Jump to content

Θανατική Ποινή & Ανθρωποφαγία


Recommended Posts

Όμως οτι η κοινωνία συντελεί στη δημιουργία τέτοιων ανθρώπων είναι γεγονός.Όπως επίσης και οτι η κοινωνία συντελεί στην ανάπτυξη των ιδιοφυών ανθρώπων και στην δημιουργία επιστημόνων και τόσων άλλων αξιόλογων ανθρώπων(αν υποθέσουμε οτι υπάρχει στ'αλήθεια κανένας αξιόλογος).Είναι αναγκαίο κακό κατά τη γνώμη μου, γιατί ποτέ δε θα μπορέσουμε να εξαλείψουμε τέτοιου είδους φαινόμενα.Και σίγουρα δε θα το καταφέρουμε με την εκτέλεση ή την "τυχαία εκπυρσοκρότηση"...

11950[/snapback]

Πέρα από τό θεμελιώδες ανθρώπινο συλλογικό αρχέτυπο πού λειτουργεί στά βάθη σάν φάρος, ο κάθε νέος άνθρωπος, μέ τήν εξέλιξη, απομακρυνόμενος από τόν κεντρικό κλάδο, διαμορφώνεται σέ μία εντελώς ιδιαίτερη ανθρωπόμορφη οντότητα. Μία οντότητα "εξοπλισμένη" μέ μνήμες από τό παρελθόν καί βιώματα συνειδητά καί ασυνείδητα από τό παρόν.

:worthy: Παλικάρια, τί να πω... Πάλι καλά που είστε και εσείς και τα λέτε πολύ καλύτερα από μένα... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

...Παλικάρια, τί να πω... Πάλι καλά που είστε και εσείς και τα λέτε πολύ καλύτερα από μένα...

 

Τό σημαντικότερο φίλε Johny boy, είναι ότι στίς ημέρες μας, άτομα, μέλλη της κοινωνίας τών ανθρώπων, άτομα πού δέν διεκδικούν γιά τόν εαυτό τους κάποια διάκριση, αντιπαρέρχονται τό κοτσομπολιό καί εργάζονται γιά τήν ερμηνεία τών φαινομένων τής κοινωνίας τους.

Προβληματίζονται κατά μόνας καί κτίζουν υποθέσεις. Κτίζουν υποθέσεις καί νιώθουν τήν άνάγκη, σάν υπεύθυνα άτομα, νά τίς μοιραστούν, δίνοντας εναύσματα προβληματισμού αλλά καί ενεργειών καί στούς άλλους.

 

Αυτό είναι καί τό νέο στίγμα τών ημερών μας!

 

Ατομική προσπάθεια γιά ανέλλιξη καί βελτίωση.

Ατομική προσπάθεια πού αυθόρμητα μετουσιώνεται σέ Κοσμική συνεισφορά.

Ξεκινά από μία θετική παρέμβαση σέ ένα βήμα δημόσιου διάλλογου, τήν σοβαρή αντιμετώπιση τών ζητημάτων τών σπουδών, τής εργασίας καί τών σχέσεων μέ τούς συνανθρώπους καί πού πιθανά θά φθάσει κάποια στιγμή στήν εκούσια συμμετοχή σέ έναν νέο συντονισμό τού συλλογικού αρχέτυπου.

 

Τά λευκά άνθη τού λωτού ίσως γίνουν κάποτε, τό έμβλημα τής αναδυόμενης από τήν λάσπη καί τό σκοτάδι ανθρωπότητας, στό Φώς!

Link to comment
Share on other sites

στίς ημέρες μας, άτομα, μέλλη της κοινωνίας τών ανθρώπων, άτομα πού δέν διεκδικούν γιά τόν εαυτό τους κάποια διάκριση, αντιπαρέρχονται τό κοτσομπολιό καί εργάζονται γιά τήν ερμηνεία τών φαινομένων τής κοινωνίας τους.

Προβληματίζονται κατά μόνας καί κτίζουν υποθέσεις. Κτίζουν υποθέσεις καί νιώθουν τήν άνάγκη, σάν υπεύθυνα άτομα, νά τίς μοιραστούν, δίνοντας εναύσματα προβληματισμού αλλά καί ενεργειών καί στούς άλλους.

 

Λοιπόν...έχω να σας πω ότι μόλις επέστρεψα από την Βουλή των Εφήβων και έχω πάρει μια καλή γεύση της νεολαίας , των προβληματισμών της και των θέσεων της σήμερα. Οπότε θα απαντήσω στο παραπάνω με βάση την προαναφερθείσα εμπειρία μου. Είναι μεγάλος ο αριθμός των νέων που έχει ξεφύγει από την απάθεια. Οι νέοι θέλουν να αλλάξουν την Ελλάδα. Θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο. Ξέρετε πόσες ιδέες αναφέρθηκαν και πόσες λύσεις προτάθηκαν? Πολλές. Οι νέοι στις μέρες μας θέλουν να ανέλθουν στα κοινωνικά και εργασιακά αξιώματα, ώστε να μπορέσουν να επηρεάσουν τα κατάλληλα πρόσωπα που θα πραγματοποιήσουν τα όνειρά τους ή ακόμα, να βρεθούν στο κοινοβούλιο αυτή τη φορά ως Βουλευτές και όχι Εφήβοι Βουλευτές. Οι καλύτερες λύσεις ήταν σαφώς αυτές που ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και που είναι εφαρμόσιμες -ως πρώτο βήμα- στη σημερινή κοινωνία της Ελλάδας. Αυτές συγκρούονταν με το πρόβλημα, γιατί για να αντιμετωπιστεί μία αρνητική κοινωνική κατάσταση ,στη σήμερον ημέρα, πρέπει να ασχοληθούμε με το πρόβλημα. Ετσι, οι μελλοντικές γενιές θα έχουν τη δυνατότητα να αντιμετωπίσουν τις ρίζες του προβλήματος, αφού θα παραλάβουν την κατάσταση πλησιέστερα σε αυτές. Το να υποστηρίζουμε από τώρα πως πρέπει να αντιμετωπίσουμε τις ρίζες είναι για εμένα όπως και για πολλούς άλλους μια ονειροπόληση στη συγκεκριμένη εποχή. Δεν λέω ότι δεν πρέπει να ονειρευόμαστε! Πιστεύω στο όνειρο! Ομως, όπως και να έχει, το όνειρο δεν αποτελεί άμεση και εφαρμόσιμη λύση.

Τώρα, θέλω να πω ότι δεν είναι ανευθυνότητα δική μας το ότι το όνειρο δεν είναι άμεσα εφαρμόσιμο! Δεν είναι καν ανευθυνότητα! Είναι ρεαλισμός.

Link to comment
Share on other sites

...Οι νέοι θέλουν να αλλάξουν την Ελλάδα. Θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο. Ξέρετε πόσες ιδέες αναφέρθηκαν και πόσες λύσεις προτάθηκαν? Πολλές....

11998[/snapback]

Saginie, απ'όσο ξέρεις τουλάχιστον, έχει γίνει ποτέ τίποτα πράξη από τη Βουλή των Εφήβων? Πραγματική όμως πράξη, πέρα από τις "πολύ ωραίες ιδέες και λύσεις"...

Εν ανάγκη, αν είναι τόσα πολλά αυτά που έχει κάνει η Βουλή των Εφήβων ( :lol: ), φτιάξε ένα topic μόνο γι'αυτό... :smilewink:

 

Δεν είναι ρητορική η ερώτηση πάντως, αν και υποψιάζομαι διάφορες απαντήσεις... Αν έχει κάνει οτιδήποτε ουσιαστικό, με χαρά μου να το χειροκροτήσω...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας τώρα,απ'όσο έχω παρακολουθήσει βουλή των εφήβων είναι σαν επίδειξη καλής έκθεσης.Λέγονται πολλές γενικούρες του τύπου "Η πολιτεία πρέπει να νοιαστεί για το περιβάλλον άμεσα" ,"η βία στα γήπεδα πρέπει να καταπολεμηθεί με θέσπιση αυστηρών νομικών πλαισίων" και μπλά μπλά μπλά.Off-topic

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ρητορική η ερώτηση πάντως, αν και υποψιάζομαι διάφορες απαντήσεις... Αν έχει κάνει οτιδήποτε ουσιαστικό, με χαρά μου να το χειροκροτήσω...
Είναι ρητορική ερώτηση και εννοώότι τόσες ιδέες πάνε χαμένες είτε εφαρμόζονται είτε όχι!..

 

Επίσης,

Μεταξύ μας τώρα,απ'όσο έχω παρακολουθήσει βουλή των εφήβων είναι σαν επίδειξη καλής έκθεσης.Λέγονται πολλές γενικούρες του τύπου "Η πολιτεία πρέπει να νοιαστεί για το περιβάλλον άμεσα" ,"η βία στα γήπεδα πρέπει να καταπολεμηθεί με θέσπιση αυστηρών νομικών πλαισίων" και μπλά μπλά μπλά

Και εγώ αυτήν την εντύπωση είχα! Η Ολομέλεια δεν είναι τίποτα άλλο παρά μέρος της Βουλής των Εφήβων. Και επιπλέον, κατάλαβα ότι όταν γράφουν οι εφημερίδες κάτι δε θα το λαμβάνω υπ'όψη μου εξολοκλήρου. Μία εφημερίδα έγραψε ότι η Μπενάκη είχε τη λαμπρή ιδέα να ανανεώσει τον θεσμό της Βουλής αυτής. Πρότεινε, λέει, να υπάρχει ο αρμόδιος υπουργός στη επιτροπή που αντιστοιχεί στο υπυργείο του. Αυτή ήταν πρόταση ενός εφήβων της επιτροπής που βρισκόμουν! Γι'αυτό μη δημειουργείται προκαθορισμένη άποψη (σε τέτοια θέματα) για ό,τι δεν έχετε συμμετάσχει...έτσι την είχα πατήσει και εγώ με το συγκεκριμένο... :019blush:

 

Συγνώμη για το :offtopic: ..... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται ένα τελευταίο offtopic για να κλείσουμε την παρένθεση? :018bleh:

Είναι ντροπή να χαιρόμαστε για υποκατάστατα της δημοκρατίας που δήθεν μας παραχωρούν οι σφετεριστές της!!! :headb:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Ομως, η Βουλή των Εφήβων σου δίνει μια καλή εικόνα του τι ψέμμα πέφτει! Είμαι αυτής της άποψης!

Link to comment
Share on other sites

Βουλή των Εφήβων: Όχι κατήχηση στα σχολεία

Γράφει Λυκόφρων για το 12ΘΕΟ.gr

Τετάρτη, 07 Σεπτεμβρίου 2005

Να μην είναι το σχολείο χώρος κατήχηση και να κατοχυρωθεί η ανεξιθρησκεία, ζήτησε μέλος της "Βουλής των Εφήβων", στη 10η σύνοδο του "σώματος". Μια φράση που μόνο στην "Αυγή" καταφέραμε να εντοπίσουμε, ανάμεσα σε γκρίνιες για την "αναπαραγωγή συντηρητικών προτύπων" από τους έφηβους βουλευτές. Αλλά αυτή η φράση έχει από μόνη της αξία, καθώς προέρχεται από εκείνους που ζουν άμεσα το πρόβλημα της κατήχησης στα σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επιτρέπεται ένα τελευταίο offtopic για να κλείσουμε την παρένθεση? :018bleh:

Είναι ντροπή να χαιρόμαστε για υποκατάστατα της δημοκρατίας που δήθεν μας παραχωρούν οι σφετεριστές της!!! :headb:

12101[/snapback]

Δεν είναι προσωπική προσβολή αυτό που θα πω,προφανώς σε ένα μεγάλο σύνολό,όπως η βουλή των εφήβων,υπάρχουν εξαιρέσεις(πιθανότατα Saginie)... μια δυο συνεδριάσεις που εχώ δει τηλεοπτικώς,ήταν λίαν επιεικώς ΨΟΦΙΕΣ!Αλλά και πάλι δεν το λαμβάνω ως σοβαρό κριτήριο αυτό...Συμφωνώ απόλυτα με τον johny boy και συμπλήρώνω.Υποτίθεται πως η βουλή των εφήβων είναι πολύ νέοι μαζεμένοι με νέες προτάσεις,αλλά και με ενστάσεις πάνω στις ήδη υπάρχουσες.Αφού κάνείς δεν σας δίνει ουσιαστκή δύναμη φώνης,απορώ γιατί δεν είδα κάθε μέρος της βουλής στο δρόμο να ετοιμάζει μια πορεία με στόχο την ενημέρωση του κόσμού,αλλά και την απαίτηση για ικανοποίηση κάποιων προτάσεων...

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως η βουλή των εφήβων είναι πολύ νέοι μαζεμένοι με νέες προτάσεις,αλλά και με ενστάσεις πάνω στις ήδη υπάρχουσες.
Πιθανότατα οι συνεδριάσεις που είδες να ήταν Ολομέλειες! Στις συνεδριάσεις επιτροπής (τουλάχιστον στη δικιά μου (Δημόσιας τάξης, Δημόσιας διοίκησης και Δικαιοσύνης)) η πρόεδρος της επιτροπής μας προσπαθούσε να ξεφύγει διπλωματικά από τις ερωτήσεις μας, αλλά δεν τα κατάφερνε. Εννοείται πως δε μας έδωσε καμία απάντηση της προκοπής γιατί είναι μία (από όλους) διεφθαρμένη πολιτικός!

 

 

απορώ γιατί δεν είδα κάθε μέρος της βουλής στο δρόμο να ετοιμάζει μια πορεία με στόχο την ενημέρωση του κόσμού,αλλά και την απαίτηση για ικανοποίηση κάποιων προτάσεων...

Δεν είναι δυνατό να απαιτήσουμε να εφαρμοστούν αυτά που προτείνουμε. Είναι θέμα πλειοψηφικό και επιπλέον δεν είμαστε ενήλικοι για να έχουμε ηθική ευθύνη για όσα κάνουμε και λέμε, όπως ορίζει το Σύνταγμα. Οσο για τις πορείες...δεν είναι όλοι οι εφηβοι βουλευτές τόσο θερμόαιμοι..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην σε προσέβαλα με το προηγούμενο post μου...Πραγματικά δεν ήταν ο στόχος μου.Φαίνεται γενικά από κάποιες απόψεις σου πως είσαι άτομο με έντονη προσωπικότητα και ξεχωρίζεις.Οπότε αν διέκρινες κάποια πιθανή επιθετικότητα στα λόγια μου,ζητώ συγνώμη...

Αν πρότεινα το να βγείτε στο δρόμο, είναι διότι πιστεύω πως όντως κάποιες απόψεις σας αξίζουν και ας τίθεμαι ιδεολογικά αντίθετα στο θεσμό της βουλής των εφήβων.

Και πραγματικά λυπάμαι όταν κάποιες καλές ιδεές σαν τις δικίες σου (και άλλων) μένουν στην αφάνεια,επειδή η κάθε πρόεδρος της επιτροπής είναι μια ακόμα ελεεινή πολιτικάντζα...

Έτσι πιστεύω πως πρέπει να οργανώθεί κάτι δυνάτο για να ακουστούν οι τόσες όμορφες απόψεις που θάβονται(και όχι για να τα σπάσετε και να απαιτήσετε)...Για να σας ακούσει ο κόσμος,αφού δεν σας δίνουν και τόσα μέσα προβολής...

Και πάλι sorry...

Link to comment
Share on other sites

Mandrake, δε με έθιξες, απλώς μερικά πράγματα όπως μια τέτοια πορεία που προτείνεις χρειάζεται πολύ καλή οργάνωση! Σε αυτό επέμεινα.. :)

 

 

 

 

 

 

δεν είμαστε ενήλικοι

...και για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις μιλάω για τη συντριπτική πλειοψηφία των συμμετεχόντων.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα μας............Πρόσφατα είδα ένα ντοκυμαντέρ με τον τίτλο 666 revealed.

Το ντοκυμαντέρ περιέγραφε την ζωή κάποιων ατόμων οι οποίοι είτε λίγο είτε πολύ σφάζαν κόσμο,δολοφονούσαν τα παιδιά τους,δολοφονούσα κάποιους ξεκάρφωτους στον δρόμο,βασάνιζαν και ένας από αυτούς έφτασε στον κανιβαλισμό.....νομίζω το όνομα του ήταν Fich.Ο άνθρωπος ήταν μια χαρά μέχρι που τον παράτησε η γυναίκα του.Τότε άρχισε να αυτοτραυματίζεται χρησιμοποιώντας ρακέτες με καρφιά................Συνέχισε με τις δολοφονίες κοριτσιών και κατέληξε στον κανιβαλισμό μια 10 χρονης(νομίζω)........Η 10 χρονη ήταν το 2ο παιδί μιας 4μελούς οικογένειας........Ο μεγαλύτερος γιός της οικογένειας έψαχνε για δουλειά και βρήκε το κ.Fich ως εργοδότη....έτσι τον προσκάλεσαν στο σπίτι για φαγητό..

 

Εκεί γνωρίστηκε με την κοπελίτσα.....όταν έφτασε η ώρα να φύγει προθυμοποιήθηκε να πάει την μικρή στο πάρτυ μιας ανιψιάς του συνομίληκη για να περάσει δήθεν καλά....

Οι γονείς της μικρής δεν την ξανάδαν.....το μόνο που βρήκαν ήταν μετά απο κάποιες μέρες ένα γράμμα απο τον Fich στο οποίο περιέγραφε τον τρόπο που την βίασε και την έφαγε.................

 

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις πιστεύω οτι υπάρχουν χειρότερες τιμωρίες από τον θάνατο και την ισόβια στα κλασικά σωφρονιστικά ιδρύματα................Γενικά είμαι κατά της θανατικής ποινής...Το μόνο που προσφέρεις είναι απελευθέρωση στην ψυχή του δράστη και μια μικρή δόση ευχαρίστηση στους συγγενείς των θυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

zaratoustra...

 

Αν φτάσεις στο όδοντος αντι οδόντος... τότε οχι θανατική ποινή, καθώς θα είναι πολύ εύκολη δίοδος διαφυγής για τους θύτες...

Θα έλεγα οτι καλύτερα είναι να τους περάσεις απο τα ίδια τα βασανιστήρια και πόνο που προκάλεσαν.

 

Αν είναι να φτάσουμε , στο επίπεδο τους, γιατί να μην το κάνουμε μέχρι τέλους;...

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την ειρωνία σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...