Jump to content

ΘΥΜΟΣ & ΑΥΤΟΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ


Recommended Posts

Σας έχει συμβεί να εκνευριστείτε με μία κατάσταση ή ένα πρόσωπο και να χάσετε την ψυχραιμία σας;

Όταν εκνευρίζεστε, κρατάτε το θυμό σας για αργότερα, ή ξεσπάτε εκείνη τη στιγμή ακόμη και μπροστά σε τρίτους;

Έχετε μετανιώσει για στιγμές που εκδηλώσατε την οργή σας;

 

Link to comment
Share on other sites

...Όταν χάνουμε την ψυχραιμία μας με καταστάσεις που μας εξοργίζουν, κατά κανόνα χάνουμε και το δίκιο που πιθανώς να έχουμε. Όταν συνειδητοποιούμε πως τη χάσαμε, είναι πλέον αργά.

Αυτό είναι το συμπέρασμα στο οποίο έχω μετα λύπης μου καταλήξει, μετά από διαφωνία που είχα σήμερα το απόγευμα με την οικογένεια μου. Εσείς τι πιστεύετε σχετικά με αυτό;;

 

Σ' αυτό το topic είναι καλοδεχούμενες οι απόψεις και οι εμπειρίες σας σχετικά με αισθήματα οργής ή θυμού που έχετε βιώσει! Εσείς πώς αντιδράτε σε ακραίες καταστάσεις; Πως θα θέλατε να αντιδρούσατε;

Link to comment
Share on other sites

Η οργή φέρνει οργή... αυτοσυγκράτηση συσσωρεύει συναισθήματα, και μετά μπορεί να έρθει ένα επικίνδυνο ξέσπασμα...

Άραγε γίνεται να μετατρέψεις τα συναισθήματα σε άλλα; Και αν ναι γίνεται πάντα;

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει σωστό η λάθος. Η κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά. Όμορφα θα ήταν να είχαμε τον χρόνο και το κουράγιο να το κάνουμε στις πιεστικές καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, εσύ Dakkon, πιστεύεις οτι καλά θα ήταν να ξεσπάμε την οργή μας εκείνη τη στιγμή ώστε να μη συσσωρεύεται, σωστά; Ωστόσο, μήπως αν συγκρατούσαμε τα νεύρα μας, αργότερα να μας περνούσε;

 

Για την έκφραση "Αν θύμωσες, πιες ξύδι να σου περάσει", τι έχετε να πείτε;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκνευρίζομαι πάρα πολύ δύσκολα. Πρέπει να γίνει κάτι πολύ χοντρό.

Μου έχει συμβει λίγες φορές στη ζωή μου.

Όταν λοιπόν νιώθω την έκρηξη μέσα μου, βαράω έναν τοίχο με όση δύναμη μου βγαίνει εκείνη την ώρα από τον θυμό. Η πλάκα είναι οτί από τα νέυρα σου δεν πονάς.

 

Μια φορά μόνο την πάτησα (η τελευταία ήταν, 5 χρόνια πριν) που ο τοίχος που βρήκα μπροστά μου ήταν τραχύς!!! :blink: :headb:

Το χέρι μου γέμισε τρύπες και αίματα...

 

Πιστεύω πάντως ότι οποιοδήποτε συναίσθημα, όχι μόνο θυμού, πρέπει να εκφράζεται την ώρα που γεννιέται. Μόνο τότε είναι αληθινό.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, εσύ Dakkon, πιστεύεις οτι καλά θα ήταν να ξεσπάμε την οργή μας εκείνη τη στιγμή ώστε να μη συσσωρεύεται, σωστά; Ωστόσο, μήπως αν συγκρατούσαμε τα νεύρα μας, αργότερα να μας περνούσε;

6976[/snapback]

 

Η κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά

 

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν υπάρχει κάποια απάντηση που να τα λύνει όλα, όπως δεν υπάρχει συνταγή που να θεραπεύει όλες τις ασθένειες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θυμάμαι μια συμβουλή από μια ιστοριούλα που είχε ένα Ανθολόγιο του Δημοτικού... "τον βραδινό σου το θυμό, να τον κρατάς για το πρωινό"... :smilewink:

 

Έχει δίκιο ο Dakkon, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Εγώ εκνευρίζομαι σχετικά εύκολα, θυμώνω όμως πάρα πολύ δύσκολα και σπάνια.

Τον καθημερινό εκνευρισμό έχω μάθει πια να τον ελέγχω, κι αν με ενοχλήσει ένας άλλος οδηγός, ένας εφοριακός, ένας ταξιτζής, μάλλον θα εκδηλώσω τη δυσφορία και την ενόχληση μου άμεσα, με ηρεμία και αυτοέλεγχο όμως πάντα. Διότι όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, μόλις χάνεις την ψυχραιμία σου, χάνεις και το παιχνίδι.

Στη σπάνια περίπτωση του Θυμού.... τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.

Αλλά είναι τόσο προσωπικές, υποκειμενικές, και ειδικές αυτές οι περιπτώσεις, που δύσκολα εξάγονται γενικά συμπεράσματα και κανόνες...

Το μόνο που έχω να πω... ψυχραιμία παιδιά! Cold blood... καλύτερα να σας θεωρήσουν αναίσθητους παρά υστερικούς/ες.

Και φυσικά δε συνιστώ να "καταπίνουμε" τα συναισθήματά μας. Αυτό μπορεί να μας προκαλέσει χειρότερα προβλήματα μακροπρόθεσμα. Μπορούμε όμως να δηλώσουμε τη δυσφορία μας ήρεμα και λακωνικά, και αν νιώθουμε ότι η ενέργεια ξεχειλίζει... ε, ότι τον βολεί τον καθένα... φασίνα, τρέξιμο, βαθιές ανάσες, δντράκια και θάλασσες (η Φύση) πάντα βοηθάνε... :gleam:

Link to comment
Share on other sites

οι ανθροποι που εκραφαζουν πολυ ευκολα θυμο δεν ειναι ισοροποιμενοι χαραχτηρεσ στον εσοτερικο τουσ κοσμο προσπαθουν να καταλαβουν πιοι ακριβος ειναι και εχουν την αποψη πος ολος ο κοσμοσ ειναι αυτη δηλαδι ειναι εγωστεσ αυτη ειναι μια περηπτοση η αλλη ειναι υπαρχουν ατομα που εχουν εντονη κηνητηκοτηα και την εκραφαζουν με θημο . εγο παντοσ ειμαι ηρεμοσ χαραχτηρασ αλλα μερικεσ φωρεσ χριαζομε μονο ενα κλικ για να βγη ο θημος απο μεσα μου αυτο που κανο για να ηρεμησο ειναι να στρεφο τον θημο προς τον εαυτο μου και οχι προς τουσ αλλουσ. :gleam::gleam:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε μετανιώσει για στιγμές που εκδηλώσατε την οργή σας;

 

Εγώ έχω μετανιώσει για στιγμές που δεν εκδήλωσα την οργή μου. Γιατί, εντάξει να μη ξεσπάμε με το παραμικρό, αλλά το να καταπίνεις και να καταπίνεις καταντάς και μ@λ@κ@ς κάποια στιγμή.

 

Εγώ προσφάτως σε θέμα φιλίας ξέσπασα (μετα από δύο χρόνια υπομονής). Αλλά ήρεμο ξέσπασμα, με ήρεμο λόγο και σωστά επιχειρήματα. Δεν είναι καλό να κρατάς το θυμό μέσα σου αλλά από τη μια πλευρά σε κάνει να δεις σφαιρικά τα πράγματα και να βγεις πολύ από πάνω αν το χειριστείς σωστά. Βέβαια αναλόγως και το χαρακτήρα του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει συμβεί να εκνευριστείτε με μία κατάσταση ή ένα πρόσωπο και να χάσετε την ψυχραιμία σας;

Όταν εκνευρίζεστε, κρατάτε το θυμό σας για αργότερα, ή ξεσπάτε εκείνη τη στιγμή ακόμη και μπροστά σε τρίτους;

Έχετε μετανιώσει για στιγμές που εκδηλώσατε την οργή σας;

 

6969[/snapback]

 

Πικρη ιστορια...

 

Εγω προσωπικα τα κραταω μεσα μου και μετα κανω ενα ΜΠΑΜ που τρομαζουν ολοι :001almostcry:

 

Θα προτιμουσα να ξεσπουσα...σταδιακα.. :angel:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται όμως κάθε πότε επιλέγεις να κάνεις το ΜΠΑΜ...

Γιατί εγώ,όχι μόνο δε ξεσπάω εκείνη τη στιγμή, αλλά τα κρατάω και μέσα μου για πολύύύύύύύύύύ καιρό! (Ώσπου να πάθω κανά προστάτη και να ησυχάσω :D )

Και όταν βγαίνουν, όλα μαζεμένα, είναι επιεικώς άσχημα και τρομάζω κι εγώ ο ίδιος με τον εαυτό μου :o !!! Αλλά, όπως και να ξεσπάσω, πάντα θέλω να μην επηρεάζω τους γύρω μου, (γενικότερα να μη στεναχωρώ, να μην απασχολώ,κτλ κτλ κτλ)...

Καλύτερα έτσι, γιατί κανένας δεν εξίζει να γίνει το θύμα ενός μεγάλου ΜΠΑΜ, αφού δε θα ευθύνεται για όλα τα "θραύσματα"...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα τα κραταω μεσα μου και μετα κανω ενα ΜΠΑΜ που τρομαζουν ολοι :001almostcry:

 

Πολύ άσχημο αυτό. Στο λέω γιατί έχω φάει τέτοια μπαμ από αλλούς....

Μην κρατάτε τίποτα...έξω

Link to comment
Share on other sites

Όταν λοιπόν νιώθω την έκρηξη μέσα μου, βαράω έναν τοίχο με όση δύναμη μου βγαίνει εκείνη την ώρα από τον θυμό. Η πλάκα είναι οτί από τα νέυρα σου δεν πονάς.

 

6980[/snapback]

 

 

Εγώ προσφάτως σε θέμα φιλίας ξέσπασα (μετα από δύο χρόνια υπομονής). Αλλά ήρεμο ξέσπασμα, με ήρεμο λόγο και σωστά επιχειρήματα. Δεν είναι καλό να κρατάς το θυμό μέσα σου αλλά από τη μια πλευρά σε κάνει να δεις σφαιρικά τα πράγματα και να βγεις πολύ από πάνω αν το χειριστείς σωστά. Βέβαια αναλόγως και το χαρακτήρα του καθενός.[/size][/color][/font]

6995[/snapback]

 

Δύο διαφορετικές απόψεις ξεσπάσματος...εγώ δυστυχώς αν εκνευριστώ, φωνάζω άκρατα και άκριτα σ' αυτόν που μου προκάλεσε τον εκνευρισμό. Μετά από 5 λεπτά βέβαια, το ξεχνάω. Αλλά οι άλλοι μάλλον το θυμούνται.... (i:suck)

Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν εξίζει να γίνει το θύμα ενός μεγάλου ΜΠΑΜ, αφού δε θα ευθύνεται για όλα τα "θραύσματα"...

7027[/snapback]

 

Ναι ομως να τονισω οτι το ΜΠΑΜ γινεται οταν εχω μαζεψει για το συγκεκριμενο ατομο.Αποφευγω(επιτυχως) να ξεσπαω σε καποιον που δεν φταιει σε τιποτα.Οσο για το ρημαδι το φιλοτιμο "καταφερνω" να επιβαρυνω τον εαυτο μου πολυ συχνα μονο και μονο για να μην πω κατι που θα στεναχωρησει τον αλλον.Δεν το αντεχω καθολου αυτο :001almostcry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μετανιώσει για στιγμές που δεν εκδήλωσα την οργή μου...

6995[/snapback]

 

 

Και 'γω, και ΄γω ... :headb: :headb: :headb:

 

Βέβαια και το κρατάω! Μπορώ να το κρατάω μέσα μου για χρόνια! Δεν προσβάλλω κανέναν, ούτε προκαλώ! Αλλά ... αν κάποιος -α με θυμώσουν, τότε τον καυγά θα τον τελειώσω ε γ ώ !!!! Οπως είχα πει σε μιά που προσπάθησε να με μειώσει χωρίς λόγο (έτσι ένιωσε καλύτερα με το χάλι της, φαίνεται!), μετά προσπάθησε να "αγαπήσουμε" και της είπα χαμογελαστά μιά ημέρα "δεν τελείωσε ... εγώ δεν μίλησα ακόμη!" Παιδιά μου τι να σας πω ... άσπρισε! Από τότε όποτε βρίσκεται μόνο μαζί μου, με κοιτάζει σαν σκυλί που ετοιμάζονται να το δείρουν!!! Μ' αρέσειειειειειε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...