κρατήσει την προσοχή, τίποτα δεν με γέμιζε, τίποτα δεν με χαροποιούσε. Το μόνο που ήθελα ήταν να κάθομαι μόνη μου, χωρίς ν' ακούω και να βλέπω τίποτα. Πέρναγα ώρες ολόκληρες σ' αυτήν την κατάσταση. Έκλαιγα με το παραμικρό, συχνά-πυκνά μάλιστα χωρίς να υπάρχει λόγος. Κι άλλα πολλά...

Ζόρικη περίοδος... :001almostcry:

Όταν επιτέλους συνειδητοποίησα ότι πάσχω από κατάθλιψη, επέβαλα στον εαυτό μου την ίαση. Άπαξ και συνειδητοποιήσεις το πρόβλημα, είσαι ήδη στα μισά για να το ξεπεράσεις.

Το πρώτο που έκανα ήταν ν' αρχίσω να "βγάζω" την συναισθηματική μου φόρτιση στην ζωγραφική και σε γραπτά. Γέμισα ατελείωτες σελίδες έτσι και με βοήθησε πολύ στο "ξέσπασμα". Να σταματήσω δηλαδή να τα "μαζεύω" μέσα μου.

Το δεύτερο ήταν να επιβάλω στον εαυτό μου ν' αρχίσω να βγαίνω έξω με φίλους. Μου ήταν δυσάρεστο στην αρχή, αλλά καταλάβαινα ότι πρέπει. Επίσης, να κάνω -έστω και με το ζόρι- πράγματα που παλιότερα μ' ευχαριστούσαν.

Τέλος, μου επέβαλα να βλέπω ευχάριστες ταινίες (κωμωδίες & περιπέτειες), να διαβάζω κόμικς (αστερίξ κι αρκάς baby! :clapping: ), να έχω συνέχεια στο σπίτι χαρούμενη μουσική, μπόλικο φως (τέντα ανοιχτά τα πατζούρια την ημέρα, όλα τα φώτα ανοιχτά την νύχτα) και να πηγαίνω βόλτες όταν ο καιρός το επέτρεπε. Δηλαδή, πράγματα που προκαλούν το χαμόγελο και την καλή διάθεση.

Δεν ήταν εύκολο, αλλά συνήλθα :)

Είναι πολύ καλό που έχεις συνείδηση του προβλήματος. Μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου! Αρκεί να το θέλεις. Κι αν δεν το θέλεις, πρέπει να επιβληθείς στον εαυτό σου!

 

Τώρα αντιμετωπίζω την κατάθλιψη σε συγγενικό μου πρόσωπο. Έχοντας περάσει το λούκι η ίδια, με διευκολύνει να βοηθήσω, αλλά καλού-κακού ζήτησα και την γνώμη φίλου Ψυχοθεραπευτή (όχι Ψυχολόγος, όχι Ψυχίατρος... Ψυχοθεραπευτής είναι αυτός που μπορεί να βοηθήσει σ' αυτό το θέμα).

Το ουσιαστικό πρόβλημα με το συγγενικό μου πρόσωπο, είναι ότι αρνείται πως υπάρχει πρόβλημα. Αυτό όμως, όπως μαθαίνω από τον επαγγελματία, είναι πολύ συνηθισμένο.

Το παρήγορο που μαθαίνω, είναι πως εάν ο χαρακτήρας του ανθρώπου είναι θετικός και χαρούμενος (όπως ήσουν εσύ 4030, κι όπως είμαι κι εγώ), το να το ξεπεράσει είναι πιο εύκολο, συγκριτικά με άλλον άνθρωπο που είναι από φύση του αρνητικός. Αλλά πρέπει να "βρει" τον εαυτό του, ψάχνοντας το που, πότε και γιατί τον "έχασε".

Συνήθως υπάρχει κάποιος λόγος που μπαίνουμε στον "χορό" της κατάθλιψης. Όπως μπήκαμε όμως, πρέπει να βγούμε! Δεν αμφισβητώ καθόλου πως ότι κι αν σου συναίβει, ήταν σοβαρό! Σταμάτα όμως να το διαιωνίζεις και αντιμετώπισέ το, ξεπέρασέ το. Αν δεν μπορείς εσύ, δεν μπορεί κανείς να το κάνει για σένα. Μην το αφήνεις έτσι να προχωρά, διότι όσο περισσότερο μένεις σ' αυτήν την κατάσταση, τόσο πιο δύσκολο γίνεται να βγεις απ' αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...